PDA

View Full Version : تفاوتهای لینک باتون و هایپر لینک Linkbutton , hyperlink

میلاد قاضی پور
جمعه 06 اسفند 1389, 20:22 عصر
سلام .من موقع استفاده از این دو کنترل نمیدونم چه موقع از کدوم استفاده کنم . چند نمونه از تفاوتهای این دو کنترل رو اگه ممکنه بیان کنید .
آیا فقط تفاوتشون در سمت سرویس بودنشونه ؟ من اگه بخوام برای منوی سایتم از لینکهای اصلی استفاده کنم باید از کدوم استفاده کنم ؟
اگه در همه ی موارد به جز یکی نیاز به هایپر لینک داشته باشم آیا اون یه مورد رو باید صرف نظر کنم و سعی کنم باز هم از هایپر لینک استفاده کنم یا اشکالی نداره ست کنترلهام به هم بخوره ؟

Javad_Darvish_Amiry
جمعه 06 اسفند 1389, 21:03 عصر
سلام خسته نباشید. هر دوی این کنترل ها سمت کلاینت به تگ a رندر میشن. با این تفاوت مهم که هایپرلینک یه لینک معمولی html میسازه. یعنی متودی که با کلیک روی اون به سرور ارسال میشه GET هست و موتور های جستجو توان پیگیری لینک ها رو دارن. اما لینک-باتون به هیچ لینکی (آدرسی) ارجاع نداره و به یه متود جاوا اسکریپت بایند میشه که اون متود فرم رو سابمیت میکنه. این طوری کاربرد هاشون هم تا حدود زیادی مشخص میشه. هر وقت به صفحه ای میخواید اشاره کنید، هایپر بهتره. هر وقت میخواید پارامتری رو با رشته تقاضا به خود صفحه مورد نظر بفرستید طوری که اون پارامتر توی محتویات صفحه تاثر داره، باز هایپر بهتره. مثلا تو صفحه لیست اخبار، میخوایم شماره صفحه رو به سرور بفرستیم و طبیعتا شماره صفحه تو محتوای صفحه تاثیر میذاره. اینجا هایپر خیلی بهتره و لینک-باتون واقعا بده. چون موتور های جستجو اونو پیگیری نمیکنن و طبیعتا جز صفحه اول لیست، بقیه صفحات ایندکس نمیشن. لینک-باتون فقط وقتی به درد میخوره که واقعا قصد ارسال یه فرم به سرور رو داریم. مثلا ارسال فرم مربوط به صفحه ثبت نام (یا امثالهم). این جور فرم ها و صفحات به درد موتور های جستجو هم نمیخورن و پیگیری نکردشون بد نیست. در غیر اینصورت همیشه هایپر بهتره. موفق باشید.

actros
جمعه 06 اسفند 1389, 23:11 عصر
سلام .من موقع استفاده از این دو کنترل نمیدونم چه موقع از کدوم استفاده کنم . چند نمونه از تفاوتهای این دو کنترل رو اگه ممکنه بیان کنید .
آیا فقط تفاوتشون در سمت سرویس بودنشونه ؟ من اگه بخوام برای منوی سایتم از لینکهای اصلی استفاده کنم باید از کدوم استفاده کنم ؟
اگه در همه ی موارد به جز یکی نیاز به هایپر لینک داشته باشم آیا اون یه مورد رو باید صرف نظر کنم و سعی کنم باز هم از هایپر لینک استفاده کنم یا اشکالی نداره ست کنترلهام به هم بخوره ؟

ضمن تائید فرمایشات جواد عزیز به نظر من برای منو بهتره از تگ a به همراه تگ های ul و li استفاده کنی مثل این:

<div>
<ul id="nav">
<li><a href="home.aspx" title="Rollover Menu">Home</a></li>
<li><a href="products.aspx">Products</a>
<ul>
<li><a href="#">Category01</a></li>
<li><a href="#">Category02</a></li>
</ul>
</li>
<li><a href="#">Downloads</a>
<ul>
<li><a href="#">Programmes</a></li>
<li><a href="#">Totoriales</a></li>
<li><a href="#">Others</a></li>
</ul>
</li>
<li><a href="aboutus.aspx">About Us</a></li>
<li><a href="contactus.aspx">Contact Us</a> </li>
</ul>
</div>CSS مورد نیاز برای کارکرد منو :

#nav, #nav ul
{
padding: 0;
margin: 0px;
list-style: none;
}

#nav li
{
float: left;
position: relative;
width: 7em;
height: 1.5em;
border: 1px solid #FFFFFF;
background-color: #2D0000;
color: #999999;
font-size: 100%;
margin-right: .8em;
}

#nav a:link, #nav a:visited
{
display: block;
text-decoration: none;
color: #FFFFFF;
text-align: center;
}
#nav a:hover, #nav a:active
{
background-color: #000000;
}

#nav ul a:hover, #nav ul a:active
{
padding-left: 1em;
}

* html #nav a {
width: 100%;
}
#nav ul {
display: none;
position: absolute;
}

#nav ul li
{
border: 0 none transparent;
border-bottom: 1px solid #E7EDF5;
border-top: .5em;
background-color: #000000;
font-size: 100%;
margin-bottom: -1px;
margin-top: 1px;
}

#nav li:hover ul
{
}وقتی صفحه ای تو مرورگر درخواست میشه برای هر کنترل سروری (از جمله HyperLink و Linkbutton ) یه Request به وب سرور صورت می گیره ---> هر چی کنترل سروری کمتر = Request کمتر = سرعت لود بالاتر :دی

http://myup.ir/images/54344021763555371959.png (http://myup.ir/)

Javad_Darvish_Amiry
شنبه 07 اسفند 1389, 01:18 صبح
وقتی صفحه ای تو مرورگر درخواست میشه برای هر کنترل سروری (از جمله HyperLink و Linkbutton ) یه Request به وب سرور صورت می گیره
{صرفا جهت یادآوری و لاغیر :قلب: :} دوست عزیز کنترل های سرور قبل از ارسال به کلاینت به تگ های html رندر میشن و رکوئستی به صرف سمت سرور بودنشون صورت نمیگیره. اما فکر کنم منظور شما این بوده که کنترل های سمت سرور نیاز به پردازش بیشتر (برای مقداردهی و رندر شدن) دارند که فرمایشتون کاملا صحیح هست و تا جایی که امکان داره باید از کنترل های سمت سرور استفاده نکرد؛ موفق باشید.

actros
شنبه 07 اسفند 1389, 03:28 صبح
{صرفا جهت یادآوری و لاغیر :قلب: :} دوست عزیز کنترل های سرور قبل از ارسال به کلاینت به تگ های html رندر میشن و رکوئستی به صرف سمت سرور بودنشون صورت نمیگیره. اما فکر کنم منظور شما این بوده که کنترل های سمت سرور نیاز به پردازش بیشتر (برای مقداردهی و رندر شدن) دارند که فرمایشتون کاملا صحیح هست و تا جایی که امکان داره باید از کنترل های سمت سرور استفاده نکرد؛ موفق باشید.

اول بگم حق با شماست من اشتباه کردم :دی

راستش یه مطلب دیگه هم تو پست آورده بودم که حذفش کردم (گذاشتن یه image map به جای 4 چند hyperlink عکس دار)
که در این صورت برای لود عکس هر هایپر لینک (که در سمت کلاینت به تگ a تبدیل میشه) یه Request صورت می گیره و استفاده از یک image map راندمان بالاتری داره.
ولی حواسم نبود که وقتی عکسی نباشه دیگه Request ئی هم صورت نمی گیره.

استفاده از یک ImageMap :

66821

66822

استفاده از 5 هایپرلینک دارای عکس:

66819

66820http://barnamenevis.org/images/misc/pencil.png