PDA

View Full Version : نظر سنجی: انتخاب زبان برنامه نویسی!

mansoor69
سه شنبه 21 دی 1389, 22:26 عصر
سلام
من تو موقعیتی قرار گرفتم که میخوام زبان برنامه نویسیم رو انتخاب کنم . با چند نفر مشورت کردم اما به جواب درستی نرسیدم. انتخاب من بین زبان java و #C هست . با توجه به بازار کار می خوام این زبان رو انتخاب کنم. الان چند وقته که من java کار می کنم و ازش خیلی راضیم اما در حد آموزش زبان برنامه نویسی نه برای آینده شغلی باهاش کار کردم. اینم بگم که java برای آموزش زبان برنامه نویسی عالیه. الان من از بین این دو زبان می خوام یکی رو با توجه به بازار کارش یعنی اینکه زبان برنامه نویسی ای که برای برنامه های تجاری که پس از فارغ التحصیل شدن ازش استفاده می کن؛ انتخاب کنم.اون چیزی که به من گفتن اینه که #C بهتره و بیشتر استفاده میشه. اول بگید کدوم زبا بهتره بعد چند تا سوال می پرسم لطفا تو جوابش راهنماییم کنید.
آیا java همه ی کارایی رو که #C میتونه انجام بده رو داراست.یعنی کدومش توانایی های بیشتری داره؟
یکی دیگه اینکه واقعا چرا کمتر از java برای برنامه های بزرگ تجاری استفاده میشه؟
سوال دیگه آیا درسته که کار با #C ساده تر از java است؟

لطفا جوابا با دلیل باشه نه بر اساس علاقه شخصی.....
از مدیرای سایت هم می خوام این پست رو حذف نکنن تا شاید به جوابم برسم و نگن که سوال تکراریه چون سوالایی که قبلا پرسیده شده بیشتر زبانی رو میخوان انتخاب کنن که برای یادگیری برنامه نویسی ازش استفاده کنن نه برای برنامه نویسی آیندشون.
من این پست رو هم تو قسمت java سایت و هم توی قسمت #C میزنم تا جوابا بر اساس علاقه شخصی نباشه و جواب قانع کننده باشه.
پیشاپیش از کمکتون ممنونم.:تشویق:

L u k e
سه شنبه 21 دی 1389, 23:25 عصر
آره واسه .net کار زیاد کار هست حتی واسه غیر حرفه ای هاش c# زبون آسونیه واسه کارهای کوچیک خوبه آموزش هم واسش خیلی زیاده
ولی توی Java تا حرفه ای نشی جایی نمی تونی کار کنی بدیلیل وسعت جاوا

Sundown
چهارشنبه 22 دی 1389, 02:21 صبح
c# زبون آسونیه واسه کارهای کوچیک خوبه
چه جالب؟!!! :لبخندساده:

franchesco
چهارشنبه 22 دی 1389, 05:56 صبح
ولی توی Java تا حرفه ای نشی جایی نمی تونی کار کنی بدیلیل وسعت جاوا

همچین چیزی نیست !

همون قدر که دات نت کتابخونه داره جاوا هم داره ! یادگیری زبان C# با کتابخانه های دات نت به نظر من مساوی با یادگیری java با کتابخونه هاش !

L u k e
چهارشنبه 22 دی 1389, 15:23 عصر
عزیز C# یه دونه FramwWork ولی تو جاوا 4 - 5 تا هست که هر کدومشون .net رو می خورن
مثلا در وب Asp یه دونه Application Server داره ولی جاوا 8 - 9 تا داره
....

L u k e
چهارشنبه 22 دی 1389, 15:24 عصر
چه جالب؟!!! :لبخندساده:

نه خیلی کوچیک متوسط ( واسه سرعت پایینش )
همینطور Ms Sql استفاده بشه که دیگه نور الا نوره

Sundown
چهارشنبه 22 دی 1389, 18:24 عصر
نه خیلی کوچیک متوسط ( واسه سرعت پایینش )
همینطور Ms Sql استفاده بشه که دیگه نور الا نوره

حکایت غریبی است
توی یه برنامه بی ب.... سی فارسی از دنیس ریچی که مهمانشون بود پرسید ایا دوست دارید به همان روزهایی که تعداد برنامه نویس ها کم بود برگردید ؟ آقای ریچی گفت آره دوست دارم بر گردم به همان روزهایی که برنامه نویس ها تعدادشون از انگشت های دو دست هم کمتر بود . مجری پرسید چرا ؟ آقای ریچی گفت حداقل مثل امروز نبود که هر کی ادعا کنه برنامه نویسه و شروع به نقدهای بی ارزش و غیر فنی کنه
شده حکایت امروز این دوستمون
این که سرعت سی شارپ کمتر از جاوا هست درست نیست و اتفاقا بر عکسش درسته. به خاطر طرز کار CLR و JVM. گوگل کن
کاش حداقل دوستمون به جای آوردن تجریباتشون چند تا دلیل فنی می آوردند تا قانع شیم.

مقایسه جاوا و سی شارپ در سایت StackOverFlow
http://stackoverflow.com/questions/610199/the-art-of-programming-java-vs-c

franchesco
پنج شنبه 23 دی 1389, 05:51 صبح
فکر کنم این یک مقایسه بی طرفانه باشه .

http://en.wikipedia.org/wiki/Comparison_of_C_Sharp_and_Java#cite_note-5

L u k e
پنج شنبه 23 دی 1389, 10:46 صبح
ببین اگه شک داری به حرف های من امتحان کن
این حرفا رو ول کن همشون چرندن من مثل تو اول C# کار می کردم چندین سال خیلی هم راضی بودم ازش چون زبان کاملی هست و ساختار جالبی داره
خوب مگه مرز داشتم c# که تقریبا مسلط شده بودم بهش ول کنم بیام سراغ java ?
یکی که از Wizard بازی های .net خسته شده بودم مخصوصا در Asp.net یکی هم که بحث همون سرعته یکی هم سر FrameWork ه که ماشالا 500mg ه 4 ش و هر جایی ام نصب نمی شه که ...
به نظرت چرا تمام برنامه نویسای C# بعد از رسیدن به یه مرحله ای از برنامه نویسی C# می یان سراغ java ?
حیف که به اونجا نرسیدی هنوز وگرنه می فهمیدی چی می گم
من که چند تا الگورتیم ساده رو چک کردم توی java و C# تفاوت خیلی خیلی خیلی فاحشه رو دیدم یکش همون Ado.net و JDBC بود که سر یک الگوریتم مشابه 1 دقیقه اختلاف داشتند

franchesco
جمعه 24 دی 1389, 07:08 صبح
عزیز C# یه دونه FramwWork ولی تو جاوا 4 - 5 تا هست که هر کدومشون .net رو می خورن
مثلا در وب Asp یه دونه Application Server داره ولی جاوا 8 - 9 تا داره
....

منطور از مقایسه فعلا فقط جاوا استاندارد و سی شارپ ... اینجوری نگیم بهتره که دوستمون فکر کنن جاوا خیلی سنگینه ! در ضمن اگه شما برنامه نویس جاوا هستی نیازی نیست که همه فریمورک هارو یاد بگیری که !

Sundown
جمعه 24 دی 1389, 09:31 صبح
ببین اگه شک داری به حرف های من امتحان کن
این حرفا رو ول کن همشون چرندن من مثل تو اول C# کار می کردم چندین سال خیلی هم راضی بودم ازش چون زبان کاملی هست و ساختار جالبی داره
خوب مگه مرز داشتم c# که تقریبا مسلط شده بودم بهش ول کنم بیام سراغ java ?
یکی که از Wizard بازی های .net خسته شده بودم مخصوصا در Asp.net یکی هم که بحث همون سرعته یکی هم سر FrameWork ه که ماشالا 500mg ه 4 ش و هر جایی ام نصب نمی شه که ...
به نظرت چرا تمام برنامه نویسای C# بعد از رسیدن به یه مرحله ای از برنامه نویسی C# می یان سراغ java ?
حیف که به اونجا نرسیدی هنوز وگرنه می فهمیدی چی می گم
من که چند تا الگورتیم ساده رو چک کردم توی java و C# تفاوت خیلی خیلی خیلی فاحشه رو دیدم یکش همون Ado.net و JDBC بود که سر یک الگوریتم مشابه 1 دقیقه اختلاف داشتند

دوست عزیز اگر از ویزارد بازی های سی شارپ خسته شدید ( غلط فنی. چون سی شارپ ویزارد نداره و اون IDE سی شارپ هست که ویزارد داره ) خب کاری نداره. پنجره ویژوال استادیو رو ببند و توی یه نوت پد سی شارپ بنویس و کامپایل کن. تا از شر ویزاردهای سی شارپ راحت شی!!
علاوه بر اون مگر خود جاوا IDE و ویزارد نداره ؟ فکر کنم از اون دسته کسانی هستی که فکر میکنه سی شارپ یعنی ویژوال استادیو و جاوا یعنی نوت پد ؟ شما یه سرچ کن ببین امکانات و ویزاردهایی که نت بینس داره چیه اون وقت به سی شارپ به مهمترین دلیل فنی ( !!! ) یعنی وجود ویزارد ایراد نگیر.

ثانیا طبق کدام آمار گیری رسمی تمام برنامه نویسان سی شارپ بعد از یه مدت میان سراغ جاوا؟ تازه اگر هم چنین باشه هیچ دلیل قانع کننده بر وجود عیب در سی شارپ نیست. بحث اینه که جاوا و سی شارپ خیلی به هم شبیه اند . لذا برنامه نویسان سی شارپ ( یا جاوا ) بعد از مدتی کار با جاوا علاقه مند می شوند تا با جاوا ( یا سی شارپ ) کار کنن و از این شبیه بودن نهایت استفاده را کنند.

در مورد اون الگوریتم های ساده ای که چک کردید باید بگم کار اشتباه و عبسی است. دو زبان برنامه نویسی را با چند تا الگوریتم ساده و با زمان گرفتن با ساعت مچی با هم مقایسه نمی کنند دوست عزیز. این که مثلا من یک حلقه For با تعداد دفعات تکرار 10 بنویسم و ببینم تو کدوم زبان سریع تر کار میکنه . یا مثلا ببینیم با توی یک کدومشون سریعتر توی بانک اطلاعات مینوسن. این ها مسخره ترین روشهای مقایسه هست. شما میگید یک دقیقه با هم تفاوت دارن ؟!!! یک دقیقه ؟!!
خب من بدون اینکه از شما بخوام بپرسم اون الگوریتم ها چی بودن می گم کد نویسی شما توی سی شارپ مشکل داشته.
این رو به خود جیمس گاسلینگ هم بگی می خنده. خوب یادمه یک بار یه حلقه For رو توی سی شارپ با StopWatch اندازه گرفتم ببینم چقدر زمان اجراش طول می کشه . یک بار 180 یک بار 52 بار دیگر 420 یک بار 14 یک بار 5 یک بار 350 می لی ثانیه طول کشید تا اجرا بشه. خوب دقت کن اعداد چقدر باهم اختلاف دارن. زبان یکی ، کامپیوتر یکی ، کد یکی ، اما ببین زمان ها چطورن؟ این یعنی اجرای یک کد به خیلی مسائل دیگه ربط داره که اینجا جای بحث نیست.

در کل دوست عزیز این بنده خدا خواسته از این جمع که یک جمع فنی هست تفاوت دو زبان رو متوجه بشه اون وقت با این حرف ها که مثلا سی شارپ ویزارد داره پس خوب نیست بخواهید چیزی به نادرست به ایشون منتقل کنید کار درستی نیست.

برای مقایسه سی شارپ و جاوا رجوع کنید به همان چند تا لینکی که وجود داره ( قبلا ذکر شد).

__________________________________________________ _____________
خانه ام آتش گرفته است.....
آتشی جانسوز ........

sobhan1990
دوشنبه 27 دی 1389, 18:37 عصر
یه سوال از اساتید برجسته دارم.
آیا برنامه های جاوا و برنامه گرافیکی که با ide جاوا درست شدن برای اجرا شدن به چیزی نیاز دارن؟؟
منظوطم اینه که آیا مثل برنامه های سی شارپ که برای اجرا شدن به دات نت ها نیاز دارن، جاوا هم اینطوریه یا خیر؟

franchesco
دوشنبه 27 دی 1389, 20:45 عصر
بله دوست عزیز جاوا هم باید ماشین مجازیش نصب بشه ! اما در مقابل با دات نت فریمورک حجم خیلی کمی داره ! کلا 15 mb که شما میتونید به برنامه خودتون ضمیمش کنید.