PDA

View Full Version : سوال: یادگیری C# و asp یا php

hesamnet
شنبه 25 دی 1389, 17:49 عصر
سلام دوستان
من کمی با زبان C کار کرده ام و با قالب برنامه نویسی آشنایی دارم.خودم هم تخصصم شبکه است میخواستم بدونم آیا میتونم خودم تنهایی c# یاد بگیرم یا باید از کلاس ها آزاد استفاده کنم اگه خودم میتونم چه refrenc یا منبعی پیشنهاد میدین.در ضمن ASp یاد بگیرم یا php؟

MortezaGity
شنبه 25 دی 1389, 21:20 عصر
آره خودتون می تونید یاد بگیرید. این روزا با این همه منابع دیگه کسی وقت و هزینه واسه کلاس آزاد نمی ذاره!!!!!!!!!!!!!!!!!!
فقط کافیه یه کم زبانتون خوب باشه. که اونم نباشه می تونید خودتون با منابع فارسی یاد بگیرید.
منابع زیادن. خیلی زیاد. یه سرچ کوچیگ تو google بزنی هزارتا مقاله و وبلاگو و وب سایتو ... گیرت می آد.

mmd2009
یک شنبه 26 دی 1389, 01:00 صبح
با سلام.

ببین دوست عزیز منم با MortezaGity (http://barnamenevis.org/member.php?92611-MortezaGity) موافقم

کتاب هایی زیادی هست که بتونی یاد بگیری مقدمات سی شارپ رو و وقتی مقدمات رو یاد گرفتی دیگه خودت باید بشینی و بری دنبال تا بیشتر یاد بگیری. مگه تو کلاس های ازاد چقدر بهتون یاد میدن که ارزش داشته باشه هزینه بکنی و بری داخل اون کلاس ها، و البته اگر واقعا یک استاد خوب داشته باشی اونوقت می ارزه که بری چون اگر استاد دلسوز باشه یه طوری یادت میده که خودت اشتیاق داشته باشی بیشتر یاد بگیری.

در کل نظر خودت خیلی مهمه ولی من خیلی از دوستانم که دیگه حرفه ای هستن و پروژه های بزرگ رو به راحتی مینویسن و البته کد بافی نمی کنن بدون کلاس رفتن یاد گرفتن و این دیگه بسته به تلاش خودت داره

3 راه واسه یادگیری سی شارپ وجود داره

تلاش
تلاش
تلاش

همین و بس.

در مورد asp یا php به نظر من Asp و بعدش هم که اینو انتخاب کردم اقای موسوی اینو گفتن که قبلش html و xhtml و css رو یاد بگیر.

کلا سی شارپ رو یاد بگیری نصف راهو رفتی که Asp رو یاد بگیری.

موفق باشید

sonixax
یک شنبه 26 دی 1389, 03:42 صبح
در مورد زبان برنامه نویسی تحت وب به شما پیشنهاد میکنم اصلا سراغ ASP نرید چون به نظر منی که حدود 10 ساله دارم برنامه های تحت وب مینویسیم PHP یک چیز دیگست ، هم متن بازه هم رایگانه و هم بسیار قدرتمنده و از امنیت فوق العاده بالایی برخورداره امنیتی که سرور های ویندوزی خوابش رو ببینند و اصولا کسی که ادعا میکنه سرور ویندوزی امنیتش از سرور لینوکس بیشتره یا خیلی تازه کاره یا خیلی نا آگاه ، البته PHP روی IIS و ویندوز هم اجرا میشه ولی آپاچی کجا و وب سرور IIS کجا !

ولی همان طور که دوستان گفتند شما برای یاد گیری یک زبان تحت وب نیازمند یاد گیری HTML و XHTML و CSS هستید و با اجازه دوستان 2 تای دیگه رو هم من اضافه میکنم : JavaScript و XML که بتونید تکنیک های آژاکس رو پیاده سازی کنید . بعضی ها هم مثل من یک مقداری خل وضع هستند (با احترام به همه دوستان) میرند در حد و اندازه ای که لازم دارند AS هم یاد میگیرند :لبخند:

این هم 7 تا دلیل که چرا PHP بهتر از ASP هست - البته این دلایل یک مقداری قدیمی هستند ولی یکی دو تاشون هنوز هم با قدرت دلایل خیلی محکمی هستند :

۱- سرعت ، سرعت ، سرعت
اولین باری كه یك كد به زبان PHP نوشتم بر روی یك كامپیوتر Pentium 166Mhz بود بر روی سیستم عامل Linux و به همراه Apache Web Server . بسیار برایم جالب بود كه چقدر كد های من سریع اجرا می شوند . یعنی در آن موقع با اگر شما یك Windows NT بر روی آن می توانستید سوار كنید و به فرض كه IIS هم بر روی آن بالا می آمد فكر كنم اصلا وقت Serve كردن صفحات عادی html را نداشت چه برسد به اینكه بخواهد ASP را هم اجرا كند . علتش این است كه Microsoft از یك Technology در اجرا كردن كدهای زبان ASP استفاده می كند كه در آن هر موقع شما تصمیم به استفاده از یك عنصر خارجی مانند VBScript, MSSQL, ODBC و خیلی چیزهای دیگر كه در حقیقت از Engine های خارجی استفاده می كنند دستور به آن Engine خارجی می دهد و جواب بدست آمده را بررسی و برای استفاده در اختیار ادامه برنامه می گذارد . همین رفت و برگشت و اجرا كردن Engine های خارجی باعث كند شدن سرویس دهی می شود كه این را شما به خوبی می توانید در استفاده از MSSQL به طرق مختلف احساس كنید . مثلا اگر شما خود MSSQL Extentions
برای استفاده از MSSQL استفاده كنید برای یك Query مشترك ۱.۸۸ ثانیه زمان تلف می شود و اگر همان را با استفاده از ODBC اجرا نماﺋید زمانی در حدود ۹.۵۴ ثانیه تلف می شود كه این خود نشان می دهد كه ASP اینها را به تنهاﺋی اجراء نمی كند و از Engine های ویندوز استفاده می كند .

۲- استفاده بهینه از Memory
در IIS4 اگر شما در یك صفحه مثلا ۲۰ بار یك صفحه را Include كنید این صفحه ۲۰ بار در حافظه بارگذاری می شود و در حقیقت حافظه شما ۲۰ برابر زیادتر اشغال می شود . البته شنیدم كه این مشكل در ویندوز ۲۰۰۰ و IIS5 حل شده است اما بازهم برای كسانی كه ASP را مینویسند و می خواهند آنرا بر روی سرور های Hosting كه دارای سیستم عامل NT هستند اجرا كنند مشكل زا است و باعث كند شدن سیستم می شود و در Load بالا مسلما مشكل زا خواهد شد .
این مشكل به طور كلی در PHP وجود نداشته و ندارد و استفاده درست از Memory در هنگام اجرای یك كد باعث شده است كه صفحات در Load بالا نیز به خوبی قابل رٶیت باشند .

۳- خرج اضافی ندارید !
مثلا در ASP اگر بخواهید از امكاناتی نظیر Encryption یا File Uploading یا ارسال نامه توسط كد برنامه استفاده كنید باید امكانات اضافی برای این كار خریداری كنید و نصب كنید تا این امكانات به IIS شما اضافه گردد . این در حالیست كه در PHP همه اینها در هنگام Compile در نظر گرفته می شوند و همگی از امكانات Standard این زبان هستند و هیچ نصب یا خرج اضافی در كار نیست .

۴- MySQL بهترین انتخاب، بیشترین سرعت

در اینجا قصد ندارد به مقایسه MySQL و MSSQL بپردازم . اما به خاطر قدرت خارق العاده MySQL و سازگار بودن این DBMS با زبان PHP به صورتیكه PHP اتصال به MySQL را به صورت دستورات Internally پشتیبانی می كند و حتی نیاز به نصب Module اضافی برای این كار نمی باشد ، از سرعت بسیار بالاﺋی در كار با SQL برخوردار است كه شاید بعدا در مورد MySQL مقاله ای نوشتم .

۵- نزدیك بودن Syntax به ++C/C و Java
از آنجاﺋیكه اكثر برنامه نویسان از ++C/C استفاده كرده اند و بخاطر محبوب بودن بی حد Java معمولا با Syntax های این دو زبان اكثرا آشنا هستند . PHP هم اكثر Syntax های خود را شبیه به این زبانها انتخاب كرده است كه برای یادگیری دوباره Syntax دستورات دچار مشكل نشوید كه مسلما Microsoft اصلا برایش این مساﺋل مشكل حساب نمی شود .

۶- رفع ایرادات ، سریع ، بی دردسر
تا حالا از Microsoft خواسته اید كه ایرادی را در سیستمهای خود رفع كند ؟ مسلما اگر شركت بزرگی مانند Boeing نباشید حرف شما خیلی خریدار ندارد یا لااقل به این زودی ها به نتیجه نمی رسید .
OpenSource بودن PHP این امكان را به شما می دهد كه شخصا اقدام به رفع مشكل كنید و آنرا برای دستندركاران PHP ارسال كنید و یا اینكه در Mailing List های عمومی PHP موضوع را مطرح كنید و خواهید دید كه از سراسر دنیا برای رفع ایراد شما Patch ارسال می گردد .

۷- اجرا بر روی Platform های مختلف
درست است كه خیلی از این ایرادات را Microsoft رفع خواهد كرد و Technology های جدیدتر اراﺋه خواهد كرد ( چه بسا این Net. كه الان آمده همه را درست كرده باشد ) اما یك مشكل اساسی برای ASP وجود دارد و آن این است كه ASP بدون Windows یعنی هیچ ! بدلیل اینكه ASP نصفی از كدها را توسط Engine های ویندوز اجرا می كند كه در سیستم عامل های دیگر خبری از آنها نیست . لذا ASP در سیستم عاملهای دیگر همیشه دارای ضعفهای بزرگی است . اما PHP به دلیل آنكه توسط GNU C Compiler در همه Platform ها قابل Compile شدن است و از Engine های خاص هیچ سیستم عاملی برای اجرای كدها استفاده نمی كند قابلیت اجرا بر روی تعدا زیادی از OS ها را داراست كه این یك مزیت برای برنامه نویس ها محسوب می شود http://forum.patoghu.com/thread85161.html

و البته PHP زبانی هست که به سادگی و خوانا بودن شهرت داره و با وجود IDE قدرتمند و اختصاصی به نام ZEND Studio کار برنامه نویسی برای شما خیلی راحت تر هم میشه .
در ضمن بیشتر وبسایتها و CMS های بزرگ و معروف دنیا به این زبان نوشته شدند و اکثرا یا OpenSource هستند یا source viewable مثل Joomla و Vbulletin و E107 و Dolphin و Magento و ... در نتیجه شما به یک بانک بسیار بسیار بسیار بزرگ از کلاسها و کدهای نمونه دسترسی دارید و برای طراحی یک وبسایت تمام و کمال هیچ وقت لازم نیست از صفر شروع کنید .

C# رو هم به نظر منی که خودم تازه کارم و دارم از روی کتاب میرم جلو خودتون میتونید یاد بگیرید ، البته به خودتون بستگی داره ولی شخصا یک بار رفتم کلاس هیچ چی که یاد نگرفتم هیچ الکی پول خرج کردم و دست آخر رفتم سراغ کتاب و انجمن هایی مثل اینجا و نتیجه ی خیلی خیلی بهتری هم گرفتم .

cjNet
یک شنبه 26 دی 1389, 07:28 صبح
با سلام به همه دوستان .
دوست عزیز من ، آقای sonixax (http://barnamenevis.org/member.php?135613-sonixax) :
این دلایلی که مطرح کردید فکر کنم PHP رو با امکانات VS 2000 مقایسه کرده ... ( جهت اطلاع ، الان VS 2010 در بازار هست که به نظرم خیلی از این مشکلات رو نداره :چشمک: ) .

البته امنیت بیشتر و مستقل از platForm بودن مزایا اصلی PHP هست ...

اینم لینک دانلود یه کتاب سی شارپ فارسی ( حجمش یه کم زیاده ( 9 مگ ) اما به دردت می خوره ) :

http://up.98ia.com/DVD%202/Barnem%20Nevisi/076%20-%20Visual%20C%20Sharp(wWw.98iA.Com).zip (http://up.98ia.com/DVD%202/Barnem%20Nevisi/076%20-%20Visual%20C%20Sharp%28wWw.98iA.Com%29.zip)
پسورد : wWw.98iA.Com (http://www.98ia.com/)

اینم لینک دانلود کتاب " مرجع کامل ASP.net ( فارسی ) " :

http://www.developercenter.ir/upload/uploads/ASPdotNET-Bashiry.pdf

امیدوارم مفید باشه ...

sonixax
یک شنبه 26 دی 1389, 08:12 صبح
دوست عزیز من ، آقای [B]sonixax (http://barnamenevis.org/member.php?135613-sonixax) :
این دلایلی که مطرح کردید فکر کنم PHP رو با امکانات VS 2000 مقایسه کرده ... ( جهت اطلاع ، الان VS 2010 در بازار هست که به نظرم خیلی از این مشکلات رو نداره :چشمک: ) .

البته امنیت بیشتر و مستقل از platForm بودن مزایا اصلی PHP هست ...

دوست گرامى من هم گفته بودم يك مقدارى قديمى هستند ولى بعضي هاشون هنوز هم دلايل محكمى هستند
مثل امنيت ، سرعت ، متن باز بودن ، تنوع كد هاى از پيش نوشته شده ، پايدارى وب سرور ، mysql كه البته گويا اخيرا مايكروسافت هم يه فكرى به حالش كرده ، رايگان بودن (ويژوال استوديو ١١ هزار دلار قيمتشه) ، مالتى پلتفرم بودن و ...
در كل مايكروسافت هرگز حرفى براى زدن جلوى سيستم عامل ها و نرم افزار هاى متن باز نداشته (البته در سطوح حرفه اى و استفاده هاى تخصصى ) .

mehdin69
دوشنبه 27 دی 1389, 15:26 عصر
اما در صورتی که از مزایای جانبی شرکت مایکروسافت بتونید استفاده کنید دیگه این بحث تقریبا خاتمه پیدا می کنه
استفاده از تکنولوژی هایی مثل silverlight و .... همه چیر رو می تونه عوض می کنه.....
و البته پشتیبانی شرکت بزرگی مل مایروسافت که در حال حاضر بیش از نیمی از سرمایه شرکت خودش رو به تکنولوژی .net اختصاص داده...
پس اگر در حال حاضر مشکلی هم داشته باشه می تونیم پیشرفتش رو توی چند سال گذشته ببینیم که چقدر نسبت به سال 2000 پیشرفت کرده و در چند سال اینده پیش بینی می کنم که قدرتمندترین تکنولوژی دنیا خواهد شد.....

و دوست عزیز بنده از جمله کسایی هستم که اول نشستم مباحث روز مره رو خوندم و بعد یک استاد خیلی خوب پیدا کردم که همینطور که دوستمون گفتن استاد اگه خوب باشه کاری می کنه که اشتیاقت به یادگیری مباحث جدید چندین برابر بشه طوری که خواب و زندگی رو ازت می گیره....

و به قول استادی که داشتم برنامه نویسی ساده ای که الان توی بازار رواج داره کار ارزشمند و سختی نیست و اون چیزی ارزش داره که کمتر کسی بتونه انجام بده...
اگه می تونی خودت اون مباحث ارزش مند رو پیدا کنی پس نیازی به کلاس و استاد نداری...
و بهترین منابعی که میتونم بهت معرفی کنم کتاب های خود شرکت مایروسافت هستن

javad_r_85
دوشنبه 27 دی 1389, 16:20 عصر
اگر سی شارپ رو شروع نکردی ... بهتره به جای سی شارپ جاوا را یاد بگیری چون بر خلاف تبلبغاتی که روش هست اینقدر هم خوب نیست و فقط هیاهو ایجاد کردند و البته این هم بگم که با این که این دو زبان رقابت دارند زبانی هم مثل پایتون هست که آینده از آن اونه و به دور از هیاهو داره خودش رو می کشه بالا در زمینه وب که جاوا بهتر از asp عمل می کنه حتی php نیز بهتر از asp میباشه در واقع مایکروسافت بیشتر روی برنامه های تجاری و اینکه سریع تحویل داده شند کار کرده و قدرت و سرعت کافی را هم نداره به نظر من شما هم که سی بلدید بهتره جاوا کار کنید یا حداقل زود تصمیم نگیرید و خوب تحقیق کنید........