PDA

View Full Version : استاندارد سازی ظاهر برنامه چگونه است؟(رنگ بدی ،فونت و اندازه)

ztx4
سه شنبه 23 فروردین 1390, 02:52 صبح
سلام
وقت شما به خیر
من مطالبی دیدم مبنی بر اینکه فلان برنامه از نظر رنگ بندی درست نیست و چون ترکیب رنگی اش استاندارد نیست چشم کاربر رو خسته می کنه.همین مطالب رو در مورد فونت و اندازه ی نوشته ها هم شنیدم)

اما هیچ اطلاعی از این موضوع ندارم.
لطفا بفرمایید چه رنگ ها و فونت هایی باید استفاده بشه که چشم کاربر خسته نشه.
چه ترکیب رنگیی مناسب ارزیابی می شه؟

ممنون

eshpilen
سه شنبه 23 فروردین 1390, 08:36 صبح
الان همین آوتارت رو نگا کن.
کلش چهارگوشه.
زبونش اندازه زبون گاوه.
خب این آواتار نمیتونه یه آواتار جدی باشه. درسته؟
همینطور یه برنامه با رنگ و ظاهر جنگول منگول هم نمیتونه یه برنامه برای کارهای جدی باشه.
درسته؟

مهران رسا
سه شنبه 23 فروردین 1390, 09:43 صبح
به هر حال شما باید از یک بعد روانشناسانه هم به این قضیه نگاه کنید . شرکت های بزرگ در زمان پیاده سازی User Interface ، یک تعداد روانشناس دارند که در مورد انتخاب رنگ ها باهاشون مشورت میکنند.

eshpilen
سه شنبه 23 فروردین 1390, 10:00 صبح
با منی؟
من بیشتر خواستم مزاح کنم.
البته بنظرم حرفم رو میشه بصورت درست تفسیر کرد.
بهرحال اونم یه بعد روانشناسانه هست دیگه!

مهران رسا
سه شنبه 23 فروردین 1390, 10:29 صبح
با منی؟
من بیشتر خواستم مزاح کنم.
بهرحال اونم یه بعد روانشناسانه هست دیگه!
نه در جواب جناب ztx4 گفتم .

البته بنظرم حرفم رو میشه بصورت درست تفسیر کرد.
میتونی با مخلوطی از مطالب منابع انگلیسی یه کارهایی بکنی واسمون ؟ تا حالا مقاله فارسی خوبی در این مورد ندیدیم . فکر کنم برای خیلی ها مفید باشه :)

Mehdi Asgari
سه شنبه 23 فروردین 1390, 10:35 صبح
About Face: The Essentials of User Interface Design
User Interface Design for Programmers

eshpilen
سه شنبه 23 فروردین 1390, 11:16 صبح
نه در جواب جناب ztx4 گفتم .

میتونی با مخلوطی از مطالب منابع انگلیسی یه کارهایی بکنی واسمون ؟ تا حالا مقاله فارسی خوبی در این مورد ندیدیم . فکر کنم برای خیلی ها مفید باشه :)
اوهه کی میره اینقدر راه رو!
بابا اینا که چیز خاصی نیست.
یخورده آدم مخ و منطق خودش رو بکار بندازه و روی نرم افزارهای حرفه ای هم دقت و تفکر بکنه بقدر کافی معیار دستش میاد.
ما هم که مدیر مخصوص بخش رابط کاربری در میکروسافت و اپل نیستیم.
میخوای پیام خطا بدی خب رنگش قرمز!
میخوای هشدار بدی مثلا زرد.
پیام موفقیت: سبز.
البته بعضیا همینا رو هم رعایت نمیکنن و اصلا برعکس عمل میکنن!!
اینا اصولش هست. و از این جزییات بازم هست و بیشتر اونا رو باید با معیارهای کلی و استنباط بدست آورد.
بعد رابط کاربری هم که موارد درشتش معلومه خب. اینکه رنگ چطوری باشه. فونت چطوری باشه. حتی فلان دکمه کجا باشه. اندازش چقدر باشه. در عرضش کشیده تر از حالت پیشفرض باشه. عادی باشه. و غیره. اینا رو بنظر من آدم خودش باید با تفکر و تحلیل و مقایسهء برنامه های مختلف بفهمه. و بستگی به شرایط و کاربرد و کاربر برنامه دارن.
برنامه نویسی هر خط کدش و هر خصیصهء رابط کاربرش نیاز به تفکر و تحلیل و استنباط داره. البته مقدارهای پیشفرض و هوشمندی خود سیستم در خیلی موارد کفایت میکنن یا مناسب ترین هستن.

ztx4
سه شنبه 23 فروردین 1390, 11:42 صبح
الان همین آوتارت رو نگا کن.
آقا مثال دیگه ای نداشتی که گیر دادی به آواتار ما؟:لبخندساده:
شوخی بود.

اگر انجام بشه مت هم دعا گو خواهیم بود...
مرسی

مهران رسا
سه شنبه 23 فروردین 1390, 12:49 عصر
اینا اصولش هست. و از این جزییات بازم هست و بیشتر اونا رو باید با معیارهای کلی و استنباط بدست آورد.
رسیدن به این استنباط های درست یا با تجربه به دست میاد یا با مطالعه .

eshpilen
سه شنبه 23 فروردین 1390, 16:08 عصر
درسته. درمورد همه چیز همینطوره.
البته بعضی چیزا رو فقط با بررسی تئوریک میشه فهمید یا به اینصورت خیلی سریعتر/راحتتر فهمید، و بعکس بعضی چیزا رو بصورت تجربی میشه فهمید یا خیلی سریعتر/راحتتر فهمید.