PDA

View Full Version : گفتگو: طراحی سیستم عامل Embended Operating System - EOS

betisa
سه شنبه 11 آبان 1389, 09:02 صبح
سلام به همه
عزیزان در تاپیک (نوشتن سیستم عامل) نظراتی رو بیان کردند که من به همشون احترام می گزارم . خود من هم به سختی و طولانی بودن کار وقوف کامل دارم . ولی اگر بخواهیم به خاطر سختی کاری اون رو انجام ندیم و بگیم دیگران که انجام دادن (دارن انجام میدن) و چرا ما بیایم همچین کاری رو انجام بدیم. باعث میشه که همیشه وابسته به اونها باشیم. و برای کوچک ترین کارها مون لازم باشه به دیگران متوسل بشیم و اگر بی ادبی نباشه شبیه یک انگل میشیم (البته در زندگی شخصی بیشتر نمود داره) و جامعه هم میشه یک مصرف کننده محض.
نمی خوام با بحث های بیهوده و شعاری وقت همه رو بگیرم به خاطر همین هم میرم سر اصل مطلب .
اصل مطلب اینه که ما (ما که میگم فعلا خودمم) یک طرح پژوهشی رو می خوایم انجام بدیم. طرح از این قراره که:
1- طراحی و ساخت یک PDA با هسته ARM Cortex-A8 شرکت سامسونگ یا ARM SnapDragon شرکت Qualcomm که خوب این قسمت کار الکترونیک هست.(با این که این بخش ربطی به این تاپیک نداره - با ارز پوزش از مدیریت - از همه کسانی هم که در این بخش می توانند به ما کمک بکنند استقبال می کنیم.)
2- طراحی و ساخت سیستم عامل Embended که بحث اصلی ما در این تاپیک مربوط به این بخش و بخش بعدی میشه.
3- ایجاد یک پلتفرم، زبان(C) بیس و محیط گسترش اون
-------------------------------------------------------------------------------------------
این رو دوباره بگم که من به بزرگی کار واقفم و می دونم که چه کار بزرگی پیش رو دارم .

همن جا از کسانی که فکر میکنن میتونن به ما کمک کنن درخواست میکنم که به ما بپیوندن تا با تشکیل یک تیم این کار رو انجام بدیم.

برای ارتباط با ما به betisagroup@gmail.com ایمل بدین.

و همچنین نظراتتون رو تا اطلاع بعدی در همین تاپیک قرار بدین. لطفا تاریخ ارسال نظر تون رو در انتهای نظر قید کنید.
در پایان از همه تشکر می کنم.

سه شنبه 11 آبان 1389

pswin.pooya
چهارشنبه 12 آبان 1389, 17:39 عصر
1- طراحی و ساخت یک PDA با هسته ARM Cortex-A8 شرکت سامسونگ یا ARM SnapDragon شرکت Qualcomm که خوب این قسمت کار الکترونیک هست.(با این که این بخش ربطی به این تاپیک نداره - با ارز پوزش از مدیریت - از همه کسانی هم که در این بخش می توانند به ما کمک بکنند استقبال می کنیم.)

این خیلی خوبه که از ARM برای eos میخوای استفاده بکنی. و میتونه تو آینده برای شما کاربرد تجاری هم پیدا کنه. فقط من یکی دو تا سوال داشتم

۱. این نمونه پردازنده رو میشه داخل بازار ایران پیدا کرد و قیبمتش چنده؟
۲. برای سخت افزار چه مواردی رو در نظر گرفتی؟ (چه امکاناتی)
۳. سیستم عامل برای چه هدفی قراره تولید بشه (صنعتی، تجاری و ...)

پیشنهاد می کنم که قبل از شروع حتما معماری سیستم هایی مثل i386 رو مطالعه کنی تا بتونی یک سخت افزار مناسب رو پیاده سازی کنی.

امبدوارم که موفق باشی و اگر کمکی از دستم بر بیاد در خدمتم

betisa
چهارشنبه 12 آبان 1389, 18:50 عصر
۱. این نمونه پردازنده رو میشه داخل بازار ایران پیدا کرد و قیبمتش چنده؟
۲. برای سخت افزار چه مواردی رو در نظر گرفتی؟ (چه امکاناتی)
۳. سیستم عامل برای چه هدفی قراره تولید بشه (صنعتی، تجاری و ...)

اول از همه ازتون تشکر می کنم.

جواب سوال اول: اینه که قاعدتا این پردازنده ها در ایران به صورت تجاری وجود نداره ولی من اون ها رو میتونم تهیه کنم.

جواب سوال دوم: پردازنده هایی که در نظر گرفته شده اند دارای امکانات زیادی هستند مثلا پردازنده شرکت Qualcomm امکاناتی مثل wi-fi , gps , 3d accelerator و خیلی امکانات دیگری رو به صورت درون ساخت داره برای اطلاعات بیشتر به سایت http://www.qualcomm.com و یا سایت شرکت سامسونگ مراجعه کنید. و در مورد کلیت سخت افزار امکانات یک گوشی هوشمند.

و جواب سوال سوم : تجاری است. اما نه به عنوان یک سیستم عامل عمومی بلکه به صورت نصب شده همراه سخت افزار

12 بهمن 1389

pswin.pooya
چهارشنبه 12 آبان 1389, 21:30 عصر
جواب سوال اول: اینه که قاعدتا این پردازنده ها در ایران به صورت تجاری وجود نداره ولی من اون ها رو میتونم تهیه کنم.

این خیلی خوبه اما اگر قصد دارید تجاری کار کنید بهتره کمترین ریسک رو داشته باشید مطمئن باشید که همیشه قطعات تامین هستند که با این وضع حتی نمیشه مقاومت رو تظمین کرد.

جواب سوال دوم: پردازنده هایی که در نظر گرفته شده اند دارای امکانات زیادی هستند مثلا پردازنده شرکت Qualcomm امکاناتی مثل wi-fi , gps , 3d accelerator و خیلی امکانات دیگری رو به صورت درون ساخت داره برای اطلاعات بیشتر به سایت http://www.qualcomm.com (http://www.qualcomm.com/) و یا سایت شرکت سامسونگ مراجعه کنید. و در مورد کلیت سخت افزار امکانات یک گوشی هوشمند.

امکانات خیلی خوبه اما باید در نظر داشته باشید که مواردی مثل wi-fi و یا حتی usb تنها با پیاده سازی سخت افزاری و یا شناسایی قابل حل نیستند و پروتکلهای پیچیده ای دارند و یا 3d acc که از همه بدتره و میتونم بگم برای اون اگر روی لینوکس و یا ویندوز سوئیچ نکنین به احتمال زیاد برای پیاده سازیش به شکست بر می خورین. برای اینکاز nvidia هم یک پردازنده به اسم tegra داره که توی گوشیهای موبایل استفاده میشه. شاید اونم به کارتون بیاد.

اگر کاربرد تجاری صنعتی هستش‌(عمومی و یا نطامی نیست) بهتره موارد زیادی رو که بستگی به محیطهای صنعتی دارن به جای در نظر گرفتن امکاناتی مثل wifi در نظر بگیرید مثلا تا اونجا که می دونم برای کاربردهای پژشکی حتما باید ولتاژ زیر ۳۰ ولت باشه و موارد مشابهی هم برای میزان آمپر و ... وجود داره و یا حتی در موراد حساس حتما باید سیستم ضد قفل نرم افزاری و یا ریست سریع نرم افزاری پیاده سازی بشه.

دقیقا نمی دونم دنبال چه کاربردی هستید اما به جای امکانات جانبی بهتره به موارد دیگه فکر بشه. مگر اینکه سیستم عمومی باشه که معمولا یکی از معیارهای سیستم خوب برای عموم امکانات جانبی و هزینه کم هست.

betisa
شنبه 15 آبان 1389, 18:07 عصر
کلیات این سیستم برای کاربرد عمومی طراحی خواهد شد اما ممکن هست سیستم عامل به مصارف دیگر هم برسه

khorzu
یک شنبه 16 آبان 1389, 07:55 صبح
سلام
چه بحث خفنی.

کلیات این سیستم برای کاربرد عمومی طراحی خواهد شد.
می شه توضیح بفرمایید چرا مشتری باید محصول شما رو در مقایسه با سایرین ابتیاع کند؟

betisa
چهارشنبه 19 آبان 1389, 08:19 صبح
کاربران آزاد هستند هر محصولی رو که میخواهند ابتیاع کنند اما نرم افزار این محصول (فاز 3) جایگزینی برای بسیاری از امور جاریه مردم خواهد بود.<--- با عرض پوزش از این که نمی تونم بیشتر از این توضیح بدم---> و بسیاری از امور را آسان خواهد نمود به همین دلیل ممکن است نسبت به سایر رقبا برتری نسبی داشته باشد در ضمن اینکه در صورت تولید این کالا وطنی خواهد بود.

19 آبان 1389

betisa
چهارشنبه 03 آذر 1389, 13:13 عصر
فکر نمی کردم این مساله انقدر سخت یا بی ارزش باشه که هیچ کس البته غیر از Kernel عزیز کسی تمایل به این کار نداشته باشه!:ناراحت:

pswin.pooya
چهارشنبه 03 آذر 1389, 13:50 عصر
فکر نمی کردم این مساله انقدر سخت یا بی ارزش باشه که هیچ کس البته غیر از Kernel عزیز کسی تمایل به این کار نداشته باشه!:ناراحت:

این مساله کاملا سخت و کاملا با ارزش است. سیستم عامل سخترین مبحث نرم افزارهای سیستمی و طراحی یک پلتفرم جدید سخترین مبحث سخت افزاری بعد از طراحی پردازنده هستش.

شما مشکلتون اینه که میخوایین کلا همه چی رو از اول بسازید بهتره حداقل سیستم عامل رو اول بسازید و بعد از اینکه با شیوه ساخت سیستم عامل آشنا شدید یک پلتفرم جدید طراحی کنید.

betisa
شنبه 06 آذر 1389, 17:38 عصر
دوست عزیز من قبلا به مشکل بودن کار اشاره کردم و همچنین به ارزش بالای کاری که میخواهم انجام بدم واقفم و میدونم چه کار بزرگی در پیش داریم. در ضمن من در توضیحات اولیه که خدمتتون دادم ذکر کردم که پروژه چند فاز دارد یک فاز اون ایجاد یک پلتفرم برنامه نویسی برای سیستم عامل هست.

xman_1365_x
پنج شنبه 09 دی 1389, 11:00 صبح
betisa اين گروه كه شما ميخواي من فقط و فقط يك نفر رو ميشناسم توي اين ضمينه قوي هست،اگر نه همه دوستان ديگه بايد كلي تحقيق داشته باشيم(يكR&D ميخوايم) و تازه بعد از جمع شدن گروه و شفاف شدن پروژه هر نفر بسته به دانشش بخشي بهش واگذار شه تا انجام بده!
و اينكه كم كسي بخواهد صرف علاقه،اين كار رو انجام بده!(بدون چشم داشت مالي)
(اسپم: سلام پويا جان ديدم كامنت دادي گفتم يك حالي بپرسم :لبخند: )
اگر كمكي از دست منم بر بياد هستم!
موفق باشي

pswin.pooya
پنج شنبه 09 دی 1389, 11:54 صبح
در ضمن من در توضیحات اولیه که خدمتتون دادم ذکر کردم که پروژه چند فاز دارد یک فاز اون ایجاد یک پلتفرم برنامه نویسی برای سیستم عامل هست.

میشه بگین منظورتون دقیقا از پلتفرم برنامه نویسی چیه؟

(اسپم: سلام پويا جان ديدم كامنت دادي گفتم يك حالي بپرسم :لبخند: )

و بازم اسپم:
سلام آقا خوبی؟ ما چاکریم

betisa
شنبه 11 دی 1389, 19:33 عصر
منظور من از پلتفرم برنامه نویسی پلتفرمی مانند .net هست اگر توضیحات بیشتری خواستید بفرمایید تا ارائه کنم.

betisa
شنبه 11 دی 1389, 19:44 عصر
betisa اين گروه كه شما ميخواي من فقط و فقط يك نفر رو ميشناسم توي اين ضمينه قوي هست،اگر نه همه دوستان ديگه بايد كلي تحقيق داشته باشيم(يكR&D ميخوايم) و تازه بعد از جمع شدن گروه و شفاف شدن پروژه هر نفر بسته به دانشش بخشي بهش واگذار شه تا انجام بده!
و اينكه كم كسي بخواهد صرف علاقه،اين كار رو انجام بده!(بدون چشم داشت مالي)

این که بدون چشم داشت مالی کسی بخواهد این کار رو انجام بده که کاملا معلومه منتفی هست دلیل این که من هم در حال حاضر پیگیر این مسئله به صورت جدی نشدم هم همین بود البته دلایل خیلی زیادی هست که به دو تا از اون ها شما اشاره کردین اول مالی و دوم دانش با اولی هم میشه دومی رو مرتفع کرد هم میشه نیروی انسانی کارامدی رو برای پروژه بدست آورد من در حال حاضر در حال جمع آوری اطلاعات هستم تا بتونم اگر خدا خواست این تیم رو تشکیل بدم هر کسی هم که مایل هست این گروه رو همراهی کنه میتونه به من یک پیام خصوصی بده و یا با EMail من تماس برقرار کنه.

pswin.pooya
شنبه 11 دی 1389, 22:42 عصر
منظور من از پلتفرم برنامه نویسی پلتفرمی مانند .net هست اگر توضیحات بیشتری خواستید بفرمایید تا ارائه کنم.

خیلی خوب میشه یه مقدار بیشتر توضیح بدی

این که بدون چشم داشت مالی کسی بخواهد این کار رو انجام بده که کاملا معلومه منتفی هست دلیل این که من هم در حال حاضر پیگیر این مسئله به صورت جدی نشدم هم همین بود البته دلایل خیلی زیادی هست که به دو تا از اون ها شما اشاره کردین اول مالی و دوم دانش با اولی هم میشه دومی رو مرتفع کرد هم میشه نیروی انسانی کارامدی رو برای پروژه بدست آورد من در حال حاضر در حال جمع آوری اطلاعات هستم تا بتونم اگر خدا خواست این تیم رو تشکیل بدم هر کسی هم که مایل هست این گروه رو همراهی کنه میتونه به من یک پیام خصوصی بده و یا با EMail من تماس برقرار کنه.

نباید انتظار داشته باشی کسی بدون داشتن درآمد بخواد داخل اینکار وقت بذاره. و یا حتی با داشتن پول بتونی نیروی کافی رو جمع کنی. من جاهایی رو میشناسم که پول دارن اما نمی تونن متخصص پیدا کنن و یا حتی اگر هم پیدا کنن نمی تونن با اونها کنار بیان. من خودم هم شخصا جدای پول ، هدفی که قرار روش کار بشه و سازمانی یا طرف مقابل قرار داد هم مهم هستش.

betisa
یک شنبه 12 دی 1389, 12:51 عصر
خیلی خوب میشه یه مقدار بیشتر توضیح بدی.

شما که در زمینه سیستم عامل کار کردید حتما در مورد OS API ها اطلاعات دارید و میدونید که با این API ها برنامه نویسی سیستمی انجام میدن و یا برای یک سیستم عامل برنامه کاربردی می نویسن. تفاوت در اینجا ظاهر میشه که اگر شما بخواهید کاری رو انجام بدید که از چند API با هم استفاده میشه کدنویسی این عملیات طولانی و دی باگ کردن اون زمان بر طاقت فرسا میشه به خاطر همین هم هست که شرکت های تولید کننده سیستم عامل میان و پلتفرم های برنامه نویسی رو تولید میکنن البته این مسائل خیلی مختصر توضیح داده شد. برای اطلاعات بیشتر میتونید در مورد چرایی ایجاد دات نت و تاریخچه ایجاد اون کمی تحقیق کنید. باز هم اگر سوالی بوددر خدمتم.

pswin.pooya
یک شنبه 12 دی 1389, 13:26 عصر
شما که در زمینه سیستم عامل کار کردید حتما در مورد OS API ها اطلاعات دارید و میدونید که با این API ها برنامه نویسی سیستمی انجام میدن و یا برای یک سیستم عامل برنامه کاربردی می نویسن. تفاوت در اینجا ظاهر میشه که اگر شما بخواهید کاری رو انجام بدید که از چند API با هم استفاده میشه کدنویسی این عملیات طولانی و دی باگ کردن اون زمان بر طاقت فرسا میشه به خاطر همین هم هست که شرکت های تولید کننده سیستم عامل میان و پلتفرم های برنامه نویسی رو تولید میکنن البته این مسائل خیلی مختصر توضیح داده شد. برای اطلاعات بیشتر میتونید در مورد چرایی ایجاد دات نت و تاریخچه ایجاد اون کمی تحقیق کنید. باز هم اگر سوالی بوددر خدمتم.

اگر منظورتون دقیقا ایجاد API برای سیستم عاملتون باشه که به نظرم هنوز زوده که این اقدام رو انجام بدین. ایم مرحله دقیقا آخرین مرحله تولید هستش و ایجاد یک API راحت به معنی این نیستش که باعث موفقیت بشه بلکه شما باید در نظر داشته باشین API رو طراحی کنید که بتونه انعطاف زیاد داشته باشه نه راحتی زیاد. وگر نه نتیجه کارتون میشه مثل دات نت که حتی توی بعضی از موارد از زبانهای اسکریپت هم کندتر عمل میکنه.
اما اگر منطورتون ایجاد یک پلتفرم نرم افزار CLI هستش که بهتره برین سراغ جاوا و ... که قبلا طراحی شدن. منابع کافی دارن و ... و فقط اونها رو برای سیستم عاملتون کامپایل کنین و استفاده کنید حتی می تونید از کراس کامپایلرها برای کارتون استفاده کنید.
اما اگر نه منظورتون طراحی یه زبان هستش که نرین سراغش بهتره چون C ذاتا برای اینکار طراحی شده و طی سالها مرتبا تکمیل شده و دارای کامپایلرهای معتبر و خوب هستش.

با توجه به این توضیح هایی که دادین فکر کنم کار بیهوده ای رو شورع کردین که حتی اگر موفق هم بشین نتیجه خوبی رو نداره. به جای اینکارها به دنبال حل کردن مشکلات اساسی سیستم عامل باشید. حتی لینوکس هم مشکلهای زیادی رو از نظر دیزاین داره.

betisa
یک شنبه 12 دی 1389, 15:09 عصر
نباید انتظار داشته باشی کسی بدون داشتن درآمد بخواد داخل اینکار وقت بذاره. و یا حتی با داشتن پول بتونی نیروی کافی رو جمع کنی. من جاهایی رو میشناسم که پول دارن اما نمی تونن متخصص پیدا کنن و یا حتی اگر هم پیدا کنن نمی تونن با اونها کنار بیان. من خودم هم شخصا جدای پول ، هدفی که قرار روش کار بشه و سازمانی یا طرف مقابل قرار داد هم مهم هستش.

تمام این ها کاملا درسته!

هیچ کس بدون در آمد محض رضای خدا کار نمی کنه. اون هم در طرح تجاری!
و این که با پول کافی هم متخصص پیدا نمیشه کرد رو هم موافقم چون در زمینه های های تک ما بسیار ضعیف هستیم. و افرادی که واقعا در این زمینه حرفی برای گفتن داشته باشن هم بسیار کمیاب هستند مخصوصا در ایران!
و در مورد بخش سوم هم ما تلاش خودمون رو میکنیم بهترین روش همکاری رو داشته باشیم. البته اینو بگم که ما یک سازمان فوق کوچک هستیم با ایده های بزرگ.
و اصلا هم انتظاراین رو ندارم که کسی مثل من بیاد زندگیش رو روی این کار قمار کنه.

betisa
یک شنبه 12 دی 1389, 17:18 عصر
اولین بحث که اینجا هست من اصلا دنبال طراحی سیستم عامل برای PC نیستم.
این سیستم عامل قراره برای یک سخت افزار اختصاصی بر مبنای پردازنده های Embeded و با کارایی محدود طراحی بشه نه PC و با کارایی Enterprice
دومین بحث هم اینه که زبان و پلتفرم هم قراره همانند C باشه.

xman_1365_x
دوشنبه 13 دی 1389, 03:58 صبح
هیچ کس بدون در آمد محض رضای خدا کار نمی کنه. اون هم در طرح تجاری!
يعني شما تامين مي كني افراد رو؟

در این زمینه حرفی برای گفتن داشته باشن هم بسیار کمیاب هستند مخصوصا در ایران!
خوب چرا از افراد غير ايراني نمي خواي ؟

البته اینو بگم که ما یک سازمان فوق کوچک هستیم با ایده های بزرگ.

در پست اولتون اينو گفتين

اصل مطلب اینه که ما (ما که میگم فعلا خودمم) یک طرح پژوهشی رو می خوایم انجام بدیم
چه زود سازماني شدين :D اسپانسر هم داره اين R&D ؟
-------------------------------------------------------------------
-------------------------------------------------------------------
چرا از سيستم عامل هاي اوپن سورس استفاده نمي كنيد؟ (مثل كمپاني هاي شارپ زائوروس ، سامسونگ یوپی)
مثلا سيستم عامل هاي لينوكس
Familiar - OpenZaurus و Intimate
يا حتي آندروید گوگل؟!
http://en.wikipedia.org/wiki/ThreadX
http://en.wikipedia.org/wiki/ECos
-------------
به سورس زير توجه كنيد:

In the C programming language, the loop is:
while(i!=j) {
if (i > j)
i -= j;
else
j -= i;
}
In ARM assembly, the loop is:
loop CMP Ri, Rj ; set condition "NE" if (i != j),
; "GT" if (i > j),
; or "LT" if (i < j)
SUBGT Ri, Ri, Rj ; if "GT" (greater than), i = i-j;
SUBLT Rj, Rj, Ri ; if "LT" (less than), j = j-i;
BNE loop ; if "NE" (not equal), then loop

اين يعني بايد زبان اسمبلي و طرز نوشتن كد سي مخصوص اين اين پردازنده رو ياد گرفت.
شما مي توني سيستتم عامل هاي ذكر شده رو تغيير بدي زودتر شروع كنيد برنامه هاي مورد نظرتون رو بسازيد!(يه جور موازي كاري نه اينكه همه چي رو از صفر بخواي شروع كني مثل ساخت چرخ)
هم سيستم عامل رو اونطور كه خواستي تغيير ميدي هم برنامه هاتو ساختي و هم ميتوني برنامه هاي ارائه شده براي اين سيستم عامل هارو استفاده كني

joker
دوشنبه 13 دی 1389, 14:46 عصر
........edited

betisa
پنج شنبه 16 دی 1389, 11:45 صبح
يعني شما تامين مي كني افراد رو؟
خوب تا اونجایی که بشه این کار رو انجام میدم.

خوب چرا از افراد غير ايراني نمي خواي ؟
از افراد غیر ایرانی برای مشاوره و آموزش استفاده میکنیم نه به عنوان طراح.

چه زود سازماني شدين :D اسپانسر هم داره اين R&D ؟
زود یا دیرش رو نمیدونم:لبخندساده:. ولی میدونم باید باشیم.
شمایی که قرار از لحاظ فنی به این R&D کمک کنید کلی حرف و حدیث دارید. به نظرتون کسی میاد روی حرف سرمایه گذاری کنه؟ البته غیر ازمن که خودم و سرمایه ام رو گذاشتم؟

چرا از سيستم عامل هاي اوپن سورس استفاده نمي كنيد؟ (مثل كمپاني هاي شارپ زائوروس ، سامسونگ یوپی)
مثلا سيستم عامل هاي لينوكس
Familiar - OpenZaurus و Intimate
يا حتي آندروید گوگل؟!

در حال حاضر سامسونگ داره از سیستم عامل اوپن سورس آندرویید گوگل استفاده میکنه ایا این باعث شده به سمت سیستم عامل خودش (bada) نره؟
البته این پیشنهاد برای ابتدای کار خوبه ولی در نهایت سیستم عامل رو باید طراحی کرد.

به سورس زير توجه كنيد:

In the C programming language, the loop is:
while(i!=j) {
if (i > j)
i -= j;
else
j -= i;
}
In ARM assembly, the loop is:
loop CMP Ri, Rj ; set condition "NE" if (i != j),
; "GT" if (i > j),
; or "LT" if (i < j)
SUBGT Ri, Ri, Rj ; if "GT" (greater than), i = i-j;
SUBLT Rj, Rj, Ri ; if "LT" (less than), j = j-i;
BNE loop ; if "NE" (not equal), then loop

اين يعني بايد زبان اسمبلي و طرز نوشتن كد سي مخصوص اين اين پردازنده رو ياد گرفت.
این حرفی که شما گفتید از بدیهیات این کاره در غیر این صورت اصلا قابل انجام نیست.

شما مي توني سيستتم عامل هاي ذكر شده رو تغيير بدي زودتر شروع كنيد برنامه هاي مورد نظرتون رو بسازيد!(يه جور موازي كاري نه اينكه همه چي رو از صفر بخواي شروع كني مثل ساخت چرخ)
هم سيستم عامل رو اونطور كه خواستي تغيير ميدي هم برنامه هاتو ساختي و هم ميتوني برنامه هاي ارائه شده براي اين سيستم عامل ها رو استفاده كني.
همون طوری که گفتم با بخشی از این نظر مواوفقم به همون دلایلی که گفتید. "هم سيستم عامل رو اونطور كه خواستي تغيير ميدي هم برنامه هاتو ساختي و هم ميتوني برنامه هاي ارائه شده براي اين سيستم عامل ها رو استفاده كني."

نمی خوام وارد بحث های حاشیه ای بشم ولیبا این بخش صحبتتون هم مخالفم "(يه جور موازي كاري نه اينكه همه چي رو از صفر بخواي شروع كني مثل ساخت چرخ)"

آیا گوگل با ساخت سیستم عامل آندرویید و سامسونگ با ساخت سیستم عامل بادا چرخ رو از اول اختراع کردند؟ مگر در زمان ساخت آندرویید سیمبین نبود و گوگل هم عضو بنیاد سیمبین نبود و مگر در زمان ساخت بادا هم سیمبین و هم آندرویید نبود و سامسونگ عضو بنیاد سیمبین و سهام دار 40 درصدی این بنیاد نبود و هم این که از آندرویید در محصولاتش استفاده نمی کرد و نمی تونست آندرویید رو به صورتی که دلش میخواست تغییر به و استفاده کنه پس چرا این همه سرمایه و وقت گذاشت تا بادا رو تولید کنه؟

ایا اگر شما بخواهید چرخ تولید کنید چه چرخ هواپیما و چه چرخ اسکیت بورد میرید از یه شرکت دیگه چرخ می خرید می ارید رنگش رو عوض می کنید و به عنوان چرخ خودتون می فروشید؟ آیا با این کار چرخ تولید کردید؟ آیا با این کار شما تکنولوژی ساخت چرخ رو دارید؟ آیا شما با این کار می تونید در ساخت چرخ نو آوری کنید؟
و آیا و صد آیای دیگر...........................

آخرین حرفم رو میزنم و بحثم رو همینجا تموم می کنم البته هر کس میتونه نظر خودش رو بگه.

چرا متخصصین کشور ما در تکنولوژی های پیشرفته ای که در دهه 80 میلادی پایه گذاری شده اینقدر ضعیف هستند؟
به نظر من دلیلش همین حرف است "نه اينكه همه چي رو از صفر بخواي شروع كني مثل ساخت چرخ" البته بدون در نظر گرفتن شرایط تاریخی کشور د ر اون زمان این دلیل بعد از گذشت بحران در کشور آورده شد!

به نظر من با انجام این چنین کار هایی در کشور باعث میشیم اولا این تکنولوژی ها وارد کشور بشه در ضمن اینکه گروهی که این کار رو انجام بده به عنوان مرجع در کشور قرار می گیره و افراد دیگه ای که علاقمند هستند به این مسائل مانند ما به جای سردرگمی در دنیای بی سر و ته اینترنت یک مرجع برای یادگیری و فعالیت پیدا می کنند. و گروه اول هم میتونند از ایده ها و توان و شوق افراد در کار هاشون استفاده کنند.

pswin.pooya
پنج شنبه 16 دی 1389, 16:10 عصر
من احساس می کنم که سیستم عامل رو قرار برای یه سازمان دولتی یا نظامی طراحی کنی!‌درسته؟

من با اینکه شما می گید علم رو باید وارد کرد مخالفم چون هدف تولید هست نه آموزش و یا فراگیری. پس شما حتی به کمک هر کسی (حتی خارجی ها) و یا حتی پروژه های Open Source باید به تولید برسی. من خودم هدف تفریحی دارم و وقت کمی رو صرف توسعه میکنم اما شما که میخوای پول خرج کنی باید حتما به هدف برسی و اینجا ابزار مهم نیستش مگر اینکه برای یه جای دولتی سری و یا تو یه پروژه نطامی باشی که باید کل تکنولوژی دستت باشه. من از کاری که میکنی خیلی خوشم میاد و خیلی کار خوبی هستش اما باید در نظر داشته باشی اگر واقعا هدف تجاری هستش داری اشتباه میکنی چون حتی گوگل هم بیس سیستم عامل خودش رو لینوکس گذاشت. چون هدفش تجاری بود و سعی کرد روی آیتمهای تجاری کار کنه و موفق هم شد اما نوکیا و ... که اومدن از اول نوشتن همه به شکلی توی سیستم عاملهای smart phone شکست خوردن. دنیای تجارت این شکلبه شما باید توی کوتاه ترین مدت بهترین نتیجه رو بگیری. و اگر بخوای سیستم عامل طراحی کنی میتونی مطمئن باشی که حداقل تا یکی دو سال آینده نتیجه نمی گیری مگر اینکه یه سیستم عامل چرت بیرون بدی.

برام جالبه که از دهه ۸۰ نام بردی. این همون دهه ای هستش که ارتش جدید و مدرن ابالات متحده پایه گذاری شد. دهه ۸۰ و ۷۰ نقطه عطف فاصله گیری این ارتش از تمامی ارتشهای دنیا به خاطر سوئیچ رو ارتش الکترونیک بود به خاطر همین مشکوک شدم!؟

betisa
پنج شنبه 16 دی 1389, 18:21 عصر
من احساس می کنم که سیستم عامل رو قرار برای یه سازمان دولتی یا نظامی طراحی کنی!‌درسته؟
برام جالبه که از دهه ۸۰ نام بردی. این همون دهه ای هستش که ارتش جدید و مدرن ابالات متحده پایه گذاری شد. دهه ۸۰ و ۷۰ نقطه عطف فاصله گیری این ارتش از تمامی ارتشهای دنیا به خاطر سوئیچ رو ارتش الکترونیک بود به خاطر همین مشکوک شدم!؟

من از دهه 80 میلادی به خاطر این یاد کردم چون کسانی رو می شناسم که در دهه 80 میلادی همراه با خیلی های دیگر در سراسر دنیا (البته در ایران) شروع به کار کردن و در زمان خودشون کار های جالبی هم انجام دادن من کسی رو میشناسم که در ایران کاری رو مانند لینوس تروالدز آغاز کرد. اما به دلایل نامعلومی ادامه نداد و حاضر هم نیست دوباره به این سمت بیاد البته اگر هم بخواد بیاد تکنولوژی انقدر تقییر کرده که اون دیگه نمیتونه همچین کاری انجام بده.

xman_1365_x
سه شنبه 21 دی 1389, 22:20 عصر
پويا جان توي كامنت قبل حرف دل منو زد.

نمی خوام وارد بحث های حاشیه ای بشم ولی با این بخش صحبتتون هم مخالفم "(يه جور موازي كاري نه اينكه همه چي رو از صفر بخواي شروع كني مثل ساخت چرخ)"

ببينيد طبق گفته هاي خودتون شركت هاي بزرگ هم اومدن چي كار كردن ؟ (تازه با سرمايه و دانش و متخصص هايي كه دارن)
1-آشنايي و كسب تجربه با سيستم عامل هاي گذشته 2-سرمايه گذاري در كنارش 3-توسعه اون سيستم عامل مشخص
و بعد موازي هم اومدن اين كار هاي ديگه رو انجام دادن مثلا ساخت چون شما تا ندوني ضعف يك وسيله چيه چطور مي خواي يك طرح خلاق و كار آفرين داشته باشي؟
اگر كسي چرخ رو ساخته بعدي ها اومدن نوع،رنگ،جنس،استحكامو... رو تغيير دادن و بعد با داشتن اين دانش و خلاقيت اومدن طرح اوليه مثلا چرخ چوبي رو به لاستيكي تبديل كردن
و حالا كه يك تجربه بدست آوردن براي ارتقاع و به روز رساني چرخ تلاش مي كنند و اگر بتونند طرح نو آورانه و خلاق بباشه چرخ رو ارنقاع بدن(سير تكامل)
به نظر من كار شما نواوري در دسته فشار فناوري هست و به شكست مي انجامد يا نتيجه دلخواه رو نميگيرين
اما اون شركت هاي بزرگ اومدن مدل يكپارچه فشار فناوري و كشش بازار رو انجام دادن(موازي كاري)

ایا اگر شما بخواهید چرخ تولید کنید چه چرخ هواپیما و چه چرخ اسکیت بورد میرید از یه شرکت دیگه چرخ می خرید می ارید رنگش رو عوض می کنید و به عنوان چرخ خودتون می فروشید؟
آیا با این کار چرخ تولید کردید؟ آیا با این کار شما تکنولوژی ساخت چرخ رو دارید؟ آیا شما با این کار می تونید در ساخت چرخ نو آوری کنید؟
و آیا و صد آیای دیگر...

شركت هاي زيادي لاستيك توليد ميكنند اما هيچ تفاوت و مزيتي نسبت به هم ندارند؟ آيا از يك دانش اوليه يكسان استفاده نمي كنند؟(پس سامسونگ هم نبايد از سيستم عامل هاي ديگه استفاده مي كرد)
با اين كار چرخ توليد شده اما اين براي شما كسب دانش هست شما اگر از ساخت سيستم عامل ويندوز رو بدونين قابل پياده سازي نيست روي اين سيستم ها چون پردازنده و ساختار متفاوت هست
1-پس مياي با ساختار اين دستگاه جديد آشنا ميشي
2-بعد بدليل وجود كد ها و منابع زياد با كار گذشتگان آشنا ميشي و...
3-در نهايت ضعف هارو اون تور كه مي خواي اصلاح ميكني(كه نياز به متخصص هاي قوي دارد نه ب بسم الله بخواي همه چي رو خودتون بسازيد)

چرا متخصصین کشور ما در تکنولوژی های پیشرفته ای که در دهه 80 میلادی پایه گذاری شده اینقدر ضعیف هستند؟

بررسي تاريخي رو كاري ندارم چون دانش خودش رو مي خواد اما گذشته ها گذشته حال مهم است ،اما نظرم اونا كشورهاي صنعتي بودن ما تازه مي خوايم صنعتي شيم (به گفته هاي وزير صنايع و تعريف كشور صنعتي ارجاع شود)
مشكلات مهم ديگه در ايران كار گروهي هست و اين جور كارا نياز به حمايت مالي داره و...(دانشگاه هاي ما هم كه تعطيل هستن ، توليد دانش نداريم فقط مقاله ارائه ميشه چه تكراري چه مباحث تغيير يافته همين)