PDA

View Full Version : سوال: تاثیر اضافه کردن رکورد در یک جدول بر دو فیلد در جداول دیگر

FVVSBN
دوشنبه 29 آذر 1389, 23:19 عصر
سلام.

من میخوام وقتی یک رکورد (چه در فرم و چه در خود جدول (ترجیحا در فرم)) به جدول table1 اضافه میکنم، اتفاق زیر به طور خودکار بیوفته:

update table2.Num=sum(table1.Num)-sum(Table3.Num)
where table1.id = i
and
where table2.id = i
and
where table3.id = i

که i میشه کد یکی از فیلدهای رکورد تازه وارد شده.

==================
Access 2007
توضیح اینکه بنده در اکسس بسیار بسیار مبتدی هستم. و فقط ساخت جدول و گزارش و کوئری و فرم رو در حد بسیار ابتدایی بلدم.
این کار رو در sql با استفاده از تریگر ها انجام دادم. ولی اینجا منتظر کمک شما هستم.

پیشاپیش ممنون.

mazoolagh
چهارشنبه 01 دی 1389, 13:01 عصر
خوب میدونین که در اکسس چنین امکانی نداریم.
تنها راهی که دارین این هست که اضافه کردن رکورد به جدول table1 رو از طریق فرم انجام بدین تا بتونین از رخدادهای فرم نظیر beforeupdate یا afterinsert و ... استفاده کنین.

FVVSBN
چهارشنبه 01 دی 1389, 19:13 عصر
خوب میدونین که در اکسس چنین امکانی نداریم.
تنها راهی که دارین این هست که اضافه کردن رکورد به جدول table1 رو از طریق فرم انجام بدین تا بتونین از رخدادهای فرم نظیر beforeupdate یا afterinsert و ... استفاده کنین.

ممنون
میشه مراحل همین کارو برام با کد دستور بگید؟

mazoolagh
چهارشنبه 01 دی 1389, 21:29 عصر
در محیط طراحی فرم، برای هر ابجکت که شامل خود form هم هست یک سری property دارین که یک دسته از اونها eventها ست.
برای هر رخداد میتونین کد یا ماکرو بنویسین تا کار مورد نظرتون رو انجام بده.
رخداد مورد نظر شما afterinsert هست.

برای کار با رخدادها کسب مهارت و تجربه در کدنویسی لازم هست و این هم از حوصله تاپیک خارج است.

FVVSBN
شنبه 04 دی 1389, 13:04 عصر
در محیط طراحی فرم، برای هر ابجکت که شامل خود form هم هست یک سری property دارین که یک دسته از اونها eventها ست.
برای هر رخداد میتونین کد یا ماکرو بنویسین تا کار مورد نظرتون رو انجام بده.
رخداد مورد نظر شما afterinsert هست.

برای کار با رخدادها کسب مهارت و تجربه در کدنویسی لازم هست و این هم از حوصله تاپیک خارج است.

ممنون.
خوب ببخشید. ولی فکر نمیکنم اینقدر هم طوالانی باشه که توی تاپیک نشه توضیحش داد.
من با ساختار اکسس آشنایی ندارم وگرنه در وی بی و سی شارپ و ارتباط با sql اینا رو راحت انجام دادم.
منتها با اکسس آشنایی ندارم.
به هر حال ممنون. کتاب می خرم بینم چی میشه.