PDA

View Full Version : سوال در رابطه با Ajax

samira2008
شنبه 23 بهمن 1389, 17:25 عصر
سلام دوستان. من يه سوال كلي در رابطه با آژاكس دارم . البته من در حال يادگيري اون هستم پس اگه سوالم سطحي است ببخشيد تا اونجا كه من فهميدم براي استفاده از آژاكس 2 راه وجود داره يكي استفاده از كامپوننت ها به عبارتي مدل سرور محوري و روش ديگه كد نويسي كلاينت يا مدل كلاينت محوري هست. راستش من نمي دونم وقتي كه ما ميتونيم از كامپوننت ها استفاده كنيم چه احتياجي داريم كه بشينيم و با جاوا كد بنويسيم مگه اين كامپوننت ها همون كار ها رو نمي كنن؟ خاهشا به سوالم جواب بدين

b.paseban
شنبه 23 بهمن 1389, 18:27 عصر
سلام دوست عزیز.
چیز زیادی از آژاکس نمی دونم ولی:
سیستم آزاکس طوریه که ما پست بک رو در نقاطی مشخص نخواهیم داشت.
مثلا ما یک صفحه داریم که داخل اون دوتا فرم قرار داره.
اگر برای یکی از اون فرم ها ما از آژاکس استفاده کنیم در اون نقطه ما پست بک یا به عبارتی ارسال اطلاعات به سرور و برگشت اون با نتایج رو به شکل همیشگی نداریم.یعنی اگر ما بر روی یه دکمه کلیک می کردیم و رویدادی داخل اون اجرا میشد و صفحه ما میرفت و میومد(لودینگ رو مشاهده میکردیم) حالا با استفاده از آژاکس این کارا پشت صحنه اجرا میشه و ما میتونیم مثلا توی اون یکی فرم که از آژاکس استفاده نکرده کارای دیگه ای انجام بدیم تا اطلاعات خواسته شده توی فرم یک ما برگزده.
بیشتر کامپوننت های آژاکس هم بر همین مبنا هستند مثل UpdatePanel که یک کامپوننت اساسی در آژاکس هست.

V0R73X
شنبه 23 بهمن 1389, 21:14 عصر
سلام.
نمیدونم سوال شما کجاست چون وقتی از کامپوننت AJAX استفاده میکنید اصلا لازم نیست کدی بنویسید! فقط باید ScriptManager رو به صفحه اضافه کنید.
نیازی به یادگیری JavaScript هم نیست.

aminghaderi
شنبه 23 بهمن 1389, 21:43 عصر
سلام پاسخ های جالبی دوستان دادند.:گیج:

سلام دوستان. من يه سوال كلي در رابطه با آژاكس دارم . البته من در حال يادگيري اون هستم پس اگه سوالم سطحي است ببخشيد تا اونجا كه من فهميدم براي استفاده از آژاكس 2 راه وجود داره يكي استفاده از كامپوننت ها به عبارتي مدل سرور محوري و روش ديگه كد نويسي كلاينت يا مدل كلاينت محوري هست. راستش من نمي دونم وقتي كه ما ميتونيم از كامپوننت ها استفاده كنيم چه احتياجي داريم كه بشينيم و با جاوا كد بنويسيم مگه اين كامپوننت ها همون كار ها رو نمي كنن؟ خاهشا به سوالم جواب بدين

سلام .
در این باره مطالبی زیادی در سایت ، حد اقل شخصا چند بار این مورد رو جایی توضیح دادم ، که باید در جستجو کمی صبور باشید.
ببینید کامپوننت های اجکسی تولید شده اکثرا خوب هستند دلایل زیادی هم داره:

اونها را برنامه نویسان حرفه ای نوشته اند (کامپوننت های ماکروسافت).
تسلط کامل بر موضوع اجکس داشته اند.
تمامی موارد امنیت داده ، حجم انتقال داده ، پک سازی داده و... رو خودشان به طور کامل انجام دادند و هرگونه اشتباهی تیم انها رو زیر سوال می برد بنابر این باید تا حد زیادی اری از باگ باشد .

ولی چرا به روش سنتی اجکس (کد نویسی ) بعضی ها رو می اورند؟؟

افزایش سرعت.
درگیر شدن مستقیم با اشیای اجکس (مثلا می خواهید خودتان یه کامپوننت اجکس بسازید ونیاز دارید با ساختار اصلی کار کنید.)
اشراف کامل بر کلیه فعالیت های انجام شده و ...

روش اول الاوه بر مزایای ذکر شده امتیازاتی دیگر هم به شما می دهد :

کاهش حجم کد نویسی
تسریع در روند تکمیل پروژه
اسوده سازی خیال شما از مشکلات امنیتی (چون مشکلات امنیتی قبلا توسط تیم برنامه نویسی اون کامپوننت برسسی و تحلیل شده)
و همچنین راحتی خیال شما بابت انجام صحیح عملیات اجکس .

و اما مشکلات روش کد نویسی سنتی :

کار باهاش حقیقتا سخته (ایتفاده از ان در پروژه های بزرگ نیاز به طراحی بیس کار با متد های مهندسی نرم افزار داره و گرنه به مشکل می خوریم)
حفظ امنیت داده حجم transfer اطلاعات و بهینه سازی اون ، پک کردن اون همه و همه بر گردن برنامه نویس یا برنامه نویسان تیم هست.
تحلیل روش منتطقی و امن برای انجام پروسه شاید کار ساده ای نباشد که قطعا هم همین طور هست.
نیاز به تجربه و تسلط کامل بر xmlhttprequest هست.
نیاز به فراگیری javascript هم داره.
دیباگ پروسه های جاوا اسکریپت هم روش های خواص خودش رو داره ، مثل دات نت یه روش منسجمی نداره ، یعنی عملا خطا رو باید به شیوه های دیگر پیدا کنید.

موفق باشید.

samira2008
یک شنبه 24 بهمن 1389, 00:06 صبح
سلام پاسخ های جالبی دوستان دادند.:گیج:

سلام .
در این باره مطالبی زیادی در سایت ، حد اقل شخصا چند بار این مورد رو جایی توضیح دادم ، که باید در جستجو کمی صبور باشید.
ببینید کامپوننت های اجکسی تولید شده اکثرا خوب هستند دلایل زیادی هم داره:

.

مرسي از جواب كاملتون. پس با اين حساب لازم نيست كه از روش كد نيسي سنتي استفاده كنم و تماما امكانات لازم از طريق كامپوننت ها در دسترس هستند درسته؟

aminghaderi
یک شنبه 24 بهمن 1389, 01:32 صبح
مرسي از جواب كاملتون. پس با اين حساب لازم نيست كه از روش كد نيسي سنتي استفاده كنم و تماما امكانات لازم از طريق كامپوننت ها در دسترس هستند درسته؟
تقریبا اکثر امکانات که برنامه نویسان لازم دارند رو شامل می شوند.
textbox , dropdownlist , 'gridview , و.... همه کامپوننت های اجکسیش هست منتهی بعضی ها فروشی هستد و خوب بعضی ها هم رایگان.
فروشی ها رو اگر بدون لایسنس معتبر استفاده کنید (نخرید) اینده برای یتان مشکل ساز خواهد شد.

سوال شما خیلی کلی هست و من هم اشاره کردم روش ها هر کدام جایگاه خودشون رو دارند منتهی با استفاده از این کامپونت ها تقریبا ره چند ماهه رو یک شبه می رفتید.

موفق باشی.

samira2008
یک شنبه 24 بهمن 1389, 09:53 صبح
تقریبا اکثر امکانات که برنامه نویسان لازم دارند رو شامل می شوند.
textbox , dropdownlist , 'gridview , و.... همه کامپوننت های اجکسیش هست منتهی بعضی ها فروشی هستد و خوب بعضی ها هم رایگان.
فروشی ها رو اگر بدون لایسنس معتبر استفاده کنید (نخرید) اینده برای یتان مشکل ساز خواهد شد.

.

به نظر شما بهترين و كامل ترين مجموعه كامپوننت هاي آژاكس كدومه؟ من خودم toolkit رو دارم ميخاستم بدونم خوبه يا نه و اينكه كلا چند تا كامپوننت رايگان و خوب رو معرفي كنين

mohsen_zelzela00
یک شنبه 24 بهمن 1389, 12:02 عصر
به نظر شما بهترين و كامل ترين مجموعه كامپوننت هاي آژاكس كدومه؟ من خودم toolkit رو دارم ميخاستم بدونم خوبه يا نه و اينكه كلا چند تا كامپوننت رايگان و خوب رو معرفي كنين
دوست عزیز شاید بهتر باشه بگیم که بعضی وقت ها این کنترل ها خوب هستند و برای هر کاری نباید سریع بریم سمتشون. برای مثال چند وقت پیش در همین سایت یکی از دوستان می خواست که یک رکورد رو درون db ذخیره کنه بطوری که postBack رخ نده یکی از دوستان سریع کنترل updatepanel رو توصیه کرده بود که برای اون مسله کاملاً اشتباه است شاید insert کردن رو بدون postback برای ما انجام بده ولی یه نگاهی به حجم page که درست کردیم هم باید بندازیم بعداً در مورد خوب یا بد بودن اون کنترل در اون سناریو نظر بدیم

من خودم به شخصه برای کار با ajax از jQuery استفاده می کنم چون واقعاً معرکه ست

samira2008
یک شنبه 24 بهمن 1389, 12:09 عصر
دوست عزیز شاید بهتر باشه بگیم که بعضی وقت ها این کنترل ها خوب هستند و برای هر کاری نباید سریع بریم سمتشون. برای مثال چند وقت پیش در همین سایت یکی از دوستان می خواست که یک رکورد رو درون db ذخیره کنه بطوری که postBack رخ نده یکی از دوستان سریع کنترل updatepanel رو توصیه کرده بود که برای اون مسله کاملاً اشتباه است شاید insert کردن رو بدون postback برای ما انجام بده ولی یه نگاهی به حجم page که درست کردیم هم باید بندازیم بعداً در مورد خوب یا بد بودن اون کنترل در اون سناریو نظر بدیم

من خودم به شخصه برای کار با ajax از jQuery استفاده می کنم چون واقعاً معرکه ست

من اطلاع زيادي در مورد Jquery ندارم اگه ممكنه يه توضيحي در موردش بدين

mohsen_zelzela00
یک شنبه 24 بهمن 1389, 12:41 عصر
من اطلاع زيادي در مورد Jquery ندارم اگه ممكنه يه توضيحي در موردش بدين
دوست عزیز jquery یک کتابخانه javascrip است می تونید تو این سایت یک جستجو بکنید مطالب زیادی گیرتون می یات یا به سایت خود jquery (http://jquery.com)مراجعه کنید.یا برای طراحی UI می تونید از jQueryUI (http://jqueryui.com/)استفاده کنید.
فقط اینو باید بگم که یک فایل js رو به پروژه خودتان اضافه کنید که این فایل قابلیت Cache شدن را دارد یعنی فقط در اولین درخواست کاربر این فایل load می شود و در درخواست های بعدی از Cache خوانده می شود

aminghaderi
یک شنبه 24 بهمن 1389, 16:22 عصر
اون خوبه ، اجکس خود دات نت 2008 (متاسفانه اسمش رو خاطرم نمی یاد ) هم خوبه ، 2010 رو هم هنوز شخصا سعادت نسیبم نشده امتحانش کنم.
اما ببینین این مورد رو باید دوستانی که خیلی با کامپوننت ها سرو کار دارند نظر بدهند ، برای مثال من سال پیش یه سایت پیدا کردم که گرید ویو اجکسی رو ارائه می داد واقعا کارش محشر بود! ولی کامپوننتش رایگان نبود؟! ولی به نظر من همه چیز داشت و خیلی خیلی دقیق و مهندسی طراحی شده بود ،حالا متاسفانه آدرس اون هم خاطرم نیست و الا می گفتم تا داخل سایتش برید.
ولی خودتون هم می تونید دست به کار بشید یه سرچ داخل گوگل داشته باشید ، معمولا از ظاهر کامپوننت ها و طریقه استفاده اونها و پروپرتی هایی که به برنامه نویس می دهند و میزان محبوبت اونها می شه فهمید که کدوم کامپوننت ها خوب هستند.

از جایی که من زیاد از کاموننت استفاده نمی کنم ، نمی تونم زیاد در انتخاب بهترین کامپوننت شما رو کمک کنم.
ولی روش دوم رو خوب می دونم و خوب می دونم چه مشکلات و چه سختی هایی پیش رو هست.
دوستمون به یکی از روش های سنتی کار با اجکس اشاره کردند یعنی JqueryAjax خوب این یکی از ساده ترین روش استفاده از ایجکس به روش سنتی هست ولی خوب همون طور که دوستمون گفت برای ارسال یه فیلد یا دو فیلد خوب می شه مدیریتش کرد ولی من اجکس رو در سطح کلان می بینم ، زمانیکه شما بخواهید ده ها شی رو به صورت اجکس ارسال و دریافت کنید و از همه مهمتر زمانیکه امنیت داده برایتان خیلی اهمیت داشته باشه.

موفق باشین.

Javad_Darvish_Amiry
یک شنبه 24 بهمن 1389, 17:31 عصر
سلام دوستان خسته نباشید. در مورد دو روش دوستان نظر دادند و معایب و مزایا تا حدود خوبی مطرح شد. اما چند تا نکته کوچیک هم تو ذهن منه که خدمتتون عرض میکنم.
اولین مسئله، خود مسئله کامپوننت هاست. در این که تا دات نت 3.5 میکروسافت خیلی رو کامپوننتها سرمایه گذاری کرده و تیم قوی و مقتدری روش کرده و ... هیچ بحثی نیست. اما مسئله ای که وجود داره اینه: بازگشت به html. سوال این جاست که اگه خود میکروسافت از کامپوننتها راضی بوده، چرا جز یه مورد، (خود سایت asp.net و اون هم فقط تو بخش فوروم، نه جای دیگه) هیچ جای دیگه ای به صورت رسمی و گسترده ازش استفاده نکرده و همیشه تیمش رو مجبور به درگیری با کد نویسی کلاینت کرده؟؟؟ اصولا توسعه مبتنی بر کامپوننت روش ها، معیارها و مهندسی خاص خودش رو داره که تو دات نت تا قبل از ام وی سی عملا وجود خارجی نداشته. حجم صفحات خیلی خیلی ساده گاهی حتی تا 2 مگ هم میرسیده. بحث صرفا ایژکس تولکیت نیست، بلکه کل کنترل های ASP.NET (که ایژکس تولکیت هم جزو این بحثه) هست. حجم عجیب پردازش های سمت سرور، برای رندر کردن کنترل ها یکی از بزرگترین معایب دات نت بوده. فکر کنید برای یک تگ label ساده html، میومدیم و از کنترل Label استفاده میکردیم. نمیدونم چند نفر از دوستان سورس ها رو بررسی کردن. اما یه نگاه ساده به سورس همین کنترل، کافیه تا برای همیشه کنترل های ASP.NET رو بذاریم کنار. و شاید مهمترین موضوعی که باعث بازگشت میکروسافت به html تو دات نت 4 (این روند از دات نت 3 شروع شده بود، اما تو 4 قطعی شد) شده، همین بوده. سرور منبع بسیار بسیار گرانقیمتی هست و نباید به راحتی و برای هیچ به هدر بره. از طرف دیگه و به عنوان مسئله دوم، میشه به حجم بسیار زیاد خروجی تولیدی مخصوصا موقع استفاده از AjaxControlToolkit اشاره کرد.
در مورد کنترل تولکیت، قبلا یه جایی تو همین سایت فکر کنم توضیح داده بودم، عملا از سبد محصولات رسمی میکروسافت خارج شده و دیگه هیچ توسعه و ارتقاء و ورژن جدیدی نخواهد داشت. بروزرسانی ها هم فقط تا یه تایم خاصی (که تاریخش متاسفانه یادم نیست، تو msdn جستجو کنید) ادامه دارن و فقط در حد رفع باگ ها هستن (تو خود حدیث مفصل بخوان از این مجمل). و شاید مهمترین نکته ای که باید بهش توجه داشت، هجرت از aspx به cshtml (یا حسب مورد vbhtml) در دات نت 4 باشه. دوستانی که اشنایی دارن میدونن دیگه نمیشه بدون دانش از html تو دات نت برنامه وب نوشت. اگه منطقی هم بررسی کنیم، html پایه و اساس وب محسوب میشه و توسعه وب بدون آشنایی با html یه جورایی غیرعاقلانه به نظر میاد.
در aspx سنتی (درمقابل Razor یا Spark واقعا دیگه aspx سنتی محسوب میشه) هم عملا توسعه پروژه های بزرگ بدون تسلط به کد نویسی کلاینت غیر ممکنه. مهمترین اتفاق زندگی برنامه نویسی خود من، درگیری با یه پروژه خیلی بزرگ بوده که ضعف های کامپوننت های aspx مشخص شدن و سرآغاز یه تحقیق و جستجوی وسیع شده برای من که بعد بالکل دیدگاهم نسبت به توسعه وب تغییر کرد و نتایجی رو به دست آوردم که تو دات نت 4 میبینیم میکروسافت به صورت رسمی لحاظ کرده.
در مورد مشکلاتی که تو توسعه کاربرد های بزرگ ممکنه به وجود بیاد دوستان فرمودن، که تجربه خود من (با توجه به مثال بالا و تاییدیه میکروسافت تو 4) بر اینه که کاملا برعکسه. کاربرد هر چقدر بزرگتر باشه ضعف های aspx بیشتر خودشونو نشون میدن و نیاز به html و js و کدنویسی دستی به جای استفاده از کامپوننت ها (در مورد aspx میکنم نه CBD) بیشتر نمود پیدا میکنه.
اما مسئله دوم اینجاست، اگه توسعه بدون aspx و کامپوننت ها (کنترل ها، تولکیت) رو برای سطوح گسترده و بزرگ سخت بدونیم، پس php، ruby، perl، python و خیلی بستر ها و زبون های دیگه فقط برای سایت های چند صفحه ای و کوچیک کاربرد خواهند دشت. در حالیکه در عمل میبینیم کاربرد های خیلی خیلی بزرگی با این زبون ها و بسترهای مرتبط ایجاد شدن. نتیجه ای که میخوام بگیرم مقایسه این ها نیست، بلکه این نتیجه رو میگیرم که درسته توسعه با html و js سخته، اما با aspx هم سخته (خود شمای خواننده چقدر انرژی و وقت گذاشتید تا فقط کنترل ها رو بشناسید و یاد بگیرید باهاشون کار کنید؟؟؟ شاید کمتر از نصف اون انرژی میتونست شما رو تو استفاده از امکانات کلاینت استاد کنه!!! و این که:) چون هر چی کاربرد بزرگتر بشه، کماکان کامپوننت ها بیشتر خواهند شد. کاستوم کنترل ها و یوزر کنترل های بیشتری نیاز خواهید داشت. کد بیهایند شلوغ تری دارید و و و ... . و طبق تجربه من، تو روند توسعه، مشکلاتی که کامپوننت های دات نت به وجود میارن، خیلی بیشتر از مشکلاتی هست که html و js به وجود میارن.
شرمنده که پر حرفی کردم. پاینده و پیروز و سرفراز باشید.

V0R73X
یک شنبه 24 بهمن 1389, 19:52 عصر
ولی قبول ندارید که تمام لذت برنامه نویسی با ASP.NET همین چیزاست؟
وگرنه که همه این کارهایی رو که با ASP.NET انجام میدیم با یه cms هم میشه انجام داد!
من هرموقع با asp برنامه نویسی میکنم همیشه کاربر رو یه نفر با پهنای باند کافی در نظر میگیرم، هرچند من به عنوان یه برنامه نویس باید تا جایی که میتونم حجم برنامه رو پایین بیارم، مثلا همین قضیه caching.
ولی چیزایی مثل کامپوننت رو اگه استفاده نکنیم باید ساعت ها برای بعضی هاش کد بنویسیم، ولی از طرف دیگه هم نباید اونقدر حجم بالا بره که کاربر پرسرعت هم از ما ناامید بشه!
راستی شما کاری رو که میخواید بکنید به من بگید تا کامپوننت مربوطه رو معرفی کنم.

samira2008
یک شنبه 24 بهمن 1389, 21:36 عصر
من فعلا در مرحله ياد گيري هستم و هنوز براي كار خاصي استفاده نكردم. در واقع مي خاستم تمركزم رو روي يه مجموعه خاص بزارم تا زياد سر در گم نشم.

Javad_Darvish_Amiry
یک شنبه 24 بهمن 1389, 22:38 عصر
چرا دروغ بگم، نه قبول ندارم :خجالت:. شاید یه زمانی برام لذت داشت، اما آزادی عملی که بعد از عبور از کنترل ها به دست آوردم، لذتی به مراتب بیشتر از کنترل ها بهم میده :چشمک:.
لذت نوشتن یه پلاگین برای جی کوئری یا کم کردن حجم یه صفحه از 800 کیلوبایت به زیر 100 کیلوبایت رو واقعا با هیچ کنترلی عوض نمیکنم. حالا انتخاب با ماست که راحتی ظاهری (هر چند که توضیح دادم که اصلا هم اونطور که فکر مکنیم راحت نیست -به شرطی که بخوایم توش حرفه ای باشیم و سراغ کاربرد های بزرگ بریم) که ASP.NET با کنترل هاش بهمون میده رو انتخاب کنیم (هر چند از دیدگاه خود تولید کننده اش مرده و نزدیک به دفن شدنش هست)، یا بریم سراغ چیز هایی که شاید در ظاهر سخت تر باشند، اما قدرت و امکانات و آزادی های فراوان برامون به همراه دارن. موفق باشید.

mohsen_zelzela00
دوشنبه 25 بهمن 1389, 10:47 صبح
دوستمون به یکی از روش های سنتی کار با اجکس اشاره کردند یعنی JqueryAjax خوب این یکی از ساده ترین روش استفاده از ایجکس به روش سنتی هست ولی خوب همون طور که دوستمون گفت برای ارسال یه فیلد یا دو فیلد خوب می شه مدیریتش کرد ولی من اجکس رو در سطح کلان می بینم ، زمانیکه شما بخواهید ده ها شی رو به صورت اجکس ارسال و دریافت کنید و از همه مهمتر زمانیکه امنیت داده برایتان خیلی اهمیت داشته باشه.

موفق باشین.
دوست عزیز فکر کنم که شما با jQuery آشنایی زیادی ندارید ولی باید بگم که خود Microsoft هم به صورت رسمی از jQuery پشتیبانی می کنه و به طور کلی toolkit رو کنار گذاشته شما تمام کاراتون رو که می خواید به صورت ajax انجام بدید رو می ونید با jQuery انجام بدید در مورد grid که فرمودید می تونید به این آدرس (http://www.trirand.com/blog/jqgrid/jqgrid.html) مراجعه کنید تا متوجه بشید که قدرت jQuery فقط برای ارسال دو فیلد نیست(البته Plugin های زیادی وجود دارد ولیمن اینو مثال زدم)
و در مورد حرف دوستمون که گفتند

باید بگم که نه من هم اینوقبول ندارم ما نباید هر پروژه ی رو یک پروژه کوچک در نظر بگیریم . برای مثال همکار من می خواست یه کاری رو توی یک پروژه بزرگ انجام بده و سریع رفت سراغ کنترل toolkit که بعداً مشکلات خیلی زیادی برای اون پروژه به وجود اومد.

aminghaderi
دوشنبه 25 بهمن 1389, 23:33 عصر
دوست عزیز فکر کنم که شما با jQuery آشنایی زیادی ندارید ولی باید بگم که خود Microsoft هم به صورت رسمی از jQuery پشتیبانی می کنه و به طور کلی toolkit رو کنار گذاشته شما تمام کاراتون رو که می خواید به صورت ajax انجام بدید رو می ونید با jQuery انجام بدید در مورد grid که فرمودید می تونید به این آدرس (http://www.trirand.com/blog/jqgrid/jqgrid.html) مراجعه کنید تا متوجه بشید که قدرت jQuery فقط برای ارسال دو فیلد نیست(البته Plugin های زیادی وجود دارد ولیمن اینو مثال زدم)
سلام.
اگر منظورتون اینکه در jquery تخصصی ندارم خوب حق با شماست ، من بیشتر با خود javascript کار می کنم.
و اینکه ماکروسافت از اون استفاده کرده رو شما ملاک قرار دادین تا کار ایی کامپوننت های دات نت رو نقض کنید هم فقط یه نظر شخصی می تونه باشه و دلیل بر تایید همکان نیست.

شما بفرمایدد ایا jquery از کنترل های دات نت پشتیبانی می کند؟
ایا به راحتی کاموننت های موجود برای دات نت عمل می کند؟

من jquery کار نیستم ولی خوب javascript رو می شناسم و می دونم باید یه رشته از متن که حاوی مقادیر المنت ها هست به سرور فرستاده شود که معمولا با فرمت جیسون یا xml هست و باید سمت سرور از این فرمت در بیان و مقادیر هر فیلد دریافت بشه و بعد روی اونها عملیات انجام بشه...
ایا همین طور هست؟؟

mohsen_zelzela00
سه شنبه 26 بهمن 1389, 10:22 صبح
سلام.
اگر منظورتون اینکه در jquery تخصصی ندارم خوب حق با شماست ، من بیشتر با خود javascript کار می کنم.
و اینکه ماکروسافت از اون استفاده کرده رو شما ملاک قرار دادین تا کار ایی کامپوننت های دات نت رو نقض کنید هم فقط یه نظر شخصی می تونه باشه و دلیل بر تایید همکان نیست.

شما بفرمایدد ایا jquery از کنترل های دات نت پشتیبانی می کند؟
ایا به راحتی کاموننت های موجود برای دات نت عمل می کند؟

من jquery کار نیستم ولی خوب javascript رو می شناسم و می دونم باید یه رشته از متن که حاوی مقادیر المنت ها هست به سرور فرستاده شود که معمولا با فرمت جیسون یا xml هست و باید سمت سرور از این فرمت در بیان و مقادیر هر فیلد دریافت بشه و بعد روی اونها عملیات انجام بشه...
ایا همین طور هست؟؟

به نظر شما چرا Microsoft دیگر کنترل toolkit را توسعه نمی دهد (http://www.idevcenter.com/link/2067/)؟؟؟ آیا توسعه ندادن کنترل toolkit بهترین دلیل برای این گفته نیست؟؟؟؟ حالا چرا Microsoft بعد از toolkit به سراغ jQuery رفت.

منظور شما از پشتیبانی چی هست؟؟؟ اینکه بتونید اونها رو کنترل کنید ؟؟ بله می تونید این کار رو انجام بدید. مثلاً چند وقت پیش من می خواستم وقتی که کاربر داده رد درون db دخیره کند داده ها درون یک grid به کاربر نشون داده بشه(البته شاید دوستان بگن که در اینجا بهتره از grid استفاده نشه ولی خب کارفرما این رو می خواست) من با استفاده از jquery خیلی راحت این کار رو انجام دادم

برای اینکه به اهمیت jQuery در Asp.net پی ببرید حتماً این مقاله (http://www.idevcenter.com/link/2199/) رو مطالعه کنید البته خودتان می تونید تو اینترنت هم جستجو کنید.