PDA

View Full Version : سوال: نصب برنامه روی سرور و قرار دادن میانبر آن روی کلاینت ها

mostafarastin239
پنج شنبه 23 دی 1389, 11:17 صبح
سلام به همه،
فکر کنید یک برنامه دارید که باید روی ده کامپیوتر روی شبکه که دارای سرور است جواب بدهد. من برنامه را فقط روی سرور شبکه نصب می کنم و تمام کارها مثل نصب پایگاه داده اس کیو ال سرور و ... را هم انجام می دهم و برنامه به درستی روی سرور کار می کند. حال به سراغ نه(عدد 9) کامپیوتر(کلاینت ها) دیگر رفته و به سرور وصل می شوم، به محل نصب برنامه بر روی سرور می روم و یک کپی از فایل اجرایی برنامه را داخل کلاینت کپی می کنم. فایل کپی شده را بر روی کلاینت اجرا می نمایم و با کمال خوشحالی برنامه روی تمامی کلاینت ها جواب می دهد، تبریک عرض می کنم.

حال شما برای نوشتن این برنامه مرحله به مرحله من را راهنمایی کنید و مورد لطف و مرحمت قرار دهید. لطفا در همین تاپیک جواب دهید و به تاپیک های دیگر پاس ندهید.

sds1920
پنج شنبه 23 دی 1389, 16:01 عصر
من درست متوجه نشدم این سوال بود یا تمجید :لبخندساده:
اگه بیشتر توضیح بدید مطمئنا به جواب می رسید.
ولی اگه منظورتون اینه که می خوایین برنامه رو فقط روی سرور نصب کنین و همه کلاینتها از سرور اجرا کنند باید بگم کار خوبی نیست.
شما اجازه بدید محاسبات و کارهای جانبی روی کلاینت اجرا بشه و فقط دسترسی دیتابیس رو روی سرور انجام بدید.یعنی یک نسخه کلاینت هم بنویسید.
موفق باشید.

ehsanara
جمعه 24 دی 1389, 02:02 صبح
برنامه رو رو سرورPublish کن
کلاینت ها هم از همونجا نصب کنن
ضمنا میتونی از ClickOne استفاده کنی
با این کار دیگه لازم نیست بعد از هر مرتبه که تغییر دادی دوباره نصب کنی
خودش خودکار به کلاینت پیغام نسخه جدید رو میده و فقط کافیه با یه کلیک نسخه جدید نصب شه

mostafarastin239
یک شنبه 26 دی 1389, 13:47 عصر
من درست متوجه نشدم این سوال بود یا تمجید :لبخندساده:
اگه بیشتر توضیح بدید مطمئنا به جواب می رسید.
ولی اگه منظورتون اینه که می خوایین برنامه رو فقط روی سرور نصب کنین و همه کلاینتها از سرور اجرا کنند باید بگم کار خوبی نیست.
شما اجازه بدید محاسبات و کارهای جانبی روی کلاینت اجرا بشه و فقط دسترسی دیتابیس رو روی سرور انجام بدید.یعنی یک نسخه کلاینت هم بنویسید.
موفق باشید.

سلام به همه دوستان نکته بین،
سئوال بود.
شما فکر نمی کنید نصب برنامه فقط روی سرور(نوشتن یک برنامه) به مراتب از نوشتن دو برنامه راحت تر است و همه خلق خدا هم(دوستانی که برنامه را نصب، تست و تحویل می دهند) از ما راضی می شوند. نمی دانم شاید من بی تجربه هستم اگر دلایل خود را ذکر کنید امید هدایت دارم.
با تشکر

mostafarastin239
یک شنبه 26 دی 1389, 13:57 عصر
برنامه رو رو سرورPublish کن
کلاینت ها هم از همونجا نصب کنن
ضمنا میتونی از ClickOne استفاده کنی
با این کار دیگه لازم نیست بعد از هر مرتبه که تغییر دادی دوباره نصب کنی
خودش خودکار به کلاینت پیغام نسخه جدید رو میده و فقط کافیه با یه کلیک نسخه جدید نصب شه

سلام به همه دوستان نکته بین،
لطف می کنی بیشتر توضیح بدی؟
اگه نمونه کد هم داری با توضیحاتی که می دونی لازم هست برام بزار تا استفاده کنم.
با تشکر

shuriken
یک شنبه 26 دی 1389, 14:10 عصر
دوست عزیز
دلایل زیادی برای اینکار هست ولی مهمترینشون اینه که وقتی شما تمام کار رو روی سرور
انجام بدی و تمام کلاینت ها برنامرو روی سرور اجرا کنن بار کاری سرور بالا میره زمان پاسخگویی به درخواست های
کاربرا بشدت افزایش پیدا میکنه، مخصوصا اگه تعداد یوزر ها زیاد باشه.
البته اون روشی هم که شما گفتین کاملا درسته و یکسری مزیتها داره که نمیشه نادیده گرفتشون.
این بر میگرده به مبحث مقایسه FatServer-ThinClient با ThinServer-FatClient
که هرکدوم از لحاظ امنیتی و همینطور بار کاری مزایا و معایبی دارن که بنده بشخصه توصیه میکنم
شما یه مطالعه مختصری در این زمینه بکنی بعد با توجه به موضوعی که داری براش برنامه مینویسی یکدوم رو انتخاب کنی

mostafarastin239
چهارشنبه 29 دی 1389, 07:43 صبح
دوست عزیز
دلایل زیادی برای اینکار هست ولی مهمترینشون اینه که وقتی شما تمام کار رو روی سرور
انجام بدی و تمام کلاینت ها برنامرو روی سرور اجرا کنن بار کاری سرور بالا میره زمان پاسخگویی به درخواست های
کاربرا بشدت افزایش پیدا میکنه، مخصوصا اگه تعداد یوزر ها زیاد باشه.
البته اون روشی هم که شما گفتین کاملا درسته و یکسری مزیتها داره که نمیشه نادیده گرفتشون.
این بر میگرده به مبحث مقایسه FatServer-ThinClient با ThinServer-FatClient
که هرکدوم از لحاظ امنیتی و همینطور بار کاری مزایا و معایبی دارن که بنده بشخصه توصیه میکنم
شما یه مطالعه مختصری در این زمینه بکنی بعد با توجه به موضوعی که داری براش برنامه مینویسی یکدوم رو انتخاب کنی

سلام،
لطف می کنی اصل مطلب را در چند سطر بیان کنی.
با تشکر

علیرضا حسن زاده
چهارشنبه 29 دی 1389, 08:12 صبح
دوست عزیز در روشی که بخوای از سرور استفاده کنی و کلاینت ها هم همگی به سرور وصل بشن و برنامشون تو سرور اجرا بشه یه راه حل هست اما نیاز به سرور قوی داری(بستگی به تعداد کاربرانی داره که همزمان می خوان از منابع سرور استفاده کنن) تو این روش همونطوری که گفتین نگهداری برنامه راحت تر انجام میشه و چون کاربر معمولا اجازه اجرای فقط یک برنامه رو داره معمولا مشکلی هم برای سیستم هاشون پیش نمیاد
اما روش دوم اینکه برنامه رو برای هرکدوم از کلاینتها نصب کنی و اونها فقط به منابعی مانند دیتابیس در سرور دسترسی داشته باشن که در این حالت بیشتر کار پردازشی رو به کلاینتها منتقل می کنید البته باز سناریوهای مختلفی داره مثلا تو معماری چند لایه ممکنه کار پردازش اطلاعات بنابر نیاز سیستم رو سرورهای مختلفی توزیع بشه ولی کلا مزیت این روش اینه که هزینه رو برای سخت افزار پایین میاره و قدرت پردازشی سیستم رو بالا میبره (چون کارها توزیع شده انجام میشه)(در عین حال که هزینه نرم افزار بالا میره چون برای چندین کلاین و سرور نصب میشه و کار برنامه نویسی بیشتری هم می طلبه و در واقع چندین نسخه از نرم افزار رو فروخته میشه و همچنین کار پشتیبانی بیشتری هم نیاز داره) برای انتخاب هرکدوم از روشها هم باید مطابق نیازها عمل کرد و هرکدوم برای کاربردهای خاص مزیتهای ویژه ای دارن

shuriken
چهارشنبه 29 دی 1389, 08:31 صبح
دوست عزیز راستش نمیشه در چند سطر توضیح داد
این صفحه رو مطالعه کن متوجه میشی.
http://roozamad.ir/ShowArticle.aspx?ID=114&AspxAutoDetectCookieSupport=1
اگه بازم نتونستی تصمیم بگیری در خدمتم