PDA

View Full Version : مهاجرت به دلفي

amir_1351
چهارشنبه 19 آبان 1389, 13:36 عصر
با عرض سلام خدمت اساتيد محترم
من سالها به foxpro و visual foxpro برنامه نويسي ميكنم .
حال با توجه به اينكه ماكروسافت قصد دارد دست از حمايت VFP بردارد . قصد دارم زبان برنامه نويسي جديدي را شروع كنم . ميخواستم ببينم آيا دلفي گزينه مناسبي است يا خير ؟:افسرده:

firststep
چهارشنبه 19 آبان 1389, 15:17 عصر
خوب باید ببینیم بیشتر گرایش به چه نوع برنامه نویسی دارین:لبخندساده:
دلفی از لحاظ کد نویسی از basic اما از لحاظ دولپ حرف نداره با همین سختتر بودنش در کد نویسی برای من خیلی شیرینه و به علت :قلب:همه گیر بودنش دولپه خیلی عالی داره و به همه این علتهای ساده ای که گفتم گزینه عالی هستش:خجالت:

توسیه میکنم از نسخه 7 یا 2010 استفاده کنیم.:خجالت:

vcldeveloper
چهارشنبه 19 آبان 1389, 17:08 عصر
دقیقا برای چه کاری میخواید ازش استفاده کنید؟
به طور کلی، برای تولید نرم افزار های تحت ویندوز، بخصوص نرم افزارهای مرتبط با بانک های اطلاعاتی، یکی از بهترین گزینه ها ست.

amir_1351
پنج شنبه 20 آبان 1389, 07:33 صبح
با عرض سلام و تشكر از دوستاني كه وقت گذاشتند.
حوزه كاري من بانك اطلاعات است (سيستم هاي دبيرخانه.فروش.انبار و...)
با توجه به سابقه كارم در VFP چقدر طول ميكشد تا در دلفي در حوزه بانك اطلاعات مسلط شوم.

gbg
پنج شنبه 20 آبان 1389, 10:36 صبح
مدت بستگیه داره به خودت ولی با این که من عاشق زبان C++ هستم ولی لذت کارکردن با دلفی منو از برنامه نویسی با این زبان قدرتمند محروم کرده و تو ویندوز تا حالا 2 یا 3 برنامه با سی نوشتم ولی تو Dos اصلا با پاسکال برنامه تجاری نداشتم و فقط با C++ برنامه نوشتم

amir_1351
پنج شنبه 20 آبان 1389, 12:27 عصر
آيا دلفي بانك اطلاعات مخصوص به خود را دارد و يا بايستي از mysql و غيره استفاده نمود؟
آيا ابزار برنامه نويسي بانك اطلاعات تحت شبكه LAN در دلفي وجود دارد ( چيزي شبيه VFP)؟
براي شروع مرجع جهت يادگيري دلفي چيست ؟
(من از دلفي هيچي اطلاعاتي ندارم)

vcldeveloper
پنج شنبه 20 آبان 1389, 23:13 عصر
آيا دلفي بانك اطلاعات مخصوص به خود را دارد و يا بايستي از mysql و غيره استفاده نمود؟
خیر، معماری دسترسی به داده های بانک اطلاعاتی در دلفی به شکلی هست که تغییر در روش دسترسی یا نوع بانک، تاثیرات چندانی روی سایر بخش های برنامه ایجاد نکنه.

در دلفی به طور پیش فرض، چهار روش دسترسی به بانک های اطلاعاتی وجود داره، که یک روش آن به طور اختصاصی برای بانک های اطلاعاتی Interbase که محصول شرکت تولید کننده دلفی هست، در نظر گرفته شده، و سه روش دیگه برای اتصال به هر نوع بانک اطلاعاتی (مثل MS SQL Server, MS Access, Oracle, Firebird, MySQL و غیره) می تونند مورد استفاده قرار بگیرند. از بین این سه روش عمومی، BDE به نوعی منسوخ شده، اما ADO و dbExpress به خوبی پشتیبانی میشند. ADO یک مکانیزم دسترسی به داده ها هست که از طرف مایکروسافت ارائه شده، و هم در همه ویندوز ها وجود داره. از طریق اون می تونید به هر بانکی که درایور OLE DB یا ODBC ارائه کنه، وصل بشید. تقریبا همه بانک های اطلاعاتی موجود، حداقل درایور ODBC رو ارائه می کنند.

dbExpress یک مکانیزم اختصاصی دسترسی به داده ها برای دلفی هست، که سبک تر از ADO هست، و میشه ازش به صورت cross-platform هم استفاده کرد. dbExpress درایورهای خاص خودش را داره. به همراه دلفی، درایورهای متعددی مثل Oracle, MS SQL Server, MS Access, Firebird, Interbase, MySQL، و غیره برای آن نصب میشند. علاوه بر اینها، خودتون هم می تونید با کد دلفی، براش درایور جدید بنویسید.

علاوه بر این روش های اتصال به بانک های اطلاعاتی که با خودِ دلفی ارائه میشند، شرکت های زیادی هم هستند که مکانیزم های اختصاصی دسترسی به داده خودشان را به صورت کامپوننت برای دلفی ارائه می کنند. مثلا شرکت Devart مجموعه UniDAC را برای دسترسی با سرعت بالا به انواع بانک های اطلاعاتی متداول ارائه میکنه.

پس عملا با دلفی شما می تونید به هر نوع بانک اطلاعاتی رایج در دنیا متصل بشید.

تمامی این راهکارها، داده های دریافتی از طریق بانک اطلاعاتی را در یک مجموعه کلاس مشتق شده از TDataset میریزند، در نتیجه، بعد از دریافت داده از بانک، سایر لایه های نرم افزار شما وابستگی خاصی به نوع بانک اطلاعاتی استفاده شده ندارند، و از کلاس های دلفی که برای نگهداری این نوع داده ها فراهم شدند، استفاده می کنند.

آيا ابزار برنامه نويسي بانك اطلاعات تحت شبكه LAN در دلفي وجود دارد
دلفی خودش بانک اطلاعاتی نیست، بلکه یک زبان برنامه نویسی هست. هر بانک اطلاعاتی که امکان دسترسی به داده ها از طریق شبکه را فراهم کنه، دلفی هم میتونه به همون طریق به اون وصل بشه، و باهاش کار کنه. مثلا بانک هایی مثل MS SQL Server یا Oracle معمولا روی یک سرور در شبکه نصب میشند، و کلاینت ها از طریق شبکه به این سرور متصل میشند. با برنامه ایی هم که با دلفی می نویسید، می تونید به هر کدوم از این سرورها متصل بشید.

بانک های اطلاعاتی مورد استفاده شما در دلفی می تونند به صورت Embedded, Local, Client\Server, یا در معماری n-tier در دسترس برنامه قرار بگیرند.

براي شروع مرجع جهت يادگيري دلفي چيست ؟
این بحثش جدا ست. چندین تاپیک درباره منابع دلفی و کتب دلفی در سایت وجود داره.

gbg
جمعه 21 آبان 1389, 00:23 صبح
برای یاد گیری بهتره کتاب بخری
به نظر من کتاب های آموزشی دلفی 7 بهتره
تو اینترنت هم که منابع زیاده

BORHAN TEC
جمعه 21 آبان 1389, 22:31 عصر
سلام
به نظر من کتاب Sams Teach Your self Borland Delphi in 21 Days برای شروع بهترین است. شاید فکر کنید چون این کتاب قدیمی است خیلی بدرد نمی خورد ولی این گونه نیست. این نکته را به خاطر داشته باشید: دلفی از همان اول اصولی طراحی شده است، بنابراین خواندن کتاب های قدیمی هم خالی از لطف نیست حتی من هم که همیشه از جدیدترین نسخه دلفی استفاده می کنم و با بیشتر قابلیتهای آن به خوبی آشنا هستم :لبخندساده: گاهی اوقات به کتابهای قدیمی مراجعه می کنم و مشکلم را حل می کنم. همچنین در شرکت ما هم یک مجموعه آموزشی دلفی تهیه شده است که خودم مدرس آن هستم و با اطمینان ادعا می کنم که این مجموعه آموزشی دلفی کاملترین و بهترین مجموعه آموزشی دلفی در ایران و جهان است. این دوره شامل دو مجموعه است که مجموعه اول آن آماده است و تا چند روز آینده منتشر می شود و من قصد دارم تا چند ساعت(حدود 4 ساعت و یا حتی بیشتر) از این مجموعه آموزشی را به عنوان دمو بر روی اینترنت قرار دهم. در این مجموعه آموزشی ما از همان ابتدا دلفی را آموزش می دهیم و تا سطح واقعاً فوق حرفه ای پیش می رویم. مجموعه اول فکر می کنم چیزی بیش از 16 ساعت باشد و مباحث مبتدی و سطح متوسط را پوشش می دهد. مجموعه دوم هم به طور یقین خیلی بیشتر است و مباحث حرفه ای و فوق حرفه ای را پوشش می دهد.
سرفصل های این مجموعه آموزشی را بعداً اعلام می کنیم.:لبخندساده:

amir_1351
شنبه 22 آبان 1389, 07:11 صبح
با تشكر از اساتيد محترم مخصوصا جناب آقاي علي كشاورز كه بسياري از مجهولات من در مورد دلفي را سخاوتمندانه پاسخ دادند.