PDA

View Full Version : تشخیص عبور یک شی .

omidlolo
یک شنبه 07 فروردین 1390, 09:36 صبح
سلام
من تازه کار با AVR را شروع کردم. دنبال روش و مداری میگردم برای تشخیص عبور یک شی ای. مثلاً سنگی که عبور کرد میکرو یک حرف را به کامپیوتر بفرسته. لطفاً کمک کنید.
بچه ها مادون قرمز را پیشنهاد کرده بودند. لطفا راهنمایی کنید.

ژوپیتر
چهارشنبه 10 فروردین 1390, 01:50 صبح
با توجه به رنگ، اندازه، فاصله و سرعت اشیاع میتوان از سنسورهای مختلفی استفاده کرد که سنسور مادون قرمز یکی از اونهاست، سرعت خوبی داره ولی در فاصله، رنگهای متفاوت و اشیاع با اندازه کوچک به مشکل بر میخورید. در ضمن نور محیط هم تاثیر گذار خواهد بود. من در دانشگاه برای یکی از دوستانم همین مورد رو ساختم و تکنیکی رو که به کار بردم رو براتون می نویسم.

برای تشخیص عبور اجسام من از دو فرستنده و دو گیرنده مادون قرمز استفاده کردم، نکته اول: من از دو بورد یکسان با دو میکروی یکسان استفاده کردم و پورت سریال هر میکرو را به نحوی به سنسور های مادون قرمز وصل کردم که در حالت low active عمل کنند و دقیقا مانند این است که بدون سیم دو میکرو کنترلر رو از طریق پورت سریال به هم وصل کنید. RX به گیرنده و TX به فرستنده.
نکته دوم: برای تشخیص عبور اجسام و حتی تعیین جهت حرکت کافیست اطلاعات مشخصی مانند یک Unicode بین دو میکرو با ریت مشخصی ارسال و دریافت شود، با قرار دادن یک سنسور گیرنده از میکروی 1 در برابر فرستنده میکروی 2، با عبور اجسام این ارتباط قطع می شود و با Timeout در گیرنده، همان میکروی 1 قابل تشخیص است. در طرف دیگر فرستنده میکروی 1 در برابر سنسور گیرنده میکروی 2 قرار می گیرد، میکروی 1 با ارسال اطلاعات جدید همواره میکروی 2 را update میکند، با ارسال اطلاعاتی مانند یک شمارنده که در میکروی 1 شمرده شده سپس به میکروی 2 ارسال می شود، میکروی 2 با دریافت اطلاعات جدید همان اطلاعات جدید را دوباره به میکروی 1 ارسال میکند، این کار باعث میشود تا قطع ارتباط با Timeout در فرستنده در همان میکروی 1 قابل تشخیص باشد، این به معنای عدم دریافت اطلاعات جدید توسط میکروی 2 است.
نحوه نصب سنسورها و قابلیت جابه جایی اونها به شما کمک میکند تا حالات متفاوتی رو به وجود بیارید، مثلا با نصب اونها در کنار هم با فاصله 5 سانتیمتر دو خط موازی در کنار هم با فاصله 5 سانتیمتر ساخته اید که اگر جسمی با قطر بیش از 5 سانتیمتر از آنها عبور کند، ابتدا یک ارتباط قطع، سپس هردو ارتباط قطع، بعد ارتباط اول دوباره وصل و سپس هر دو ارتباط وصل میشوند.
خوبی اینکار به دو دلیل است، کم کردن تاثیر نور محیط با استفاده از بافرهای دیجیتال یا فیلتر های AC که نور محیط رو که خاصیت DC در این نوع گیرنده ها رو دارند حذف میکنند و دلیل بعدی اینه که محدوده کاری سیستم کاملا قابل کنترل و تغییره، ضمنا با اتصال میکروی 1 به کامپیوتر میتونید کارهای مورد نظرتون رو انجام بدید.
موفق باشید.

mojahed2011
چهارشنبه 15 تیر 1390, 15:49 عصر
ژوپیتر جان ممنون از توضیح کاملت ولی اگه کمی بیشتر درباره نحوه استفاده ونوع ابزارهای مورد نیاز توضیح بدین ممنون میشم.