PDA

View Full Version : سوال: چرا به الگوریتمهای رمزنگاری پیچیده نیاز هست

میلاد قاضی پور
شنبه 22 آبان 1389, 22:02 عصر
سلام . چرا وقتی با هر الگوریتمی و هر تابع کد کننده اطلاعاتی میشه داده ها رو رمز نگاری کرد و معلوم نیست این اطلاعات به چه صورت رمزنگاری شدن تا بشه دیکریپتشون کرد بازم سعی میکنیم از الگوریتمهای خیلی پیچیده و غیر قابل فهم استفاده کنیم؟

FastCode
شنبه 22 آبان 1389, 22:11 عصر
سلام . چرا وقتی با هر الگوریتمی و هر تابع کد کننده اطلاعاتی میشه داده ها رو رمز نگاری کرد و معلوم نیست این اطلاعات به چه صورت رمزنگاری شدن تا بشه دیکریپتشون کرد بازم سعی میکنیم از الگوریتمهای خیلی پیچیده و غیر قابل فهم استفاده کنیم؟

برای این که میشه فهمید اونا به چه روشی رمزگزاری شدن.
یک بچه 7 ساله با یک دیکامپایلر میتونه بفهمه.
اگر نتونه یک متخصص رمزنگاری با یک نگاه میتونه.
در ضمن مطمئنن برنامه هایی هم برای این کار وجود دارند که در دسترس عموم(و برنامه نویسان) نیستند.

میلاد قاضی پور
شنبه 22 آبان 1389, 22:29 عصر
خب اگر اینطوره رمزنگاری موفق چه نوع رمز نگاری ای هست ؟ برای غیر قابل فهم کردن موارد چه کاری میتونیم انجام بدیم؟
مثلا من اگه بیام از توابع پیچیده ریاضی مثل انتگرال یا مشتق برای پیچ در پیچ کردن اطلاعات استفاده کنم خوبه یا باید پیچیده تر از این مسائل فکر کنیم ؟

Salar Ashgi
شنبه 22 آبان 1389, 22:41 عصر
چرا وقتی با هر الگوریتمی و هر تابع کد کننده اطلاعاتی میشه داده ها رو رمز نگاری کرد ...

با هر الگوریتمی که نه ، در خیلی مواقع برای ما بهینه بودن و قدرت الگوریتم خیلی مهم است .

معلوم نیست این اطلاعات به چه صورت رمزنگاری شدن تا بشه دیکریپتشون کرد

چرا معلوم نیست ؟! این بحث در Hashing وجود داره و نه در Enc/Dec !

بازم سعی میکنیم از الگوریتمهای خیلی پیچیده و غیر قابل فهم استفاده کنیم؟

چون در رمزنگاری محرمانه ماندن داده های خام ، حرف اول را میزند .

خب اگر اینطوره رمزنگاری موفق چه نوع رمز نگاری ای هست ؟

رمزنگاری که احتمال رمزگشایی آن به حداقل برسد ولی هیچگاه صفر نخواهد شد .

برای غیر قابل فهم کردن موارد چه کاری میتونیم انجام بدیم؟

روشها خیلی زیاده ... باید در این زمینه جستجو کنید .
نمونه ای بارزش : استفاده از اعداد اول خیلی بزرگ !

مثلا من اگه بیام از توابع پیچیده ریاضی مثل انتگرال یا مشتق برای پیچ در پیچ کردن اطلاعات استفاده کنم خوبه یا باید پیچیده تر از این مسائل فکر کنیم ؟

اصلا بحث رمز نگاری و ... ربطی به مشتق و انتگرال و ... نداره ، چون عموما چنین مباحثی در ریاضیات
Discrete یا گسسته مطرح میشود ./

موفق باشید ./

میلاد قاضی پور
یک شنبه 23 آبان 1389, 01:26 صبح
اصلا بحث رمز نگاری و ... ربطی به مشتق و انتگرال و ... نداره ، چون عموما چنین مباحثی در ریاضیات
Discrete یا گسسته مطرح میشود

ضمن تشکر بسیار زیاد . منظورم از استفاده از توابع ریاضی این بود که کار رمز کردن رو مثلا بیایم طی چندین مرحله و با استفاده از اعدادی که این توابع پیچیده حاصل میکنن انجام بدیم . من فکر میکنم رمزگشایی در مواردی که از اعداد اول بزرگ هم استفاده شده باز راحت باشه (شاید من درک صحیحی هنوز از این فرایند ندارم البته.. )

Reza_Yarahmadi
یک شنبه 23 آبان 1389, 07:51 صبح
دوست عزيز يكي از اصول اصلي رمز نگاري اينه كه بشه اطلاعات رو دوباره به حالت اول برگردوند ، با خيلي از روابط رياضي ميشه اطلاعات رو به هم ريخت ولي يا توسط متخصصين به راحتي قابل شناسايي است يا غير قابل بازگشت. ارائه يك الگوريتم كارآمد به اين راحتي ها نيست تيمهاي بزرگ با برنامه نويسيان و رياضي دانهاي بزرگ ميشينن و بعد كلي تلاش يك الگوريتم ميدن بيرون ، تازه خيلي از مواقع الگوريتم هاشون بعد مدت كوتاهي شكسته ميشه. پس فكر نكنيد با يكسري مشتق و انتگرال به راحتي ميشه اطلاعات رو رمز كرد.
اگر در مورد روشهاي رمز نگاري توي همين سايت جستجو كنيد يك مقدار ديدتون نسبت به اين قضيه عوض ميشه.

Salar Ashgi
یک شنبه 23 آبان 1389, 10:21 صبح
من فکر میکنم رمزگشایی در مواردی که از اعداد اول بزرگ هم استفاده شده باز راحت باشه

این فقط یه مثالی بود که من ارائه کردم ، ولی مطمئنا اینطور نخواهد بود !
بنظر شما چرا میگیم استفاده از اعداد اول ؟! چون هیچ فرمول و قانون مشخصی برای اعداد اول وجود ندارد .
به بیان ساده تر ، شما هیچ فرمولی در اختیار ندارید که مثلا بتواند 5000 اُمین عدد اول را برای شما تولید کند .