PDA

View Full Version : برنامه نویسی شی گرا در asp.net

aidinwashere
یک شنبه 20 شهریور 1384, 11:35 صبح
سلام.
دوستان آیا شما در Asp.net برای حل مساله از روش های بزنامه نویسی شیء گرا استفاده میکنید/کردید؟
یا همان روش Structured؟
و آیا برنامه نویسی اصولی در Asp.net همان Structured است؟
یا بستگی به مساله دارد؟
یه مساله بگید که راه شیء گرای آن بهتر از structured باشد.
یعنی میخوام کلاس تعریف کنم و از این دست.
با احترام.

kochol
یک شنبه 20 شهریور 1384, 11:52 صبح
من با شی گرا خیلی موافقم
فقط نمی دونم چه طوری

SalarSoft
یک شنبه 20 شهریور 1384, 13:16 عصر
برای نوشتن برنامه های شی گرای واقعی باید ذهن شما شی گرا باشد. در این صورت مسئله برنامه نویسی به این روش خود به خود حل شده است و فرقی نمی کند برای چه برنامه می نویسید.

برای مثال می توانید برای انجام عملیات پوسته سایتتان یک کلاس واحد بنویسید یا برای کل صفحه تان از یک کنترل کاربر برای مدیریت پوسته استفاده نمایید.
در کل نوشتن یک برنامه شی گرا و ساخت یافته به تجربه و سطح معلومات شما از این مبحث بستگی دارد.

Mahdavi
یک شنبه 20 شهریور 1384, 16:04 عصر
دوست عزیز شما تمام متدهای شی گرایی را در برنامه نویسی asp.net هم میتونید استفاده کنید.
البته همانطور که دوستان گفتند شما می بایست اول دید شی گرا داشته باشید.
تما بحث های چند لایه و Remoting و... در وب هم قابل پیاده سازی است. تنها نکته میمونه هنگام اتصال به بانکهای اطلاعاتی که شما دیگه در حالت عادی و ابزار عادی نمی تونید شی گرا کارکنید. یعنی در لایه دیتا شما از بحث شی گرایی خارج میشد. که این مشکل هم با بحث و تکنیک Object Relation Mapping (ORM) حل شده و شما دیگه تو لایه دیتا هم حتی به شکل کاملا شی گرا کار خواهید کرد.

برای شروع بد نیست یه نگاهی به Application Block for .NET خود مایکروسافت نگاهی بندازید که خود یکی از بهترین مثالهای شی گرایی در asp.net هست.

http://msdn.microsoft.com/library/en-us/dnbda/html/f01uipb01.gif

aidinwashere
دوشنبه 21 شهریور 1384, 21:05 عصر
میشه اسم کامل کتاب رو بفرمایید؟
متشکرم
البته من از عکس شما چیزی سر در نیاوردم :)

Mahdavi
سه شنبه 22 شهریور 1384, 07:43 صبح
برید سایت مایکروسافت و رو Application Block for .NET جستجو کنید.

aidinwashere
چهارشنبه 23 شهریور 1384, 16:04 عصر
قبلا رفتیم و موارد زیادی پیدا کردیم که مزاحم شدیم که اسم دقیق کتاب ر بفرمایید.

aidinwashere
جمعه 25 شهریور 1384, 13:23 عصر
دوستان دیگر ...
آقای راد ...
مگه کسی علاقه نداره این مطلبو یاد بگیره؟
پس چرا .net کار میکنین؟

Behrouz_Rad
جمعه 25 شهریور 1384, 15:14 عصر
قبلا در بخش های مختلف، در این باره مفصلا بحث شده...
اصولا شی گرایی منحصر به یک زبان خاص نمیشه و در تمامی زبان ها به عنوان اصل اساسی برنامه نویسی ساخت یافته یا همان Structured Programming شناخته و مورد استفاده قرار می گیره.
چهار اصل مهم و تعدادی قوانین داره که با گذشت زمان مفاهیم جدیدتری از اونها برای توسعه گران شناخته (عرضه) میشه.
مثلا گفته میشه که اشیا قادر به پنهان سازی نحوه پیاده سازی خود از سایر اشیا هستند. (یک اصل)
یا گفته میشه که کلاس های مشتق شده از یک کلاس، قادر به دستیابی به متغیرهای تعریف شده در سطح Privateکلاسی که از اون مشتق شدند نیستند. (یک قانون)
به عنوان مثال اگر من کلاسی رو ایجاد کنم که وظیفه ارتباط با داده های برنامه ی من رو به عهده داشته باشه (اعمالی همانند اضافه کردن، حذف، ویرایش و ....)، در عین اینکه استاندارد های برنامه نویسی ساخت یافته رو رعایت کردم، می تونم در تمامی پروژه های آتی نیز از این کلاس استفاده کنم و این یعنی چرخه استفاده از ابزارهای از پیش ساخته شده که اطمینان بالایی در صحت استفاده از اونها وجود داره (پیدا شده) و یکی از اصول مهم مهندسی نرم افزار به شمار میاد.
مطالعه ی بیشتر شما رو می طلبه.
موفق باشید.

aidinwashere
شنبه 26 شهریور 1384, 01:49 صبح
با تشکر از جواب استاد راد
برای من چه کتابی مفیده؟
آخه میبینم من و اکثرا Dotnet مینویسیم ولی از امکاناتش اونطور استفاده نمیکنیم
فقط یکم کار ساده تر شده
دنبال اینم که از این framework بصورت درست استفاده کنم نه اینکه همونطور که توی Asp Classic مینوشتم اینجا هم بنویسم.
با احترام.

Behrouz_Rad
شنبه 26 شهریور 1384, 05:30 صبح
ابتدا بهتره در مورد اصول و پایه و اساس NET Framework. مطالعه کنید.
کتابی هست با نام OReilly-dot.NET.Framework.Essentials.3rd.Edition.eBook-LiB که بنده شخصا این کتاب رو جهت آشنایی با مفاهیم دات نت خدمتتون پیشنهاد می کنم.
موفق باشید.

kochol
شنبه 26 شهریور 1384, 11:04 صبح
سلام
یه سوال
من که مثلا برای تمام اجزای نمایش داده شده روی فرم از وب یوزر کنترل ها استفاده می کنم.
و برای خواندن یک سلول از یک جدول هم از یک تابعی در کلاس استفاده می کنم که استرینگ برمی گردونه و برای خواندن یک رکورد هم تابعی نوشتم که یک ارایه از نوع استرینگ برمی گردونه و چندتا رکورد هم که بخوام یه تابع دارم که datatable برمی گردونه
چه قدر از شی گرایی استفاده می کنم.

aidinwashere
شنبه 26 شهریور 1384, 20:04 عصر
با تشکر از جوابتون استاد عزیز.
برای شی گرایی چه کتابی معرفی مینمایید که واقعا بوسیله شی گرایی مساله حل کرده باشه نه صرف توضیح موارد شی گرایی.
یعنی واقعا مساله ای رو با این روشا حل کنه.
با احترام

Behrouz_Rad
یک شنبه 27 شهریور 1384, 09:42 صبح
کتاب آقای دیتل (فکر می کنم با عنوان آموزش گام به گام C#.NET بود) که ترجمه شده ی اون هم در بازار وجود داره، در جلد اول در مورد شی گرایی توضیحات کاملی ارائه کرده.
هر چند که ترجمه بسیار بدی داره (مشکل همیشگی)، اما قابل فهم هست.
ذکر مثال های متعدد در حین توضیحات نیز از مزایای این کتاب است.
موفق باشید.

aidinwashere
دوشنبه 28 شهریور 1384, 03:30 صبح
e-book اش رو دارم
با تشکر از راهنمایی شما استاد عزیزم.
با احترام.