PDA

View Full Version : يك ترفند مفيد در فايرفاكس

eshpilen
پنج شنبه 20 آبان 1389, 10:18 صبح
يادتونه يه زماني ميشد با كليدهاي جهتي و End و Home بين تب هاي فايرفاكس حركت كرد؟
امكان خوبي بود نه؟
ولي از نسخه هاي بعدي فايرفاكس ظاهرا برداشته شد.
اما من چند روز پيش پي بردم كه هنوز روش پنهاني براي اين كار وجود داره.
روي دكمهء Close قرمز رنگ تب جاري در فايرفاكس دكمهء سمت چپ ماوس رو فشار بديد (ولي رها نكنيد)، بعد ماوس رو از روي دكمه كنار بكشيد و دكمهء ماوس رو رها كنيد، حالا دكمهء حركت به سمت چپ رو از بين كليدهاي جهتي كيبورد بزنيد. حالا امكان حركت بين تب هاي فايرفاكس با استفاده از كيبورد فعال شده و ميتونيد حالش رو ببريد!!

حمید محمودی
پنج شنبه 20 آبان 1389, 10:48 صبح
بابا شما دیگه .....:متعجب:
این رو از کجا متوجه شدید؟!

راستی یه سوال فرقش با دکمه های CTRL+TAB چیه؟؟

و اینکه همونطوری که در پست بعدی دوستمون گفتن، CTRL + عدد هم همینکار رو میکنه.

میلاد قاضی پور
پنج شنبه 20 آبان 1389, 10:48 صبح
منکه فایر فاکس 4 استفاده میکنم همچین اتفاقی نیفتاد . اما خودم از کلیدهای کنترل+(اعداد) جهت حرکت در تبها با کیبورد استفاده میکنم .

eshpilen
پنج شنبه 20 آبان 1389, 10:53 صبح
اي واي ببخشيد مثل اينكه عوضي اشتباه شد :لبخند:
ظاهرا در نسخه هاي اخير فايرفاكس اين مشكل حل شده و وقتي فوكوس داخل آدرسبار باشه با كليد تب ميتونيم به حالت حركت بين تب هاي فايرفاكس با استفاده از كيبورد برسيم. من يادمه يه نسخه اي از فايرفاكس داشتم كه هركاري ميكردي نميشد و فوكوس ورودي كيبورد روي تب ها نميرفت. احتمالا باگ بوده پس :متفکر:

eshpilen
پنج شنبه 20 آبان 1389, 10:55 صبح
منکه فایر فاکس 4 استفاده میکنم همچین اتفاقی نیفتاد . اما خودم از کلیدهای کنترل+(اعداد) جهت حرکت در تبها با کیبورد استفاده میکنم .
من فقط روي نسخهء سري 3 تست كردم.

eshpilen
پنج شنبه 20 آبان 1389, 10:56 صبح
بابا شما دیگه .....:متعجب:
این رو از کجا متوجه شدید؟!

راستی یه سوال فرقش با دکمه های CTRL+TAB چیه؟؟

و اینکه همونطوری که در پست بعدی دوستمون گفتن، CTRL + عدد هم همینکار رو میکنه.
با CTRL+TAB كار كردن يخورده سخت تره بنظر من. كليدهاي جهتي دم دست هست و ميتونيد يه دستي باهاشون كار كنيد ( ضمنا با كليد Home و End هم ميشه به اولين و آخرين تب رفت). با روش CTRL+TAB اگر بخوايد بصورت راست به چپ حركت كنيد ميشه سه تا كليد: Shift + CTRL + Tab.

حمید محمودی
پنج شنبه 20 آبان 1389, 11:17 صبح
با CTRL+TAB كار كردن يخورده سخت تره بنظر من. كليدهاي جهتي دم دست هست و ميتونيد يه دستي باهاشون كار كنيد ( ضمنا با كليد Home و End هم ميشه به اولين و آخرين تب رفت). با روش CTRL+TAB اگر بخوايد بصورت راست به چپ حركت كنيد ميشه سه تا كليد: Shift + CTRL + Tab.
بله اینم حرفیه....:متفکر:

يادتونه يه زماني ميشد با كليدهاي جهتي و End و Home بين تب هاي فايرفاكس حركت كرد؟
امكان خوبي بود نه؟
نه کجا امکان خوبی بود؟!
معمولا و استانداردش اینه که Home , End برای ابتدا و انتها رفتن صفحه، خط جاری استفاده بشه.
اگه توجه کرده باشین، در خیلی از نرم افزار های مایکروسافت و ... از CTRL+TAB برای چرخش بین تب ها استفاده میشه. در مرورگر های دیگه هم همینطور.

البته این CTRL+عدد گویا در سون هم کاربرد داره و میره به اون پنجره مورد نظر.

در کل به نظرم اینکه مرورگرها یه استانداردی داشته باشن خیلی خوب هست، این نمیشه که مثلا در یه مرورگری Home , End یه کاری کنه و در مرورگر دیگه ای یه کار دیگه ای. اینطوری یه تناقض و سختی برای کاربر پیش میاد.

اي واي ببخشيد مثل اينكه عوضي اشتباه شد
ظاهرا در نسخه هاي اخير فايرفاكس اين مشكل حل شده و وقتي فوكوس داخل آدرسبار باشه با كليد تب ميتونيم به حالت حركت بين تب هاي فايرفاكس با استفاده از كيبورد برسيم. من يادمه يه نسخه اي از فايرفاكس داشتم كه هركاري ميكردي نميشد و فوكوس ورودي كيبورد روي تب ها نميرفت. احتمالا باگ بوده پس

آره من با دلفی یه TPageControl گرفتم امتحان کردم. مساله همون فوکوس هست. چیز خاصی نبوده که مثلا بخوان به عنوان یه ترفند مخفی توش قرار داده باشن.

حسین فلاحی
پنج شنبه 20 آبان 1389, 11:49 صبح
امكان خوبي بود نه؟
ولي از نسخه هاي بعدي فايرفاكس ظاهرا برداشته شد.
اما من چند روز پيش پي بردم كه هنوز روش پنهاني براي اين كار وجود داره.
روي دكمهء Close قرمز رنگ تب جاري در فايرفاكس دكمهء سمت چپ ماوس رو فشار بديد (ولي رها نكنيد)، بعد ماوس رو از روي دكمه كنار بكشيد و دكمهء ماوس رو رها كنيد، حالا دكمهء حركت به سمت چپ رو از بين كليدهاي جهتي كيبورد بزنيد. حالا امكان حركت بين تب هاي فايرفاكس با استفاده از كيبورد فعال شده و ميتونيد حالش رو ببريد!!

یک دفعه همین مراحل رو روی IE انجام بدین تا متوجه بشین موضوع از چه قراره...

حمید محمودی
پنج شنبه 20 آبان 1389, 16:02 عصر
یک دفعه همین مراحل رو روی IE انجام بدین تا متوجه بشین موضوع از چه قراره...

مگه IE هنوز زنده اس؟!:لبخند:
همونطوری که عرض کردم بخاطر فوکوس هستش. ترفند خاص و مخفی ای نبوده.

Netsky
جمعه 21 آبان 1389, 10:36 صبح
مگه IE هنوز زنده اس؟!:لبخند:
آره . با اومدن ورژن 9 که البته هنوز بتاست یه خورده جون گرفته . ولی FF و Chrome کار خودشون رو کردن و خیلی ها رو اسیر کردن .
اسیرتم کروم جون . :لبخند: