PDA

View Full Version : برپاسازی یک شبکه اجتماعی

میلاد قاضی پور
دوشنبه 24 آبان 1389, 18:00 عصر
سلام . یک نفر که قصد سرمایه گذاری در این کار رو داره ازم خواسته در مورد اقدامات لازم برای دایر سازی یک سرویس شبکه اجتماعی براش اطلاعاتی تهیه کنم . ایشون میتونن تیم برنامه نویسی مربوطه رو تشکیل بدن و در این مورد مشکلی ندارن اما در مورد اقدامات بعد از طراحی مثل تهیه مجوز و ... توضیح میخوان . دوستان گرامی هرکس اطلاعاتی در این مورد داره ممنون میشم در اختیارم بذاره .

ARC
دوشنبه 24 آبان 1389, 18:11 عصر
در مورد مجوز تا جایی که میدونم قبلان که نیازی نداشت ولی الان مثل این که هر سایتی نیاز به داشتن مجوز داره که باید به اداره ارشاد مراجعه بشه ولی درباره کنترل تا جایی که اطلاع دارم سایت هایی مثل کلوپ چند نفر رو داره که به صورت 24 ساعته سایت رو کنتل میکنه و معمولا بخش های دیگه ای مثل کنترل با نرم افزار و گزارش تخلف توسط کاربران هم دارن از نظر من سایت های اجتماعی (کلا هر سایتی که کابر بتونه موضوعی رو بدون از تایید کسی وارد کنه) نیاز به کنترل شدید داره تا مشکلاتی مثل فی*ل ت*ر و یا شکایت رو برای شما ایجاد نکنه.

میلاد قاضی پور
دوشنبه 24 آبان 1389, 19:26 عصر
خوب بود . یعنی همین که سایت طراحی بشه و هاست مناسبش خریداری بشه و مجوزش هم ردیف بشه دیگه آماده آپلود و فعالیته ؟

ARC
دوشنبه 24 آبان 1389, 20:22 عصر
آره فکر نکنم مشکلی باشه و فقط بحث نظارت بر محتویات سایت میمونه البته بحث های فنی و تبلیغاتی هم هست مثلا مدیریت سرور های سایت و یا در اول تبلیغ و اطلاع رسانی برای سایت و بحث های امنیتی ولی از نظر من چیزی که توی ایران مخصوصا اگر سایت حرفی برای گفتن داشته باشه مهم هست همون نظارت بر فعالیت اعضا و امنیت سایت هست البته دوستان دیگه هم بهتر میتونن راهنمایی کنن بنده چیزی که اطلاع داشتم رو گفتم امیدوارم که تونسته باشم راهنمایی کرده باشم و اطلاعات غلط نداده باشم ولی واسه بحث نظارت خودم تجربش رو دارم یک سایت آپلود فایل داشتم که بازدید زیادی هم داشت و روز به روز هم داشت بیشتر میشد و داشتم امکاناتش رو هم اضافه میکردم فقط برای یک 24 ساعت فایل ها رو چک نکردم و سایت فیلتر شد آخه یه نفر عکس های نا مربوط آپلود کرده بود منم دگه سراغش نرفتم حالا دیگه بماند چرا...

میلاد قاضی پور
دوشنبه 24 آبان 1389, 22:17 عصر
نظرتون در مورد اینکه از سایتهای میزبان هاست به جای راه اندازی هاست و سرور اختصاصی استفاده کنیم چیه ؟
مثه اینکه کلوب برای خودش دیتاسنتر داره آخه .

ARC
سه شنبه 25 آبان 1389, 13:59 عصر
نظرتون در مورد اینکه از سایتهای میزبان هاست به جای راه اندازی هاست و سرور اختصاصی استفاده کنیم چیه ؟
مثه اینکه کلوب برای خودش دیتاسنتر داره آخه .
این که از سایت های میزبانی استفاده کنید بر میگرده به این که کار شما تا چه اندازه بزرگ باشه معمولا سایت وقتی بازدیدش بره بالا دیگه نمیشه با هاست شیر کار کرد و نیاز به سرور مجازی یا اختصاصی هست البته به جایی که هاست هم میگیرد بستگی داره مثلا شاید یک جا تا 10000 تا بازدید در روز رو هم به شما اجازه بده ولی یه جای دیگه تا 5000 این به فشاری که سایت شما به سرور وارد میکنه و قدرت سرور شرکت مربوطه و محدودیت های تعیین شده بر میگرده. میشه برای شروع با یک هاست اشتراکی شروع کرد و کم کم به یک سرور مجازی و بعد هم به یک سرور اختصاصی ارتقا بدید ولی این که بخواید به چه شکلی شروع کنید خیلی مهمه مثلا بازی آسمان دژ (اگر اشتباه نکنم) یک سرور برای شروع داشت که در همون روز های اول ظرفیت سرور کامل شد. این به اون طرح شما و جذابیت و بازدید و همینطور به اسکریپت شما بستگی داره.
درباره این که کلوپ دیتا سنتر داره درسته که کلپ سایت بزرگی هست ولی نه به این بزرگی که دستاسنتر داشته باشه اینم مثل بقیه سایت های ایرانی از یه دیتاسنتر چندتا سرور داره و زدن دیتاسنتر به این مفتی ها هم نیست البته تا دیتاسنتر رو این در نظر نگیرید که یه شرکت یک ADSL یک مگ بگیره با یک UPS و بیاد 4-5 تا کاپیوتر در شرکتش راه بندازه بعد بگه دیتاسنتر هست آخه از این نوع کارا تو ایران زیاد دیدم طرف میگه دیتا سنتر دارم.

میلاد قاضی پور
سه شنبه 25 آبان 1389, 17:37 عصر
علاوه بر مطالبی که نوشتید از توضیحات شما اطلاعات بسیار زیادی دریافت کردم ایول.یک سایت نسبتا شلوغ مثل برنامه نویس میتونه از سرور اشتراکی استفاده کنه یا باید تجهیزات مجزایی برای خودش داشته باشه ؟

hghyami
سه شنبه 25 آبان 1389, 18:06 عصر
همینطور که دوستان گفتند بستگی به مقدار بازدیدی کننده و مقدار resource که سایت شما می‌خواد استفاده کنه. هوست اشترکی برای شروع خوب هست ولی‌ شما باید فکر اینرو هم بکنید که اگر زمانی‌ خواستید جابجا بعثهید چقدر هزینه داره و چه مشکلاتی خواهد داشت. اگر فکر می‌کنید که آینده داره و از لحاظ مالی هم مشکل ندارید فکر می‌کنم VP سرور خوب باشه. بقیه چیزاش که دیگه میشه security optimisation و غیره که اون جای خودش رو داره. شما فرض کن FB فقط وبسرور نیست و کلی‌ خرت پرت سر راهش داره که میتونه چنین تعداد یوزر رو جواب بده. الان مخصوصاً این دوران گرفتن سرور شخصی‌ خیلی‌ هم گرون نمی‌شه. به طور مثل TELEcity Redbus برای ۱/۴ rack با کانکشن ۱گیگ (البته کانکشن ۸۵۰ پوند ماهی‌ هست که Special Offer هست)... ولی‌ معمولش هر ۱mgb £۱.۵۰ یعنی‌ ۱۰۰mgb میشه ۱۵۰ پوند خودت حسام کن میشه ماهی‌ حدود ۶۰۰ پوند. باقیش هم میشه تجهیزات که اینم شما یک سرور HP DL۳۸۰ G۶ با ۳۲گیگ رم و ۵۰۰gb هارد SAS و ۲ تا CPU Intel X۵ series میتونی‌ حدود ۴-۵ هزار پوند بخری. HP-SAN با Fibre و ۹TB حدود ۱۰۰۰۰ پوند. چند وقت پیش هم این سیستم رو ستاپ کردیم برای کسی‌ با این مشخصات
۳ * HP DL۳۸۰ G۶
۳ * ۴۸GB RAM
۶ * Intel XEON X۵۵۵۰
۱ * HP-SAN SWITCH ۸ PORT
۶ * HP SAS ۱۴۷gb درایو
۱ * HP-SAN with ۱۲tb RAW سترگ
۳ * VMWARE VSphere Advacned Edition
کلّ اینا شد حدود ۳۵۰۰۰ پوند که خودتون باید حدس بزنید که چیکار نمی‌تونه بکنه :د این برای هوست کردن حدود ۱۰۰ وبسیت شلوغ (خیلی‌ شلوغ) هست

میلاد قاضی پور
سه شنبه 25 آبان 1389, 18:12 عصر
خب من دقیقا نمیدونم توان مالی این رفیق چقدره اما فکر نکنم در اون حدود هم باشه . مثلا میتونه نهایتا ماهی چند صد هزار تومن برای فضا بده بقیشو خبر ندارم . حالا من اگه بخوام راهنماییش کنم که یه سرور مثه اونچه که شما گفتید راه بندازه یا از سرور مجازی که پیشنهادشو دادید استفاده کنه باید بگم چیکار کنه ؟

ARC
سه شنبه 25 آبان 1389, 18:14 عصر
علاوه بر مطالبی که نوشتید از توضیحات شما اطلاعات بسیار زیادی دریافت کردم ایول.یک سایت نسبتا شلوغ مثل برنامه نویس میتونه از سرور اشتراکی استفاده کنه یا باید تجهیزات مجزایی برای خودش داشته باشه ؟
در حالت عادی فکر نکنم. ولی این رو بگم امکان داره2 تا سایت روی یک سرور هاست اشتراکی باشه هر دو بازدیدشون 10000 تا هست ولی یکی هنوز جا داره از سرور استفاده کنه یکی نه و این بر میگرده به اسکریپت و الگریتم و کاری که اون سایت انجام میده. اینها چیزای دقیقی نیست و استاندارد خاصی نداره و به عواملی مثل اسکریپت سایت و یا تنظیمات سرور و ... بستگی داره.
اگر میدونید تا 1-2 ماه آینده به اون بازدید نمیرسید هاست اشتراکی هزینه هاتون رو پایین میاره این به سایت و کار شما بستگی داره براتون مثال زدم (آسمان دژ) و همینطور هزینه ای که میخواید بکنید.
و درباره سرور اختصاصی یا مجازی نمیخواد نگران مدریت سرور باشید چون میتونید با یکم هزینه اضافی حتی از خود دیتاسنتر بخواید که سرور شما رو مدیریت کنن.

میلاد قاضی پور
سه شنبه 25 آبان 1389, 18:26 عصر
با ایده ای که وجود داره فکر نکنم تا دو سه سال قطعا آمار به اون حد برسه یا در بهترین شرایط 6 ماه طول میکشه پس سرور اشتراکی گزینه خوبیه .
انتقال از سرور اشتراکی به مجازی یا اختصاصی چه مشکلاتی داره ؟

ARC
سه شنبه 25 آبان 1389, 18:39 عصر
با ایده ای که وجود داره فکر نکنم تا دو سه سال قطعا آمار به اون حد برسه یا در بهترین شرایط 6 ماه طول میکشه پس سرور اشتراکی گزینه خوبیه .
انتقال از سرور اشتراکی به مجازی یا اختصاصی چه مشکلاتی داره ؟
مشکل خاصی نداره فقط شاید سایت یک یا چند ساعت بالا نیاد اگر کسی که انتقال رو انجام میده بلد باشه چه کار کنه و همین طور با مدیر سرور هاست اشتراکی هماهنگ کنید تا نتظیمات مربوطه را انجام بده میشه در چند دقیقه سایت را انتقال داد و بالا اورد.

میلاد قاضی پور
سه شنبه 25 آبان 1389, 18:47 عصر
وقتی یک عده قصد هک سایت رو داشته باشن آیا مسئولیت امنیت سایت با سرور هست یا خود طراحان و برنامه نویسان سایت باید دقت بیشتری به خرج بدن . میخوام بدونم آیا باید در انتخاب سرور مورد نظر از لحاظ امنیت هم وسواس به خرج داده بشه یا فقط به کیفیت خدمات فکر کنیم ؟

ARC
سه شنبه 25 آبان 1389, 18:59 عصر
وقتی یک عده قصد هک سایت رو داشته باشن آیا مسئولیت امنیت سایت با سرور هست یا خود طراحان و برنامه نویسان سایت باید دقت بیشتری به خرج بدن . میخوام بدونم آیا باید در انتخاب سرور مورد نظر از لحاظ امنیت هم وسواس به خرج داده بشه یا فقط به کیفیت خدمات فکر کنیم ؟
این به نوع حمله بر میگرده که به سرور حمله بشه یا به خود سایت شما اگر به سایت باشه مثلا اگر یک باگ در اسکریپت شما باشه این دیگه امنیتش به عهده مدیر سرور نیست و امنیت سرور های اشتراکی هم متقاوت است این رو هم بگم امنیت مطلق نیست .
درباره سرور های اختصاصی یا مجازی من به هیچ عنوان پیشنهاد نمی کنم از سرور مجازی استفاده کنید چون تا جایی که تجربه دارم بیشتر اوقات دردسر شما رو بیشتر میکنه و حتی گاهی تامیین امنیتش سختتر هم میشه.
با 100 هزار تومان در ماه هم میشه یک سرور اختصاصی خیلی خوب گرفت مثلا 8 گیگ رم و cpu core i7 920

میلاد قاضی پور
سه شنبه 25 آبان 1389, 19:03 عصر
بسیار ممنون از شما

hghyami
سه شنبه 25 آبان 1389, 19:46 عصر
این به نوع حمله بر میگرده که به سرور حمله بشه یا به خود سایت شما اگر به سایت باشه مثلا اگر یک باگ در اسکریپت شما باشه این دیگه امنیتش به عهده مدیر سرور نیست و امنیت سرور های اشتراکی هم متقاوت است این رو هم بگم امنیت مطلق نیست .
درباره سرور های اختصاصی یا مجازی من به هیچ عنوان پیشنهاد نمی کنم از سرور مجازی استفاده کنید چون تا جایی که تجربه دارم بیشتر اوقات دردسر شما رو بیشتر میکنه و حتی گاهی تامیین امنیتش سختتر هم میشه.
با 100 هزار تومان در ماه هم میشه یک سرور اختصاصی خیلی خوب گرفت مثلا 8 گیگ رم و cpu core i7 920

اینکه با ۱۰۰ هزار تومن میشه یک سرور با اون مشخصات گرفت جالب هست. از لحاظ امنیت همینطور که گفتند بستگی به خودتون داره ولی‌ اون هم راه‌های زیادی داره ولی‌ بازم بسته به جیب داره... مثلا شما اگر از Citrix NetScaler استفاده کنید ۹۹% مشکلات حل میشه چون هم فشار رو از رو سرور به مقدار قابل توجهی‌ بر میداره هم speed سایت رو بالا میبره و هم امنیت رو شدیدا...

Alireza_Salehi
سه شنبه 25 آبان 1389, 21:32 عصر
این سروری که شما میگی با داس میاد بالا دیگه؟ 8 گیگ رم! سی پیو i7 همش 100 هزار! کجا میدن ما بریم 10 تا بگیریم...

داخلی ها که هیچ، خارجی هاش هم همچین قیمتی نمیدن ...

hghyami
چهارشنبه 26 آبان 1389, 00:40 صبح
cpu که به صورت نسبی‌ حدود ۶۰۰ پوند هست که میشه حدودا ۱ میلیون تومن. یعنی‌ با این وضع این hosting کمپانی داره ضرر سنگین میده. در ضمن این سرور یعنی‌ نه raid داره و ram هم حتما خدا می‌دونه چی‌ هست. یک دلیلی‌ هست که شما داری یک سرور مثل hp رو حدود ۵-۶ میلیون تومن میدید. شما در اصل پول کیفیت، صورت و ضریب اطمینان خیلی‌ بالا رو میدید و مخصوصاً هم خونی و performance بالا. درست کردن یک سرور خوب اگر دست ساز باشه (یعنی‌ خودتون کس و motherboard و غیره رو تهیه کنید) خیلی‌ نمیفته ولی‌ خیلی‌ خیلی‌ یا شاید اصلا پیش نمیاد که شما بتونی‌ اون چیزی که از یک سرور رو میخواید بکشید بیرون

ARC
چهارشنبه 26 آبان 1389, 08:52 صبح
این سروری که شما میگی با داس میاد بالا دیگه؟ 8 گیگ رم! سی پیو i7 همش 100 هزار! کجا میدن ما بریم 10 تا بگیریم...

داخلی ها که هیچ، خارجی هاش هم همچین قیمتی نمیدن ...
سرور رو که شما نمی خاید بخرید میخواهید ماهیانه کرایه کنید حتی من جایی رو میشناسم که سرور 1گیگ رم با cpu atom رو میده ماهی 25 -30 دلار.
سرور داخل رو با خارج مقایسه میکنید؟
داخل که از همه مشکلاتش حتی پهنای باند و سرعت لینکش هم بگذریم بازم خیلی خیلی گرونه.
درباره سیستم عامل زمان خرید تعیین میکیند که چه سیستم عاملی نصب بشه اگر لینوکس باشه بغییر از خود ردهت (فقط ردهت نه زیر مجموعه هاش و شاخه هاش) مجانی هست اگر هم ویندوز باشه فکر کنم از 15 تا 250 دلار هزینه ماهیانه داره بسته به نوع و ورژن ویندوز.
خواستین پ.خ بدید بیشتر راهنمایی کنم.

hghyami
چهارشنبه 26 آبان 1389, 12:25 عصر
سرور رو که شما نمی خاید بخرید میخواهید ماهیانه کرایه کنید حتی من جایی رو میشناسم که سرور 1گیگ رم با cpu atom رو میده ماهی 25 -30 دلار.
داخل که از همه مشکلاتش حتی پهنای باند و سرعت لینکش هم بگذریم بازم خیلی خیلی گرونه.
درباره سیستم عامل زمان خرید تعیین میکیند که چه سیستم عاملی نصب بشه اگر لینوکس باشه بغییر از خود ردهت (فقط ردهت نه زیر مجموعه هاش و شاخه هاش) مجانی هست اگر هم ویندوز باشه فکر کنم از 15 تا 250 دلار هزینه ماهیانه داره بسته به نوع و ورژن ویندوز.

شما دارید معذرت می‌خوام اینطوری میگم پول اشغال میدید ولی‌ اگر کیفیت و بقیه چیزا مهم نیست چرا که نه یک دونه از این سرور‌ها بگیرید. ولی‌ با ماهی‌ ۷ دلار شما میتونید سرور بگیرید (cloud)

Alireza_Salehi
چهارشنبه 26 آبان 1389, 13:05 عصر
مقایسه نکردم، تعجب کردم! بنده کارم همینه.
این قیمت ها که شما می دهید بی پایه و اساس است، با این قیمت های شما سرور اختصاصی که در اختیار خواهید داشت در حد سرویس اشتراکی هم سرویس نمی دهد.

این قیمت ها مختص هاستینگ هایی است که فقط پول میگیرند و سرویس نمی دهند. هاستینگ درست و حسابی با این قیمت در حال حاظر وجود ندارد.

لینک اون موردی که 8 گیگابایت رم و CPU Corei7 را با ماهی 100 هزار تومان می دهد را بدهید...

ARC
چهارشنبه 26 آبان 1389, 14:02 عصر
شما دارید معذرت می‌خوام اینطوری میگم پول اشغال میدید ولی‌ اگر کیفیت و بقیه چیزا مهم نیست چرا که نه یک دونه از این سرور‌ها بگیرید. ولی‌ با ماهی‌ ۷ دلار شما میتونید سرور بگیرید (cloud)
شاید شما فقط قیمت دیتاسنتر های آمریکا و اون هم معروف هاش رو دیده باشید که گرون در بیاد.
یکی از این دیتا سنتر ها گیگا انترنشنال هست البته این اون سرور رو 200$ میده ولی لین رو بگم اگر بگردید با کیفیت و قیمت ارزون هم گیرتون میاد.

hghyami
چهارشنبه 26 آبان 1389, 14:26 عصر
نه دوست عزیز فقط us نیست در ضمن کار شرکت ما تو همین محیط داره می‌چرخه این قیمت که شما میگید باید یک سرور چرت باشه و جائی‌ که فکر کنم uptime SLA ۱۰% باشه

ARC
چهارشنبه 26 آبان 1389, 14:30 عصر
مقایسه نکردم، تعجب کردم! بنده کارم همینه.
این قیمت ها که شما می دهید بی پایه و اساس است، با این قیمت های شما سرور اختصاصی که در اختیار خواهید داشت در حد سرویس اشتراکی هم سرویس نمی دهد.

این قیمت ها مختص هاستینگ هایی است که فقط پول میگیرند و سرویس نمی دهند. هاستینگ درست و حسابی با این قیمت در حال حاظر وجود ندارد.

لینک اون موردی که 8 گیگابایت رم و CPU Corei7 را با ماهی 100 هزار تومان می دهد را بدهید...
مهندس صالحی عزیز ببنید من اطلاع ندارم که شما کار هاستینگ می کنید یا در این زمینه تا چه اندازه اطلاع دارید من برای یه پروژه داشتم که تعداد سرور هاش بالا بود برای همین تقریبا 1 سالی پیگیره این موضوع بودم نمی خوام بگم خیلی بلدم یا واردم توی این زمینه فقط اطلاعاتی که بدست آوردم متوجه موضوعاتی شدم.
من نمی خوام به کسی یا جایی بی احترامی کنم ولی فکر کنم شما بیشتر هاستینگ های ایرانی را دارید در نظر میگیرد ایران فقط تعدادی هاستینگ درست و حسابی بیشتر نداره اکثرا نماینده جایی هستن یا نه طرف امده یک سرور گرفته و خودش تنها داره هاستینگ میده خب دیگه معلومه کیفیت چطوره!!!
این که هاستینگ های معروف هم قیمت هاشون خیلی بالاست تمام دلیلش گرون بودن سرور یا چیزایی که میخرن نیست یکی از دلایلش بحث مالیت هست و دلایل دیگه ای هم داره و این رو هم بگم که بعضی از این هاستینگ ها مثل همون جریان سونی هست (پول مارک) نه که کیفیتشون بد باشه ولی قیمتشون بالاست.
یه نمونه خارجی bluehost قیمتاش رو دید 7$ هست نامحدود تا قبل از این که ایران رو تحریم کنن خیلی از سایت های ایرانی ها روی این هاستینگ یا نماینده اون host gator بود با این قیمتی که اینا میدن پس این طوری که شما میگید کیفیتی نباید داشته باشه.
نمونه دیتا سنتر ها 100$ این نیست ولی 200$ هست http://www.giga-international.com
درباره کیفیت واستون پ.خ کردم چون دوست نداشتم اسم جایی انجا برده بشه که ....