PDA

View Full Version : برنامه براي تشخيص Alias هاي تعريف شده در BDE

shining_eye
سه شنبه 09 آذر 1389, 20:26 عصر
با سلام من برنامه اي مي خواهم بنويسم كه نام يك سري الياس را به آن بدهم بعد بر روي هر pc كه اين برنامه را اجرا كنم به من نشان دهد كدام يك از اين الياس ها به درستي بر روي ان سيستم نصب شده و كدام يك نصب نشده اند.ميخواستم راهنماييم كنيد كه با چه دستوري مي تونم آن الياس ها رو كه مي خوام پيش فرض داشته باشد تعريف كنم ؟

vcldeveloper
چهارشنبه 10 آذر 1389, 00:46 صبح
به من نشان دهد كدام يك از اين الياس ها به درستي بر روي ان سيستم نصب شده و كدام يك نصب نشده اند.
یک شی Session روی فرم تا بیاندازید، و با استفاده از متد GetAliasNames، لیست Alias های موجود را دریافت کنید. حالا می تونید بررسی کنید که آیا Alias های مورد نظر شما در این لیست هستند یا نه.

ميخواستم راهنماييم كنيد كه با چه دستوري مي تونم آن الياس ها رو كه مي خوام پيش فرض داشته باشد تعريف كنم ؟
از متد AddAlias یا AddStandardAlias همون شی Session برای اضافه کردن Alias جدید استفاده کنید. در نهایت متد SaveConfigFile آن را برای ذخیره کردن تغییرات فراخوانی کنید.

shining_eye
یک شنبه 12 دی 1389, 14:42 عصر
با سلام
برای add کردن الیاس سرچ هایی که کردم یک سری پارامتر ها رو دیدم که نمی دونم مربوط به چی می شن مثلا aliasparams (این چه پارامتر هایی می خواد)و alias directory(چه آدرسی را باید در این قسمت گذاشت) ؟

uses dbtables;
procedure TForm1.Button1Click(Sender: TObject) ;
var AliasParams : TStringList;
AliasDirectory : string;
AliasName : string;
begin
AliasDirectory:='c:\MyApp\Data\IBData.GDB';
AliasName:='IBNewData';

AliasParams := TStringList.create;
try
AliasParams.Values['SERVER NAME'] := DataFile;
AliasParams.Values['USER NAME'] := 'SYSDBA';
Session.AddAlias(AliasName, 'INTERBASE', AliasParams) ;
Session.SaveConfigFile;
finally
AliasParams.Free;
end;

اگر ممکنه یه توضیح در باره این قسمت هایی که قرمز کرده ام بدین ...
ممنون می شم اگه دقیق بگید روی فرمم چه عناصری غیر از session لازم است که بزارم؟

vcldeveloper
یک شنبه 12 دی 1389, 15:57 عصر
برای add کردن الیاس سرچ هایی که کردم یک سری پارامتر ها رو دیدم که نمی دونم مربوط به چی می شن مثلا aliasparams (این چه پارامتر هایی می خواد)و alias directory(چه آدرسی را باید در این قسمت گذاشت) ؟
اون پارامترها برای بانک های اطلاعاتی مختلف متفاوت هستند. در واقع هر بانک اطلاعاتی در زمان اتصال ممکنه نیاز به یک سری پارامترها داشته باشه. اینکه چه پارامتری برای چه بانک اطلاعاتی نیاز هست و باید مقادیرش چی باشه، بستگی به اون بانک اطلاعاتی داره، و باید به مستندات همون بانک رجوع کنید. در اون مثال بالا، نوع بانک اطلاعاتی Interbase هست، و این نوع از بانک اطلاعاتی برای اتصال نیاز به نام سرور و نام کاربری داره. منظور از directory هم مسیری هست که فایل های بانک در اون قرار دارند. اون مسیر میشه مسیر پیش فرض اون Alias. برای کار با BDE، می تونید به فصل مربوط به BDE در کتاب Mastering Delphi رجوع کنید.

Mask
یک شنبه 12 دی 1389, 17:01 عصر
شرمنده اینجا میپرسم.
برا اشغال نشدن فضای سایت...:خجالت:
الیاس چی هست و به چه درد میخوره؟

vcldeveloper
یک شنبه 12 دی 1389, 17:08 عصر
الیاس چی هست و به چه درد میخوره؟
باید برای درک این مفهوم درباره BDE مطالع کنید. Alias در BDE نوعی نام مجازی برای یک Database هست. یک Alias حاوی داده های مختلف مورد نیاز برای اتصال به یک منبع داده هست. به جای اینکه هر بار این داده ها را وارد کنید، یک بار این داده ها را در یک Alias ذخیره می کنید، و در مراحل بعدی، با دادن نام Alias، اون داده ها برای اتصال به منبع داده، توسط BDE لود میشند.