PDA

View Full Version : نظام مهندسی کامپیوتر یا نظام صنفی رایانه یا شورای عالی انفورماتیک !!!!

pbm_soy
جمعه 06 اسفند 1389, 01:51 صبح
سلام

من نمی دونستم این نوشته رو کجا بنویسم در جستجویی هم که انجام دادم به نبتیجه خاصی نرسیدم
از مدیر محتر درخواست می کنم در صورت لزوم این متن رو در جایی قرار بدن که همه دوستان بتونن ببینن

رشته های مهندسی عمران ؛ برق , مکانیک و غیره همگی نظام مهندسی دارن و همینطور کانون مهندسی ؛ افراد پس از فارغ التحصیلی عضو اینها می شوند و به مدرکی که دریافت کردند نوعی مشروعیت شغلی می دهند مثلا
اگر قرار باشد کسی خانه ای بسازد باید نقشه ساختمان به تائید مهندس برسد منظور از نقشه , نقشه ساختمان به همراه نقشه برقی و تاسیساتی آن است که بنا به اندازه و مساحت نقشه مبلغی را دریافت می کنند معمولا این مبلغ صرفا برای امضای آن مهندس پرداخت می شود
البته باید طراحی و ترسیم نقشه توسط مهندس باشد که معمولا نیست و غیره .... با این موارد کاری ندارم
این مهندسان هرچند سال یکبار هم امتحان می دهند و رتبه خود را بالا می برند و هر چه رتبه بالا باشد میزان مساحت نقشه ای که در سال می توانند امضا کنند بالا می رود و همینطور مبلغ دریافتی برحسب هر متر نیز افزایش پیدا می کند
آیا مهندسین کامپیوتر همچین سازمانی را دارند ؟؟؟؟؟؟؟
منظور از مهندسین این است که فارغ التحصیلان رشته کامپیوتر از مقطع کاردانی شروع می شود
در رشته عمران کسانی را سراغ دارم که فوق دیپلم این رشته را دارند و نزدیک به 10 سال سابقه دارند و فقط حق امضا این اشخاص در یک سال نزدیک به 10 میلیون تومان است که از حقوق یک کارمند رسمی معملی هم بیشتر است !!!!

در حالی که شخصی را می شناسم که فوق دیپلم کامپیوتر را در سال 76 گرفته و از آن زمان تا بحال مشغول کارهای مختلف در این رشته بوده مثل برنامه نویسی ؛ تدریس و اجرای پروژه های مختلف در این رشته با توجه به سابقه این شخص قاعدتا این شخص بایستی یک رتبه بالا داشته باشد در حالی که خیر چون جایی ثبت شده نیست معمولا هیچ اعتبار رسمی ندارد حالا چه برسد که امضای این شخص نیز بخواهد پول درآورد !!!!!!!!!!! :ناراحت:

البته این شخص بواسطه پشتکار خودش نیازی به این امضا یا موارد دیگر ندارد ولی این مسائل را برای فارغ التحصیلان جدید درنظر بگیرید و همینطور زندگی کردن در شهرهای کوچک , فکر می کنم مشکل زیاد شود!
حتی ندیدم : اگر قرار باشد یک ارگان دولتی نرم افزار بخواهد بخرد و یا تجهیزات کامپیوتری , از مهندسان کامپیوتر مشاوره نمی گیرند و یا ان فروشنده برای تائید جنس فروخته شده اش از مهندسین امضا تائید نمی گیرد و غیره .... دلیل همه اینها بخاطر ثبت نشده بودن مهندسین کامپیوتر است
البته در سطح پروژه های بزرگ معمولا این مشاوره ها و تایئد ها و نظارتها توسط شرکتهای عضو شورای عالی انفورماتیک انجام می شود ولی در سطح های پایینتر من جایی ندیدم !
یه مثال دیگه این همه فروشگاه کامیوتر وجود داره که هیچکدام مدرک تصیلی بالایی ندارند و هیچ مهندس مشاور و ناظر هم ندارند !!!! و می فروشن !!! در حالی که ساختمان رو عمله و بنا میسازه و یه مهندس با یک امضا کلی پول می گیره خیلی راحت !!!

خلاصه اینکه اگه کسی اطلاعاتی برای بهتر شدن این مسائل دارد لطفا بفرامید که بقیه هم استفاده کنند مثلا
آیا نظام مهندسی داریم ؟؟ کجا ست ؟؟؟ چه شرایطی دارد ؟
آیا شورای عالی انفورماتیک مهندسین کامپیوتر را بصورت مستقل تحت پوشش قرار می دهد ؟؟؟ چگونه ؟؟؟
یا اینکه نظام صنفی رایانه اینکارها را انجام می دهد ؟؟؟

از سایتاشون هم چیز زیادی دستگیرم نشد اگه چیزی فهمیدید لطفا اینجا رو هم بی نصیب نزارید

eshpilen
یک شنبه 08 اسفند 1389, 19:42 عصر
مقایسه با چیزهایی مثل ساختمان بنظر بنده زیاد تناسبی نداره. در ساختمان سازی بخاطر مسائلی مثل زلزله، با امنیت جانی مردم ارتباط جدی داره.
ضمنا یک برنامه نویس باتجربه و متبحر بنظرم نیازی به حتی مدرک هم نداره و نیازی به تایید سازمان و گروه خاصی هم نیست. چون نمونه کارهاش و مشتریهاش و بقیهء فعالیتها و مطالبی که ازش دیده میشه خودش بهترین معیار هست.
بطور کلی نباید جایی که ضرورتی نیست سازمان و تشکیلات با قدرت متمرکز که قادر به ایجاد محدودیت برای دیگران باشن ایجاد کرد. چون بعید میدونم این قدرت بصورت بهینه کار کنه. اکثرا و خیلی راحت، بخصوص در کشورهایی مثل ما، کار به رابطه بازی و فساد و رشوه خواری و سوء استفاده های دیگر از قدرت میکشه و آزادی و انصاف و عدالت پایمال میشه. از طرف دیگه این سیستمها هزینه های قابل توجه و دردسر و اشتباهات هم دارن.
من واقعا فکر نمیکنم کسی صلاحیت و توان این رو داشته باشه که در این زمینه برای دیگران رتبه و اجازه تعیین کنه. بخصوص در این رشته احتمالا خیلی سخت تر هست، همونطور که تسلط وسیع بهش سخت و طولانی مدت هست. ما در همین سایت چند نفر داریم که واقعا به اینهمه حیطه های وسیع اونقدر تسلط و تجربه داشته باشن که بتونن درمورد توانایی و صلاحیت دیگران حکم مطمئنی بدن؟ خیلی مسائل پیشرفته اصلا اینجا قابل بحث هم نیست انگار!

اگر قرار باشد یک ارگان دولتی نرم افزار بخواهد بخرد و یا تجهیزات کامپیوتری , از مهندسان کامپیوتر مشاوره نمی گیرند و یا ان فروشنده برای تائید جنس فروخته شده اش از مهندسین امضا تائید نمی گیرد و غیره .... دلیل همه اینها بخاطر ثبت نشده بودن مهندسین کامپیوتر است
اینکه مشاوره بگیرن خوبه. برای اینکه سرشون کلاه نذارن و ضمنا از فساد و زد و بند جلوگیری بشه. اما بازم من فکر میکنم این سیستمها رو هم کم و بیش دور میزنن و خودشون منبعی برای فساد میشن. البته در کل بنظرم ایدهء جالب و قابل تاملی هست. ولی بیان شما بازم مقداری مبهم هست و بهتره بیشتر منظور و جزییات و سیستم مورد نظرتون رو تشریح کنید.

یه مثال دیگه این همه فروشگاه کامیوتر وجود داره که هیچکدام مدرک تصیلی بالایی ندارند و هیچ مهندس مشاور و ناظر هم ندارند !!!! و می فروشن !!! در حالی که ساختمان رو عمله و بنا میسازه و یه مهندس با یک امضا کلی پول می گیره خیلی راحت !!!
همونطور که در اول پستم گفتم، مقایسهء چندان متناسب و معناداری بنظر نمیرسه میان ساختمان و سخت افزار و نرم افزار رایانه.
البته برای جنسهای تقلبی اگر فکری بشه بنظرم خیلی خوبه. چون جنس تقلبی زیاد هست بنظرم و تشخیصش حتی برای متخصصان هم بعضا مشکل هست، چه برسه به افراد غیرمتخصص.

eshpilen
یک شنبه 08 اسفند 1389, 19:55 عصر
یه چیزی یادم هست که بنظرم به این بحث مربوطه.
تاجایی که یادمه قبلا در مقاله ای میخوندم که مثلا در آمریکا یا اروپا میخواستن قانونی رو تصویب کنن که تولیدکنندگان نرم افزار رو ملزم به بر عهده داشتن مسئولیت نرم افزارهاشون بکنن. به عبارتی نرم افزار باید کیفیت و امنیت و کارایی قابل قبولی بر اساس معیارهای مشخص شده میداشت و اگر کسی نرم افزاری رو بصورت تجاری ارائه میکرد که این معیارها رو نداشت، یا احتمالا اگر در زمینهء امنیت مثلا حفرهء جدی و منجر به خسارتی در اون کشف میشد، توسط قانون مسئول شناخته شده و جریمه میشد و شاید از ابتدا هم اگر نرم افزار بقدر کافی کامل و با امنیت و کیفیت استاندارد نبود، جلوی ارائه و کاربرد تجاری اون گرفته میشد. البته این قانون تصویب نشد بنظرم! (اگر شده بود که ما خبر داشتیم و نتایجش رو میدیدیم) و همون موقع مثلا ریچارد استالمن، بنیانگذار و رهبر جنبش نرم افزار آزاد، در اینمورد در مقالهء خودش گفته بود که این قانون به ضرر نرم افزارهای آزاد و بازمتن هست و حتی براشون درحد مهلک هست. درحالیکه خیلی از اوپن سورسی ها خوشحال بودن که با این قانون دخل شرکتهایی مثل میکروسافت میاد (اون زمان هم که وضع مثلا ویندوز از نظر امنیت و ثبات خیلی بدتر از حالا بود). چون بقول ریچارد، قابلیت تولید و استفادهء تجاری از نرم افزارهای آزاد خیلی اهمیت داره و بخش بزرگی از این نرم افزارها چون بصورت داوطلبانه و رایگان و بصورت افزایشی و تکاملی به مرور توسط افراد و شرکتهای مختلف تولید میشن و در عمل و کاربرد چه تجاری و چه غیرتجاری رشد پیدا میکنن و مورد سرمایه گذاری واقع میشن، نمیتونن معیارهای مورد نظر چنین قوانینی رو برآورده کنن و بخش مهمی از مدل تکامل و منبع بقای اونها صدمه میخوره و این ضربهء شدیدی به تجارت های بر اساس این نرم افزارها میزد که موجب ضربهء شدید به کل جامعهء نرم افزارهای آزاد و بازمتن میشد. خب درآمد از نرم افزارهای آزاد و بازمتن هم معمولا خیلی کمتر از نرم افزارهای انحصاری هست، و بنابراین نمیتونن بقدر شرکتهای تجاری انحصاری ای مثل میکروسافت روی برآورده کردن معیارهای قانونی درمورد این نرم افزارها سرمایه گذاری کنن.
یعنی میخوام بگم یه جاهایی اینطور هست و شرایط خاص و پیچیده تر از اونی هست که بنظر میرسه. و یک سیستمی که یک جا کار میکنه و مفید یا ضروری هست، لزوما هرجای دیگری این خصوصیات رو نداره.
الان اکثر نرم افزارها در مجوزهای که دارن، که درواقع قراردادهایی با مصرف کنندگان هستن، هرگونه مسئولیت درمورد کیفیت و امکانات نرم افزار و تامین نظر مشتری و امنیت و صدمه و اشتباه در اثر استفاده از نرم افزار رو از دوش تولیدکنندگان برمیدارن.
منابع و هزینهء مورد نیاز برای تضمین امنیت و کیفیت نرم افزار و پرداخت جریمه ها و خسارت ها هم کم نیست و این ضربهء شدید یا مهلکی میتونه باشه برای شرکتهای کوچکتر و کم درآمدتر و اونایی که تازه میخوان وارد بازار بشن. درحالیکه انحصار بیش از پیش در دست شرکتهای بزرگ و ثروتمند که قدرت سرمایه گذاری کامل در این زمینه رو دارن باقی خواهد ماند.
الان مثلا قانون از فروش بعضی محصولاتی که آرم استاندارد ندارن و معیارها و آزمایشات سازمان استاندارد رو پاس نکردن احتمالا جلوگیری میکنه، اما یک همچین چیزی در زمینهء نرم افزار لزوما مفید نیست، چون میتونه منجر به صدمهء شدید به بقا و پیشرفت نرم افزارهای آزاد/بازمتن و همینطور شرکتهای کوچک و تازه واردها بشه. کلا در این حیطه داستان خیلی پیچیده هست!
من فکر میکنم بیشتر روی همون چیزهایی که بصورت جدی و مستقیم با سلامت مردم سروکار دارن میتونه اجبار و محدودیت و الزام به تایید تشکیلات خاصی در این زمینه ها وضع بشه. بهرحال اینا همه محل ابهام و بحث هستن. مثلا بغیر از سلامتی میتونیم مصرف سوخت و انرژی وسایل و آلودگی محیط زیستی رو هم بعنوان یک مسئلهء مهم و مصلحت عمومی ذکر کنیم؛ اما فکر نمیکنم اهمیت این درحد سلامتی و جان آدمها باشه و ضمنا بازار و تبلیغات و فرهنگ سازی میتونه خودش بصورت خودکار بیشتر مشکلات در این زمینه رو حل کنه.

pbm_soy
شنبه 14 اسفند 1389, 19:31 عصر
سلام
خوشحالم ز اینکه شما دوست عزیز نظرتون گفتید و من کاملا با گفته های شما موافقم فقط برای باز شدن مطلب عرض می کنم

ما اینجا با روش درست و چیزی نیاز هست رو عنوان می کنیم و کاری نداریم که حتمالا از این مورد سودجویی شود !
منظورمن از این نوشته برای ترویج مدرک گرای نبود من هم منکر این نیستم که خیلی از برنامه نویسان و کار راه اندازان این مملکت رشته های مرتبط ندارن مثلا یکی از مدیران بخش نرم افزار شرکت ایزایران مهندس کشاورزی است !!!

همچنانی که در رشته های فنی دیگر معیارهایی وجود دارد برای امتیاز دهی و رتبه دادن در این رشته هم می توان همچین کاری رو کرد همانطوری که شما گفتید با توجه به سابقه و پروژه های اجرا شده توسط شخص!
تمام رشته ها معمولا گستردگی خودشان رو دارند نمی توان گفت چون فلان رشته گسترده است نمی توان امتیاز داد شورای عالی انفورماتیک به شرکتها امتیاز می دهد طبق معیارهایی که حالا کاری نداریم درست یا غلط !
خیلی از نا به سامانیهای موجود در مورد کامپیوتر و آی تی در بازار و در ادره جات دولتی و خصوصی شاید بشه گفت بخاطر نبود همین استانداردها و استفاده نکردن از افراد صلاحیت دار است
البته منکر این موضوع نیستم که همه جا افرادی هستند که از رابطه ها و موارد دیگر برای سودجویی خود استفاده می کنند ! حالا می خواد امتیاز دادن باشد یا نباشد !

یک کسی که تحصیل کرده کامپیوتر باشد حتما بهتر می تواند از یک فروشنده ساده در فروشگاه کار انجام دهد البته برعکس این قضیه هم وجود دارد با حالتهای خاص کاری ندارد ولی نکات زیاد است نمی خوام مثال بزنم
یا در موردحساس بودن این رشته نمی توان منکر شد این رشته هم مانند دیگر رشته های فنی نیز کاربردهای حساس دارد و در برخی مواقع با جان انسانها بازی می کند
دلم نیومد نگم خیلی زیاد می بینم و می شنوم که به فروشنده ها بدو بیرا می گن مثلا هیچی بلد نیست ! یا دستگاه رو بردم پیشش خرابترش کرد ! یا کلی پول دادم نرم افزارش بدرد نمی خوره !

در کل نوشته های شما رو قبول دارم
ما حتما نیاز به استاندارد سازی در زمینه صنعت کامپیوتر و زیر شاخه های آن داریم مانند
تولید , خرید , فروش , آموزش , پشتیبانی نرم افزار
کلا استاندارد کردن آموزش و روشهای آموزش و خود آموزش دهنده
استاندارد کردن خرید و فروش سخت افزار و لوازم جانبی

منتظر نظرات دوستان دیگر هستیم و اطلاعات در این زمینه