PDA

View Full Version : سوال: برنامه نویسی برای موبایل

soft-c
سه شنبه 30 آذر 1389, 09:01 صبح
سلام.
آیا کسی تا به حال برای موبایل برنامه نویسی کرده؟
آیا اصلا دلفی (xe2011) برای این کار امکاناتی دارد؟
اگر اطلاعاتی دارید لطفا راهنایی کنید .
Felony
سه شنبه 30 آذر 1389, 09:07 صبح
خیر ، همچین امکانی وجود نداره ، دلفی یک زبان Native هست و کدی که تولید میکنه قابل اجرا بر روی سیستم عامل ویندوز هست ، البته بحث Delphi Prism جدا هست و اگر گوشی با سیستم عامل ویندوز موبایل که از Net. پشتیبانی کنه داشته باشید میتونید براش برنامه بنویسید .

@ اگر خیلی علاقه داری در MidletPascal کدهایی شبیه پاسکال مینویسید و برنامه جاوا خروجی میده و روی گوشی هایی که از جاوا پشتیبانی میکنن اجرا میشه ، البته 3 سال پیش که من باهاش کار میکردم چندان کامل نبود ، الان رو نمیدونم نسخه جدیدی عرضه کرده یا نه .

Felony
سه شنبه 30 آذر 1389, 09:46 صبح
الان یه جست و جویی کردم دیدم Midlet Pascal رایگان شده و تو Source Forge برای دانلود قرار داده شده ، در حال حاضر نسخه 3.2 عرضه شده که میشه کدهای نوشته شده توسط کامپایلرهای مختلف پاسکال ( مثلا Free Pascal ) رو تو یه کتابخانه نوشت و تو برنامه نوشته شده با Midlet Pascal اضافه کرد و از توابع اون کتابخانه استفاده کرد و در آخر کد رو برای موبایل کامپایل کرد ! خودش هم یه Demo به نام RGBToCMYK داره که از همین روش استفاده کرده ، این قابلیت فوق العاده هست ...

BORHAN TEC
سه شنبه 30 آذر 1389, 09:54 صبح
خیر ، همچین امکانی وجود نداره ، دلفی یک زبان Native هست و کدی که تولید میکنه قابل اجرا بر روی سیستم عامل ویندوز هست ، البته بحث Delphi Prism جدا هست و اگر گوشی با سیستم عامل ویندوز موبایل که از Net. پشتیبانی کنه داشته باشید میتونید براش برنامه بنویسید .
باید اضافه کنم با دلفی پریسم برای iPhone هم می توان برنامه نوشت. برای کسب اطلاعات بیشتر در این مورد به آدرس زیر مراجعه کنید:
http://www.andreanolanusse.com/blogen/building-iphone-apps-with-delphi-prism-xe/

Felony
سه شنبه 30 آذر 1389, 09:58 صبح
باید اضافه کنم با دلفی پریسم برای iPhone هم می توان برنامه نوشت. برای کسب اطلاعات بیشتر در این مورد به آدرس زیر مراجعه کنید:
http://www.andreanolanusse.com/blogen/building-iphone-apps-with-delphi-prism-xe/

البته فقط برای Delphi Prism نیست ، چند وقتی هست که Mono برای iPhone پورت شده ، در ضمن رایگان نیست و قیمتش هم برای ما بالا هست .