PDA

View Full Version : گفتگو: چرا Jps نه ؟

L u k e
سه شنبه 07 دی 1389, 14:54 عصر
سلام
من چن وقتی هست با Java و Jsp آشنا شدم
قبلا هم .net کار بودم php هم کار کردم
و از Wizard بازی های Asp خسته شده بودم و تا اینکه با Jsp آشنا شدم خیلی خوشم آمده و تا الان که همون چیزی که من می خواستمه ... :دی
هم یک زبان کاملا شی گراس هم می تونه توی Linux اجرا شه هم سرعت خوبی داره و ...
حالا چرا کم تر جایی می یاد از Jsp استفاده کنه ؟ و در بیشتر پروژه های حرفه ای از php استفاده می شه ؟
من و یکی از دوستام سر php و jsp بحث می کردم و دوستم گفت 10 تا سایت معرفی کن که از jsp استفاده کرده باشن ، موندم چی بگم :دی و گفت اگه Jsp زبونه قدرتمندیه چرا به ندرت سایتی پیدا می شه که از jsp استفاده کنه ؟
و اینکه چه مزیتی php داره و jsp نداره و برعکس ؟
خیلی ممنون
:قلب:

javaphantom
سه شنبه 07 دی 1389, 16:02 عصر
سلام
من چن وقتی هست با Java و Jsp آشنا شدم
قبلا هم .net کار بودم php هم کار کردم
و از Wizard بازی های Asp خسته شده بودم و تا اینکه با Jsp آشنا شدم خیلی خوشم آمده و تا الان که همون چیزی که من می خواستمه ... :دی
هم یک زبان کاملا شی گراس هم می تونه توی Linux اجرا شه هم سرعت خوبی داره و ...
حالا چرا کم تر جایی می یاد از Jsp استفاده کنه ؟ و در بیشتر پروژه های حرفه ای از php استفاده می شه ؟
من و یکی از دوستام سر php و jsp بحث می کردم و دوستم گفت 10 تا سایت معرفی کن که از jsp استفاده کرده باشن ، موندم چی بگم :دی و گفت اگه Jsp زبونه قدرتمندیه چرا به ندرت سایتی پیدا می شه که از jsp استفاده کنه ؟
خیلی ممنون
:قلب:

دوست عزیز شما خودتون دارین اعتراف می کنید که چند وقتی هست که دارید jsp کار می کنید. پس اینکه شما نتونید جواب بعضی از سولات رو بدین طبیعی هست.

اول از همه انتخاب زبان یک چیزی کاملا تخصصی هست. هیچ دلیل بر این نست که چون 10 یا حتی یک سایت هم از یک زبان خاصی استفاده نکرده بس فلان زبان ضعیف هست.

وقتی صحبت ضعف و قدرت هر چیزی که می شه باید با دلیل و اسناد موجود صحبت کرد. اینکه فلان زبان تنده و فلان زبان کند که نشد بحث علمی همینجا باید گفت منظور شما از تند یا کند بودن چیه؟ این استدلال که بگیم چون x,y,z استفاده می کنند چون تنده هست پس این زبان تند هست که خنده داره فلفل هم تنده.

حالا چرا کم تر جایی می یاد از Jsp استفاده کنه ؟
یکی اینکه شاید کسانی که JSP بلدن کم هستن. و شاید بخاطر قیمت کارهم هست و خیلی از دلایل دیگه. تازه اگر سوال شما با مدرک و دلیل و منطق باشه یعنی شما بصورت مستند تحقیق کرده باشید که پروژه های jsp کمتر از php یا هر زبان دیگر هست.

و در بیشتر پروژه های حرفه ای از php استفاده می شه ؟

این داستان همون تند و کند هست. حرفه ای یعنی چی؟ که فقط php از پسش بر می یاد.؟

اول از همه من هیچ دوست ندارم دو کل کل دوتا آدم باشم. اما استدلال دوستت بازم جریان همون تند و کند.
مگه دوست شما تا حالا چندتا پروژه حرفه ای با php انجام دادن.؟ چند میلون دلار از همین PHP وارد گردونه ارزی مملکت کردن؟ چه مدرک با شواهدی برای اثبات حرفاشون دارن؟

در جواب این سوالت خوب تو می تونی توی اینترنت یک جستجویی بکنی و جوابی بگیری اما برای اینکه بی جواب از اینجا نری من به چندتا چیز اشاره می کنم.

یکی اینکه PHP در قدیم Object Oriented نبود. خوب ضعب بزرگی بود. می دونم اما شده.
قدیما IDE درست و حسابی نداشت اما می دونم الان داره.

اگر الان داره یا این اواخر خوب این دو عیب بزرگ رو java از قبل حل کرده بود. شما وقتی مفاهیم جاوا و syntax و کلا زبان java رو یاد می گرفتی فقط برای یک platform نبود مثل php که فقط برای کار وب هست.
یعنی منی که می خواستم با وب یا DESCTOP یا موبایل کار کنم نیاز نبود که هی برم زبان یاد بگیرم. همه رو این JAVA ی نازنین یکی کرده بود. این یعنی با یک تیر چند نشون زدن.

PHP بصورت interpreter هست یا بود ولی جاو اینطوری نیست و نبوده. این امر باعث می شه امنیت کار بحث تست نویسی و و خیلی مسائل دیگه پیش بیاد که قدرتش رو به رخ php بکشونه.

java توی platform javaee بحث servlet ها رو بجای CGI یا همون common gateway Interface که قبلا با c بود رو آورد جلو که دقیقا PHP هم در کنارش همیطور عمل می کرد به اضافه بحث JSP که از طریق tag بتونی سریع تر و راحتر HTML فرمهاتو درست کنی بصورت server side. الان همه که از tag بالاتر رفته و کارش به component کشیده که همون بحث فریم ورک JSF هست.

شما توی php بصورت النی mvc رو از دست دادین انگار توی servlet یا همان jsp بیایی sql بزنی در صورتی که جاو بسیار قشنگ mvc pattern رو پشتیبانی می کنه.

داستان از اونی هم که فکر می کنی بالاتره. بحث EJB که یک موجودیت مستقل برای مدیریت کردن لایه منطق و business کار هست رو داده. این جدا شدن لایه ها بصورت فیزیکی کمک بزرگی در قسمت develop بحصث معماری SOA و سیستم های enterprise بسیار بزرگ کمک شایانی کرده و کار رو هم استاندارد و هم راحت کرده.

تمام این کارها شاید با php بشه که می شه. آری شود ولی بخونه جگر شود..

بحث thread در java مخصوصا در jsp بسیار راحت و امن هست چون پشتش JVM هست ولی توی php تا اونجا که من می دونم نیست و اگرم هست به این راحتی ها نیست.

کلا مقایسه جاوا با php به نظر من خیلی سخته حداقل برای من. چرا چون من اصلا با php کار نکردم و سوادی ندارم. دانشم در سطح چندتا کتاب و چند سایت هست که اومدن این دورو مقایسه کردن.

همونطر که اول حرفام گفتم انتخاب زبان خودش داستان داره. بستگی به خیلی از عوامل هست مثل نیرو انسانی هزینه زمان و و و و و خوب فکر کنم باید تونسته باشم کمی بهت دید بدم که چه جوری دفعه بعد حاله دوست تو بگیری :شیطان:

ghader
چهارشنبه 08 دی 1389, 17:26 عصر
سلام
به نظر من نباید php و jsp را با هم مقایسه کرد چون php یک زبان اسکریپتی است و یک زبان برنامه نویسی کامل نیست در صورتی که jsp یکی از تکنولوژیهای زبان java هست که یک زبان برنامه نویسی کامل هست. از php بیشتر برای درست کردن وب سایت استفاده میشه بخاطر همین نمونه هاش تو وب زیاده ولی از java و jsp برای نوشتن web application ها استفاده میشه که بیشتر در سازمانها وشرکتهای بزرگ استفاده میشن و شما باید بین وب سایت و web application فرق بگذارید.