PDA

View Full Version : ابزار مناسب برای ایجاد نرم افزار تحت وب

araelectronic@ymail.com
چهارشنبه 29 دی 1389, 00:34 صبح
با سلام خدمت اساتید محترم
برای ایجاد یک برنامه تحت وب که کارهای خاصی انجام میده مثلا ثبت اطلاعات تولید یا فروش و... که حالت پورتال رو داره از چه ابزاری باید استفاده کرد؟
آیا باید برنامه نویسی کرد یا اینکه ابزارهای آماده وجود دارند ؟

با تشکر

Javad_Darvish_Amiry
چهارشنبه 29 دی 1389, 00:47 صبح
سلام دوست خوبم، بستگی به حجم کار و انتظاراتی که از برنامه دارید و امکاناتی که در دسترس هست داره.
سیستم های آماده زیادی چه به صورت رایگان و چه تجاری موجود هستند. باید بررسی فرموده و امکاناتشون رو با نیازهاتون قیاس کنید. اما یه وضعیت دیگه هم زمانیه که خودتون تیم برنامه نویسی و توسعه دارید و هزینه تولید، نگهداری و توسعه در مجموع و در درازمدت کمتر درمیاد، خوب تو همچین شرایطی طبیعتا تولید بهتره. پیشنهاد بنده اول تست گرفتن از ابزارهای رایگان موجوده و کلمه رایگان نباید این معنا رو القاء کنه که خوب نیست. چون سوالتون کلی بود، من هم در همین حد کلی به ذهنم رسید؛ از نظرات دوستان دیگه هم استفاده بفرمایید و اگه هم میتونید یه مقدار پرسشتون رو جزئی تر بفرمایید. موفق و پیروز باشید.

araelectronic@ymail.com
چهارشنبه 29 دی 1389, 01:08 صبح
خیلی ممنون از توضیحاتتون. بعنوان مثال برنامه ای که کار خاصی انجام میده مثلا خط تولید را کنترل میکنه ویا کار فروش و خدمات رو انجام میده که کارهاش بصورت خاص هستند باید یکسری فیلدهای مورد نظر مشتری ثبت بشه یا یکسری پارامترهایی کنترل بشن ، تو این شرایط نوشتن برنامه بهتر هست بنظرتون ؟
چون من تعاریف زیادی از ابزارهای آماده مانند dotnetnuke و یا sharepoint شنیدم در زمینه راه اندازی پورتال ولی هیچکدام از کارهایی که من میخوام تو اونها قابل انجام نبود . میخواستم بدونم آیا ماهیت این ابزارها برای کارهای محدود و خاص هست و یا اینکه هر کاری روشون میشش انجام داد ؟؟

با تشکر

Javad_Darvish_Amiry
چهارشنبه 29 دی 1389, 02:22 صبح
والله دوست عزیز چیزی که شما میفرمایید ظاهرا خیلی بزرگتر از پورتال های آماده و چیزایی مثل دات نت نیوکه، بیشتر فکر کنم باید برید سراغ سیستم های یکپارچه. برای فروش و خدمات CRM ها تا حدودی خوبن که رایگان هم پیدا میشن ولی CRM بیشتر حول محور مشتری ها میچرخه، اگه منظورتون بوده باشه، نمیدونم؛ (CRM = Customer relationship management). یعنی معمولا فرایند های بعد از تولید محصول توشون لحاظ میشه و عمده هدفشون کنترل فروش، بازخوردها، ردگیری ها و مواردی از این قبیله. برنامه های خط تولید جامعترند و معمولا از مواد اولیه تا بارکد محصولات و بازخورد مشتری و ردگیری محصول و همه چی رو در بر میگیرن. حالا باز هم اطلاعات من ناقصه (خیلی ناقص) و هم این که حجم کار هم مشخص نیست. چون برای سیستم های یکپارچه معمولا ذهن تمایل پیدا میکنه به ERPها و خط تولید معمولا FMSها و Open Shopها رو به ذهن میاره. ولی این ها هم سیستم های سنگین و پرهزینه ای هستن، حالا تا دوستان و اساتید دیگه بیان و اطلاعات جامع تری ارائه کنن، من عجالتا چند تا پیشنهاد براتون دارم. CRM های رایگان تو نت زیادن، میتونید چند تاشون رو دانلود و امتحان کنید ببینید جوابگوی نیازهاتون هستن یا نه. در مورد FMS و OpenShop نمیدونم (میتونید تو گوگل جستجو کنید) ولی در مورد ERP باز دو تا سیستم معروف کدباز و رایگان هم هست که یکیش با جاوا و یکی با پایتون (فکر کنم، یادم نیست) کار شده. اونا رو هم میتونید دانلود و تست کنید. OpenERP و OpenBravo که چند وقت پیش هم شنیده بودم مثل اینکه یکیشون توسط یه شرکتی (اونی که با جاوا ست، یادم نیست کدوم بوده) فارسی و بومی شده و تو ایران داره به فروش میرسه (حالا اینم خودش جای بحث داره، یه نرم افزار رایگان و سورس باز که بیشتر جنبه آموزشی داره تا تجاری، چطوری میتونه بره تو لیست مجوزگیر ها و بعد بگیره و بعد بفروشه، آقا سیستمی داریم برای خودمونا). به هر حال من بیشتر از این اطلاعاتی ندارم. امیدوارم تونسته باشم کمکی کنم، نه اینکه بیشتر علامت سوال ایجاد کرده باشم.
یه نکته دیگه فقط یادم اومد، اگه سیستمی که نیاز دارید گسترده و سازمانیه، و اگه تیم توسعه آماده ای ندارید، حتما کار رو به یه شرکت معتبری که سوابق خوبی ارائه داده محول کنید. (تو اصفهان کارای خوبی انجام میشه معمولا. باز باید آمار بگیرید.) چون شاید در نگاه و محاسبات اولیه، تدارک یه تیم توسعه (حالا با قرارداد یا استخدام) ارزونتر در بیاد، ولی در درازمدت یه همچین تیمی میتونه (میتونه و مستعده، نمیگم حتما) هزینه های گزافی (بیشتر از حالت دوم) در بر داشته باشه و حتی آسیب های جدی ای برسونه. تو انتخاب مجری هم مثالی که بالا در مورد فروش اون سیستم رایگان خدمتتون عرض کردم رو مد نظر داشته باشید.
پرحرفی کردم، شرمنده. موفق و موید باشید.