PDA

View Full Version : سوال: ساختن یک editor

Minamir
پنج شنبه 04 آذر 1389, 14:00 عصر
سلام به تمام دوستان خوبم من می خواستم یک editor طراحی کنم بوسیله Dreamweaver و فقط با JavaScript ولی اصلاً نمی دنم باید چیکار کنم می خواستم کمکم کنید چون خیلی دوست دارم این کارو بکنم !
خواهش می کنم اگه می تونین کمکم کنید!

aminghaderi
جمعه 05 آذر 1389, 16:15 عصر
سلام به تمام دوستان خوبم من می خواستم یک editor طراحی کنم بوسیله Dreamweaver و فقط با JavaScript ولی اصلاً نمی دنم باید چیکار کنم می خواستم کمکم کنید چون خیلی دوست دارم این کارو بکنم !
خواهش می کنم اگه می تونین کمکم کنید!
سلام.
من قبلا این کار رو کردم ولی توصیه می کنم از ادیتور های رایگان موجود استفاده کنید ، چون اونها خیلی مهندسی طراحی شده اند و امکانات زیادی دارند که شما تک نفره شاید بتوانی اما شاید حدا قل یه سال طول بکشه و اینکه ادیتور شما نیاز به زمان و تجربه دارد تا بتونید با اوتها قابل قیاس شود.
چون یکی از مواردی که اونها رعایت می کنند ، مبحث شی گرایی هست که پیاده سازیش زیاد راحت نیست و ...

ادیتور های پیشنهادی من :
اول TinyMCE و بعد FCKEditor .

اما برای ساخت یه ادیتور فقط لازمه شما جاواسکریپت رو خوب بلد باشی خصوصا بخش فرمت دهی به متن و بعد هم باید یه کمی css بلد باشی و کامل به html مسلط باشی.

موفق باشی.

Minamir
جمعه 05 آذر 1389, 18:59 عصر
دوست من واقعا از راهنمایت تشکر می کنم ولی من این پروژه رو نیاز دارم،حتی در سطح خیلی پایین و قرار شده که فقط با html و جاوا این کارو بکنم من اصلا حرفه ای نیستم ولی دوست دارم با راهنمایی وتلاش این کارو بکنم!
در ضمن دوست من شما کد اماده اش رو سراغ ندارین که با کمک اون اینکار رو بکنم؟
اگه می شه بیشتر راهنماییم کنین من خیلی اماتورم!!!!!!!!!

aminghaderi
جمعه 05 آذر 1389, 22:16 عصر
در ضمن دوست من شما کد اماده اش رو سراغ ندارین که با کمک اون اینکار رو بکنم؟قبلا من یه ادیتور خیلی کوچیک دیدم که یه کد جاوا هم بیشتر نداشت.
یعنی یه فایل .js به صفحه هندل می شد و کلا کار رو انجام می داد.
ولی حقیقت نمیدونم از کجا گرفته بودم ، و خودم هم ندارمش.
ببینید در هر زبانی یه سری قواعد فرمت دهی وجود داره ، مثلا C#‎‎‎‎‎ یه سری دستورات داره که مثلا پروپرتی font ، یا پروپرتی color یا size و... که در css هم هست ، فقط شما باید Arrange کنید.

راهنمایی تکمیلی :

نکته 1 : شما باید از حالا پروپرتی Style کمک بگیری و دستورات css رو داخل اون قرار دهی .
نکته 2 : این کار رو برای هر قسمت از متن خود باید انجام دهید.
نکته 3 : فقط کافیه متن شما داخل این تگ های html با کدهای css مخلوط شود و اون موقع فرمت نهایی گرفته اعمال می شود.

مثال :

<p Style="">MyText</p>

1- Style="font-size:12px;"
2- Style="font-size:12px; font-color:Black;"

1- باعث می شه متن شما سایزش 12 بشه.
2- باعث می شه سایز متن شما 12 بشه و رنگش مشکی .

و برای تمام فرمت ها ما کد داریم ، از جمله: ارتفاع بین خطوط - جدا سازی پاراگراف و ...
برای افزودن تصویر هم به داخل متن شما باید ادرس تصویر رو در یه شی image بزاری:

<image src="pic/sheklak-12.gif"></image>

یه موردی می ماند و اون هم مکان ویرایش هست ، که دقیق یادم نیست از چی استفاده کردم ...
حالا شما خودت المنت های html رو برسی کن ، ببین در کدام یکی بهتر می توان مانور داد.
مثلا input یا ...

خوب شما فرض کن از input می خوای استفاده کنی داریم:

<input type="text"/>

حالا شما باید یه حالتی طراحی کنی که بتونی متن به همراه فرمت ها رو با هم ذخیره کنی ؟!
مثلا یه کاری که ادیتور های فارسی مثلا وبلاگ بلاگفا استفاده می کنه این هست:
1- شما یه سری دکمه بالای صفحه داری که هر کدام رو بزنی متن شما یه فرمتی ایجاد می شه ، خوب مثلا روی یه تصویر که کلیک می کنی یه کد مثل "[خنده]" اضافه می شه که وقتی متن می خواهد ذحیره شود واژه "[خنده]" توسط دستور replace جاوا به کد زیر تغیر پیدا می کنه :

<image src="pic/sheklak-12.gif"></image>

خوب وقتی این کد توسط یه div به نمایش قرار می گیره ، خواهیم دید که یه شکلک نمایش داده می شود ، مثل:
:قلب:

مثلا همین ادیتور تالار رو شما مد نظر بگیر! خیلی روش کار شده و از اون ادیتور ها خیلی خیلی بهتر و قوی تر هست ، سیستمش رو نمی دونم چی هست (منظورم اینکه کی تولیدش کرده ، ایا کار خود گروه ویبلیشن هست یه سفارشی هست و...)
ولی خوب کار کردند که به صورت موستقیم تغیرات قابل نمایش هست .
یعنی وقتی من شکلکی رو ادد می کنم در جا به وارد کننده متن هم نمایش می ده .

خوب بیس کار رو کامل توضیح دادم ، شما الان Base رو داری پس می تونی شروع کنی .
بقیه کار بر عهده خودت هست.
ولی توقع نداشته باشی که مثل tinyMce بتونی در بیاری؟!:چشمک:

دعا یادت نرود...بیشتر از یک ساعت الاف شدم...:خجالت:
موفق باشی.

Minamir
شنبه 06 آذر 1389, 00:23 صبح
دوست من واقعا توضیحاتت ارزشمند بود امیدوارم که همیشه تو زندگیت موفق باشی و راهنمایی برای کسانی مثل من،که اول امیدشون به خداست بعدم آدمهایی به خوبی شما،واقعا نمی دنم چطور تشکر کنم ممنون!!!!!