PDA

View Full Version : سوال: آموزش استفاده از DLL در ASP.NET

smh_5800
شنبه 25 دی 1389, 08:36 صبح
سلام
لطفا مراحل استفاده از dll را در asp.net توضیح دهید. در صورت امکان همرا با یک مثال کامل.
ممنون

javad_r_85
شنبه 25 دی 1389, 08:43 صبح
این یه مثال هست

ابتدا یه پروژه از نوع کلاس لایبرری ساخته و کدهای مورد نظر را ایجاد کرده او اونا بیلد می کنیم

using System;

using System.Web;
using System.Web.UI ;

namespace MyControl
{
public class LinikLable:Control
{
protected override void Render(HtmlTextWriter writer)
{
writer.Write("<a href='http://andco.ir'>Click me for visit AriaNet </a>");

یا

writer.AddAttribute(HtmlTextWriterAttribute.Href, "http://andco.ir");
writer.AddStyleAttribute(HtmlTextWriterStyle.Color , "Blue");
writer.AddStyleAttribute(HtmlTextWriterStyle.Backg roundColor, "yellow");

writer.RenderBeginTag(HtmlTextWriterTag.A );
writer.Write("Click me!!!");
writer.RenderEndTag();

}
}
}

فضای نامها را به رفرنس اضافه می کنیم

سپس یه پروؤه از نوع سایت ایجاد کرده این
DLL
را به رفرنس اضافه کرده و سپس کدهای زیر را اضافه میکنیم

<%@ Register TagPrefix="andco" Assembly="MyControl" Namespace="MyControl" %>
در اینجا فضای نام را باید ذکر کنیم با یه نام دلخواه که بعدا استفاده خواهیم کرد

<div>
<andco:LinikLable id="LinikLable1" runat="server"></andco:LinikLable>
<br /><br />
<andco:LinikLable id="LinikLable2" runat="server" />
</div>

بعد از نام دلخواه نام کلاس را ذکر می کنیم

smh_5800
یک شنبه 03 بهمن 1389, 12:59 عصر
ممنون از راهنمایی شما دوست ( javad_r_85 ) گرامی :قلب:
اما مثال شما را نمی توانم اجرا کنم
ببینید من یک DLL دارم که درون خود یک تابع دارد که نام و نام خانوادگی را دریافت می کند و این دو رشته را به هم می چسباند و به عنوان خروجی ارسال می کند
این DLL در Delphi ایجاد شده است ( نمی دانم در Delphi.NET ایجاد شده یا در Delphi )
حالا یک مثال کاربردی از روش استفاده از این DLL را در ASP.NET به صورت کاملا آموزشی نیاز دارم
در صورت امکان این مثال را در این تاپیک قرار دهید. ( در صورت امکان در مثالی که ارسال می کنید توضیحات کاملی نیز قرار دهید )
با تشکر :تشویق:

alonemm
یک شنبه 03 بهمن 1389, 13:23 عصر
سلام دوست من:
ببنید مراحل ساخت رو که دوست مون گفتن و خیلی هم واضح بود.
اما شما میتوید با اضافه کردن این DLL به پوشه Bin پروژه و در صفحات تون هم در قسمت کد نویسی فضای نام مربوط به DLL رو هم اضافه کنید.

موفق باشید.

smh_5800
یک شنبه 03 بهمن 1389, 14:09 عصر
سلام
با تشکر از توجه و راهنمایی های شما
اما دوستان توجه داشته باشند من یک مثال از دوستان درخواست کرده بودم تا کار با DLL را در ASP.NET یاد بگیرم
بازم از توجه دوستان کمال تشکر را دارم

mehrdad85
دوشنبه 04 بهمن 1389, 07:33 صبح
سلام دوست عزیز از چی مثال بذاریم خوب؟دوستمون که توضیح دادن بهترین و ساده ترین راه اینه که اون dll را داخل bin پروژه کپی کنیاین که دیگه مثال نمیخواد میخواد؟داخل پروژه هم با نام اون name space میتونی دسترسی داشته باشی به اون dllپباز هم اگه توضیحات کافی نیست و کارت پیش نرفت بگو تا از مراحلش واست عکس بگیرم و بذارم واست

raziee
دوشنبه 04 بهمن 1389, 09:24 صبح
لطفا مراحل استفاده از dll را در asp.net توضیح دهید. در صورت امکان همرا با یک مثال کامل.

این DLL در Delphi ایجاد شده است ( نمی دانم در Delphi.NET ایجاد شده یا در Delphi )
با سلام.
شما برای اینکه بتونید از یک DLL استفاده کنید باید اطمینان داشته باشید که اون DLL برای اون زبان برنامه نویسی هست.
اگه میخواهید در ASP.NET از یک DLL استفاده کنید نه تنها باید مطمئن شوید که اون DLL برای دات نت نوشته شده بلکه باید مطمئن باشید که برای ASP.NET نوشته شده باشه.
علاوه بر این هر DLL برای یک کار خاص(یا چند کار خاص) نوشته میشه.
مثلا از یک شرکتی DLL ای میگیرید که شرکت سازنده برای ارتباط با وب سرویس و فرستادن اطلاعات به اون وب سرویس نوشته.
یک DLL دیگه برای کار دیگه ای.
شما یک کنترل هم میتونید کامپایل کنید و به یک DLLتبدیل میشه و میتونید در پروژه ازش استفاده کنید.
بنابر این DLL مورد نظر اهمیت داره.

اما برای اضافه کردن یک DLL در پروژه باید در Solution Explorer بر روی نام پروژه ی خود کلیک راست کنید و گزینه ی Add Reference رو بزنید و مسیر فایل DLL رو بهش بدید.
و بعد در پروژه تون از طریق Name Space اون DLL به کلاس ها و ... دسترسی داشته باشید.

در آخر :
بهتره قبل از این شما برید و یک کتاب مقدماتی در مورد برنامه نویسی بخونید و بعد شروع به برنامه نویسی و پرسش کنید.
شاد و پیروز باشید.

smh_5800
دوشنبه 04 بهمن 1389, 10:57 صبح
<div>
<andco:LinikLable id="LinikLable1" runat="server"></andco:LinikLable>
<br /><br />
<andco:LinikLable id="LinikLable2" runat="server" />
</div>

بعد از نام دلخواه نام کلاس را ذکر می کنیم

LinikLable چیست ؟
نام کلاس ؟
نام تابعی در یک کلاس ؟
اگر در این DLL از ۲ کلاس استفاده شده باشد ( مثلا class1 & class2) و در کلاس۱ از ۳ تا تایع استفاده شده باشد ( مثلا fun1 & fun2 & fun3 ) روش استفاده از fun1 & fun2 چگونه است ؟
ممنون.

Mostafa_Dindar
دوشنبه 04 بهمن 1389, 11:18 صبح
LinikLable چیست ؟
نام کلاس ؟
نام تابعی در یک کلاس ؟
اگر در این DLL از ۲ کلاس استفاده شده باشد ( مثلا class1 & class2) و در کلاس۱ از ۳ تا تایع استفاده شده باشد ( مثلا fun1 & fun2 & fun3 ) روش استفاده از fun1 & fun2 چگونه است ؟
ممنون.

سلام ،

اینها رو فراموش کنید ، برادر رضیعی در پست شماره هفت ، جواب سوال شما رو دادند . سوال شما ایهام داشت ، که عده ای از دوستان در پست دوم تصور کردند شما نحوه نوشتن یک Custom Control یا بعبارتی یک DLL رو یاد ندارید که توضیحاتی دادند .