PDA

View Full Version : گفتگو: انتخاب موضوع

kamran_14
دوشنبه 02 اسفند 1389, 16:26 عصر
سلام
ببخشید
من می خوام یک موضوع برای پایان نامه انتخاب کنم با زبان دلفی
اما نمی دونم چه موضوعی انتخاب کنم
خواهش می کنم یک موضوع پیشنهاد بدید؟:قلب:
من دوست دارم یک نرم افزار را با دلفی شبیه سازی کنم
خواهش می کنم در انتخاب موضوع کمکم کنید
خیلی ممنون

nilidelphi
سه شنبه 03 اسفند 1389, 16:19 عصر
با سلام خدمت دوست گرامی.

اول اینکه این کاربر عزیز نفرمودید که دانشجوی نرم افزار هستید یا سخت افزار یا IT ؟

بنظر من برای یک دانشجوی کارشناسی نوشتن برنامه دیگه یکم دموده شده ...!!!
البته اگه توش نوآوری داشته باشه خیلی قابل ارزش دهی است.

انتخاب یک پروژه پایانی به نوع استاد ، علاقمندی دانشجو و سیاست اون دانشگاه خیلی بستگی داره.
شاید خیلی ها با این حرف من مخالف باشند ولی این یه واقعیت تو ایرانه...!!!

من چند تا پیشنهاد دارم اگه خواستین تو هر کدومشون کمکتون می کنم :

اگر نرم افزارید :

الف : یه تحقیق جانانه در این مورد مثلا :
1-پروژه ی خود بنده در مورد تزریق کد و نفوذ های نرم افزاری بود(DPI)موضوع خوبیه.
2-مقایسه ی کتابخانه های 32 بیتی و 64 بیتی در ویندوز
3-ساختار و نحوه ی برنامه نویسی با Genericها و متد های بی نام برای DLL ها

ب: اگه می خواهید برنامه بنویسید سعی کنید یا یک برنامه ی کاربردی بنویسید یا مربوط به دانشگاهتون باشه(البته نه برنامه ی انتخاب واحد که دیگه شورش دراومده):

1-نرم افزار مکانیزه ی مدیریت انتخابات(شامل انتخابات انجمن ها ،گروه ها،شورای عالی دانشگاه و ...) در دانشگاه(سوکت پروگرمینگ)
2-نرم افزار آرشیو سازی و مدیریت و ویرایش فایل های چند رسانه ای مثل عکس ها (فایل منیجینک)
3-نرم افزار مدیریت پروسه های و ترد های در حال اجرا (سیستم پروگرمینگ)
4-نرم افزار تشخیص خلاف و جرمه دهی راهنمایی و رانندگی(پردازش تصویر لازم داره)

اگر سخت افزارید :

1-برنامه نویسی در سطح کرنل و Ring0
2-اسمبلی 64 بیتی
3-دیباگر ها و خواندن از DLL های با توابع بدون نام
4-نرم افزار مدیریت پکیج های ورودی و خروجی از کارت شبکه

اگرم IT هستید :

1-شهر الکترونیک
2- سیستم جامع شهروند و مدیریت انترنتی شهری با ASP
3-نرم افزار ساده ی طراحی یک شبکه ی محلی (البته این یکی خیلی بزرگ شد دیگه..!!!)
4-طراحی یک وب سایت هوشمند و چند کاربردی

البته اینم بگم که پروژه برای انجام خیلی زیاده ولی بستگی مستقیم به چیزایی که اول گفتم داره.

موفق باشی.:متفکر:

kamran_14
سه شنبه 03 اسفند 1389, 18:56 عصر
سلام
می شه در مورد
تزریق کد و نفوذ های نرم افزاری بود(DPI) و در مورد
ساختار و نحوه ی برنامه نویسی با Genericها و متد های بی نام برای DLL ها کمی توضیح بدین؟
ممنون

Felony
سه شنبه 03 اسفند 1389, 19:53 عصر
سلام
می شه در مورد و در مورد کمی توضیح بدین؟
ممنون
تزریق کد یا Code Injection شیوه ای هست که نرم افزارها مخرب از اون برای اجرای بی سر و صدای خودشون استفاده میکنن ، به این صورت که مثلا یک ویروس کد خودش رو به پروسه ای که در حال اجرا مثلا ( explorer.exe ) تزریق میکنه و دیگه تو لیست پروسه ها یک پروسه جدا به اسم خودش نمیسازه بلکه جزئی از explorer.exe میشه و پروسه explorer.exe میزبان ویروس میشه و کدهاش رو اجرا میکنه ؛ البته فقط نرم افزارهای مخرب از این شیوه استفاده نمیکنن و برخی نرم افزارهای کاربردی و امنیتی مثل آنتی ویروس ها هم ممکنه برای بالا بردن امنیت همچین کارهایی رو انجام بدن .

در مورد Generic ها هم یک مقاله در سطح نت با نام Generics with Delphi 2009 هست که حدود 34 صفحه هست و تو اون مقاله در مورد Generic ها توضیحات خوبی ارائه شده .

kamran_14
سه شنبه 03 اسفند 1389, 20:29 عصر
سلام

در مورد تزریق کد
آیا تزریق کد یک مقاله است؟یا برنامه نویسی؟
می شه یه منبع خوب برای تزریق کد معرفی کنید؟
ممنون

nilidelphi
پنج شنبه 05 اسفند 1389, 12:03 عصر
دوست گرامی تزریق کد یک روش است که بعضی از نرم افزار ها مانند آنتی ویروس ها و فایروال ها از این روش استفاده می کنند
و چون به دنیای نرم افزار مربوط میشه پس حتما کد نویسی هم داره
و چون به سیستم عامل بستگی داره و Ring0 نیست یعنی کرنل نویسی نیست
پس با دلفی و سی پلاس پلاس و پرل و غیره(سی شارپ فکر کنم نمیشه چون دات نته) میشه نوشت.

همانطور که دوستمان مجتبی توضیح داد برای نفوذ به یک نرم افزار در حال اجرا بسیار کاربرد داره
یکی از ساده ترین کار های که میشه با این روش انجام داد اینه که مثل با تزریق کد برنامه ی خودت و آدرس پروسه برنامه ی خودت
به یکی از برنامه ها یا سرویس های اصلی ویندوز در حال اجرا می تونی از بسته شدن برنامه ات حتی با End Process هم مقابله کنی.

البته تزریق به دو صورت پویا و ایستا است و می توانید کد تون رو هم با DLL و هم بصورت تابع تزریق کنید.

برای این کار هم باید با روش کار و استفاده از توابع API در زبان مورد نظرتون و همچنین با SDK آشنا بشید.

درمورد DLL ها و متد های بی نام هم بگم که برای اولین با فکر کنم در سال 2004 مطرح شد و JAVa اولین زبانی بود که ازش پشتیبانی کرد و مایکروسافت از این روش برای ساخت Vista استفاده کرد که فکر کنم زیاد موفق نبود و در ویندوز 7 خیلی خوب ظاهر شد.

موفق باشید.