PDA

View Full Version : jpa یا hibernate

L u k e
یک شنبه 07 فروردین 1390, 23:52 عصر
سلام
من می خواستم دنبال راه بهتره واسه کار با Database برم این 2 تا رو گیر آوردم کدومشون بهترن و چه قابلیت هایی دارن
خیلی ممنون

persianshadow
سه شنبه 09 فروردین 1390, 09:33 صبح
خب JPA استاندارد هست و از طرف اوراکل پشتیبانی میشه و در اصل میشه گفت JSR داره , Hibernate هم یک فریم ورک برای کار با دیتابیس هست
و خب قابلیت های مختلف دیگه ای داره.برای اکثر کارهای که شما دارید JPA جواب گو هست.

javaphantom
سه شنبه 09 فروردین 1390, 10:38 صبح
سلام
من می خواستم دنبال راه بهتره واسه کار با Database برم این 2 تا رو گیر آوردم کدومشون بهترن و چه قابلیت هایی دارن
خیلی ممنون

JPA همانطورکه گفته شده جزو کتابخانه استاندارد جاوا هست. لازم به ذکر هست که این کتابخانه همگی بصورت abstract هست. یا به عبارت دیگر یکسری interface که هیچ implementation وجود نداره. شرکتهای مختلف از جمله Hibernate toplink eclipselink openjpa اومدن و این interface ها رو implement کردن. یعنی وقتی شما می خواهی با jpa کار کنی باید jar فایلهایی که این interface ها رو implement کردن داشته باشید.

اما لازم به ذکر هست که hibernate خیلی قدیمی تر و قوی تر از jpa 1 بوده و jpa خودش مقلد این framework بود.

الان هم hibernate قابلیتهایی داره که jpa هنوز به اون قدرت نرسیده JPA 2 . اما در کل بحث استاندارد یک چیزه بالاتر از محصول هست. یعنی اینکه استاندارد به نظر من بهتره.

شما می تونید از JPA استفاده کنید و با implementation یکی از این محصولات مانند hibernate یا eclipselink

L u k e
سه شنبه 09 فروردین 1390, 11:47 صبح
منظورتون از استاندارد jpa ست ؟
تو فروم های خارجی که hibernate به عنوان استاندارد قبول داشتن و همه جا از hibernate می گن
از لحاظ امکانات و سرعت چی ؟ ( فکر کنم hiber بهتر باشه مثل اینکه تیم فعالی هم داره )
پس همتون jpa رو پیشنهاد می کننید ؟ ( زیاد نمی خوام درگیر بشم فقط یه چیزی ساده که یه زره کارمو راحت تر کنه )

mazdadoost
سه شنبه 09 فروردین 1390, 12:05 عصر
به نظر من جفتشون در عین سادگی پیچیدگی بیشتری رو در نهایت ایجاد می کنند!
جواب کوتاه!
جواب بلند .... اگر خواستید!
سال نو مبارک پسرا!

L u k e
سه شنبه 09 فروردین 1390, 14:21 عصر
آره درسته کار با JDBC و Store Prodecuteres ها خیلی ساده است ولی وقت گیر
این hibernate jpa چیه دیگه ؟ مگه 2 تا چیز جدا از هم نیستن ؟

javaphantom
چهارشنبه 10 فروردین 1390, 11:11 صبح
آره درسته کار با JDBC و Store Prodecuteres ها خیلی ساده است ولی وقت گیر
این hibernate jpa چیه دیگه ؟ مگه 2 تا چیز جدا از هم نیستن ؟

اول بحث ORM اومد بعد hibernate پیاده سازی کرد. سان اراکل خوشش اومد JPA رو داد بیرون. بعد شروع کرد به کامل کردن مفاهیم و گسترش JPA. اما hibernate همچنان پیشتازه.

استاندارد یعنی اینکه همه فهم. یعنی اینکه فرهنگ. hibernate داره برای خودش کار می کنه یک فریم ورک مثل خیلی از فریم ورکهای popular مثل struts, spring seam.

برای فهم بیشتر jpa یا hibernate باید بری سراغ فلسفه اصلیشون یعنی ORM