PDA

View Full Version : آموزش: شبه سیستم عامل ساده با منو گرافیکی

abytools
یک شنبه 19 دی 1389, 14:33 عصر
برنامه ای که نوشته شده دارای امکانات زیر است :
- دارای منو گرافیکی به همراه زیر منو (700 خط)
- دارای توانایی کار با فولدر مثل ایجاد و حذف
- دارای توانایی کار با فایل مثل جست و جو وحذف و از همه مهم تر کپی فایل های باینری
- دارای نمایش تاریخ سیستم و زمان جاری سیستم
- دارای دو بازی که بازی حدس عدد توسط خودم نوشته شده و بازی دیگر را کس دیگری نوشته
این برنامه بیشا 2000 خط برنامه است امید وارم لذت ببرید و ما رو هم دعا کنید
در فایل موجود راهنمایی در مورد نحوه کشیدن منو ها وجود دارد
64772

parsidev
یک شنبه 19 دی 1389, 16:08 عصر
سلام
یادمه قدیما که تازه دانشجو شده بودیم و کلی با سی ور می رفتیم یه چنین چیز هایی کار می کردیم اما دیگه نه از این کار ها خبریه نه از اون پی سی عهد دقیانوس و نه خیلی چیزها...
حالا کارمون شده پشت لپ تاب با ویندوز سون و اینترنت بی سیم فقط یه وبگرد باشیم و از ایده و نوآوری و هیجان برای انجام یک کار .... خبر نیست!البته مشغله و کار روز مره هم یکی از دلایلشه
انشاءالله وقت کنی توسعه بدیش!
یه فاتحه همینجا برای پروژه سیستم عامل ملی (لینوکس ملی!) بخوانیم که به ملکوت اعلا پیوست..
با احترام

abytools
یک شنبه 19 دی 1389, 20:52 عصر
اگه می تونستم یه هسته برای این برنامه بنویسم که بدون کمک داس یا ویندوز سیستم رو بوت می کرد و در حافظه مقیم می شد خیلی خوب می شد:اشتباه:

parsidev
یک شنبه 19 دی 1389, 21:07 عصر
سلام
مطمئنم می تونید این کار رو بکنید
برای اینکه کمی کمک کرده باشم لینک زیر رو ببینید:

http://www.planet-source-code.com/vb/scripts/BrowseCategoryOrSearchResults.asp?lngWId=3&txtCriteria=Operating+System

در لینک فوق سورس حداقل چند سیستم عامل با زبان سی پلاس پلاس که می تونید ازشون الگو برداری کنید وجود داره
اینجا رو هم بخونید برای اینکه انرژی مثبت بسیار زیادی دریافت کنید تا به راحتی بتونید یه سیستم عامل بنویسید:

http://www.hawzah.net/hawzah/Magazines/MagArt.aspx?MagazineNumberID=3706&id=62145

با احترام
با احترام

abytools
دوشنبه 20 دی 1389, 10:20 صبح
هم امید دادی هم راهنمایی .
پس هیچ بهانه ای برای ادامه ندادن ندارم . شاید طول بکشه ولی انجام شدنی است
( راستی یادم رفت بگم از برنامه نویسی حالم به هم می خورد ):افسرده:
ولی سرو کله زدن با error را دوست دارم

saber187518
دوشنبه 20 دی 1389, 14:01 عصر
سلام دوست عزیز
به نظرت تنهایی میشه یک سیستم عامل رو نوشت؟
فکر میکنم که با چند تا از بچه های سایت هم گروه بشی بهتر به نتیجه میرسی.
حتی به نظر من به مدیران سایت پیشنهاد بده ( به در میگم که دیوار بشنوه ) که کارهای گروهی رو هم داخل سایت قرار بدن و سرلوحه یک کار علمی در کشور بشن. (کما اینکه هستند"یم")
در هر صورت برات آرزوی موفقیت می کنم.
یا علی...

abytools
دوشنبه 20 دی 1389, 17:22 عصر
مشخص است که به تنهایی نمی توان سیستم عامل ، حتی در حد پایین نوشت .
من هم علاقه به کار گروهی دارم و هم این کد رو گذاشتم که اگه کسی تونست براش یه کرنل بنویسه
بازم فکر نکنم یه نفره بشه !
بعد هم تو این نسخه turbo c که oop رو کامل رعایت نمی کنه فکر کنم کرنل نوشتن بسیار طولانی بشه :گریه:

parsidev
دوشنبه 20 دی 1389, 19:38 عصر
سلام
به قول یه بنده خدایی که هر وقت منو میبینه می گه "لازم نیست چرخ رو دوباره اختراع کنیم" باید عرض کنم لازم نیست از ابتدا کرنل رو بنویسید می تونید یه سیستم رو محلی کنید
تو لینک هایی که گذاشتم این مورد وجود داره
و اما واقعا فکر می کنید به تنهایی نمی توان یه سیستم عامل در حد پایین نوشت؟؟با ارجاع به همان لینک های قبلی و در گذشته که به دنبال این موضوع بودم خیلی ها این کار رو کرده بودند که سیستم عاملی 16 و 32 بیتی نوشته بودن که امکانات خاصی نداشت و اگه جوینده باشید عاقبت یابنده هستید و می تونید با تغییرات و محلی سازی و افزودن امکانات جدید خودتون یه سیستم کوچک رو به تنهایی بنویسید و شاید این آغاز یک پروژه بزرگ باشه... واقعا مطمئن باشید ما کمتر از اونا نیستیم... درسته محدودیت هایی وجود داره اما اگه اراده کنیم به مقصد می رسیم... (جهت اطلاع نسخه های اولیه سیستم عامل داس رو خود بیل گیتس به تنهایی نوشته... و این آغاز غولی به نام مایکرو سافته)
و در رابطه با یه سیستم عامل حرفه ای من خودم نظرم اینه که بهترین راه برای تسریع کار و بهینه بودن کار اینه که کار رو تیمی انجام بدین(هر چند اجرای تک نفره هم بعید نیست!)
اما باز هم باید از یه جایی شروع کنید..
با احترام

abytools
دوشنبه 20 دی 1389, 22:41 عصر
آخه همین جوری که نمی شه یه کد رو ببینی و از اون کد ایده بگیری
باید کامل مفاهیم os را بدانیم و بتوانیم مثلا کارهایی نظیر مدیریت cpu و حافظه و ... رو خودمون انجحام بدیم .
درسته که چرخ ساخته شده ولی برای ساخت یک چرخ بهتر اول باید خودت یک چرخ بسازی تا ریزه کاری های آن کار را به دست بیاوری . اگر از روی یک چرخ کپی برداری کنی ، محصول بهتری را نمی توانی بسازی :لبخند:

joker
دوشنبه 20 دی 1389, 23:02 عصر
اگه می تونستم یه هسته برای این برنامه بنویسم که بدون کمک داس یا ویندوز سیستم رو بوت می کرد و در حافظه مقیم می شد خیلی خوب می شد:اشتباه:
اگه واقعا علاقه داری به این موضوع ، یه آموزش طراحی سیستم عامل - قدم به قدم دارم مینویسم که شاید بدردت بخوره
http://shabgard.org/forums/showthread.php?t=21974

http://www.alt.ir/os/Bochs4.jpg

blue_lotus
دوشنبه 20 دی 1389, 23:13 عصر
مشخص است که به تنهایی نمی توان سیستم عامل ، حتی در حد پایین نوشت .
من هم علاقه به کار گروهی دارم و هم این کد رو گذاشتم که اگه کسی تونست براش یه کرنل بنویسه
بازم فکر نکنم یه نفره بشه !
بعد هم تو این نسخه turbo c که oop رو کامل رعایت نمی کنه فکر کنم کرنل نوشتن بسیار طولانی بشه :گریه:

چرا فکر میکنین کرنل باید OOP رو داشته باشه؟ شما برای نوشتن کرنل نیاز به چیزی دارین که ساختار های سطح پائین مورد نیازتون رو پاسخ بدین. برای همین اکثرا C رو پیشنهاد میکنن، هم برنامه نویسیش راحتتره هم به شی گرایی نیازی ندارین. هم دیباگش در اینصورت راحتتر میشه.

در ضمن بهتره از کامپایلرهای مدرن استفاده کنین اگر میخواین کتابخونه غنی باشه و همینطور مشکل نداشته باشن.