PDA

View Full Version : ایجاد SiteMap

jaykob
شنبه 14 اسفند 1389, 16:28 عصر
سلام دوستان

راهنمایی جهت ساخت sitemap می خواستم . داخل webmasters گوگل دیدم که باید فایل sitemap اضافه بشه برای بهتر جستجو شدن حالا نحوه ساخت و پیکربندی رو می خواستم .

با تشکر از همه عزیزان

mehdi.mousavi
شنبه 14 اسفند 1389, 16:42 عصر
سلام دوستان
راهنمایی جهت ساخت sitemap می خواستم . داخل webmasters گوگل دیدم که باید فایل sitemap اضافه بشه برای بهتر جستجو شدن حالا نحوه ساخت و پیکربندی رو می خواستم .
با تشکر از همه عزیزان

سلام.
این لینک (http://www.sitemaps.org/schemas/sitemap/0.9/sitemap.xsd) به Schema ی SiteMap 0.9 هستش. شما میتونید براحتی بر اساس اون XSD، محتوای مورد نظر رو تولید کنید.
اما قبل از اینکار، اگر سایت شما از RSS ها پشتیبانی میکنه، می تونید لینک به RSS سایت رو به Webmaster Tools بدید و بدین
ترتیب از دردسرهای ساخت Sitemap نیز رهایی پیدا کنید.

موفق باشید.

پاورقی: در Google جستجو کنید، Application های رایگان متفاوتی میتونید پیدا کنید که عمل ایجاد Sitemap رو براتون بسیار ساده میکنه.

actros
شنبه 14 اسفند 1389, 17:21 عصر
سلام دوستان
با تشکر از همه عزیزان

ساخت SiteMap در ASP.NET شامل مراحل زیر میشه:
1- افزودن فایل web.sitemap یه ریشه اصلی سایت.و نوشتن منو به زبان XML درون آن. (برای مثال منوی زیر)

<?xml version="1.0" encoding="utf-8" ?>
<siteMap xmlns="http://schemas.microsoft.com/AspNet/SiteMap-File-1.0">
<siteMapNode url="~/" title="Home" description="Home">
<siteMapNode url="~/Default.aspx" title="Home" description="Go to the homepage" />
<siteMapNode url="~/Reviews/Default.aspx" title="Reviews" description="Reviews published on this site">
<siteMapNode url="~/Reviews/AllByGenre.aspx" title="By Genre" description="All Reviews Grouped by Genre" />
<siteMapNode url="~/Reviews/All.aspx" title="All Reviews" description="All Reviews" />
</siteMapNode>
<siteMapNode url="~/PhotoAlbums/" title="Gig Pics" description="All Gig Pics">
<siteMapNode url="~/PhotoAlbums/Default.aspx" title="Gig Pics" description="All Gig Pics" />
<siteMapNode url="~/NewPhotoAlbum.aspx" title="New Album" description="Create a new Photo Album with Gig Pics" />
</siteMapNode>
<siteMapNode url="~/About/Default.aspx" title="About" description="About this Site">
<siteMapNode url="~/About/Contact.aspx" title="Contact Us" description="Contact Us" />
<siteMapNode url="~/About/AboutUs.aspx" title="About Us" description="About Us" />
<siteMapNode url="~/MyProfile.aspx" title="My Profile" description="My Profile" />
</siteMapNode>
<siteMapNode url="~/Login.aspx" title="Login" description="Log in to this web site" />
</siteMapNode>
</siteMap>

2- افزودن 2 کنترل زیر به MasterPage :

<asp:SiteMapDataSource ID="SiteMapDataSource1" runat="server" ShowStartingNode="False" />
<asp:SiteMapPath ID="SiteMapPath1" runat="server" SkipLinkText="">
</asp:SiteMapPath>

نیازی به تنظیم SiteMapDataSource نیست.ASP.NET به طور خودکار از web.sitemap به عنوان منبع استفاده می کنه.

نکته : می تونید از Web.sitemap به عنوان منبع کنترلهای Menu و TreeView نیز استفاده کنید :

<asp:Menu ID="Menu1" runat="server" CssClass="MainMenu " DataSourceID="SiteMapDataSource1"
Orientation="Horizontal" StaticEnableDefaultPopOutImage="False" SkipLinkText="">
</asp:Menu>
<asp:TreeView ID="TreeView1" runat="server" DataSourceID="SiteMapDataSource1" ShowExpandCollapse="False"
SkipLinkText="">
</asp:TreeView>
<asp:SiteMapDataSource ID="SiteMapDataSource1" runat="server" ShowStartingNode="False" />

Hope This Helps

jaykob
شنبه 14 اسفند 1389, 17:58 عصر
ممنون از همه دوستان از پاسخ هاشون .

من generator هایی پیدا کردم که خودشون این کار را انجام می دهند اما فایل xml خروجی می دهند .

یک سوال تفاوت فایل xsd با xml در این بحث sitemap در چی هست ؟

آیا برای اضافه کردن sitemap به گوگل webmasters باید فایل xsd را داد یا xml را هم قبول می کند ؟

من نمی خوام sitemappatch داشته باشم که نشان بده می خوام یک sitemap ایجاد کنم برای دادن به webmasters اینکه seo قوی تر بشه .

ممنون می شم کاملا راهنماییم کنید .

mehdi.mousavi
شنبه 14 اسفند 1389, 18:27 عصر

سلام.
شما از کجا می تونید متوجه بشید که یک XML بر اساس ساختار مورد نظر شما هست یا نه؟ منظورم اینه که از کجا میشه اطمینان حاصل کرد که Element ها و Attribute هاش چی هستن؟ من اگر بخوام یک XML بسازم و اونو در اختیار دیگران قرار بدم و از دیگران بخوام که داده های خودشون رو با فرمت XML ایجاد کنن، چطور میتونم بهشون بفهمونم که داده های مورد نظر رو تحت چه Element ها و Attribute هایی باید ایجاد کنن؟ اینجا هستش که XSD وسط میاد. XSD مخفف XML Schema Definition هستش، زبانی (باز هم در قالب XML) برای تعیین Schema ی یک XML. وقتی خدمتتون عرض کردم فلان XSD رو دریافت کنید، برای این بود که متوجه بشید ساختار فایل XML ای که باید بسازید چی باید باشه (ساختار مورد نظر Standard هستش و اونو تحت عنوان Sitemap 0.9 می شناسن).

حالا شما فرمودید برنامه ای پیدا کردید که فایل XML رو براتون تولید میکنه. نویسنده اون برنامه، از این فایل XSD استفاده کرده تا متوجه بشه چطور باید ساختار فایل XML رو درست کنه و فایل رو برای شما تولید کرده. پس شما دیگه نیازی به بررسی XSD ندارید و بدون نگرانی میتونید XML ایجاد شده رو به Google Webmaster Tools ارسال کنید (فقط ممکنه Crawl کردن اون فایل یکی دو روز زمان ببره، بنابراین پس از Submit کردن فایل باید قدری صبور باشید).

موفق باشید.

actros
شنبه 14 اسفند 1389, 18:31 عصر
ممنون از همه دوستان از پاسخ هاشون .

من generator هایی پیدا کردم که خودشون این کار را انجام می دهند اما فایل xml خروجی می دهند .

آیا برای اضافه کردن sitemap به گوگل webmasters باید فایل xsd را داد یا xml را هم قبول می کند ؟

من نمی خوام sitemappatch داشته باشم که نشان بده می خوام یک sitemap ایجاد کنم برای دادن به webmasters اینکه seo قوی تر بشه .

ممنون می شم کاملا راهنماییم کنید .

روشی که گفتم رو استفاده کن.
هم برای SEO خوبه هم برای بهتر هدایت شدن کاربران.
وقتی ایندکسری (مثلا گوگل) شروع به ایندکس سایتی کنه SiteMap باعث میشه تمامی لینکهای سایت به درستی ایندکس شده و موتور جستجو درک صحیحی از ساختار سایت داشته باشه.
اگه از منوی های مبتنی بر جاوا اسکریپت استفاده میکنی حتما Sitemap رو تو سایتت بذار (گوگل فرض میکنه بعضی کاربرها جاوااسکریپت مرورگرشونو غیر فعال کردن درنتیجه ارزشی برای منوهای اسکریپتی قائل نیست و اگر Sitemap نداشته باشی خیلی ضرر میکنی :دی)
سایتهائی هم هستند مثل این (http://www.xml-sitemaps.com/)که Sitemap سایتت رو آماده تحویل میدن ولی وقتی خودت میتونی بسازی چرا از جای دیگری بگیری؟

raha.ms
سه شنبه 19 اردیبهشت 1391, 20:15 عصر
سلام لطفا در باره SiteMapDataSource1 برام بیشتر توضیح بدید؟
چطور می تونم ازش استفاده کنم

dashaliyekarimi
دوشنبه 03 فروردین 1394, 21:55 عصر
روشی که گفتم رو استفاده کن.
هم برای SEO خوبه هم برای بهتر هدایت شدن کاربران.
وقتی ایندکسری (مثلا گوگل) شروع به ایندکس سایتی کنه SiteMap باعث میشه تمامی لینکهای سایت به درستی ایندکس شده و موتور جستجو درک صحیحی از ساختار سایت داشته باشه.
اگه از منوی های مبتنی بر جاوا اسکریپت استفاده میکنی حتما Sitemap رو تو سایتت بذار (گوگل فرض میکنه بعضی کاربرها جاوااسکریپت مرورگرشونو غیر فعال کردن درنتیجه ارزشی برای منوهای اسکریپتی قائل نیست و اگر Sitemap نداشته باشی خیلی ضرر میکنی :دی)
سایتهائی هم هستند مثل این (http://www.xml-sitemaps.com/)که Sitemap سایتت رو آماده تحویل میدن ولی وقتی خودت میتونی بسازی چرا از جای دیگری بگیری؟

من یک سوالی داشتم شما گفتید میشه از این sitemap هم برای موتورجستجو گوگل استفاده کرد و هم برای هدایت شدن کاربر،در مثالی که بالاتر گذاشتید آدرس صفحات رو در قسمت url به صورت زیر وارد کردید"Default.aspx/~" اگر ما آدرس ها را به این صورت وارد کنیم گوگل میتواند آدرس ها رو ایندکس کنه یا اینکه باید آدرس ها رو به این صورت وارد کرد"http://www.exampel.com/Default.aspx" تا گوگل ایندکس کنه؟