PDA

View Full Version : index کردن یه فیلد توی پایگاه داده چه مزیتهایی داره؟

phpweb
چهارشنبه 11 اسفند 1389, 01:26 صبح
توی phpmyadmin یه گزینه هست که می تونیم به کمک اون فیلدهای یه جدول رو index کنیم.

دوتا سوال:

1- index کردن یه فیلد توی پایگاه داده چه مزیتهایی داره؟

2- می شه همه فیلدهای یه جدول رو ایندکس کنیم؟

MMSHFE
چهارشنبه 11 اسفند 1389, 08:02 صبح
با سلام، فيلد ايندكس ميتونه كمك كنه كه اين فيلد در ارتباط بين چند جدول بعنوان كليد خارجي عمل كنه ولي بايد دقت كنيد كه فيلدهاي ايندكس نميتونن حاوي مقدار تكراري در ركوردهاي مختلف باشن. موفق و مؤيد باشيد.

phpweb
چهارشنبه 11 اسفند 1389, 11:51 صبح
با سلام، فيلد ايندكس ميتونه كمك كنه كه اين فيلد در ارتباط بين چند جدول بعنوان كليد خارجي عمل كنه ولي بايد دقت كنيد كه فيلدهاي ايندكس نميتونن حاوي مقدار تكراري در ركوردهاي مختلف باشن. موفق و مؤيد باشيد.

من شنیده بودم که ایندکس کردن یه فیلد باعث می شه که اسکریپت توی جستجوها سریعتر جستجو کنه. این مطلب درسته؟

phpweb
چهارشنبه 11 اسفند 1389, 11:56 صبح

من شنیده بودم که ایندکس کردن یه فیلد باعث می شه که اسکریپت توی جستجوها سریعتر جستجو کنه. این مطلب درسته؟

amir001
چهارشنبه 11 اسفند 1389, 14:08 عصر
بله. کاملا

وقتی یک فیلد را ایندکس کنی اولا مقادیر تکراری نمیتونه درونش قرار بگیره یعنی اون فیلد به عنوان کلید ذخیره میشه. در ثانی اطلاعات بر پایه اون فیلد ذخیره میشه دیتا بیس میتونه فایل اطلاعات را به صورت منظم ذخیره کنه وقتی جستجو یی بر پایه اون فیلد باشه از الگوریتمهای سریع استفاده کنه.

مثلا در جست جو اگر اطلاعات بر اساس درخت جستجوی دودویی ذخیره شده باشن به راحتی میتونه الگوریتم جست جوی دودویی درون درخت را اجرا کنه که خیلی سریع به جواب برسه و یا الگوریتم های دیگه...

نکته: به این نکته توجه کن که در صورتی جستجو سریع میشه که جست جوی شما بر اساس اون فیلد ایندکس باشه....