PDA

View Full Version : طريقه استفاده از فايلهاي dll و ocx در برنامه اكسس

انگوران
دوشنبه 27 دی 1389, 17:03 عصر
دوستان سلام، يكي از مباحثي كه فكر كنم تا حالا در اين سايت به صورت منسجم به اون پرداخته نشده و فقط در تاپيكهاي مختلف به صورت پراكنده بخشهايي از اون مطرح شده طريقه استفاده از فايلهاي dll و ocx در برنامه اكسس هست .
قصدم اينه در اين تاپيك طريقه استفاده از اين امكان رو توضيح بدم، لذا با توجه به اينكه بنده تا كنون به صورت عملي در برنامه هام از اين فايلها استفاده نكردم جمع بندي مطالعات خودم رو در اين رابطه اينجا ميذارم با اين توقع كه با كمك دوستان و اساتيد محترم به جمع بندي روش هاي صحيح استفاده از اين نوع فايلها برسيم .
سه روش زير براي استفاده از فايلهاي dll و ocx در برنامه اكسس پيشنهاد ميشه .
الف ) در برخي موارد فايلهاي مورد نظر بصورت بچ فايل ارائه ميشن كه با نصب اونا، فايل مورد نظر به ليست Activex control اضافه مي شن. ( براي دسترسي به ليست Activex control ، در محيط طراحي فرم، از منوي insert گزينه Activex control را انتخاب نموده و يا از toolbox گزينه more control راانتخاب نماييد.) و از اين طريق مي تونيم اونا رو انتخاب كرده و روي فرم قرار بديم و تنظيمات مورد نظر رو اعمال كنيم و به اين شكل در برنامه استفاده كنيم .
ب ) فايل مورد نظر رو در مسير نصب ويندوز و در فولدر windows/sestem32 كپي نماييد و پس از آن با رجيستر كردن آن به شكل زير فايل مورد نظر به ليست Activex control اضافه ميشه .
از منوي start كليد run را انتخاب نموده و عبارت زير رو داخل اون تايپ كنيد .

Regsvr32"filepath"
با توجه به اينكه تايپ مسير فايل يه مقدار سخته مي تونيد بعد از تايپ Regsvr32 ،‌ فايل dll و يا ocx مورد نظر رو درگ كرده و در قسمت تایپ پنجره Run قرار دهيد .
البته فكر مي كنم اينجا يه چيزي رو جا گذاشته باشم كه منتظر راهنمائي اساتيد مي مونم .
ج ) مراحل زير را براي استفاده از فايلهاي dll و ocx دنبال نماييد .
1.در محيط کد نويسي فرم ها کليدCtrl+T را بفشاريد تا کادر Componets باز شود.
2.پس از كليك بر روي دکمه...Browse، در كادر باز شده، dll يا Ocx مورد نظر را انتخاب نموده و Ok نماييد .
3.تيك گزينه مربوطه را گذاشته و Ok نماييد.
4.در محيط طراحي فرم، از منوي insert گزينه Activex control را انتخاب نموده و يا از toolbox گزينه more control راانتخاب نماييد و در كادر باز شده، اسم فايل Dll يا ocx مورد نظر را انتخاب و Ok نماييد .

انگوران
پنج شنبه 30 دی 1389, 10:38 صبح
با سلام، متن بالا فقط جهت شروع بحث بود و مطمئنم خالي از اشكال نيست . منتظريم انشاءالله عنايت اساتيد براي تكميل مباحث، شامل حالمون بشه.

ryonis
پنج شنبه 30 دی 1389, 11:48 صبح
از منوي start كليد run را انتخاب نموده و عبارت زير رو داخل اون تايپ كنيد .
کد:
Regsvr32"filepath"
با توجه به اينكه تايپ مسير فايل يه مقدار سخته مي تونيد بعد از تايپ Regsvr32 ،‌ فايل dll و يا ocx مورد نظر رو درگ كرده و در قسمت تایپ پنجره Run قرار دهيد .
البته فكر مي كنم اينجا يه چيزي رو جا گذاشته باشم كه منتظر راهنمائي اساتيد مي مونم .

سلام دوست من، جناب انگوران. ارادت ويژه بنده نسبت به شما هنوز پا برجاست. دو تا سوال دارم از خدمتتون :
1- گاهي اوقات با استفاده از دستوري كه فرموديد (... regv32) امكان رجيستر فايل مورد نظر وجود ندارد. بطور مثال، گاهي با پيغام زير مواجه ميشم :

DLL RegisterServer <Filepath> failed. Return code was 0x80040201

علت چيست؟ البته تو اينترنت هم دنبال Error مذكور گشتم اما چيز خاصي نيافتم.

2- آيا فايل هاي ocx هم نياز به رجيستر دارن؟ اصلاً فلسفه رجيستر OCXها چيست؟

ضمناً شايد منظورتون از چيزي كه جا انداختيد فايل هاي dll مورد استفاده ويندوز باشه كه براي رجيسترشون بايد رو safemode بيايم بالا.

انگوران
پنج شنبه 30 دی 1389, 12:38 عصر
دوست عزيز، از لطفتون ممنونم. همانطوري كه اشاره كردم بنده به دليل محدوديتهايي كه در شركت جهت نصب نرم افزار و .. با اون مواجه هستم تا حالا عملاً از اين نوع فايلها استفاده نكرده و خودم هم با پيغام فوق مواجه شدم كه احتمال مي دادم به دليل محدوديتهاي موجود باشه . به هر حال با شروع اين مبحث قصدم اين بود كه از تجربه عملي مديران و اساتيد محترم تو اين زمينه استفاده كنيم . با سپاس مجدد

alirezabahrami
سه شنبه 10 اسفند 1389, 15:10 عصر
دوست عزيز، از لطفتون ممنونم. همانطوري كه اشاره كردم بنده به دليل محدوديتهايي كه در شركت جهت نصب نرم افزار و .. با اون مواجه هستم تا حالا عملاً از اين نوع فايلها استفاده نكرده و خودم هم با پيغام فوق مواجه شدم كه احتمال مي دادم به دليل محدوديتهاي موجود باشه . به هر حال با شروع اين مبحث قصدم اين بود كه از تجربه عملي مديران و اساتيد محترم تو اين زمينه استفاده كنيم . با سپاس مجدد

با سلام
یک توضیح مختصر در خصوص فایل هایdll و ocx

dll مخفف عبارت Dynamic link library فایلی است که حاوی کتابخانه هایی که بصورت دینامیک و پویا
با برنامه ارتباط برقرار میکند می باشد.
فایلهای DLL بیشتر در رابطه با توابع و دستورات اجرایی سرو کار دارند. ، مثلا مجموعه توابعي براي تبديل تاريخ و ... يا توابع API ويندوز که در قالب dll پیاده سازی میشوند

OCX و یا همون OLE CustomControl نرم افزاریست مبتنی بر تکنولوژی OLE ، و هنگام اضافه شدن به یک برنامه دیگر با فراخوانی آن , عملیات و یا ویژگی جدیدی را به برنامه مقصد اضافه نماید.
فایلهای OCX معمولا شامل فرمهایی هستند که یک کنترل را در اختیار کاربر قرار میده
پس نتیجه می گیریم که : فایلهای DLL بیشتر در رابطه با توابع و دستورات اجرایی سرو کار دارند ولی Ocx ها كنترلهايي هستند كه روي فرم قرار داده ميشوند و كارهاي مختلفي رو انجام مي دهند.

طریقه اضافه شدن فایل Icx از طریق Activex contro از منوی Tools :
1- انتخابActivex contro از منوی Tools
2- کلیک بر روی گزینه (دکمه )Register
3- انتخاب مسیر فایل اکتیوایکس از دریچه Activex controAddو کلیک بر روی Ok
4- بستن دریچهActivex controAddو باز کردن لیستmore controlsو انتخابکنترل مربوطه از لیست فوق
5- انتخاب فرم اکسس در حالت دیزاین و قراردادن نشانگر موس بر روی فرم ( در اینجا برای اینکه بفهمید کنترل مربوطه از لیست more controls انتخاب شده نشانگر موس به شکل یک چکش و یک علامت ضربدر در جلوی آن در می آید )
6- کشیدن یک کادر بر روی فرم و مشاهده آن در حالت View فرم
تذکر :در این مرحله اگر اکتیو ایکس رجیستر نشده باشد پیغامی مبنی بر رجیستر نشدن فایل ocxیا dll صادر میشود و در خواست میشود مجدداً رجیستر شود)
تذکر : برای فایل های dll ، مراحل 5 و 6 مورد نیاز نمی باشد
فکر کنم تا این مرحله ، توضیحات فوق کفایت کند ؛ انشاءالله ادامه بعد از سؤال یا سؤالات احتمالی دوستان عرضه خواهد شد.
موفق باشید

انگوران
چهارشنبه 11 اسفند 1389, 09:45 صبح
3- انتخاب مسیر فایل اکتیوایکس از دریچه Activex controAddو کلیک بر رویok
دوست عزيز از توضيحات جامعي كه فرمودين ممنونم راستش همانطور كه در پست 58 تاپيك زير هم اشاره كردم مشكلم اينه كه وقتي مرحله 3 توضيحات حضرتعالي رو مي خوام انجام بدم ارور مي گيره ( عكس ضميمه) يعني موقعي كه فايل مورد نظر رو از مسير مربوطه انتخاب مي كنم ارور ميده و زماني كه مسير فايل رو انتخاب مي كنم (مثلاً Desktop) دكمه Ok فعال نيست.
http://barnamenevis.org/showthread.php?157666-دانلود-انواع-OCX-DLL-Active-X-قابل-استفاده-در-MS-Access/page6
در ضمن فكر مي كنم روشي كه فرمودين يكي از روشهاي استفاده از فايلهاي مذكور باشه و با روشهايي كه در اين تاپيك اشاره كردم هم بشه اين كار رو كرد. با سپاس

alirezabahrami
چهارشنبه 11 اسفند 1389, 14:45 عصر
سلام
جناب انگوران ! آیا انجام مراحل فوق در کامپیوتر دیگر مثلاً کامپیوتر منزل هم امتحان کرده اید ،و در آن کامپیوتر هم همین مشکل را دارید؟

انگوران
چهارشنبه 11 اسفند 1389, 15:28 عصر
سلام ، هم در منزل و هم در شركت با چند كامپيوتر ديگر تست كردم و جواب نگرفتم.

alirezabahrami
چهارشنبه 11 اسفند 1389, 16:16 عصر
سلام
یک برنامه برای نصب فایل های dll و ocx از لینک زیر دریافت نمائید ! ابتدا آن را بر روی کامپیوتر خود نصب نمائید سپس با کلیک بر روی شورتکات ایجاد شده برنامه فوق ، با انتخاب گزینه اول آن (register ocx/dll) فایل dllیاocx مورد نظر خود را نصب نمائید ؛ در مرحله بعد برنامه اکسس را باز کنید و به لیست more controls مراجعه کنید و ببینید کنترل موردنظرتان به لیست فوق اضافه شده یا نه ؟
موفق باشید
http://izip.ir/download.php?id=70B837651

alirezabahrami
پنج شنبه 12 اسفند 1389, 07:58 صبح
سلام
یک برنامه برای نصب فایل های dll و ocx از لینک زیر دریافت نمائید ! ابتدا آن را بر روی کامپیوتر خود نصب نمائید سپس با کلیک بر روی شورتکات ایجاد شده برنامه فوق ، با انتخاب گزینه اول آن (register ocx/dll) فایل dllیاocx مورد نظر خود را نصب نمائید ؛ در مرحله بعد برنامه اکسس را باز کنید و به لیست more controls مراجعه کنید و ببینید کنترل موردنظرتان به لیست فوق اضافه شده یا نه ؟
موفق باشید
سلام جناب انگوران!
مشکل برطرف شد؟

انگوران
پنج شنبه 12 اسفند 1389, 08:30 صبح
از لطف و پيگيريتون ممنونم، تو شركت محدوديت نصب برنامه داريم و هنوز فرصت نكردم منزل تستش كنم . نتيجش رو بعد از تست اعلام مي كنم . البته بعيد مي دونم با اين برنامه مشكل داشته باشم چون يكي از دوستان فايل منوي عمودي رو تو اين سايت گذاشته بود كه اجازه نصب رو از واحد سيستمها گرفتم و تونستم از اين فايل (Ocx منوي عمودي ) استفاده كنم. با سپاس

nazihosseinioun
پنج شنبه 31 شهریور 1390, 09:16 صبح
سلام
موفق باشید

لينك كار نميكنه ميشه لطفا يك لينك ديگر معرفي كنيد.مرسي

amir68_m
پنج شنبه 19 مرداد 1391, 12:36 عصر
سلام
خواستم روش کار در اکسس 2007 و 2010 را نیز توضیح دهید.

hamid-nice
پنج شنبه 03 اسفند 1391, 21:01 عصر
سلام
خواستم روش کار در اکسس 2007 و 2010 را نیز توضیح دهید.

سلام از لینک زیر فایل Add reference را که من تصحیح کردم بر دارید که به طور خود کار این کار را می کند