PDA

View Full Version : سوال: تحت شبکه کردن یک برنامه ی از پیش نوشته شده

samaram
یک شنبه 15 اسفند 1389, 08:35 صبح
یه برنامه ی application رو خودم نوشتم(یعنی کدهاشو در اختیار دارم و روش مسلطم). حالا تصمیم دارم این برنامه رو تحت شبکه کنم. یعنی تو یه شبکه ی اداری تمام سیستم ها بتونن ازش استفاده کنن.
باید چطور اینکار رو انجام بدم!؟

Reza_Yarahmadi
یک شنبه 15 اسفند 1389, 10:08 صبح
کار خاصی نیاز نیست انجام بدید ، کافیه دیتابیس رو روی سرور قرار بدید و کانکشن استرینگ برنامه رو تغییر بدید. همین و بس.
توی سایت بارها در این مورد بحث شده ، با یک جستجو کوچیک به نتایج کاملی میرسید.
توی مقاله زیر مراحل کار (تنظیمات سرور ، کلاینت و برنامه) توضیح داده شده.

samaram
یک شنبه 15 اسفند 1389, 11:22 صبح
کار خاصی نیاز نیست انجام بدید ، کافیه دیتابیس رو روی سرور قرار بدید و کانکشن استرینگ برنامه رو تغییر بدید. همین و بس.
توی سایت بارها در این مورد بحث شده ، با یک جستجو کوچیک به نتایج کاملی میرسید.
توی مقاله زیر مراحل کار (تنظیمات سرور ، کلاینت و برنامه) توضیح داده شده.

ممنون. به همین سادگی؟! یعنی به این ترتیب با share کردن آیکن برنامه، سایر کاربران قابلیت دسترسی به این برنامه رو خواهند داشت؟
چه مبلغ هزینه برای این بخش برآورد میکنید که باید از مشتری بگیرم؟؟

shadi khanum
یک شنبه 15 اسفند 1389, 12:13 عصر
Exe برنامه ایت با فایلهای مرتبط(dll یا هر Resource دیگه که استفاده کردی) باید رو همه کامپیوترهات نصب بشه و وجود داشته باشه، فقط دیتابیس رو بذار رو سرور و همونجوری که گفتن ConnectionString رو همه جای برنامه ات عوض کن و IP اون سرورت بذار

samaram
یک شنبه 15 اسفند 1389, 12:33 عصر
Exe برنامه ایت با فایلهای مرتبط(dll یا هر Resource دیگه که استفاده کردی) باید رو همه کامپیوترهات نصب بشه و وجود داشته باشه، فقط دیتابیس رو بذار رو سرور و همونجوری که گفتن ConnectionString رو همه جای برنامه ات عوض کن و IP اون سرورت بذار
پس با این حساب حتما خودم باید برای نصب برنامه اونجا باشم. نه؟ چه جوری میشه کار نصب رو برای یه کاربر عامه ساده کرد؟

shadi khanum
یک شنبه 15 اسفند 1389, 22:53 عصر
نیازی نیست خودتون اونجا باشید! شما میتونی واسه برنامه تون یه SetUp با خود Visual Studio بسازین و اون یه فایل نصب رو به کاربرا بدین تا روی سیستمشون برنامه رو نصب کنن ، دیتابیس رو هم که بردین روی سرور..
اگه میخواین SetUp بسازین هم تو همین فروم در موردش مطلب زیاد هست. باید یه پروژه SetUp and Deployment با visual Studio بسازین و ...

samaram
شنبه 27 فروردین 1390, 10:04 صبح
یه سوال دیگه. آی پی سرور رو باید چطور بدم بهش؟ منظورم اینه که مثلا امروز برم ببینم آی پی سرورشون چیه. بعد بیام تو کانکشن استرینگ اون آی پی رو بذارم. و بعدش دوباره فایل نصب تهیه کنم و ببرم براشون؟
خب اینجوری اگه یک ماه دیگه من نباشم و مثلا اون ها هم آی پی سیستمشون رو عوض کرده باشن که نمی تونن از روی اون سی دی برنامه رو نصب کنند. درسته؟
(فایل Setup برنامه رو ساختم)

Roia_del
شنبه 27 فروردین 1390, 10:27 صبح
شما سعی کنید به جای IP از نام سرور استفاده کنید، در این صورت به نظر من بهتره ، فقط جاهایی که IP هست رو نام سروری که دیتابیس رو آون هست رو بزارین مثل : ServerControl

samaram
شنبه 27 فروردین 1390, 10:33 صبح
شما سعی کنید به جای IP از نام سرور استفاده کنید، در این صورت به نظر من بهتره ، فقط جاهایی که IP هست رو نام سروری که دیتابیس رو آون هست رو بزارین مثل : ServerControl

اینجوری بازم این مشکل هست که. خب بالاخره یه زمانی اینا اسم سیستمشون رو عوض میکنن

Roia_del
شنبه 27 فروردین 1390, 13:01 عصر
در کل به نظر من شما می تونین یکی از 3 راه در نظر بگیرین :

1) اسم سرور رو همیشه 1 چیز بذارین
2)IP سرور رو همیشه یه چیز بزارین
3)یه برنامه ای بنویسین که IP سرور رو خودش دربیاره .

ولی به نظر من راه اول با صرفه تره ، چون اسم سیستم رو کمتر تغییر میدن، ولی IP احتمالا نیاز بشه تا IP سرور رو تغییر بدن.در ضمن میشه مثلا موقعی که خواستن رو سیستم سرور سیستم عامل نصب کنند فقط اسم سیستم رو همون قبلی بذارن.

Roia_del
شنبه 27 فروردین 1390, 13:02 عصر
در کل به نظر من شما می تونین یکی از 3 راه در نظر بگیرین :

1) اسم سرور رو همیشه 1 چیز بذارین
2)IP سرور رو همیشه یه چیز بزارین
3)یه برنامه ای بنویسین که IP سرور رو خودش دربیاره .

ولی به نظر من راه اول با صرفه تره ، چون اسم سیستم رو کمتر تغییر میدن، ولی IP احتمالا نیاز بشه تا IP سرور رو تغییر بدن.در ضمن میشه مثلا موقعی که خواستن رو سیستم سرور سیستم عامل نصب کنند فقط اسم سیستم رو همون قبلی بذارن.

TeacherMath
شنبه 27 فروردین 1390, 17:01 عصر
پس برنامت option نداره .همه این تنظیمات باید در آپشن قابل تغییر باشه .

samaram
یک شنبه 28 فروردین 1390, 16:01 عصر
پس برنامت option نداره .همه این تنظیمات باید در آپشن قابل تغییر باشه .

کدوم تنظیمات؟

---------------------------
دوستان پس من اینکار رو بکنم کافیه دیگه؟
1- کانکشن استرینگ رو اصلاح کنم.
2- بانک ها رو روی سرور قرار بدم
3- برنامه رو روی سرور نصب کنم.
4- برنامه رو روی تمام کلاینت ها نصب کنم.

rt3073
یک شنبه 28 فروردین 1390, 16:08 عصر
یه بخشی به اسم setting وجود داره، می تونی یه متغیر جدید مثلا به اسم ServerName توش تعریف کنی و مقدار بهش بدی. اون وقت توی برنامت فقط کافیه از این متغیر به جای اسم سرورت استفاده کنی. متغیرهایی که به این صورت می سازی رو می تونی هر وقت که خواستی مقادیرشون رو تغییر بدی بدون اینکه نیازی باشه سورس برنامه رو عوض کنی.

samaram
یک شنبه 28 فروردین 1390, 16:47 عصر
یه بخشی به اسم setting وجود داره، می تونی یه متغیر جدید مثلا به اسم ServerName توش تعریف کنی و مقدار بهش بدی. اون وقت توی برنامت فقط کافیه از این متغیر به جای اسم سرورت استفاده کنی. متغیرهایی که به این صورت می سازی رو می تونی هر وقت که خواستی مقادیرشون رو تغییر بدی بدون اینکه نیازی باشه سورس برنامه رو عوض کنی.

عذر میخوام متوجه منظورتون نمیشم. کجا بخشی به اسم setting وجود داره؟ تو اس کیو ال؟ کجاش؟

rt3073
یک شنبه 28 فروردین 1390, 17:19 عصر
وقتی برنامه در ویژوال استودیو بازه توی solution explorer اگه نگاه کنید زیر اسم پروژه یه properties وجود داره که داخلش Settings.setting هست. روی اون دو بار کلیک کنید و بازش کنید. در زیر Name اسم مورد نظرتون برای متغیر را می نویسید. در بخش Type نوع متغیر را تعیین می کنید که اینجا برای نگهداری اسم سرور می تونید از String استفاده کنید. یه بخش Scope داره، اگه روی Applicaion بگذارید قادر به تغییر مقدار متغیر در برنامه نیستید و این متغیر حالت read only پیدا می کنه ولی اگه روی User بگذارید می تونید مقدار اون را تغییر بدید. در قسمت Value هم مقدار مورد نظر برای متغیر را می نویسید. با این کار می تونید تصور کنید که یه متغیر Global دارید که همه جای برنامتون می تونید ازش استفاده کنید.
برای استفاده از این متغیر فرض کنید متغیر ServerName را در Setting ایجاد کرده ایم و اسم پروژمون هم Pro هست، می نویسیم:

string s=Pro.Properties.Settings.Default.ServerName;
اینطوری هر جای سورس برنامتون که نیاز به اسم سرور بود می تونید از کد بالا استفاده کنید.

اگه توی فولدر bin\debug برنامه نگاه کنید یه فایلی هست که مثلا اگه تصور کنیم اسم پروژمون همون Pro هستش به صورت Pro.exe.config یا Pro.exe وجود دارد که typeاش XML Configuration هست. تمام تنظیماتی که در Setting ذخیره می کنید در این فایل به صورت XML ذخیره می شه که همیشه همراه برنامتون هم هست حتی بعد از نصب برنامه. پس وقتی اسم سرور تغییر می کنه فقط کافیه این فایل رو توی نرم افزاری مثل NotePad باز کنید و Value مربوط به متغیر اسم سرور را به نام جدید تغییر بدید.

امیدوارم گیجتون نکرده باشم :لبخندساده: