PDA

View Full Version : فراخوان بخش PHP

مهدی کرامتی
پنج شنبه 17 مهر 1382, 07:41 صبح
سلام دوستان.
میبینم که این بخش هم یواش یواش داره راه میافته. من از این موضوع خوشحالم چون خودمم علاقه زیادی به PHP دارم.

اگر دوستانی را میشناسید که میتوانند در این بخش فعالیت کنند لطفا خبرشان کنید تا این بخش را بیشتر تقویت کنیم.

با تشکر،
مدیر سایت.

shaniaki
پنج شنبه 17 مهر 1382, 09:54 صبح
با عرض ادب:
خودم یه چند نفر رو جمع کردم یه گروهشون رو هم مامور یاد گرفتن php کردم.
تا چند وقت دیگه باید به یه سوالایی مثل «چگونه با PHP ماشین حساب بنویسیم» برخورد خواهید کرد. :lol:
به من چه خودتون خواستید. :wink:

یه عشق برنامه نویسی خفن

JavanSoft
یک شنبه 20 مهر 1382, 16:02 عصر
من هم بتازگی PHP رو شروع کردم ... زیاد وارد نیستم .. اما امیدوارم با کمک دوستان یواش یواش یاد بگیرم

مهدی کرامتی
یک شنبه 20 مهر 1382, 20:02 عصر
واقعیت اینه که PHP اینقدر مزایا نسبت به موارد مشابه (ASP.NET و ...) داره که اگه براتون بگم:
1- یک طومار خواهد شد.
2- دیگه هیچ کس به ASP.NET‌ و امثال آن نگاه هم نخواهد کرد!!!

JavanSoft
یک شنبه 20 مهر 1382, 22:06 عصر
آقای کرامتی عزیز Ebookهاتونو Download کردم ... یک محیط بسیار توپ برای کار روی PHP نیز پیدا کردم که هم Editorباحالی داره هم کمپایلر جالب
Apacheرو هم گرفتم MySql رو هم همینطور

افتابه لگن 7 دست ........ 8)

حالا باید چطوری شروع کنم

1) من Cرو بلد هستم ... با SyntaxPHPمشکلی ندارم
2) HTMLرو هم بلد هستم
3) اما نمی تونم بفهمم این برنامه هایی که می نویسم چگونه کار میکنند یا اصلا چرا اینجوری می نویسم ... مثل یک نقطه کور تو ذهنم است که چرا ما چند فایل PHP تشکیل می دهیم و با Html قاطی میکنیم ... مثل ادمی که ماشین خریده ولی نمی دونه این ماشین به چه دردی میخوره

4) لیست دستورات PHP و کاربرد انها را از کجا میتونم گیر بیاورم ؟
و کلی سوال دیگه
:?:

houtanal
یک شنبه 20 مهر 1382, 22:31 عصر
اساتید مرا به خاطر دخالت در ای مسئله میبخشند اما چند مرجع را برای دوستمان معرفی میکنم

1. php & mysql web development(sams)******
بهترین کتابی که من در این زمینه دیده ام
2. php Developers cookbook(sams)****
همان طور که از نامش پیداست برای برنامه نویسان نوشته شده است و در کل
کتاب بسیار جالبی است
3. MySQL and PHP Database Applications(M&T Books)***
بیشتر به بحث در رابطه با بانک اطلاعاتی mysql به همراه php می پردازد. در نوع خود کتاب بسیار خوبی است
4. MySQL&mSQL(O'reilly)***
این کتاب بیشتر به بحث در رابطه با بانک های اطلاعاتی می پردازد تا php
این کتاب به طور موازی mysql و msql را و کاربرد های آنها را آموزش میدهد

5. Oreilly-PHP Pocket Reference(**)
به نظر من کتاب بسیار خوبی برای شروع است اما برای ادامه نه!

6. مرجع کامل php4 ترجمه گروه مهندسی ساحر****
من اکثر کتاب های ترجمه شده توسط این گروه را دارم در کل ترجمه این گروه روان و قابل فهم است اما در مورد کتاب اینکه کتاب بسیار کاملی است ولی من ترجیح میدهم بسیاری از مطالب را در کتاب دیگری بخوانم(به خصوص مبحث شی گرایی را)

سایت ها:
php.net******(Complete Reference)
(Project Center)******Sourceforge.net
(Main php Spenser)******www.zend.com
(It is little yet but it is wonderful)****iranphp.net
(Quick php Guide)***www.netkadeh.com
(Scripts Reference)*****www.hotscripts.com

...

* = کیفیت از نظر شخصی من

JavanSoft
یک شنبه 20 مهر 1382, 23:09 عصر
ممنون
واقعا عالی بود

من از تمامی مرجع های گفته شده فقط همان کتاب قطور ساحر رو دارم

اما بنظرم می رسد چیزی رو قبل از این باید بخوانم

ببینید ... من همانگونه که گفتم مشکلی با زبان PHPکه در این کتاب گفته شده و یا تکنیکهای OBندارم ... چیزی که من نمی فهمم ... یک چیز گنگ راجب به دلیل استفاده از PHP است

من تاریخچه PHPرو مطالعه کردم ...نمونه کارهای انرا هم دیدم ... اما هنوز نمی دانم چرا از PHPاستفاده میکنیم

houtanal
یک شنبه 20 مهر 1382, 23:26 عصر
لطفا مقاله چرا php را در همین بخش بخوانید
در iranphp.net هم مقاله جالبی وجود دارد

مهدی کرامتی
دوشنبه 21 مهر 1382, 01:14 صبح
چرا از PHP استفاده میکنیم؟
ببین، ما وقتی میخواهیم برای یک محیط Desktop‌ برنامه بنویسیم از زبانهایی مانند Delphi ، VB ، <span dir=ltr>Visual C++</span> استفاده میکنیم. حالا فرض کن بخواهیم یک برنامه بنویسیم که تحت وب (روی یک سایت اینترنتی) اجرا شود. پس حالا باید برنامه را با یک زبان ویژه برنامه‌نویسی تحت اینترنت مانند PHP‌ ، ASP.NET و ... بنویسیم.

برای شما که اصولا Delphi کار هستی PHP خیلی راحت خواهد بود. برای درک مفاهیم بهتره فصل Web Broker را در راهنمای PDF‌ دلفی مطالعه کنید. بدین ترتیب مفاهیم پروتکلهای تحت وب را درک خواهید کرد. کمی تمرین نوشتن برنامه‌های Web Based با دلفی بصورت CGI و ISAPI هم تجربه خوبی بوده و باز هم به درک بهتر مفاهیم برنامه‌نویسی وب کمک زیادی میکند.

اگر باز هم سوال داری یکی یکی بپرس تا بهش برسیم :wink:

JavanSoft
چهارشنبه 23 مهر 1382, 00:46 صبح
بالاخره گیر ذهنی من رفع شد

ضمن تشکر از پیگیری آقای کرامتی عزیز و هوتن گرامی من پس از یک Chatتقریبا 35 دقیقه ای با آقای هوتن القاسپور(houtanal) توانستم مشکل خودم را حل کنم

قضیه از این قرار بود که من اصلا متوجه نمی شدم چرا در PHP ما کد می نویسیم و در HTML اجرا می کنیم ... جوابی که پیدا کردم این بود که HTMLصفحه رابط ما با کاربر و PHP برنامه ای است که برای پاسخ به ان صفحه می نویسیم

البته این تعریف ناقص است و انچه اقای کرامتی در این تاپیک و هوتن عزیز در "چرا PHP" قید کرده اند بمراتب کار آمد تر است اما برای شروع من نقطه عطفی خواهد بود

البته حدس می زنم PHP که روی کامپیوتر من بود دچار اشکال باشد اما با کمک هوتن عزیز لینک خوبی را پیدا کردم که اجازه می دهد تمامی محیط لازم را Download کنید . این محیط شامل PHP/Apache/MySql است . دوستان می توانند از آدرس

http://www.apache2triad.org/files.php
این بسته را دریافت کنند

اما برای کار با PHP هیچ محیط استانداردی وجود ندارد ... برای کسانی که مثل من عادت کرده اند با یک محیط IDE سرو کار داشته باشند علاوه بر لینکهایی که آقای کرامتی قبلا گفته اند اکیدا توصیه میکنم این نرم افزار را هم تست کنید
http://www.ankord.com/

و برای کسانی که باز هم مثل من می خواهند شروع به کار کنند اما نمی دانند دستورات PHP چه کاری انجام می دهند و دوست دارند کمی از صفر شروع کنند خواندن این مقاله را توصیه میکنم
http://www.iranphp.net/modules/sections/index.php?op=viewarticle&artid=35

و به همه کسانی که PHPکار می کنند علی الخصوص آقای کرامتی و آقای هوتن عزیز اخطار می کنم که فکر نکنید از دست من راحت شدید .. من با سوالات فراوان بر میگردم

Mohammad_Mnt
چهارشنبه 23 مهر 1382, 02:32 صبح
واقعیت اینه که PHP اینقدر مزایا نسبت به موارد مشابه (ASP.NET و ...) داره که اگه براتون بگم:
1- یک طومار خواهد شد.

:shock: آقا مهدی ، فقط کافیه این خبر به گوش آقا وحید برسه :twisted:

مهدی کرامتی
چهارشنبه 23 مهر 1382, 10:36 صبح
اما برای کار با PHP هیچ محیط استانداردی وجود ندارد
وجود دارد، اما بقول شما استاندارد نیست.

تاپیک IDE های موجود برای PHP‌ را ببینید.

JavanSoft
چهارشنبه 23 مهر 1382, 14:00 عصر
من هم همین را عرض کردم ...بهر حال ممنون ... فعلا یکسره وقتم را روی مطالعه PHPگذاشتم ... راستی شما نظرتون راجب به Pack که گفتم چیه

مهدی کرامتی
چهارشنبه 23 مهر 1382, 14:21 عصر
راستی شما نظرتون راجب به Pack که گفتم چیه
کدوم Pack؟

Inprise
چهارشنبه 23 مهر 1382, 15:05 عصر
1- یک طومار خواهد شد.

:shock: آقا مهدی ، فقط کافیه این خبر به گوش آقا وحید برسه :twisted:

اگر لطف کنی و خودت بگوشش برسونی خیلی خوب میشه ! فجیع طلبه یه تیریپ کل کل اساسی ام تا ملت PHP کار کرکره رو بکشن پائین ( :twisted: ) و ملت ASP . NET کار حساب کار دستشون بیاد ! 8)

اینپرایز خطرناک :!:

مهدی کرامتی
چهارشنبه 23 مهر 1382, 15:31 عصر
اگر لطف کنی و خودت بگوشش برسونی خیلی خوب میشه ! فجیع طلبه یه تیریپ کل کل اساسی ام تا ملت PHP کار کرکره رو بکشن پائین و ملت ASP . NET کار حساب کار دستشون بیاد !
بسم‌ا...
ما آماده‌ایم :evil2:

houtanal
چهارشنبه 23 مهر 1382, 15:43 عصر
هر کس اگر کارشو خوب بلد باشه می تونه کارهای زیادی باهاش بکنه بنابراین این بحث ها از شما اساتید و پیشکسوتان بعیده

مهدی کرامتی
چهارشنبه 23 مهر 1382, 15:46 عصر
هر کس اگر کارشو خوب بلد باشه می تونه کارهای زیادی باهاش بکنه بنابراین این بحث ها از شما اساتید و پیشکسوتان بعیده
شما صحیح میفرمایید و چنین بحثی بیمورد است.

Inprise
چهارشنبه 23 مهر 1382, 15:49 عصر
اگر لطف کنی و خودت بگوشش برسونی خیلی خوب میشه ! فجیع طلبه یه تیریپ کل کل اساسی ام تا ملت PHP کار کرکره رو بکشن پائین و ملت ASP . NET کار حساب کار دستشون بیاد !
بسم‌ا...
ما آماده‌ایم :evil2:

طرح بحث با تو ! بقیه رفقا رو هم خبر میکنم . بسم ا... :wink:

نمیدونم علامه جعفری بود یا ویکتور هوگو شاید هم هملت بود که میگفت : علم میوه ایست که بر شاخسار مباحثه میروید ! :roll: :roll: :roll:

JavanSoft
پنج شنبه 24 مهر 1382, 02:12 صبح
ای داد بیداد ... آقا آجان بیار اینا بچه مردمو خط خطی کردند رفت :D

اولش فکر کردم من تو این بخش تنها هستم .. اما بعد دیدم مثل اینکه مدعی زیاد هست

اما 1 سوال واسه من مونده
آقای کرامتی شما که می گویید PHP کند است آیا بخاطر PHPBB از اون طرفداری می کنید؟

houtanal
پنج شنبه 24 مهر 1382, 03:27 صبح
آقای وکیلی مورد اول این لینک چیز جالبی نوشته است
http://php.weblogs.com/php_asp_7_reasons

نمیدونم علامه جعفری بود یا ویکتور هوگو شاید هم هملت بود که میگفت : علم میوه ایست که بر شاخسار مباحثه میروید !

گفته مباحثه نه ....... :roll:

مهدی کرامتی
پنج شنبه 24 مهر 1382, 11:12 صبح
آقای کرامتی شما که می گویید PHP کند است

آقا جان من کی چنین جسارتی به PHP کردم؟ :خیلی متعجب:

PHP اصلا هم کند نیست. اگر هم در جایی چنین موردی مشاهده شود بدلیل مشکل در سرور است (پیکربندی نامناسب، شلوغ بودن سرور و ...).

JavanSoft
پنج شنبه 24 مهر 1382, 14:06 عصر
آقای کرامتی عزیز ...
1 - در یکی دیگر از تاپیک هادر مقام مقایسه فرمودید به نسبت ASPپایین تر است
2 - در همین فرمها یا دیگر انجمنهای PHPbb نیز همین مشکل وجود دارد .. البته بعضی وقتها

:-[PC Online]-:
شنبه 10 آبان 1382, 09:19 صبح
این تاپیک از اون تاپیکهایی هست که من همیشه تو فورومهای مختلف باهاش مواجه هستم. خیلی ها در مورد تفاوت PHP و سایر تکنولوژیهای برنامه سازی تحت وب سوال میکنند و متاسفانه اکثر پاسخها متعصبانه و بدون در نظر گرفتن جنبه های مختلف یک تکنولوژی، هست.
من با اجازه اساتیدی که تو این انجمن یه عمری فعالیت میکنند مانند DelphiAssistant عزیز که کارش هم خیلی درسته، میخوام که دلایلی که، باعث انتخاب PHP از طرف من شد رو عرض کنم. این دلایل رو در طی کار با این زبان پیدا کردم.

دلایلی که من PHP رو دوست میدارم. :oops:

PHP مجانیه آقا!
بسته Apache/PHP/MySQL در بعد تجاری هزینه اندکی داره و در بعد خصوصی رایگانه. در ضمن نیازات سخت افزاری این سه قلو نسبت به سه قلوی مایکروسافت اصلا قابل مقایسه نیست.
:idea: نکته: منظور از سه قلوهای مایکروسافت IIS/ASP/SQL Server هست.

برای اینکه یه مقایسه ای کرده باشم نظر شما رو به آماری که تو یه مقاله از Tim Converse خوندم جلب میکنم.
ایشون در جدولی تکنولوژی های نظیر ASP، ColdFusion و JSP رو با PHP مقایسه کردم که من به دلیل ایجاز در سخن به ذکر تفاوت ASP و PHP اکتفا میکنم.
هزینه ابزار توسعه ASP بین 0 تا 2500 دلار، Server حدود 1200 دلار و RDBMS مربوطه 5000 دلار برآورد شده، در حالیکه این آمار در مورد PHP به ترتیب 0 تا 250 دلار، 0 دلار و 0 دلار هست. حالا این با در نظر گرفتن Framwork دات نت خیلی بالاتر از این حرفا میشه. (منظور از Server یک سرویس دهنده وب تک پروسسه هست.)
از قدیم و ندیم میگن: هر چیز مفت الکی مفت نیست. اما خواهش میکنم این مثل رو در مورد نرم افزارهای Open Source بکار نبرید.(اگه کسی خواست رو این مورد میتونم باهاش بحث کنم)
لایسنس PHP، تحت GPL هست یعنی Copyleft هست. البته لایسنس PHP 4 که Zend Engin رو داره تحت QPL هست.

PHP سادست.
PHP در مقایسه با سایر تکنولوژی های وب نظیر JSP، CGI به مراتب ساده تر است. برای مثال شما برای یک ارتباط ساده با پایگاه داده یا فراخوانی Remote-Server نیاز به درک عمیقی از زبانهای برنامه نویسی ندارید. بر خلاف Perl که به قول برنامه نویسها یک زبان Write-Only هست، Syntax پی اچ پی بسیار ساده و قابل فهم هست، چه بسا که اگه سابقه برنامه نویسی با زبانهایی نظیر C و JAVA داشته باشید، سیتکس تقریبا یکسانه.(اگه عمری باقی بود برای C کارها یه مقایسه ای انجام میدم.)
بسیاری از توابع ویژه و مفید نظیر توابعی که برای ارتباط با پایگاه داده Oracle هست یا توابعی برای واکشی ایمیلها از یک IMAP Server وجود داره، قبلا برای شما نوشته شده.
PHP یک زبان HTML-Embedded هست یعنی کدهای PHP درون صفحات HTML درج می شوند. خوب این ویژگیهایی داره. مثلا خیلی سریع می تونیم کدهای PHP رو به HTML تولید شده توسط ادیتورهای ویزی ویگ اضافه کنیم. کار دیزاینز یا طراح با کار Developer مجزا میشه. هر خط از HTML لازم نیست با دستورات زبان تولید بشه و ...
به به رسیدیم به تاج سر دلایل و اون Cross-Platform بودن اونه. PHP بصورت Native تو Flavorهای رایج UNIX، سیستم عامل ویندوز و Mac OS X اجرا میشه.PHP با سه HTTP Server معروف نظیر آپاچی، IIS و iPlanet Server که همون Netscape Enterprise Server هست سازگاری داره. حتی با سرویس دهنده های ناشناخته تری نظیر fhttpd کار میکنه.
خوب فکر کنید این چه قابلیتی به ما میده. یه نمونه اش اینکه روی ویندوز کد می نویسیم و روی هاست Linux-base آپ لود میکینم و اجرا میکنیم. برای اجرای اون لازم نیست کار توسعه رو تو Platform خاصی انجام بدیم.

خوب تایپ اینها زیاد وقت نبرد اما ادامه اش بمونه امشب یا فردا که یکم بریم به کار و زندگی مونم برسیم.
اما حالا حالاها ادامه دارد. در مورد تک تک تاپیکها هم حاضرم مفصلتر نوضیح بدم. من بدور از تعصب سعی میکنم جنبه های مختلف PHP رو بررسی کنم و شما رو به این دین دنیای مجازی ترغیب کنم.
روده درازی من رو می بخشید، چون عادت ندارم تیتر وار صحبت کنم.

berehneh
یک شنبه 30 آذر 1382, 11:14 صبح
این بحث بیشتر از اینکه شبیه بحث برنامه نویسا باشه شبیه بحث بچه دبستائیها ست. مثل اینکه بپرسی انگور بهتره یا انار(دلیل مقایسه هم این باشه که جفتشون میوه ان و جفتشون با ان شروع میشه)

oxygenws
یک شنبه 05 بهمن 1382, 03:26 صبح
سلام،
من هم اومدم!! یه مدتی هست که php کار می کنم. اگر مشکلی بود، سعی می کنم رفع کنم :)
موفق باشید، امید

moeen amirlatifi
یک شنبه 26 بهمن 1382, 18:45 عصر
با سلام به دوستان محترم
من اصلا نمیتونم یک بانک با my sql بسازم سوال من اینه که ما وقتی در کد برنامه از تابع تولید بانک استفاده میکنیم بانک اجاد میشه یا نه باید بریم در خود my sql اونو بسازیم در ضمن اگر لطف کنید به من در مورد host username password موجودر کد اتصال به بانک توضیح بدین ممنون میشم با توجه به اینکه من تازه php کار میکنم.

oxygenws
یک شنبه 26 بهمن 1382, 20:23 عصر
معین جان من به سوالت تو اون پییام جدایی که فرستادی جواب دادم:)
موفق باشید، امید