PDA

View Full Version : حرفه ای: وب سایت های مبتنی بر هوش مصنوعی

dr.PHP
سه شنبه 14 دی 1389, 23:27 عصر
سلام .
من این تاپیک رو به یک منظور راه انداختم . فقط و فقط برای اینکه همه باهم ایده های یک سایت هوشمند رو مطرح و بررسی کینم

mtchabok
چهارشنبه 15 دی 1389, 12:05 عصر
سلام
بهتره که اول شروع کنیم که برای یک سایت هوشمند به چه دانشهایی نیاز داریم ، از نظر خودم به این دانشها نیازمندیم :
- هوش مصنوعی : برای درک بهتر مسائل و فرموله سازی راهکارها
- تکنیکهای ارتباطی مستقیم با کاربر : این تکنیکها می تونه ajax باشه .
- زبان تحت سرور : که در اینجا ما از php استفاده می کنیم . البته یه چیز دیگه اینکه سرور باید بسیار قوی باشه زیراکه اگه قرار سایت هوشمند باشه میزان درخواستها و جوابها به سرور و از سرور بسیار بالا میره .

خوب اول باید تعیین کنیم که آیا می خواهیم که از یک فریم ورک موجود استفاده کنیم یا نه قرار که یک فریم ورک بسازیم .
اینجا کسی هس که بدونه کدوم فریم ورک php برای طراحی یک سایت هوشمند قوی تر هست ؟

dr.PHP
پنج شنبه 16 دی 1389, 19:00 عصر
خیلی ممنون از توجه شما .
ببین به نظر من از همه اینها مهمتر اینه که ما بدونیم از یک سایت هوشمند چه انتظاراتی داریم.
بدونیم آیا این سایت باید یک خدمات خاصی رو ارائه بده که اون خدمات هوشمندند یا اینکه ما می خوایم موتوری بنویسیم که سرعت و قدرت ایجاد سایت های داینامیک رو افزایش بده حتی برای غیر برنامه نویسان.
همه این افکار من از یک جرقه شروع شد که در محل کارم زده شد. وقتی دیدم که کار من زیاده تصمیم گرفتم چاره ای پیدا کنم که از این به بعد خود گرافیست های شرکت هم بتونن هنگام ساخت html و css بخش های داینامیک سایت رو هم پیاده بکنن.
چون می دونستم که اونها Php بلد نیستن من تصمیم گرفتم که بیام و نوعی html tag را ایجاد کنم و این کار رو هم انجام دادم. بسیار هم عالی کار میکنه اما می خوام بدونم راه حل های بهتری هم وجود داره یا نه.

پس اهداف کلی به نظر من مشخص شد.
1. به چه وب سایتی هوشمند می گیم ؟
2. اگر بخواهیم در طراحی وب سایت تحول ایجاد کنیم بهترین راه حل چیست؟

راستی هرکی هر ایده ای داره مطرح کنه . حتی اگه توانایی فنی رو نداشت باز هم با گفتن ایده و افکارش می تونه مارو به سمت جلو هدایت کنه. کارهای اجرای اون رو هم به عهده من بزاره :لبخندساده:

Vahid Faraji
پنج شنبه 16 دی 1389, 23:08 عصر
چون می دونستم که اونها Php بلد نیستن من تصمیم گرفتم که بیام و نوعی html tag را ایجاد کنم و این کار رو هم انجام دادم. بسیار هم عالی کار میکنه اما می خوام بدونم راه حل های بهتری هم وجود داره یا نه.
:

می شه توضیح بدین چی کار کردین، این که html tag ایجاد کردین. اگه علاقه مند هستید بیان کنید شاید تو ذهن ما هم جرقه ای زد و بحث رو ادامه دادیم.

dr.PHP
جمعه 17 دی 1389, 01:01 صبح
خیلی ساده . ببین من یک موتور مترجم نوشتم که هر وقت یک صفحه می خواد لود بشه یا در واقع وقتی مرورگر می خواد یک url رو بخونه اجرا میشه. خوب این مترجم وظیفش اینه که اون کد html رو پیدا کنه و با اطلاعاتی که توش مشخص شده خودش برنامه نویسی یا داینامیک کردن اون بخش رو انجام میده. حتی اگه صفحه ای نیاز به متغیر های ارسالی از صفحه های دیگر داشته باشه این سیستم با فابلیتی که داره اون رو می خونه و جایگزاری می کنه . یعنی دیگه نیازی به برنامه نویسی نیست .
فکر کنم کامل توضیح دادم.

mtchabok
جمعه 17 دی 1389, 09:51 صبح
من متوجه منظورتون شدم ... فکر خیلی خوبیه .
ولی پس اول باید هوشمند بودن رو تعریف کنیم .
هوشمندی از نظر من یعنی اینکه هر سیستم و یا هر چیزی قابلیت ارتقای فکری و یادگیری داشته باشه .
که ظاهرا به نسبت این تعریف نمیشه گفت که الان سایتتون هوشمند هس . درسته ؟
در ضمن اینکاری رو که شما انجام دادین رو برخی از موتورهای قالب هم انجام میدن ولی به صورت فقط جایگذاری . ولی شما میشه گفت که یک موتور قالب حرفه ای طراحی کردید .
در این مورد نظرتون چیه ؟

peachcms
جمعه 17 دی 1389, 12:06 عصر
با سلام

به نظر من هوشمند بودن سایت به این معنی می باشد که تمامی امکاناتی که کاربر در حیطه کاری و راستای هدفی که داریم را نیاز دارد و حتی فرا تر را در اختیار داشته باشد. و ویژه گی هایی نظیر پویایی و گسترش گذیری و انعطاف
حالا فراهم نمودن این امکانات و گسترش پذیری و انعطاف با برنامه نویسی سنتی و بدون منطق امکان پذیر نخواهد بود. باید از فریم ورک استفاده نمود ترجیها اگر از فریم ورک های موجود اسفاده بشه خیلی بهتره چون تست خودش رو انجام داده و پشتیبانی بالای داره. من codeigniter رو پیشنهاد میکنم برعکس کسانی که فکر کی کنند چون یادگیری اون سادست به درد نمیخوره . اما این طور نیست این بر میگرده به پشتیبانی بالا و قدرت بیان نویسنده داکیومنت این Framework.
خوب از بحث خارج نشیم.

ما وقتی از Framework استفاده کنیم یعنی از منطق و اصول برنامه نویسی رو رعایت کردیم و این خود باعث میشه که برنامه قابل گسترس و انعطاف پذیر باشه. در ضمن کار کردن با Framework امکان کار گروهی رو برای ما فراهم میکنه که این خود یکی از مزیت هاست(نبود کار گروهی عمده ترین عیب جامعه برنامه نویسی ایران)

با سپاس

dr.PHP
یک شنبه 19 دی 1389, 22:07 عصر
اول نکته ای به این دوست عزیزمون بگم. برادر من ما هنوز نمی دونیم هدف چیه ، چه نیازی داریم به فریم ورک؟
شما که حتما برنامه نویس با تجربه ای هستی باید بدونی اول پروژه رو تعریف می کنن. بعد دیاگرام و تمام ارتباطات و فعالیت هارو رسم و طراحی می کنن. وقتی همه این کارارو کردن می گن حالا یک فریم ورک پیدا کنیم که جواب گوی نیازهای ما باشه . نه اینکه شما یک فریم ورک انتخاب کنی بعد بیای پروژه رو شروع کنی بعد وسط کار ببینی ای داد بیداد این محیط جوابگوی نیاز من نیست !
خوب ببینین دوستان ،
فرمایش اون دوست عزیزمون هم درست هست.
ببین من به خودم گفتم توی هر سیستم هوشمندی با چند تا رابطه ساده هر فعالیت پیچیده ای رو انجام میدن. خوب این هوشمندی همیشه توی ارائه ی خدمات به ویزیتور نیست. من گفتم نوعی از هوش و یا نوعی از الگوریتم پیشرفته رو ایجادکنم که بتونه با چند تا تگ ساده یک سایت کاملا داینامیک رو اجرا کنه
خوب من دیدم که توی سایت های دینامیک چند تا کار انجام میشه . خوندن اطلاعات از بانک ، به روز رسانی ، حذف و اضافه کردن اطلاعات فعالیت اصلی ما هستند و به عنوان فعالیت های فرعی می توانیم از دریافت مقدارهای ارسالی از دیگر صفحه ها و همچنین استفاده از اونها و مهمتر از همه نحوه نمایش اطلاعات نام ببریم.
من سعی کردم با ایجاد یک تگ که چند تا خصوصیت دارد این کار رو انجام بدم
البته تگ های من توسط موور خودم ترجمه می شن و نه براوزر ها.
مثلا خاصیت تعداد برای اینکه چند بار داده نمایش داده بشه یا حاصیت شرط برای اینکه نوع اطلاعات رو تعیین کنیم که با توجه به نوع الگوریتمم خود میشه خیلی راحت از اسم المنت های یک فرم به عنوان متغیر در صفحه دیگه استفاده کرد
مثلا اگه تو یک صفحه این رو داریم :

<input type="text" name="drphp">
وقتی در صفحه بعد این رو بزاریم :(البته برای خاصیت شرط
name = [drphp]
خودش مقدار رو وقتی وجود داشته باشه جا گزاری میکنه
یعنی همه سعی رو کردم که یک ادم ساده که فقط html بلده بتونه این کار رو انجام بده. البته برای استفاده از این تگ ها هیچ محدودیتی نیست و می تونی 100 بار تو 100 جای مختلف توی یک صفحه ازش استفاده کنی
حالا شما یک لطفی کنید و بم بگید که چه کنم که بتونم یک موتور عالی رو ایجاد کنم
بازم بگم ببینید این سیستم کارش اینه که یک کاربر می تونه به سادگی هرچه تمام یک سایت قوی داینامیک بسازه

mtchabok
دوشنبه 20 دی 1389, 14:11 عصر
عزیزم اول بگم که از بحث مون داریم کمی دور میشیم .
ولی با اینحال هنوز هم میگم که سیستمی که شما طراحی کردید شبیه یک موتور قالب هست نه به عنوان یک سیستم مجزا . اتفاقا من دارم یک پرتال می نویسم که می خواستم از یک چنین تکنیکی براش استفاده کنم ولی بعدش به دلیل کند شدن سرور منصرف شدم ، چونکه دیدم که وقتی که خودم php بلدم و کسی که طراح پرتال هس خودمم پس چرا باید بخش قالب رو خیلی پیچیده و توسط یک موتور انجام بدم .
یه سوال دارم ازتون این موتوری که نوشتین آیا به ترتیب کدها رو اجرا می کنه و یا نه ابتدا کلیه دستورات رو میگیره و بعد شروع می کنه به انجام دادنشون ؟

خوب در مورد بحث اصلی مون هم باید بگم که منم موافقم در مورد اینکه هدف از سایت هوشمند چجور سایتی هس و باید هدف مشخص باشه ولی می خوام که یه چیز دیگه ای رو بگم که چرا یک سایت هوشمند رو مثل یک روبوت هوشمند مقایسه نمی کنیم .
یک روبات هوشمند از اتفاقات و عوامل پیرامون خودش مسائل و موارد یادگرفتنی رو پردازش میکنه و یاد میگیره و چرا یه سایت نباید اینطوری باشه ؟ یعنی چرا یک سایت از کاربر یاد نگیره ، نظرتون راجع به این چی هست ؟

dr.PHP
دوشنبه 20 دی 1389, 23:32 عصر
ممنون اما سوال من هم همینه. منم می خوام بدونم بقیه دوستان فکر می کنن سایت های نسل آینده باید چه سایت هایی باشند .
چون می دونم که خودم به نتیجه خاصی نرسیم

UnnamE
سه شنبه 21 دی 1389, 02:34 صبح
دوستان كه هيچ، رفقاي دوستان هم نميدونن سايت هاي آينده چجوري باس باشن!
اين سوال رو بايد از گوگل پرسيد!

dr.PHP
شنبه 25 دی 1389, 23:51 عصر
بروبچ چرا دیگه کسی نظری نمیده ؟
خوب یک راه حلی یک ایده ای چیزی بگین

binyaft
یک شنبه 26 دی 1389, 16:43 عصر
دوستان كه هيچ، رفقاي دوستان هم نميدونن سايت هاي آينده چجوري باس باشن!
اين سوال رو بايد از گوگل پرسيد!
منم با همین موافقم :D

ravand
یک شنبه 26 دی 1389, 17:47 عصر
من از سايت هاي هوش مصنوعي چيزي سر در نميارم ولي امروز يه مطلبي رو در اين مورد ديدم كه گفتم اينجا بذارم بدردتون مي خوره. يكي از دانشگاه هاي كشور يه فراموتور جست‌وجو طراحي كردن كه واقعا عاليه. من امتحانش كردم و ديدم خيلي خوب مطالب رو پيدا مي كنه بخصوص آموزش هاي برنامه نويسي. چون من وقتي در گوگل اين مطالب رو جستجو مي كردم همه اش سايت هاي تبليغاتي مي امد. ولي اين خيلي كمتر اينطوريه.
www.biaab.ir
www.biaab.com

sedamorde
یک شنبه 26 دی 1389, 19:59 عصر
دوستان من نمیدونم منظور شما از وب سایت های مبتنی بر هوش مصنوعی و هوش مصنوعی چیه!؟ چون هوش مصنوعی زیاد تعریف دقیقی نداره. اما میدونم که با php نمیشه چنین کاری کرد، هوش مصنوعی در درجه اول با زبانهای پرولوگ (http://fa.wikipedia.org/wiki/%D9%BE%D8%B1%D9%88%D9%84%D9%88%DA%AF) و لیسپ (http://fa.wikipedia.org/wiki/%D9%84%DB%8C%D8%B3%D9%BE) (lisp, prolog) نوشته میشه و به جز آنها از ++C و python و perl هم میشه استفاده کرد. زبان php یا asp فقط سطح بالا هستن و برای این کار به زبان های سطح پایین هم نیازه. من تا حالا ندیدم در وب از هوش مصنوعی استفاده بشه. هوش های مصنوعی که باهاش زیاد سر و کار داریم و میبینیم در بازی ها است که موتور آنها با هوش مصنوعی نوشته شده، نمونه های کدباز هم زیاد داره.
اما اگر میخواهید این کار را بکنید باید از یک زبان تحت وب به عنوان رابط استفاده کنید. مثلا php در خواست را به برنامه ای که از هوش مصنوعی استفاده میکنه بفرسته و پاسخ را از آن دریافت کنه و به کاربر تحویل بده.
حتما هم میدونید که سایت های جستجو مثل گوگل، یاهو و ... از برنامه ای خاص که به آن Spider (عنکبوت) گفته میشه استفاده میکنن که فکر نمیکنم ارتباطی با هوش مصنوعی داشته باشه، در واقع یک روبات تحت وب هست که با php, asp, java و python هم میشه ساخت.

امیدوارم موفق باشید :)