PDA

View Full Version : سوال: پرداخت الکترونیکی بانک سامان

mj_developer
چهارشنبه 27 بهمن 1389, 15:42 عصر
سلام

من در حال مطالعه داکیومنت بانک سامان بمنظور فراهم کردن قابلیت پرداخت الکترونیکی در وبسایتم هستم. در ابتدای این داکیومنت متن زیر نوشته شده.

فروشنده خريدار را به نقطه‌اي مي‌رساند که آماده دريافت پول و نهايي کردن خريد مي‌باشد. در اين نقطه فروشنده بايد مراحل زير را دنبال نمايد:
خريدار به وب سايت شبکه بانکي فرستاده (Redirect) مي شود. اهم مواردي که به اين سايت به صورت متد POST داده مي شود عبارتند از:

(مبلغ خرید) Total Amount
(شناسه فروشنده که بانک بهش میده) Merchant ID
Reservation Number
(آدرس برگشت از سایت بانک به سایت مشتری) Redirect URL

در مورد Reservation Number متن زیر رو نوشته:

فروشنده بهتر است از Reservation Number بجاي session و cookie براي تعقيب رفت و برگشت خريدار به وب سايت بانک استفاده کند.

که من Reservation Number رو نمی فهمم. خواهشن اگه کسی بلده کمک کنه.

مرسی

Ahmadgolagha
چهارشنبه 27 بهمن 1389, 16:35 عصر
Reservation Number کد رهگیری کالای خریداری شده کاربر از سایت شماست که باید یونیک باشد
مثلا شما سایت فروش کتاب داری - شناسه یونیک کتاب در جدول کتاب های پایگاه دادتون می تونه کد رهگیری باشه ولی در صورتی که می خواستید از اون کتاب یک دونه بفروشید، اگه یه نفر دیگه بخواد همون کتاب را بگیره 2 کد رهگیری یکسان میشه
پس بهترین کار ترکیب کدکالا با چیز دیگری هست
مثلا کدکالا 1405 + کد تاریخ 8911271650 + عدد رندوم 1357 = 140589112716501357
که اگه این کد را هم با یه سیستم مثلا هگزادسیمال کد کنی بهتر میشه

IranVisual
چهارشنبه 27 بهمن 1389, 16:39 عصر
اینی که می گم یقینی نیست ولی فکر کنم منظورش اینه که :

مثلا کاربری میاد یه کالا رو ثبت می کنه و ما میخوایم اونو به بانک سامان برای پرداخت آنلاین هدایت کنیم ، اینجا خرید کاربر رو ما توی بانک ذخیره می کنیم و کد خرید مثلا 100 که تو بانک خودمون رو ثبت کردیم رو در قسمت Redirect URL که به بانک سامان پاس میدیم آخرش یه Query String به بانک سامان پاس میدیم مثلا BuyID=100 و موقع برگشت هم از این کد برای ثبت خرید استفاده می کنیم . احتمالا به خاطر اینکه Session ها و کوکی ها قابلیت از بین رفتن دارن بهتره کد خرید رو از این طریق انجام بدیم .

البته این نظر و فکر منه ، خودم هنوز این کار رو نکردم .

mj_developer
چهارشنبه 27 بهمن 1389, 17:52 عصر
بزارید من یکم بیشتر توضیح بدم.

قضیه از این قراره که من میخوام هر کاربر پس از اینکه هزینه مورد نظر رو به حساب سایت در بانک مثلا سامان واریز کرد، اونوقت تازه بتونه بقیه فیلد ها رو پر کنه و در سایت عضو بشه. حالا در همچین سناریویی Reservation Number که در داکیومنت بانک سامان نوشته که باید به سایت بانک سامان به صورت POST ارسال بشه چه بدردی میخوره و مقدارش باید چی باشه؟

raziee
چهارشنبه 27 بهمن 1389, 19:29 عصر

قضیه از این قراره که من میخوام هر کاربر پس از اینکه هزینه مورد نظر رو به حساب سایت در بانک مثلا سامان واریز کرد، اونوقت تازه بتونه بقیه فیلد ها رو پر کنه و در سایت عضو بشه. حالا در همچین سناریویی Reservation Number که در داکیومنت بانک سامان نوشته که باید به سایت بانک سامان به صورت POST ارسال بشه چه بدردی میخوره و مقدارش باید چی باشه؟

ببینید دوست من:
به طور کلی روند به این شکل هست:
1 : اطلاعات خریدار در سایت شما تکمیل میشه.
2:اطلاعات به بانک فرستاده میشه
3: اطلاعات از بانک برگشت داده میشه
4: یک درخواست مجدد به بانک زده تا از صحت اطلاعات مطمئن شوید.

حالا زمان ارسال اطلاعات از سایت شما به بانک یک شماره شناسایی (که در سیستم شما منحصر به فرد هست) رو به بانک میفرستید.
این شماره برای پیگیری هایی که در صورتی که تراکنش با خطا همراه باشه کاربرد داره.

حالا برای سیستم شما:
بعد از اینکه بانک کاربر رو به سایت شما هدایت کرد بررسی های لازم رو انجام دهید و بعد کاربر رو به مرحله ی مورد نظر هدایت کنید.

IranVisual
چهارشنبه 27 بهمن 1389, 19:40 عصر

خوب میتونی تا همون جایی که اطلاعات رو پر کرد رو ذخیره کنی و کد اون رو هم همراه URL ی که به بانک سامان میفرستی وارد کنی و موقع برگشت از بانک بخونیش و اطلاعات رو دوباره آبدیت کنی .

mehdi-ghafari
پنج شنبه 28 بهمن 1389, 04:52 صبح
اینی که می گم یقینی نیست ولی فکر کنم منظورش اینه که :

مثلا کاربری میاد یه کالا رو ثبت می کنه و ما میخوایم اونو به بانک سامان برای پرداخت آنلاین هدایت کنیم ، اینجا خرید کاربر رو ما توی بانک ذخیره می کنیم و کد خرید مثلا 100 که تو بانک خودمون رو ثبت کردیم رو در قسمت Redirect URL که به بانک سامان پاس میدیم آخرش یه Query String به بانک سامان پاس میدیم مثلا BuyID=100 و موقع برگشت هم از این کد برای ثبت خرید استفاده می کنیم . احتمالا به خاطر اینکه Session ها و کوکی ها قابلیت از بین رفتن دارن بهتره کد خرید رو از این طریق انجام بدیم .

البته این نظر و فکر منه ، خودم هنوز این کار رو نکردم .
البته من تا حالا پرداخت آنلاین کار نکردم ولی فکر می کنم این روش خوبیه. مثلا می تونی بعد از سفارش مشتری یه فاکتور طراحی کنی و شماره فاکتور رو به بانک بفرستی.
و در ضمن آیا این مستندی که میگی مخصوص هرکسی هست که با بانک قرارداد می بنده؟
اگر خصوصی نیست و اگر امکان داره اون رو بذار تا ما هم یه نگاهی بندازیم ببینیم دنیا دست کیه
ممنون