PDA

View Full Version : Viewer نرم افزارهای مختلف

ali190
چهارشنبه 15 دی 1389, 21:08 عصر
باسلام
دوستان من در رابطه با viewer ها سئوال داشتم
1-فرض کنید میخوام یه در فرمم یه چیزی مثل pictureox بذارم تا زماینکه مثلاً یک فایل اتوکد رو فراخوانی میکنم محتویات اون فایل در اون کنترل picurebox مانند نشون داده بشه
یه جور viewer اتوکد که این کار رو برام بکنه و فایل رو نمایان کنه حتی اگر نرم افزار اتوکد در سیستم کاربر نصب نباشه
حالا میخوام سئوالم رو یه مقدار بسط بدم و ببینم در مورد سایر نرم افزارهای دیگه هم میشه یه همچین کاری کردم
مثلاً محتویات یک فایل catia یا solidwork و...
این فکر از جایی به ذهنم خطور کرد که یکی از دوستان ادعا کرده بود یه دیتابیس ساخته که همراه این دیتابیس محلی برای ذخیره لینک فایلهایی مثل اتوکد ، catia و... هست (آدرس لینک فایل در هارد در دیتابیس ذخیره میشه و از روی این لینکها فایل از داخل اینترفیس vb6 با دستورات shell فراخوانی و گشوده میشه) و زماینکه نرم افزار داره رو سیستم یوزر نصب میشه viewer های این نرم افزارها هم بر روی سیستم کاربر نصب میشه و برای گشودن این فایلها در سیستم یوزر نیازی به نصب هیچ کدام از این نرم افزارها نیست
البته اون خودش این ادعا رو در همه viewer ها داشت
آیا یه همچین ادعایی صحت داره؟
ممنون میشم راهنماییم کنید
یاعلی

pcdownload.bloghaa.com
جمعه 17 دی 1389, 01:47 صبح
سلام
برای باز کردن فایل یه برنامه خاص دو راه وجود داره.
1.جزعیات ساختار اون فایل و بدونی
2.از یک DLL یا ocx یا ... برای این کار کمک بگیری

مثال 1 :مثلا ساختار فایل های BMP معلومه و خودت می تونی فایل رو به صورت
باینری باز کنی و روی یک picturebox بصورت پیکسل به پیکسل لود کنی.

مثال 2:اما مثلا ساختار برخی فایل ها مانند فایل های فلش در انحصار شرکت سازندشه
اما خوب DLL ی در ویندوز هست که می تونه این فایل ها رو اجرا کنه.

DLL اجرا کننده فایل های فلش در همه ویندوز ها وجود داره پس لازم نیست برنامه شما این DLL را همراه
خودش داشته باشه.
اما مثلا DLL اجرا کننده فایل های 3gp در ویندوز وجود نداره پس باید این DLL را برنامتون به همراه داشته باشه.

البته بعضی فرمت ها هم هستن که نه ساختارشون معلومه و نه DLL ی برای باز کردن اونا وجود داره و باید حتما با برنامه اصلی باز بشن.

خوب پس اگه ساختار فایل رو بلد بودی کار تمومه و حتی خودت میتونی از اون فایل بسازی و اگر هم نداشتی
از یه dll ی,ocx ی چیزی برای این کار باید استفاده کنی.