PDA

View Full Version : مبتدی: طراحی تمرین Php

mohammadmikaeel
پنج شنبه 05 اسفند 1389, 11:59 صبح
سلام به دوستان خوب و برنامه نویسان

من میخواستم PHP را شروع کنم
برا همین html را خوندم
یه چیزائی هم از css یادگرفتم
php را هم از کتاب جعفر نژاد شروع کردم
اولین کاری که کردم ارتباط با فرم html بود که یه جدول ضرب با php نوشتم

موارد شرطی را هم مطالعه کردم
درخواستم از دوستان اینکه تمرین ساده برام در همین سطح تعریف کنند تا انجامش بدم

ممنونم

hesam67_b
پنج شنبه 05 اسفند 1389, 14:10 عصر
سلام
منم مثل شما تازه کارم. به نظرم بهترین کار اینه که یک پروژه ( مثلا یک سایت - فروشگاه یا هرچی) برای خودت درنظر بگیری و شروع کنی.
کم کم ماجرا دستت میاد داداش.

هر مشکلی هم داری گوگل سرچ کن اول فارسی. جواب نداد انگلیسی. حتما جواب میگیری

موفق باشی

mohammadmikaeel
پنج شنبه 05 اسفند 1389, 15:14 عصر
مرسی عزیز

ممنون از راه حل ت

فقط یه مشکلی هست
اینکه من هیچ کاری بلد نیستم بکنم
من میخوام همین چیزای کمی که بلدم رو به صورت عملی انجام بدم تا درکشون کنم
خودم به فکر فروشگاه بودم ولی دیدم هیچ کاری نمی تونم بکنم !
یعنی لازمه اول یه کم عملی از هر مبحثی کار کنم.

sargardoon
جمعه 06 اسفند 1389, 00:32 صبح
من هم مثل شما اول راه هستم و دارم از برنامه های آموزشی یوتیوب یاد میگیرم.
خوب چند تا تمرین میتونه اینها باشه
1. یه جدول ضرب درست کن و با استفاده از table نتایج رو نمایش بده.
2. فرمی درست کن که اطلاعاتی از کاربر بگیره و در صفحه ای دیگری نمایش بده مثلا میتونی در فرم از این موارد استفاده کنی
text box, check box, radio button, drop down, و ... خوب برای اینکه اطلاعات اینها رو دریافت کنی میتونی از if elseif else, Loop, switch case استفاده کنی.
3. کاری که در گزینه 2 انجامش دادی رو کمی گسترش بده و اون اطلاعات رو به ایمیلت بفرست
4. یه مدیریت محتوا ساده درست کن به این صورت:
الف .صفحه ورود به صفحه ورود میره و بعد از وارد کردن کلمه و رمز عبور به دیتابیس وصل بشه چک میکنه که آیا اینطور کاربری وجود داره یا نه؟ این شرط رو هم براش بذار که برای مثال چند بار بیشتر سعی به ورود نکنه مثل اینجا که 5 بار این شانس رو داری و بعد برای مدتی بلوک میشه
ب. بعد از ورد صفحه داشبورد باز بشه که در آنجا کاربر بتونه مطالب جدید بفرسته و یا مطالب نوشته شده رو ویرایش کنه
ج. بعد از ارسال مطلب به صفحه اصلی بره و مطالبی که نوشته رو نمایش بده
د. و ...
میتونی این رو گسترش بدی و یه چیزی وبلاگ با امکانات عضوگیری، دسته بندی، بایگانی و .... بشه

فکر کنم اگر این تمارینی که نوشتم انجام بدی بعدها میتوانی با کمی فکر کردن برنامه های خوبی را بسازی.
فقط یه خواهش زمانی که این تمرینها رو نوشتی میتونی اینجا به اشتراک بگذاری که افرادی مثل من و تو که در ابتدا راه هستند یاد بگیرند.
موفق باشید.

amku2010
جمعه 06 اسفند 1389, 08:40 صبح
سلام به دوستان خوب و برنامه نویسان

من میخواستم PHP را شروع کنم
برا همین html را خوندم
یه چیزائی هم از css یادگرفتم
php را هم از کتاب جعفر نژاد شروع کردم
اولین کاری که کردم ارتباط با فرم html بود که یه جدول ضرب با php نوشتم

موارد شرطی را هم مطالعه کردم
درخواستم از دوستان اینکه تمرین ساده برام در همین سطح تعریف کنند تا انجامش بدم

ممنونم

سه تا کتاب رو بهت پیشنهاد می کنم ( من خودم بعد خوندن کتاب انتشارات نص این سه تا کتاب رو خوندم ).
این کتاب ها مطالب مهم و اولیه هر سایتب مثل ایمیل - کار با فرم ها - جدول ها - url ها و رشته ها و ... رو گفتن

Wrox Beginning PHP 6 Apache MySQL 6 Web Development Download (http://hotfile.com/dl/42170271/c14c44d/Wrox.Beginning.PHP.6.Apache.MySQL.6.Web.Developmen t.Jan.2009.eBook-DDU.rar.html)

PHP and MySQL Create Modify Reuse Download (http://hotfile.com/dl/68937150/cdd4014/ThroughoutxItch.tachoz.net.rar.html)

PHP Cookbook Download (http://filehook.com/metsxhpz94p2/PHP.Cookbook.2nd.Edition-by-sajj123.rar.html)

البته من خودم ابتدای کار هستم و این کار برای من جوتب داد اما شاید در کل ایده مناسبی نباشه پس بازهم صبر کن تا دوستان با تجربه بیان و جواب بدن

sattaryekta
جمعه 06 اسفند 1389, 16:02 عصر
به نظر من برای آموختن php بیشتر باید فرم بسازی و اطلاعات دریافت شده از فرمها را پردازش کن.
مثلا یک فرم ثبت نام در سایت ایجاد کن که شامل دو ورودی نام کاربر و رمز باشد. یا یک فرم دریافت ایمیل برای ارسال خبرنامه.
در مرحله دوم میتوانی جزئیات فرم را بیشتر کنی . مثلا صحیح بودن ایمیل آن را چک کن. نام کاربری تکراری نباشد و...
هر کاربر که ثبت نام کرده بتواند لوگین کند و برای خود یک پروفایل ایجاد کند و پروفایل کاربران حتما عکس هم داشته باشد تا با آپلو فایل آشنا شوید.
در مرحله بعد می توانید کاربران را به گروه های مختلف طبقه بندی کنید و با مسائل امنیتی آشنا شوید. مثلا اختیارات هر کاربر چقدر است.
کاربران بتوانند بعد از مشاهده یک پروفایل آن را به لیست دوستان خود اضافه کنند. و کاربری که از او دخواست دوستی شده بتواند این درخواست را تایید یا رد کند.
برای جستجوی اعضا یک موتور جستجوی کوچک طراحی کنید تا با query آشنا شوید.
یک قسمت مدیریت ساده نیز میتواند شامل چک کردن کاربرها، وارد کرن مطالب جدید در سایت و ... باشد.

UnnamE
جمعه 06 اسفند 1389, 20:12 عصر
با نوشتن يه لاگين و سرچ و كتاب ساخت فروشگاه پوشك بچه و اين حرفا فقط وقت تلف ميشه..!
ميخواي خوف ياد بگيري برو مسايل رياضي و فيزيك رو با برنامه نويسي پياده كن
يواش يواش ذهنت وا ميشه در حد دروازه!

sattaryekta
جمعه 06 اسفند 1389, 20:50 عصر
با نوشتن يه لاگين و سرچ و كتاب ساخت فروشگاه پوشك بچه و اين حرفا كسي وقت تلف ميشه..!
قبول ندارم

اینها برای نمره و دانشگاه خوبن. توی بازار خریداری نداره. شما با مسئله ریاضی یک سوشال نتورک پیاده کن. افراد خبره ای در برنامه نویسی وب سراغ دارم که ریاضی و فیزیک را فقط تا حد دبیرستان آموخته اند. به عنوان مثال برای ساخت یک فرم ثبت نام چک کردن ایمیل ضروریست. حالا اگر من قبلا چند مسئله ریاضی را بوسیله php حل کرده باشم چه کمکی میتواند به من بکند؟ مثلا ساخت یک برنامه انتخاب واحد دانشگاه؟ با تراکنش، دیتابیس، لیست دروس، اعضا و... سروکار داریم در اینجا کسی که بیشتر فرم طراحی کرده و با دیتابیس کار کرده میتونه موفق تر عمل کنه یا اونی که یک سری مسائل ریاضی و فیزیک را با php حل کرده؟ آیا در حل مسائل ریاضی و فیزیک به مسائل کاربردی مثل session و cookie برمیخوریم؟ به optimize کردن جداول؟ به انجام یک تراکنش؟ ساخت SP و تریگر در دیتابیس؟ پشتیبان گیری؟ ارسال ایمیل، sms، جستجو؟ شما یک مثال ریاضی بگو که یکی از این موارد در آن باشد.
حل مسائل ریاضی و فیزیک برای برنامه نویسی سیستمی بسیار مفید است.

binyaft
جمعه 06 اسفند 1389, 21:34 عصر

همه جا کابرد نداره، اما به نظرم ادمو درگیر میکنه !

eshpilen
شنبه 07 اسفند 1389, 08:59 صبح
بنده بعنوان پروژهء پايان يادگيري خودم يك سيستم رجيستر و لاگين درست كردم. بنظر من پروژهء بسيار مناسبي هست، چون هم زيادي سنگين و پيچيده نيست براي يك تازه كار، هم متنوع هست و زمينه هاي وسيعي درش درگير هست، هم انعطاف داره كه بشه حجم و پيچيدگي اون رو با كم و زياد كردن امكاناتش بحد كافي تنظيم كرد، هم يك پروژهء 100% كاربردي هست كه بعدا در خيلي پروژه هاي واقعي قدم اول محسوب ميشه و شما ميتونيد ازش يا از اجزاء و تجربه اي كه روي اين پروژه بدست مياريد در آينده عملا استفاده كنيد.
پروژهء بنده امكاناتي مثل تاييد صحت ايميل رو نداشت و يخورده از سر و تهش هم زده بودم بخاطر اينكه سريعتر بتونم تمومش كنم. يكسري ضعف هم داره و حتي حفره هاي امنيتي كه بعدا كه اطلاعاتم بيشتر شد فهميدم، اما بهرحال اجزاي اون قابل استفاده هستن (بطور مثال از كلاس ديتابيسش و چندتا چيز ديگش در يك پروژهء فروشگاه الكترونيك استفاده كردم) و خودش رو هم ميشه اصلاح كرد.

ضمنا همچين پروژه اي رو ميشه از سطح پشمكي درست كرد تا سطح عالي. ميشه خيلي امكانات توش گذاشت. ميشه امنيت رو بصورت حرفه اي درش ايجاد كرد. ميشه بصورت شيء گرا و كدها و روش اصولي نوشت. ميشه وليديت سمت كلاينت كامل بهش اضافه كرد (سمت سرور كه ضروري هست)، ميشه از ايجكس درش استفاده كرد.
حالا اينكه بعضي دوستان ميگن اين پروژه ساده هست شايد بخاطر اين باشه كه شكل پشمكي اون رو در نظر دارن. وگرنه شما كدها و توضيحات همون پروژهء بنده رو نگاه كنيد كه توي فروم برنامه نويس هم گذاشتم (در تاپيك خودش فايل zip پروژه ضميمه شده)، بنظرتون كار كمي برده و ساده هست؟ همينطوري نيست كه دوتا شرط بذاريم و دوتا يوزر و پسورد در ديتابيس ذخيره كنيم اسمش رو بذاريم سيستم رجيستر و لاگين.

mohammadmikaeel
شنبه 07 اسفند 1389, 10:58 صبح
ممنونم از همه ي کساني که وقت گذاشتند و جواب دادن
مرسي

من مورد اول کاري را که sargardoon گفتند را انجام دادمش:

1. یه جدول ضرب درست کن و با استفاده از table نتایج رو نمایش بده.
اينم کدهاش: ( البته ضميمه هم کردم )
html:

<html>
<head><title>جدول ضرب</title></head>
<body>
<form action="jadval-zarb.php" method="post">
<table align="center">
<tr>
<td><input type="text" name="row" size="10"></td>
<td>شماره رديف</td>
</tr>
<tr>
<td><input type="text" name="col" size="10"></td>
<td>شماره ستون</td>
</tr>
<tr>
<td colspan="2" align="center"><input type="submit" value="ضرب كن"></td>
</tr>
</table>
</form>
</body>
</html>

66831

php:

<html>
<head><title>حاصل جدول ضرب</title></head>
<body>
<table border="2" cellpadding="10" >
<?php
$row=$_POST['row'];
$col=$_POST['col'];
echo "<tr><th colspan=".($col)."> ".($row*$col). " = $col جدول ضرب $row در</th></tr>";
for ($counter=1 ; $counter <= $row ; $counter++ )
{
echo "<tr>";
for ($counter1=1 ; $counter1 <= $col ; $counter1++ )
{
echo '<td>'.($counter*$counter1);
echo '</td>';
}
echo '</tr>';
}

?>
</table>
</body>
</html>

از دوست خوبم amku2010 تشکر مي کنم به خاطر راهنمائي که کردند
ولي لينک هاي اولي و دومي که دادند از هات فايل حذف شده بود ولي سومي بود که دانلودش کردم اما فايلش کلمه عبور مي خواست!

مسائل رياضي و فيزيک که مطرح شد فکر مي کنم که يه کم سخت باشه ولي انجام دادنش هم خالي از تجربه نيست اما حداقل الآن نمي تونم چون زياد نخوندم و بلد نيستم

سرچ و لاگين و کوئري و etc هم که مطرح شد فکر خوبيه چون اولا براي تازه کارائي مثه من نوشتن کوچکترين کدها خيلي با ارزشه هر چند که آسون باشه
دوما بالاخره اگه کسي بخواد مسائل سخت رياضي و فيزيک را با php پياده سازي کنه حتما بايد کدهايي که عين مگس همه جا هست را بلد باشه وگرنه کسي که بتونه پيچيده ترين مسائل را تو php بياره ولي نتونه يه کوئري بي نقص را بگيره به چه درد مي خوره؟

باز هم از همتون ممنونم

آهان راستي اگه تو کدهام ايرادي داره يا اينکه اگه ميشه بهتر نوشتشون بگيد خيلي خوشحال ميشم.

sattaryekta
شنبه 07 اسفند 1389, 11:48 صبح
واسه همينه تو ايران برنامه هاي حسابداري، انبار داري، بچه داري، همسر داري، etc عين مگس همه جا هست
شعار قشنگیه!
شما میفرمایی توی ایران! به نظر شما چرا توی ایران نرم افزارهای غیر تجاری تولید نمیشه؟ به نظر شما تواناییش وجود نداره؟ مطمئن باشید که هست.
معجزه برنامه نویسی با ریاضی و فیزیک کنترل شاتل توی فضاست شما جاشو توی ایران نشونم! متاسفانه اینجا اگر بخواهی روی یک پروژه غیر تجاری کار کنی هزینه اش را خودت باید تأمین کنی و انتظار کمک نداشته باشی.

sargardoon
یک شنبه 08 اسفند 1389, 11:09 صبح
در این تمرین ساده من به دیتابیس وصل شده و از یک جدول تمامی داده های آنرا در جدول نمایش داده ام

<html>
<head>
<title>Get Data from Table</title>
</head>
<body>
<?php
$connect=mysql_connect("localhost","root","bolghani") or die("Could not connect database!");
mysql_select_db("phptut") or die("Could not find table!");
$myQuery = mysql_query("Select * from login order by ID");
echo "<table>";
for($h=0;$h<mysql_num_fields($myQuery);$h++){
$fieldCaption=mysql_field_name($myQuery,$h);
echo "<th width=80px style=\"text-align:center; background-color:#abcdef; border: thin solid #abcdef;\">".$fieldCaption."</th";
}
for($i=0;$i<mysql_num_rows($myQuery);$i++){
echo "<tr>";
for($j=0;$j<mysql_num_fields($myQuery);$j++){
$DataRec=mysql_result($myQuery,$i,$j);
echo "<td width=80px style=\"text-align:center; border: thin solid #abcdef;\">".$DataRec."</td>";
}
echo "</tr>";
}
echo "</table>";
?>
</body>
</html>

sargardoon
یک شنبه 08 اسفند 1389, 11:14 صبح
اگر بخواهید توانایی خودتون را در ساختارهای تکرار امتحان کنید میتوانید این 6 شکل زیر رو به روشهای مختلف بسازید.
66902
http://barnamenevis.org/images/misc/pencil.png

mohammadmikaeel
سه شنبه 10 اسفند 1389, 08:17 صبح
از sargardoon ممنونم
تمريني را که توي پست 15 گذاشتن که وصل شدن به ديتا بيس بود را بررسي کردم يه خرده برام سنگين بود که بفهمم چه عملياتي انجام داره ميشه
تمرين بعدي که گذاشتيد را هم تو نگاه اول خيلي به نظرم ساده و آسون اومد ولي الآن توش موندم
ولي ميدونم که مي تونم حلش کنم

باز هم از همه ي بچه ها تشکر مي کنم.

free bird
سه شنبه 10 اسفند 1389, 12:01 عصر
موافقم..با شروع کردن یه پروژه به صورت عملی
اولین بار که یه سایت مینوشتم به حد فجیحی همه چیز گنک بود
همه کدها آماده وجود داره و تنها موضوع اینه که باید طی این روند رو تجربه کنی
باید باهاش درگیر شی تا درست شه و اعتمادبنفس پیدا کنی چون php یه زبون کاملا component base
شما شروع کن
هرجا اشکال داشتی بپرس
مثلا یه تمپلیت برا یه آموزشگاه customize کن
بخش ثبت نام
نمایش کلاسها
آخرین اخبار
و ... همینجوری بهش اضافه کن
مثلا صفحه شخصی کاربرا
خیلی سادست
تهش میشه بفروشیش حتی
از ساده و به حد لزوم شروع کن بعد گسترشش بده..
کار با دیتابیسو فایل رو خوب یاد بگیر
خیلی لازمه..
موفق باشی:تشویق::لبخندساده:

sargardoon
سه شنبه 10 اسفند 1389, 12:04 عصر
تمريني را که توي پست 15 گذاشتن که وصل شدن به ديتا بيس بود را بررسي کردم يه خرده برام سنگين بود که بفهمم چه عملياتي انجام داره ميشه

چیز زیاد سختی نیست برای اینکه بهتر متوجه بشی بهتر یه سری به تاپیک توابع کار با MYSQL (http://barnamenevis.org/showthread.php?235673-%D9%85%D8%B9%D8%B1%D9%81%DB%8C-%D8%AA%D9%88%D8%A7%D8%A8%D8%B9-php&p=1057671&viewfull=1#post1057671)
البته اگر یک دستور شرطی قبل از ساختار تکرار بذارید و چک کنه که آیا در جدول شما داده ای وجود داره یا نه بهتره.
يک ارتباط جديد با پايگاه داده برقرار مي کند

mysql_connect()

يک بانک اطلاعاتي را نتخاب مي کند

mysql_select_db()

يک پرس و جو را ارسال ميکند

mysql_query()

تعداد فيلد هاي يک مجموعه جواب را باز مي گرداند

mysql_num_fields()

نام فيلد مشخص شده در مجموعه جواب را باز مي گرداند

mysql_field_name()

اطلاعات مجموعه جواب را باز ميگرداند

mysql_result()

بقیه موارد هم کدهای HTML هستش.

تمرين بعدي که گذاشتيد را هم تو نگاه اول خيلي به نظرم ساده و آسون اومد ولي الآن توش موندم
ولي ميدونم که مي تونم حلش کنم
من هم خودم زمانی که داشتم برنامه نویسی رو یاد میگرفتم (7-6 سال قبل) به نظرم ساده آمد ولی بعد که سعی کردم برام سخت بود. اگر کمکی خواستی در خدمیتم.

mohammadmikaeel
چهارشنبه 11 اسفند 1389, 11:23 صبح
از راهنمائي free bird و sargardoon براي ديتابيس ممنونم
من دو روز تو اون شکلها موندم!
الان هم يه کد مسخره در آوردم که هر کي ببينه خنده اش مي گيره:

<?php
for ($i=1; $i<=4; $i++)
{
if ($i==1)
echo "*</br>";
elseif ($i==2)
echo "**</br>";
elseif ($i==3)
echo "***</br>";
else
echo "****";
}
?>
<hr>
</BR>
<?php
$s="&nbsp";
for ($i=1; $i<=4; $i++)
{
if ($i==1)
echo "$s$s$s$s$s$s*</br>";
elseif ($i==2)
echo "$s$s$s$s**</br>";
elseif ($i==3)
echo "$s$s***</br>";
else
echo "****";
}
?>
<hr>
</br>
<?php
for ($i=4; $i>=1; $i--)
{
if ($i==1)
echo "*</br>";
elseif ($i==2)
echo "**</br>";
elseif ($i==3)
echo "***</br>";
else
echo "****</br>";
}
?>
<hr>
</br>
<?php
$s="&nbsp";
for ($i=4; $i>=1; $i--)
{
if ($i==1)
echo "$s$s$s$s$s$s*</br>";
elseif ($i==2)
echo "$s$s$s$s**</br>";
elseif ($i==3)
echo "$s$s***</br>";
else
echo "****</br>";
}
?>

راستش هر چي فکر کردم الگوريتم بهتري به ذهنم نرسيد.
دو تا شکله ديگه را هم راحت مي شد اينجوري درستش کرد
ممنون ميشم کمک کنيد.

sargardoon
چهارشنبه 11 اسفند 1389, 13:19 عصر
از راهنمائي free bird و sargardoon براي ديتابيس ممنونم
من دو روز تو اون شکلها موندم!
الان هم يه کد مسخره در آوردم که هر کي ببينه خنده اش مي گيره:
راستش هر چي فکر کردم الگوريتم بهتري به ذهنم نرسيد.
دو تا شکله ديگه را هم راحت مي شد اينجوري درستش کرد
ممنون ميشم کمک کنيد.

$char = "";
for($i=1;$i<=6;$i++){
$char .= "*";
echo $char."<br />";
}

محمد عزیز این کد بالایی که نوشتم برای شکل شماره یک هستش که شما میتونی به جای عدد 6 یک عدد از کاربر درخواست کنی و بعد نمایش بدی.

بقیه هم با کمی دستکاری میشه درست کرد. هدف از این اشکال درک ساختارهای تکرار هستش وگرنه با دستورهای شرطی که کاری نداره...

به نظرم پشت کار داشته باشی کار زیادی نداره. من حالا یک هفته - ده روزی میشه که شروع کردم برای یادگیری php به نظرم خیلی ساده میاد و تا به حال چند تا برنامه هم باهاش نوشتم مثلا صفحه ثبت نام، صفحه ورود (با کوکی و session)، آپلود فایل در دیتابیس، آپلود فایل در دایرکتور و .... چیزهایی از این قبیل که حالا دارم یه cms ساده میسازم تمام شد بهتون خبر میدم.

تا یادم نرفته اگر اینترنت سرعت بالا داری و زبان انگلیسی هم میدونی به نظر من بهترین مربی برای شما میتونی سایت YOUTUBE باشه که آموزشهای خیلی خوبی رو گذاشتند.

موفق باشید.

free bird
سه شنبه 24 اسفند 1389, 00:06 صبح
سلام
خیلی وقت بود نیومدم
خیلی خوبه
خودتو درگیر زبان نکن
الگوریتم حل مهمه چون راحت میشه به زبانش رسید.
برای حل مسئله اما
شکلهای 1 تا 4 که تقریبا یه جورن البته نمیدونم چرا sargardoon گفته تو حلقه 1 تا6 چون 4 سطر بیشتر نداشت شکله..
اون باید 4 باشه..
برای شکل 4م که همونه فقط از 4 شروع میشه و 1ی 1ی کم میشه..
شکل 3 یه کار سادست 1کوچولو فک کن..:چشمک:
شکل 5 رو با صhile بنویس ساده تره
از 1 شروع میشه تا 5 تا
2 تا بهش اضافه میشه بعد 2تا 2تا کم میشه
کل شکل 6 که یه مستطیله..!
فقط جایی که شکل 5 رو چاپ میکنی اونو تغییر رنگ میدی همین..
موفق باشی:لبخندساده:

sargardoon
پنج شنبه 26 اسفند 1389, 22:55 عصر
الگوریتم حل مهمه چون راحت میشه به زبانش رسید.

شکلهای 1 تا 4 که تقریبا یه جورن البته نمیدونم چرا sargardoon گفته تو حلقه 1 تا6 چون 4 سطر بیشتر نداشت شکله..
اون باید 4 باشه..
برای شکل 4م که همونه فقط از 4 شروع میشه و 1ی 1ی کم میشه..
شکل 3 یه کار سادست 1کوچولو فک کن..:چشمک:
شکل 5 رو با صhile بنویس ساده تره
از 1 شروع میشه تا 5 تا
2 تا بهش اضافه میشه بعد 2تا 2تا کم میشه
کل شکل 6 که یه مستطیله..!
فقط جایی که شکل 5 رو چاپ میکنی اونو تغییر رنگ میدی همین..
موفق باشی:لبخندساده:
گفته هاتون تایید میشه، مهمترین کار به نظرم الگوریتم هستش، یعنی قبل از شروع کدنویسی باید روی کاغذ امتحان کرد نه اینکه بخواهی به صورت آزمایش و خطا کد نویسی کنی.

اینکه من به جای 4 ردیف بیشتر گذاشتم اشتباهی نبود فقط یک ایده بود شما میتونید این عدد رو از کاربر بگیری و انجامش بد.
شکل ها شبیه هم هستند ولی برای کشیدن آنها باید از روشهای مختلف استفاده کرد.

شکل 6 مستطیل نیست چون من توی PHP فاصله رو نمیدونستم به صورت مستطیل در آوردم که میشه با گذاشتن یه استایل ساده آن قسمت ها رو رنگی کرد. ولی هدف لوزی هستش.

موفق باشید.