PDA

View Full Version : سرعت اینترنتADSL

Mehdi Naderi
یک شنبه 11 اردیبهشت 1390, 15:07 عصر
سلام
من یک خط اینترنت asdl از مخابرات گرفتم که مثلا باید 256 باشه اما الان از سرعت اون راضی نیستم
یه سوال دارم
با این نوع خط به عنوان مثال یک فایل 10 مگابایت در عرض چند دقیقه دانلود میشه ؟ (صرفنظر از ترافیک سایت و ..)
ایا راهی برای فهمیدن سرعت واقعی وجود داره ؟

ژوپیتر
یک شنبه 11 اردیبهشت 1390, 15:15 عصر
متاسفانه در ایران با نام پهنای باند اینترنت رو به فروش میرسونن و چیزی از سرعت سرویس نمیگن، یک خط 256 به همون اندازه قدرت تبادل اطلاعات داره ولی سرویسی که از اون استفاده میکنین مهمه.
من 128 از پتیاک سیستم گرفتم و سرعت دانلودم 40 هستش و خیلی هم راضی هستم، چون یک نواخته و هی وسط دانلود قطع و وصل نمیشه.
اون فایل 10 مگ رو از هر جای دنیا با سرعت متفاوتی دانلود میشه و به سرعت دانلودتون بستگی داره، ممکنه شما خط 256 داشته باشی ولی دانلودت 10 باشه.

FastCode
یک شنبه 11 اردیبهشت 1390, 15:20 عصر
باید به شما ۳۲ کیلوبایت بر ثانیه بده که یک فایل ۱۰ مگی(10485760 بایت) میشه ۳۲۰ ثانیه.

vcldeveloper
یک شنبه 11 اردیبهشت 1390, 21:03 عصر
سرعتی که موقع خرید سرویس به شما اعلام میشه (مثل 128/256/512 و غیره) بر اساس Kb/S (کیلوبیت بر ثانیه) هست. برای اینکه اون رو تبدیل به KB\S کنید، باید سرعت مربوطه رو بر 8 تقسیم کنید. پس اگر سرعت خط شما 256 کیلوبیت بر ثانیه باشه، شما باید بتونید داده ها را با سرعتی در حدود 32 کیلوبایت بر ثانیه دانلود کنید. ممکنه در ساعات مختلف شبانه روز، و در هنگام دانلود از سرورهای مختلف، سرعت شما تا حدودی تغییر کنه. اگر سرعت شمادر اکثر مواقع بسیار کمتر از 32 کیلوبایت بر ثانیه هست (مثلا سرعتی در حدود 25 کیلوبایت بر ثانیه، یا حتی پایین تر از 20 کیلوبایت بر ثانیه)، باید با شرکت مربوطه تماس بگیرید، و علت این کاهش سرعت رو جویا بشید.

وقتی دارید دانلود می کنید (چه با استفاده از مرورگر وب، چه با نرم افزارهای مدیریت دانلود)، سرعت دانلود شما در واحد ثانیه درج میشه، مثلا KB/S (کیلوبایت بر ثانیه)، که این میزان سرعت خط شما ست. برای اینکه نتیجه واقعی تری به دست بیارید، باید در چند ساعت متفاوت از شبانه روز، و از چند سرور مختلف دانلود کنید؛ تا متوسط سرعت خط تون به دست بیاد. البته سایت ها و نرم افزارهایی هم هستند که سرعت خط شما رو با ارسال و دریافت یک سری داده های آزمایشی، بررسی می کنند، و به شما گزارش میدند، مثل سایت speedtest.net. اما بررسی سرعت دانلود توسط خودتون معمولا نتیجه واقعی تری بهتون میده.

eshpilen
یک شنبه 11 اردیبهشت 1390, 22:01 عصر
راستی آیا سرعت دانلود از یک سرور داخلی با سرعت دانلود از خارج از کشور تفاوت میکنه و اگر متفاوت هستن کدومشون معیار سرعت ادعا شده هستن؟

FastCode
یک شنبه 11 اردیبهشت 1390, 22:19 عصر
راستی آیا سرعت دانلود از یک سرور داخلی با سرعت دانلود از خارج از کشور تفاوت میکنه و اگر متفاوت هستن کدومشون معیار سرعت ادعا شده هستن؟

دولت با سایتهای داخلی میفروشه ولی شما خارجی استفاده میکنی.
برای بردست آوردن فرمول درست فقط کافیه حساب کنی که توی کدوم روش دولت دزدی کرده.

من قبلاْ آزمایش کردم.
بستگی به روش محدود کردن سرعت داره.
اگر سرعت خط رو محدود کرده باشن خیر.
در غیر این صورت میتونید تست کنید.
من حدود ۵ ماه قبل یک بار تست کردم و نتیجه این بود که گویی سرعت جدا حساب میشه.
سرور خارجی یک سایت اشتراک فایل بود.فکر میکنم ‌rapidshare.و سایت داخلی هم یک سایت .ir که از آوردن اسمش معذورم.(یا سایت فیلتر میشه یا من ban میشم)
سرعت سرور خارجی وقتی سایت داخلی رو باز میکنید تغییر نمیکنه.ولی سایت داخلی با سرعت خیلی زیاد باز میشه.

ژوپیتر
یک شنبه 11 اردیبهشت 1390, 22:46 عصر
سلام
من یک خط اینترنت asdl از مخابرات گرفتم که مثلا باید 256 باشه اما الان از سرعت اون راضی نیستم
یه سوال دارم
با این نوع خط به عنوان مثال یک فایل 10 مگابایت در عرض چند دقیقه دانلود میشه ؟ (صرفنظر از ترافیک سایت و ..)

به نظر میرسه این سایت تشخیص میده، اما باید چند بار ریست کنی تا مطمئن شی.
http://www.ewert.lu/?name=Bandwith_Meter&file=results&kbps=304.3&downloadtime=34.293&KB=1273.75&recorded=1

vcldeveloper
دوشنبه 12 اردیبهشت 1390, 03:36 صبح
به طور کلی، با توجه به فاصله سرور خارجی، پینگ بسته های دریافتی بیشتر هست، و این میتونه تا حدودی روی سرعت شما نسبت به یک سرور داخلی تاثیر بذاره. البته به شرطی که پهنای باند هر دو سرور و ترافیک اونها رو یکسان فرض کنیم.
البته اگر این طرح اینترانت ملی به سرانجام برسه، محدودیت پهنای باند داخلی شما به شدت کاهش میکنه، اگر بخوایم مثال بزنیم، می تونیم یک شبکه LAN معمولی رو مثال بزنیم که با یک اتصال ADSL با سرعت 512 کیلوبیت به اینترنت وصله؛ اگر شما از کامپیوتر 1 در این شبکه LAN فایلی رو به کامپیوتر 2 در همون شبکه ارسال کنید، متناسب با نوع شبکه شما، سرعت انتقال داده بین این دو میتونه چیزی در حدود 100 مگابیت یا 1000 مگابیت باشه، ولی اگر کامپیوتر 2 بخواد همون فایل رو از اتصال اینترنت موجود دریافت کنه، سرعت انتقال داده اش حدود نیم مگابیت بر ثانیه خواهد بود. در طرح اینترانت ملی هم مشابه همین حالت برای دانلود از سرورهای داخلی و خارجی حاصل میشه (البته با اعداد متفاوت از این مثال).

nameely
دوشنبه 12 اردیبهشت 1390, 03:51 صبح
سلام
یه سوال دارم
با اجازه اگه میشه من یک چیزی بگم اول جواب دوستمون که 256 گرفته رو بدم , منم همین سرعت رو از مخابرات گرفتم و متغیر هستش بین 28 تا 40 ولی بقول اقای کشاورز همون 32 هستش , من 10MB رو در عرض 8 تا 10 دقیقه دانلود می کنم
حالا یک سوال دارم چرا بعضی شرکت ها مثلا 128 می فروشن ولی پیک یا پیتاک اونا تا 150KB/S هم می رسه ؟ یعنی اونا بر حسب KB/S می فروشن یا kb/s ؟
میشه گفت مخابرات با این تغییر سر مشتری رو کلاه می زاره ؟

FastCode
دوشنبه 12 اردیبهشت 1390, 10:48 صبح
با اجازه اگه میشه من یک چیزی بگم اول جواب دوستمون که 256 گرفته رو بدم , منم همین سرعت رو از مخابرات گرفتم و متغیر هستش بین 28 تا 40 ولی بقول اقای کشاورز همون 32 هستش , من 10MB رو در عرض 8 تا 10 دقیقه دانلود می کنم
حالا یک سوال دارم چرا بعضی شرکت ها مثلا 128 می فروشن ولی پیک یا پیتاک اونا تا 150KB/S هم می رسه ؟ یعنی اونا بر حسب KB/S می فروشن یا kb/s ؟
میشه گفت مخابرات با این تغییر سر مشتری رو کلاه می زاره ؟
معاون دیتای مخابرات قم شخصاً به من گفت که:"تنها دلیلشون اینه که زودتر اشتراکتون تمام بشه که دوباره خرید کنید."
و این کارشون غیر قانونیه.

در ضمن مخابرات دیگه اینترنت نامحدود نمیفروشه.همش تموم شد.
فقط ماه اول به من حال داد که ۴۰۰ گیگ ترافیک داشتم.
این ماه به زور ۲۰ گیگ هم نداشتم.

nameely
دوشنبه 12 اردیبهشت 1390, 13:55 عصر
در ضمن مخابرات دیگه اینترنت نامحدود نمیفروشه.همش تموم شد.
فقط ماه اول به من حال داد که ۴۰۰ گیگ ترافیک داشتم.
این ماه به زور ۲۰ گیگ هم نداشتم.
ببخشید , من اشتراک نامحدود 3 ماهه خریدم چطور می خواد زود تموم بشه ؟

vcldeveloper
دوشنبه 12 اردیبهشت 1390, 21:02 عصر
ISP پهنای باند رو به طور کلی میخره، سپس اون رو به خوشه های کوچیکتری تقسیم میکنه، و هر چند تا کاربر رو به یک خوشه متصل میکنه. حالا خیلی وقت ها این پهنای باند بلااستفاده باقی میمونه، ISP هم که بابتش پول داده، پس میاد محدودیت سرعت کاربرانش رو بر میداره، و این باعث میشه که کاربران با سرعتی بالاتر از سرعت قراردادی دانلود کنند، اما محدودیت حجم دارند، پس کاربری که با سرعت بیشتر دانلود میکنه، حجمش هم زودتر تموم میشه، و ناچار حجم اضافی بخره، یا اینکه هر ماه از یک طرح با حجم بیشتر استفاده کنه. کاربرهایی هم که به طور عادی وبگردی می کنند، سرعت بالاتری رو تجربه می کنند، و این خودش باعث کسب رضایت بیشتر مشتری و تبلیغ برای اون شرکت میشه. اینها همه باعث میشه که ISP با وجود مخارج ثابت، درآمد بیشتری کسب کنه. مشتری ها هم راضی تر هستند.