PDA

View Full Version : چند سوال ساده در مورد دلفی برای کسی که تازه میخواد شروع کنه

amir001
سه شنبه 12 بهمن 1389, 05:11 صبح
با سلام خدمت همه دوستان برنامه نویس

من تا الان کلا با زبانها خانواده سی کار میکردم و برای Windows هم با #C برنامه نوشتم.

تعاریف زیادی از دلفی شنیده ام و میخوام اگر بشه دلفی یاد بگیرم.

اما چند تا سوال هست که اگر دوستان جواب بدن ممنون میشم چون میخوام قبل از اینکه وارد برنامه نویسی با دلفی بشم یکسری ابهاماتی که در موردش دارم را برطرف کنم.

1- برنامه کامپایل شده با دلفی برای اجرا در سیستم عامل ویندوز نیاز به نصب فریم ورک یا ماشین مجازی(مثل جاوا) و ... داره یا اینکه برنامه کامپایل شده با اون به راحتی روی ویندوز های مختلف اجرا میشه؟

2- برای برنامه نویسی سوکت و نخ و ... نیازی به قرار دادن کتابخانه یا فایل های جانبی در کنار برنامه کامپایل شده هست؟؟

3- حجم فایلهای کامپایل شده دلفی حدود چقدر هست؟ مثلا خروجی یک فرم با یک دکمه که یک باکس پیام Hello Word! را نمایش بده چند کیلوبایت میشه؟؟

4- فایل کامپایل شده دلفی به زبان ماشین تبدیل میش یا اینکه مانند .net به زبان میانی تبدیل میشه؟؟

Felony
سه شنبه 12 بهمن 1389, 06:27 صبح
1- برنامه کامپایل شده با دلفی برای اجرا در سیستم عامل ویندوز نیاز به نصب فریم ورک یا ماشین مجازی(مثل جاوا) و ... داره یا اینکه برنامه کامپایل شده با اون به راحتی روی ویندوز های مختلف اجرا میشه؟
دلفی یک زبان Native هست و فایل خروجی اون یک فایل Stan alone هست و برای اجرا به هیچ چیزی نیازی نداره .

2- برای برنامه نویسی سوکت و نخ و ... نیازی به قرار دادن کتابخانه یا فایل های جانبی در کنار برنامه کامپایل شده هست؟؟
پیرو همون Stand alone بودن فایل خروجی ، خیر نیازی نیست .

3- حجم فایلهای کامپایل شده دلفی حدود چقدر هست؟ مثلا خروجی یک فرم با یک دکمه که یک باکس پیام Hello Word! را نمایش بده چند کیلوبایت میشه؟؟
بستگی به نسخه دلفی داره ، حجم فایل خروجی کامپایلر دلی 7 حدود 400 و دلفی 2010 حدود 800 کیلوبایت هست .

4- فایل کامپایل شده دلفی به زبان ماشین تبدیل میش یا اینکه مانند .net به زبان میانی تبدیل میشه؟؟
ماشین

amir001
سه شنبه 12 بهمن 1389, 15:39 عصر
ممنون از پاسختون.

فکر کنم فقط با حجمش مشکل پیدا کنم، چون حجم برنامه هم برای من مهم هست . مدت زیادی #C کار کردم و حالا فهمیدم اون زبانی نبوده که من دنبالش بودم.

حالا من از کجا شروع کنم؟؟
برای شروع چه IDE و چه ورژنی پیشنهاد میکنید که بخرم؟؟

چه کتابی برای آموزشش بخرم ؟؟

و یک سوال دیگه در مورد دلفی:
به نظر دوستان چقدر تضمین هست که دلفی به سمت ماشین مجازی و زبان میانی و ... (مثل دات نت ) نره و این ساختار Native خودش را حفظ کنه؟

BORHAN TEC
سه شنبه 12 بهمن 1389, 16:30 عصر
فکر کنم فقط با حجمش مشکل پیدا کنم، چون حجم برنامه هم برای من مهم هست . مدت زیادی #C کار کردم و حالا فهمیدم اون زبانی نبوده که من دنبالش بودم.
تکنیکهایی برای کاهش حجم وجود دارد. آنگونه نیست که بگوییم که مثال Hello Word فلان قدر کیلوبایت حجم داره. شما ممکنه که به همین مثال Hello World حدود 2000 خط کد برنامه اضافه کنید ولی به حجم برنامه 200 کیلوبایت اضافه بشه چون مقدار زیادی از این حجم مربوط به کد پایه VCL میشه و این کد چه در پروژه ای که هیچ کدی در آن ننوشته اید و چه در پروژه ای که چند هزار خط برایش کد نوشته اید قرار می گیرد.

حالا من از کجا شروع کنم؟؟
برای شروع چه IDE و چه ورژنی پیشنهاد میکنید که بخرم؟؟
پیشنهاد می کنم که از جدیدترین نسخه آن استفاده کنید یعنی Delphi XE.

چه کتابی برای آموزشش بخرم ؟؟
به نظر من برای شروع بهترین کتاب "آموزش گام به گام دلفی 5" است که نویسنده آن آقای کنت ریزدورف و مترجمان آن مهندس فرهاد غنی زاده فر و مهندس سهیلا سرهنگی هستند و انتشارات آن هم "مرکز فرهنگی هنری نشر گستر است".
اگر کتاب انگلیسی می خواهید، من برای شروع کتاب Inside Delphi 2006 را توصیه می کنم که متن آن هم بسیار ساده است و نیازی نیست زبان انگلیسی شما بسیار قوی باشد.
اگر مالتی مدیای آموزشی می خواهید آموزش دلفی XE که خودم آن را ساخته ام را پیشنهاد می کنم که نرم افزار RAD Studio XE هم در کنار آن قرار دارد و فیلم های آموزشی آن بسیار کامل است و از بیان هیچ مطلبی چشم پوشی نشده است.:متفکر:

و یک سوال دیگه در مورد دلفی:
به نظر دوستان چقدر تضمین هست که دلفی به سمت ماشین مجازی و زبان میانی و ... (مثل دات نت ) نره و این ساختار Native خودش را حفظ کنه؟
سینتکس زبان دلفی Object Pascal است. این سینتکس بر روی فریم ورک های مختلف قابل استفاده است. به نسخه تحت دات نت و mono آن Delphi Prism می گویند.

به نسخه تحت win32 آن Delphi و یا Delphi for win32 و یا Native Delphi می گویند.(همه این نام ها به یک محصول اشاره دارند)

همچنین کامپایلرهای دیگری هم وجود دارند که شما می توانی با استفاده از Object Pascal در آنها برنامه بسازید، مانند نرم افزار Lazarus که از کامپایلر Free Pascal استفاده می کند و با استفاده از آن می توانید برنامه هایی برای Linux و MAC OS، ویندوز، Windows CE بسازید. با این که این محیط و کامپایلر آن cross platform است ولی از لحاظ امکانات در حد و اندازه های دلفی نیست.

توجه داشته باشید که بیشترین مانور Embarcadero روی Native Delphi است بنابرین بعید به نظر می رسد که آن را تحت دات نت کنند. البته قبلاً چنین پروژه ای را انجام داده بودند که عمرش به سر آمد. اگر توضیحات بیشترو دقیقتری لازم بود ما در خدمتیم.

yasha.co
یک شنبه 29 خرداد 1390, 01:52 صبح
سلام در پیرو این تاپیک یک سوال خیلی ساده exe خروجی delphi روی ماشین های 64 بیتی هم قابل اجراست یا نه ؟

Felony
یک شنبه 29 خرداد 1390, 14:27 عصر
سلام در پیرو این تاپیک یک سوال خیلی ساده exe خروجی delphi روی ماشین های 64 بیتی هم قابل اجراست یا نه ؟
بله ، مشکلی نداره .

BORHAN TEC
دوشنبه 30 خرداد 1390, 08:53 صبح
توجه داشته باشید که به تازگی کامپایلر 64 بیتی دلفی هم منتشر شده است.

Felony
دوشنبه 30 خرداد 1390, 09:24 صبح
توجه داشته باشید که به تازگی کامپایلر 64 بیتی دلفی هم منتشر شده است.
منتشر نشده ، فقط یک ویدئو به عنوان Sneak Preview از اون در سایت Embarcadero انتشار پیدا کرده و قراره در نمیه اول 2011 نسخه آزمایشی اون منتشر بشه .

vcldeveloper
دوشنبه 30 خرداد 1390, 19:33 عصر
منتشر نشده ، فقط یک ویدئو به عنوان Sneak Preview از اون در سایت Embarcadero انتشار پیدا کرده و قراره در نمیه اول 2011 نسخه آزمایشی اون منتشر بشه .
نیمه اول سال 2011 که گذشته :چشمک:
نسخه آزمایشی کامپایلر 64-بیتی اش منتشر شده، اما به صورت خصوصی برای یک گروه محدود از داوطلبین. داوطلبین مربوطه هم فعلا حق ندارند درباره آن مطلبی منتشر کنند، یا حتی اعلام کنند که جزو گروه داوطلبین تست نسخه آزمایشی آن هستند، در نتیجه فعلی خبری ازش منتشر نمیشه.