PDA

View Full Version : سوال: ضرورت استفاده از utf8

araelectronic@ymail.com
شنبه 09 بهمن 1389, 20:25 عصر
باسلام
من یک برنامه تحت وب نوشتم با vs2010 و در صفحات از utf8 استفاده نکردم ، الان مشکلی از نظر نمایش فارسی ندارم . میخواستم بدونم آیا حتما باید از utf8 در صفحات استفاده بشه ؟ چه مزایا یی داره ؟

با تشکر

aminghaderi
شنبه 09 بهمن 1389, 22:31 عصر
باسلام
من یک برنامه تحت وب نوشتم با vs2010 و در صفحات از utf8 استفاده نکردم ، الان مشکلی از نظر نمایش فارسی ندارم . میخواستم بدونم آیا حتما باید از utf8 در صفحات استفاده بشه ؟ چه مزایا یی داره ؟

با تشکر
خیر ، اصلا کی گفته بزارید؟؟؟
سیستم به صورت خورد کار بروی همین گروه کد فعال هست ، بعضی اوقات گذاشتن کد باعث خطا می شه! (نمونش شخصا دیدم)
utf8 یه گروه کدی بین الملی هست که حالا از نظر حجم بیت های موجود از تمام سیستم کد ها بیشتره و یه موردی دیگه که زبان فارسی توسط این کد فایل ارائه می شه و خیلی از قابلیت های دیگه حقیقت فراموش کردم و همین ها رو هم شکسته پکسته به ذهنم رسید و گفتم از بی جواب موندن شما بهتره حالا دوستان در صورت داشتن اشکال خودشون از جانب من اصلاحات رو انجام بدهند.
در ضمن در گوگل هم یه چرخی در این باب بزنید فکر نمی کنم کم اطلاعات داشته باشه؟!
موفق باشی.

araelectronic@ymail.com
شنبه 09 بهمن 1389, 22:39 عصر
دوست عزیز خیلی ممنون که جواب دادید . من کلی گشتم و همه به یه موضوع رسیدم و آنهم مشکلات زبان فارسی بود ، در حالیکه من تو هیچکدام از صفحاتم مشکلی ندارم و استفاده هم نکردم برا همین سوال شد برام که شاید یه جای کار من ایراد داره . البته یجایی هم تو همین سایت دیدم که نوشته که حجمش کمتره و برای کاهش بار سرور بهتر هست که استفاده بشه ؟؟؟؟ حالا اگر استفاده نکنم چه مشکلاتی با زبان فارسی پیدا میکنم ؟؟

با تشکر

aminghaderi
یک شنبه 10 بهمن 1389, 00:38 صبح
حالا اگر استفاده نکنم چه مشکلاتی با زبان فارسی پیدا میکنم ؟؟
اگر منظورت افزودن اون تگ هستش ، که خوب گفتم بودنش که مفید نیست ، بلکه گاهی هم باعث قاطی شدن کد های فارسی با دیگر کد ها و گاهی هم باعث نشناختن کد فایل utf8 می شه که به این صورت خودش رو نشون می دهد : مثلا : امین=>؟؟؟؟
ولی ننوشتنش هیچ ایرادی نداره ، چون خود دات نت به به صورت خودکار ازش پشتیبانی می کنه.
من الان توی هیچ یک از کارهام از این تگ استفاده نکردم و همشون دارند مثل ساعت کار می کنندو حتی کاراکتر های عربی رو هم ساپرت می کنند.:چشمک:

موفق باشی.

araelectronic@ymail.com
یک شنبه 10 بهمن 1389, 01:33 صبح
بله دقیقا منظورم همون تگ بود . بازم ممنون از توجهتون ولی چه دلیلی داره که تو اکثر سایتها گذاشتن ؟ میتونه بدلیل این باشه که از ورژنهای پایین .net استفاده کردن ؟ و شاید تو اونها نمیشناخته ؟ و یه سوال دیگه بحث سرعت هم مطرح نیست ؟ آیا تاثیری روی سرعت نمیذاره ؟

aminghaderi
یک شنبه 10 بهمن 1389, 13:41 عصر
بله دقیقا منظورم همون تگ بود . بازم ممنون از توجهتون ولی چه دلیلی داره که تو اکثر سایتها گذاشتن ؟ میتونه بدلیل این باشه که از ورژنهای پایین .net استفاده کردن ؟ و شاید تو اونها نمیشناخته ؟ و یه سوال دیگه بحث سرعت هم مطرح نیست ؟ آیا تاثیری روی سرعت نمیذاره ؟
خواهش می کنم.
بله احتمال داره از ورژن های دات نت ماقبل 2005 استفاده می کردند که قرار دادند .
برای سرعتم خیر باعث کسر سرعت نمی شه.
اصلا یه چیز اضافست.

مهدی کرامتی
دوشنبه 11 بهمن 1389, 02:04 صبح
استفاده از کدپیج UTF-8 باعث میشه سایت شما بهتر در موتورهای جستجو به ازای زبان فارسی ایندکس بشه. استفاده از کدپیج های نامناسب برای زبان فارسی مانند Windows-1256 یک غلط رایج است که از زمان ویندوز 98 فارسی شده بر اساس ویندوز عربی های موجود در آن زمان تا به امروز باقی مانده.

araelectronic@ymail.com
دوشنبه 11 بهمن 1389, 15:00 عصر
با تشکر اج پاسختون . میخواستم بدونم بجز مورد ایندکس تاثیر دیگه ای در کارایی یا سرعت برنامه نداره ؟

با تشکر

aminghaderi
دوشنبه 11 بهمن 1389, 16:29 عصر
استفاده از کدپیج UTF-8 باعث میشه سایت شما بهتر در موتورهای جستجو به ازای زبان فارسی ایندکس بشه.
میخواستم بدونم بجز مورد ایندکس تاثیر دیگه ای در کارایی یا سرعت برنامه نداره ؟اون یه چیزی و این که شما پرسیدن چیز دیگه یا من متوجه نشدم؟!
اقای کرامتی که استاد بنده هستد در بحث های فنی ، فرمودند utf8 چی هست و برای چه استفاده می شه؟!
نگفتند که اون تگ که مد نظر شماست باید توی پروژه قرار بگیرد ، که اگر منظورشون چنین باشه بنده شخصا مخالفم و خودم شخصا موارد رو دیدم که ایراداتی خیلی پیچیده در ساختار کدی فایل ها یا بین Transfer اطلاعات بین db و سایت حالا چه به صورت postBack و چه به صورت Ajax پیش آمده بوده مربوط به استفاده از این تگ بوده و همچنین وب سایت های زیادی رو هم دیدم که اصلا از این تگ استفاده نکردند و رنک مناسبی نسبت به تولدشون تا به حال دارند.

من شخصا دنبال این مورد نبودم ولی در هین کار با Ajax آن هم به صورت کاملا base و شخصی (می شه گفت یه حالت پژوهشی) متوجه شدم در ساختار خود دات نت پایه بروی utf8 تنظیم شده ، حالا شاید هم اشتباه بوده ؟!
و این رو من دلیلی می بینم که الان اون تگی که مد نظر شماست به طور کل منسوخ شده ، حد اقل در Asp.net 2008 و نسخه 2005 که کار کردم.

حالا نمی دونم نظر استاد کرامتی چی هست ؟! با توجه به تجربیات زیادی که دارند؟!