PDA

View Full Version : سوال: glassfish clustring یعنی چی؟

m44miri
سه شنبه 18 آبان 1389, 07:41 صبح
توی یک آگهی استخدام خوندم متخصص glassfish clustring
کسی هست که یکمی در موردش توضیح بده؟
هدف از این کار چیه؟
مرجع یا کتابی سراغ دارید که به من معرفی کنید در این مورد؟

javaphantom
سه شنبه 18 آبان 1389, 10:44 صبح
فرض کن یک سرور هست یا کلا یک سخت افزار که داره سرویس می ده. مشتریهاش خیلی زیادن بطوریکه کلی باید توی صف گیر معطل بشن. یک بدی بزرگ دیگه هم داره علاوه برا کند بودن و او اینکه اگر ا ین سرور به هر دلیلی قطع بشه همه مشتریها راحت می شن.

حالا راه حلش ا ینکه بیایی که سرور یا یک سخت افزار دیگه یا چند سخت افزار دیگه بصورت موازی بزاری کنار هم که بجای یک سخت افزار چندتا سخت افزار بیان سرویس بدن

اما سوال اینجا بوجود می یاد که مشتری اومد پیش کدوم یکی بره. قبلا یکی بود خب مشخص بود الان که دو یا چندتان تکلیف چیه؟

راه حل می یان جلوی این چند سخت افزار یا سرور یک سخت افزاری رو قرار می دن که کار یک gateway یا دروازه ورودی هست رو انجام می ده و کلا به این کار load balance می گن یعنی به اون gateway یا سخت افزار جلویی سرورهای پشتی رو معرفی می کنن و وقتی مشتری می یاد اونه که راهنمایش می کنه که بکه کدوم از سرورهای پشتی سرویس بگیره.

خوب اینجوری خیلی سرعت بهتر می شه حالا مشتری ها تعدادشون توی چندتا سرور شکسته می شه. اما هنوز مشکل دوم که قطعی یک سرور منجر به قطع ارتباط مشتری با سرور می شه حل نشده. سرعت رفته بالا کندی حل شد ولی مشکل دوم هست.

اینجاست که مفهوم cluster معنا پیدا می کنه. اگر بشه کاری کرد که سرورهای موازی که پشت gateway دارن سرویس می دن یک جوری از هم با خبر باشن یعنی حتی تا این حد که اگر خواستن مشتری هاشون رو باهم رد و بدل کنن دیگه مشکل حل می شه . به محض اینکه یک سرور بخواد از سرویس دادن سر باز بزنه مشتریهای که دارن ازش سرویس می گرن رو میده به بقلی. ایجوری مشتری کارش نمی خوابه و کلا توی کار اختلال بوجود نمی یاد.

نتیجه : load balance یعنی ارتباط سخت افزاری بین سخت افزارها
cluster یعنی ارتباط نرم افزاری بین سخت افزار ها

m44miri
سه شنبه 18 آبان 1389, 12:36 عصر
فوق العاده بود توضیحت:تشویق:
خوب یه مرجع هم معرفی کن که برم سراغش و جزییات را ببینم
در ضمن چه نرم افزاری نقش gateway , load balanc را بازی میکنه؟

javaphantom
سه شنبه 18 آبان 1389, 14:59 عصر
فوق العاده بود توضیحت:تشویق:
خوب یه مرجع هم معرفی کن که برم سراغش و جزییات را ببینم
در ضمن چه نرم افزاری نقش gateway , load balanc را بازی میکنه؟

در مورد سوال اولت که gateway یا load balance مثل چی بستگی داره که چی میخوای cluster کنی مثلا در مورد tomcat می تونی از apache به عنوان یک load balance استفاده کنی

در مورد سوال دومت
http://msdn.microsoft.com/en-us/library/ff648960.aspx

m44miri
چهارشنبه 19 آبان 1389, 05:53 صبح
دوباره به آگهی نگاه کردم..نوشته بود weblogic clustring
نمیشه از همین glassfish برای gateway استفاده کرد؟
البته قبلا برای tomcat از apache استفاده کرده بودم .میشه از apache برای glassfish هم استفاده کرد؟
لینکی که دادی خیلی خوبه و جزییات مفهومی را توضیح داده
اگه امکان داره یه رفرنس با جزییات عملی برام معرفی می کنی؟
البته می بخشی که اینهمه بهت زحمت میدم
glassfish در ویرایش 3.01 خیلی stable و خوب شده دوس دارم همینو یاد بگیرم فقط کمی کند کار میکنه نسبت به ویرایش 2.توی پروژه هایی که تا حالا هم کار کردم با glassfish کار کردم
بازهم ممنون

javaphantom
چهارشنبه 19 آبان 1389, 07:37 صبح
دوباره به آگهی نگاه کردم..نوشته بود weblogic clustring
نمیشه از همین glassfish برای gateway استفاده کرد؟
البته قبلا برای tomcat از apache استفاده کرده بودم .میشه از apache برای glassfish هم استفاده کرد؟
لینکی که دادی خیلی خوبه و جزییات مفهومی را توضیح داده
اگه امکان داره یه رفرنس با جزییات عملی برام معرفی می کنی؟
البته می بخشی که اینهمه بهت زحمت میدم
glassfish در ویرایش 3.01 خیلی stable و خوب شده دوس دارم همینو یاد بگیرم فقط کمی کند کار میکنه نسبت به ویرایش 2.توی پروژه هایی که تا حالا هم کار کردم با glassfish کار کردم
بازهم ممنون

تو خود کتاب مرجع glassfish توضیح داده که چجوری باید cluster و کلا load balancing کنی

m44miri
چهارشنبه 19 آبان 1389, 09:39 صبح
اینطور که متوجه شدم glassfish v3.01 از clustering پشتیبانی نمیکنه ..هر چی مرجع هم وجود داره برای v2 است
توی سایتش نوشته در v3.1 این مشکل برطرف میشه