PDA

View Full Version : من 2 تا فرم دارم یکی بیماران یکی پرونده که در فرم پرونده یک tabcontrol دارم

k1csharpdeveloper
شنبه 15 آبان 1389, 20:26 عصر
توی فرم بیماران یک datagridview دارم که نام و نام خانوادگی و نام پزشک و شماره پرونده رو نمایش میده حالا میخوام کاربر وقتی روی یک سطر که پرونده مد نظرش هست رو انتخاب کنه و وارد فرم پرونده بشه و برای قسمت ویرایش اینکارو انجام دادم فقط مشکل اینجاست که هر شخص یک بار پرونده پر میکنه اما چندین بار مراجعه داره که من توی tab مراجعات در فرم پرونده که یک جدول جدا داره توی db میخوام query بنویسم که هر بار که برای ویرایش میای مراجعات مربوط به همون بیمار باشه که کاربر انتخاب کرده نه همه مراجعات بیماران.
من برای اینکار میام id بیمار رو که visible هست توی gridview میگیرم پاس میدم توی فرم دومم و اطلاعات مربوط به اون id رو loadمیکنم توی tab مشخصات بیمار ولی قسمت مراجعات رو مشکلم این هست که اومدم یک فیلد جدید همنام idبیمار ساختم توی جدول مراجعاتم و یک رابطه بینشون گذاشتم اما مشکل اینجاست که Id بیمار identity هست و اتوماتیک پر میشه ولی id بیمار که توی جدول مراجعات foregionkey قرار دادم identity نیست برای همون null میمونه من سوالم اینجاست که چطوری مقدار فیلد id بیمار در جدول بیماران رو که identity هست بریزم توی این فیلد id بیمار که در جدول مراجعات ساختم تا بتونم query بنویسم که فقط مراجعات همون بیمار رو بیاره که کاربر انتخاب کرده نه همه بیماران رو.

ebram110
سه شنبه 19 بهمن 1389, 17:50 عصر
اگه درست متوجه شده باشم:
شما باید 2 تا جدول داشته باشی که در اولی مشخصات بیمار ثبت می شه و در جدول دوم مراجعات.
هر دو جدول باید فیلد ID از نوع identity داشته باشن. که در جدول دوم علاوه بر فیلد ID، باید یک فیلد به نام مثلا SeekId داشته باشی (که identity نیست).
ابتدا بیمار رو در tab اول ثبت نام کن.
لیست بیماران رو از جدول اول بخون و تو یک Combobox در tab دوم، لیست کن.
با انتخاب بیمار در combobox، آی دی بیمار رو بخون.
اطلاعات مراجعات بیمار رو به همراه id بیمار که از combobox دریافت کردی، تو جدول دوم ثبت کن. id بیمار رو در فیلد seekid در جدول دوم ذخیره کن.
حالا اگه بخوای مراجعات یک نفر رو لیست کنی، tab سومی داشته باش که در اون combobox وجود داشته باشه و لیست تمامی بیماران رو توش نمایش بده.
با انتخاب بیمار، id بیمار رو بخون و با یک select ساده، از جدول دوم، رکوردهایی رو که در seekid ذخیره کردی، و با id بیمار مساویه، لیست کن.
موفق باشی