PDA

View Full Version : گفتگو: برنامه های یکسان در سیستم عاملهای مختلف

Directx
جمعه 16 اردیبهشت 1390, 22:03 عصر
:متفکر:
(من که #Cکار هستم می خوام نظر دوستان #C کار رو بدونم لطفا انتقال ندید به تالار دیگه)
راستش هر چند وقت که یه برنامه می نویسم به این فکر می کنم که چرا برنام ام رو برای سیستم عامل های مختلف نمی تونم ارائه بدم
اگه یه برنامه نویس دات نت باشی و صرفا با اون برنام بنویسی مجبوری تا آخر عمر غلام حلقه به گوش ماکروسافت باشی و هر چند ماه یه تکنولوژی جدیدو یه عالمه تلاش برای اپدیت کردن خودت . البته می دونم که اساس زندگی شغلی یه برنامه نویس اپدیت بودنشه ولی به نظر من این چارچوب کار که فقط واسه ویندوز برنامه بنویسیم زیاد جالب نیست تو سالای اخیر تلاشهایی شده که برنامه نوسان دات نت بتونن برنامه هاشون رو برای سیستم عامل های مختلف ارائه بدن که معروفترینشون رو که همه می دونیم پروژه ی منو هستش که با همکاری ناول و خود ماکروسافت سوالی که برام پیش اومده اینه که چرا ماکروسافت خودش اومده و این پروژه رو حمایت می کنه (اگه حمایت نکنه مطمئنا اول راه شکست می خورد) یعنی این به ضرر ماکروسافت و ویندوز نیست؟؟
و اینکه ایا من برنامه نویس می تونم مطمئن باشم که اون چیزایی رو که تو دات نت و #C یاد گرفتم رو به راحتی برای os های دیگه کامپایل کنم و هیچ نگرانی از این بابت نداشته باشم( اگه بشه چی می شه) یا مجبورم که به پلتفرم داخواهم کوچ کنم؟

javad_r_85
جمعه 16 اردیبهشت 1390, 23:34 عصر
ببینید از این سوالا واسه برنامه نویسای دات نت هر چن وقت یه بار پیش می اید واسه خودم هم پیش اومد که چند وقت qt یاد می گرفتم ولی خودم برنامه های را با سی شارپ دیدم که واقعا از سرعت و کارایی اونها حیرت زده شدم و چن وقته به جای فکر روی این مسایل دارم اطلاعات خودم را زیاد می کنم و الان هر چه جلوتر می رم و از تکنولوژی ها جدیدتر استفاده می کنم دیگه نمی تونم ازش دل بکنم و بیشتر لذت می برم با پشتیبانی قوی مایکروسافت از دات نت داره همه راهها هموار می شه واسه سیستم عامل های دیگه شما می تونید از مونو استفاده کنید و اینکه تازه متوجه شدم حتی واسه سیستم عامل آندروید گوگل هم می شه با سی شارپ برنامه نوشت البته لیسانس اون انگار پولی هست و طبق آمار گوگل قدرت و سرعت ویژوال در آندرویید نیز بیشتر از برنامه های جاواست که با Eclips نوشته شده .تازه اینکه من خودم به سی شار پ به عنوان یه زبان برای برنامه های تجاری نگاه می کنم و با اون نمی خوام یه برنامه سیستمی بنویسم و اینجاست که واقعا قدرت اون مشخص می شه

ژوپیتر
شنبه 17 اردیبهشت 1390, 01:07 صبح
وقتی به اسکی میری لباس اسکی تنت کن، وقتی میری غواصی لباس غواصی تنت کن، وقتی هم مهمونی میری لباس مهمونی.
به نظر من زبان برنامه نویسی در اولویت دومه، اولویت اول اینه که با ریسورسهای سیستم عامل کاملا آشنایی داشته باشی و به بهترین وجه ممکن ازشون استفاده کنی. به نظر من QT مثل یک دست لباسه که هرجا میری همون تنته، اما از نظر من در هر سیستم عاملی باید از زبانی استفاده کرد که بهینه ترین کد رو بشه برای اون سیستم نوشت ونه یه کد یونیورسال که تو همه سیستم ها کار کنه.

Directx
شنبه 17 اردیبهشت 1390, 07:55 صبح
وقتی به اسکی میری لباس اسکی تنت کن، وقتی میری غواصی لباس غواصی تنت کن، وقتی هم مهمونی میری لباس مهمونی.

خوب دوست عزیز سوال منم همینجاست ای کاش نوشتن برنامه برای محصولات غیر ماکروسافتی هم به سادگی عوض کردن یه لباس بود اونم وقتی چند سال واسه یاد گرفتن اون صرف کردی

ببینید از این سوالا واسه برنامه نویسای دات نت هر چن وقت یه بار پیش می اید واسه خودم هم پیش اومد که چند وقت qt یاد می گرفتم ولی خودم برنامه های را با سی شارپ دیدم که واقعا از سرعت و کارایی اونها حیرت زده شدم

بله شکی در این نیست

چن وقته به جای فکر روی این مسایل دارم اطلاعات خودم را زیاد می کنم و الان هر چه جلوتر می رم و از تکنولوژی ها جدیدتر استفاده می کنم دیگه نمی تونم ازش دل بکنم و بیشتر لذت می برم با پشتیبانی قوی مایکروسافت از دات نت داره همه راهها هموار می شه
مظور منم این نبود که ازش دل بکنم منظورم این بود که آیا زبانهای برنامه نویسی می تونه به سمتی بره که بشه محدودیت پلتفرم رو برای توزیع برنامه های اون برداشت (البته به زبان مربوط نیست و بیشتر به کامپایلرها مربوطه)
در ضمن بر فرض محال اگه ماکروسافت ورشکست شد با این حسابی که شما رو ماکروسافت می ذارید عملا همه دات نتی ها زندگی شغلی شون به پایان می رسه

به نظر من زبان برنامه نویسی در اولویت دومه، اولویت اول اینه که با ریسورسهای سیستم عامل کاملا آشنایی داشته باشی و به بهترین وجه ممکن ازشون استفاده کنی. به نظر من QT مثل یک دست لباسه که هرجا میری همون تنته، اما از نظر من در هر سیستم عاملی باید از زبانی استفاده کرد که بهینه ترین کد رو بشه برای اون سیستم نوشت ونه یه کد یونیورسال که تو همه سیستم ها کار کنه.

دوست عزیز بهینه ترین کد به ماهیت یه زبان بستگی داره و اینکه یه برنامه نویس چه جوری از اون استفاده می کنه اون چیزی که کدهای یک زبان رو برای یه سیستم عامل بهینه می کنه کامپالره والبته در حال حاضر حرف شما کاملا درسته و مثلا می تونیم به #C بگیم یه زبان ویندوزی( که داره میره همه گیر بشه) و ما زبان برنامه نویسی بهینه نداریم اون چیزی که زبانها رو نسبت به هم برتری میده سادگی اجرای یه دستورالعمله و ما کد بهینه داریم که کاملا به برنامه نویس بستگی داره اگر زبان برنامه نویسی بهینه داشتیم با تکنولوژی جدید امروز میومدن بهینگی زبانها نسبت یه همدیگه رو اندازه می گفتن و دیگه این همه تنوع زبان برنامه نویس نداشتیم که هر کدوم ادعا دارند که زبان خودشون از سایر زبانها برتره:متعجب:

haghft
شنبه 17 اردیبهشت 1390, 08:06 صبح
مسلما هیچ زبانی نیست که از همه برتر باشه پس شما بسته به نیازت باید بری سراغ یکی از اونها و روی همون تمرکز کنی تا به درجه ی استادی برسی اگه بخای هی از این شاخه به اون شاخه بپری هیچی نصیبت نمیشه ولی اگر تو یه زبون متخصص بشه هم پرستیژ بالایی برات میاره هم درآمد خوبی کسب میکنی مهم اینکه غول بشی تو یه زبان به صورتی که خودت یه مرجع کامل(یا تقریبا کامل) برای اون زبان بشی.

Directx
شنبه 17 اردیبهشت 1390, 08:20 صبح
دوست عزیز این مطلب شما کاملا متین ولی بحث ما این نیست و لطفا از موضوع خارج نشید
ما مثلا خواستیم آرما نگرایی کنیم گفتیم یه زبان مثل #C یه زبان Universal بشه چی میشه شما به جای گفتن نقاط ضعف و قوتش میایید بحث رو از موضوع خارج می کنید ولی در هر حال ممنون که نظرتون رو گفتید و هر نظری واسه ما محترمه:لبخند:

javad_r_85
شنبه 17 اردیبهشت 1390, 08:37 صبح
دوست عزیز بهتره قبل انتخاب زبان هدفت رو مشخص کنی اگر می خوای برنامه های سیستمی بنویسی که روی سیستم عامل های مختلف به مشکل بر نخوره و قوی هم باشه C++ و Qt خوبه اگر هم واسه برنامه های تجاری و ویندوز می خوایی برنامه بنویسی C# خوب عمل می کند و سرعت توسعه آن نیز بالاست در ضمن زبانهایی مانند پایتون هستند که بسیار قوی هستند و مظلوم واقع شدند به نظر من اول ببین می خوایی چه کار کنی این زبانها را با هم مقایسه نکن هر کدوم واسه کاری ساخته شدند مثلا شما نمی تونی یه ویروس با سی شارپ بنویسی و یا اینکه زمانی که مشتری مثلا ب شما سفارش یه برنامه کتابخونه داد برنامه ای که چند هفته ای می تونی با سی شارپ بنویسی را بیایی با سی پلاس بنویسی که چندین ماه طول بکشه .........

مظور منم این نبود که ازش دل بکنم منظورم این بود که آیا زبانهای برنامه نویسی می تونه به سمتی بره که بشه محدودیت پلتفرم رو برای توزیع برنامه های اون برداشت (البته به زبان مربوط نیست و بیشتر به کامپایلرها مربوطه)
در ضمن بر فرض محال اگه ماکروسافت ورشکست شد با این حسابی که شما رو ماکروسافت می ذارید عملا همه دات نتی ها زندگی شغلی شون به پایان می رسه

باز هم اگر مایکروسافت ورشکست بشه اینقدر قدرت داره که نزاره ما به مشکل بر بخوره مگه ورشکستگی مال مایکروسافت تنهاست مثلا چن وقت پیش شرکت سان را اوراکل خریداری کرد و به قول جاوا کارها جاوا بی پدر شد حالا دیگه نباید از قدرت جاوا استفاده کرد بهتره به جای این فکر ا در یه زبان استاد بشی حتی اگر آن زبان دیگه کارایی نداشته باشد کمترینش اینه که از تجربیاتت واسه یادگیری یه زبان دیگه استفاده می کنید سختی آن تنها در یادگیری اولین زبان برنامه نویسی هست اصول همشون که یکی هست تنها می مونه syntax

haghft
شنبه 17 اردیبهشت 1390, 11:27 صبح
با پروژه مونو مشخص شد این قصد هست که C# به یک زبان universal تبدیل بشه به نظر من که لیاقتشم داره چون خیلی روان و قابل فهم تر و قابل یادگیریتره و ضعف شدیدی نداره به جز محدودیت به سیستم عامل و فریم ورک(البته به نظر من).