PDA

View Full Version : چند سوال شبکه ای ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

eniak.master
چهارشنبه 23 شهریور 1384, 22:39 عصر
با سلام
بدون مقدمه : یک شبکه رو از لحاظ سخت افزاری نصب کردم که 16 سیستم زیر مجموعه (کلاینت) داره . و در هر سیستم هم ویندوز xp نصبه . اولین کاری که باید از لحاظ نرم افزاری انجام بدم چیه ؟
من برای هر سیستم یک آی پی تعریف کردم .
سیستم 1 آی پی : 10.10.10.1 ساب نت : 255.255.255.0 GAteway : 100.100.100
سیستم 2 آی پی : 10.10.10.2 ساب نت : 255.255.255.0 GAteway : 100.100.100
سیستم 3 آی پی : 10.10.10.4 ساب نت : 255.255.255.0 GAteway : 100.100.100
در این کار شبکه send میکنه ولی recive نداره و یا همخوانی نداره .

در ضمن ping که میکنم هر سیستم خودش رو نشون می ده ولی سیستم دیگری رو پیغام request timeout میده . البته گاهی دو تا تست رو جواب و دوتای دیگر رو همین پیغام رو میده .

و در کل شبکه کار نمیکنه و یک سیستم دیگری رو نمی بینه
سوال :
1- آیا باید یک سرور و دامین تعریف کنم ؟ ( به چه صورت )
2- آیا باید یک DHCP تعریف کنم و سیستمهای دیگه هیچی نیاز نداره ؟
3- آیا برای ایجاد محدودیتها باید در سرور چند یوزر درست کنم و به آنها محدودیت بدم ؟( مهم)
4- در ضمن در مورد secur nat اگر اطلاعاتی دارید بفرمایید .
پیشاپیش متشکرم

DAKAL
جمعه 25 شهریور 1384, 05:35 صبح
شما نباید رو یه زیر شبکه دروازه تعریف کنی عزیزم وو در حالت کلی بهتر از سرور و DHCP استفاده کنی...
ضمنا فایروال سیتمها رو هم دستی تنظیم کن..
بعد برای NAt برو و Help نرمافزار ISA روو بخون و از همون هم استفاده کن.

البته سوالت یه مقدار گنگه .لی چیزی که من فهمیدم جوابش همینه...
فعلا

eniak.master
جمعه 25 شهریور 1384, 21:07 عصر
با سلام و تشکر فراوان
دوست عزیز مشکل آی پی ها رفع شد و علت آن پیغام (request time out ) این بود که قسمتی از شبکه اشکال سخت افزاری داشت .
و اما بعد از نصب شبکه نمی دانم باید چیکار کنم . لطف کنید به ترتیب مراحل ( مثلا آی پی دادن ، ایجاد سرور ، ایجاد یوزر ها در سرور ، qouta در ایکس پی و . . . ) توضیحی بفرمایید .
بسیار متشکرم

mhjb
شنبه 26 شهریور 1384, 19:34 عصر
دوست عزیز آخه مشکلت رو تکه تکه بپرس. آخه مثل اینه که شما می‌خواین یه خونه بسازین و اومدین میگین یادم بدین.

eniak.master
یک شنبه 27 شهریور 1384, 18:45 عصر
چشم حتما
پس اولین سوال : طریقه ایجاد client ها در ویندوز XP به چه صورت است ؟ امیدوارم سوال رو درست گفته باشم .

mhjb
یک شنبه 27 شهریور 1384, 18:57 عصر
چشم حتما
پس اولین سوال : طریقه ایجاد client ها در ویندوز XP به چه صورت است ؟ امیدوارم سوال رو درست گفته باشم .

این هم جواب اولین سوال:
http://barnamenevis.org/forum/showthread.php?t=26792

eniak.master
یک شنبه 27 شهریور 1384, 21:02 عصر
با تشکر فراوان
فکر میکنم یک کم عجله کردم . البته آدرسی که شما گذاشتید بسیار عالی بود .
من هنوز یک سرور درست نکردم تا با استفاده از اون در کامپیوتر دیگر رفته و با admin وارد بشم و نام سرور رو وارد کنم !!!!!
لطفا در صورت امکان طریقه ایجاد یک سرور در ویندوز XP رو بفرمایید . در ضمن زمانیکه در سیستم سرور(هنوز ایجاد نشده !) میخواهم یک domain ایجاد کنم .
در قسمت system properties-computer name - network ID یا Change - رفتم ولی در ایجاد دامین پیغام زیر رو میده :
a domain controller for the domain . . . could not be contacted
البته فکر میکنم راه رو اشتباه رفتم . لطفا راهنمایی کنید .
ممنون

eniak.master
پنج شنبه 07 مهر 1384, 14:23 عصر
با سلام :تشویق:
1 - برای وصل شده به دامین در ایکس پی ، در کامپیوتر من فقط قسمت Change فعال است و NEtwork Id غیر فعال !!!! . چگونه NEtwork Id فعال می شود .
2 - یک پروژه شبکه دارم ولی نمی دانم از XP استفاده کنم و یا اینکه کلاینت سرور ایجاد کنم . آخه ایجاد سرور دردسر داره و مدیریت اون توسط یک آدم ناشی ( کاربرانی که بدلیل کمبود کامپیوتر مجبورند پشت سرور کارهایشون رو انجام بدند ) همه چیز رو بدتر می کنه .
3 - آیا لازمه زمانیکه کلاینتها میخواهند از اطلاعات سرور استفاده کنند ، حتما ویندوز سرور (2003) سیستم عامل فعال سرور باشه یا اینکه در کامپیوتر سرور میشه ویندوز ایکس پی فعال باشه و اونها از اطلاعات سرور استفاده کنند ؟!!! :گیج:
4- آیا میشه یک سرور داشته باشیم و زمانیکه
الف - سرور خاموش باشه
ب - سرور روشن باشه
یک مدیر دیگه ( سیستم دیگه ) بتونه بدون استفاده از ویندوز سرور اطلاعات رو به دیگر سیستمها بده ؟!
5- در ویندوز ایکسپی چطور میشه یوزری تعریف کرد که در شبکه باشه .
( شبکه بدون سرور) آخه من یوزر درست می کنم ولی فقط در سیستم خودم استفاده میشه و در سیستم دیگری که به شبکه وصل است هیچ اثری از یوزری که در کامپیوتر 1 ایجاد کرده ام نیست ؟؟؟؟؟!!!!! ( مهم)
پیشاپیش متشکرم .

aras00000
جمعه 08 مهر 1384, 03:18 صبح
سلام
شما متاسفانه بدون اطلاعات رفتی پای کار حالا هم کاری هست که شده
دامین فقط میتونه توسط یک سرور ارائه بشه اگر میخواهی یک شبکه بدون سرور رو طراحی کنی باید از گزینه Workgroup استفاده میکنه که در واقع هر چند تا کامپیوتر رو که بخواهی میتونی توی یک Workgroup پیکر بندی کنی

1-احتمالا مشکل از نصب گردن شماست یا شاید کارت شبکه رو هنوز نشناخته
2- یعنی چی اگر فقط مساله به اشتراک گذاشتن اطلاعاته کافیه همه اطلاعاتشون رو روی یکی از کامپیوتر ها به اشتراک بگذارند و اون کامپیوتر همیشه روشن باشه در هر صورت حتی اگر روی سرور به اشتراک بگذارند برای دسترسی به اطلاعات سرور باید همیشه روشن باشه
3- اگر اطلاعات در بخشی از هارد باشه و در هر دو ویندوز نصب شده در هارد Share شده باشه میتونن
4- اگر اطلاعات روی یک سرور باشه و شما سیستم دامین رو فعال کرده باشی و اون رو پیکر بندی کرده باشی در هر صورت باید سیستم سرور روشن باشه این مساله در مورد حالت Workgroup هم صدق میکنه
5- در مورد یوزر هم اگر منظورتون User Name هست اونها فقط در ویندوز خودتون فعالند و در شبکه فقط در صورتی که یک کامپیوتر بخواهد به اطلاعاتی که توسط یک یوزر Share شده دسترسی پیدا کند و اون اطلاعات دارای رمز باشد باید از پسوردی که آن یوزر گذاشته استفاده کند و اون یوزر هایی که میگویید در شبکه در همه جا اعتبار دارند مربوط به حالت دامین هست و روی سرور تنظیم میشود و بعد به عنوان سطح دسترسی به منابع تحت مدیریت اون سرور استفاده میشود
در هر حال با توجه به سوالاتی که کردید مشخصه که خیلی تازه کار هستید به شدت توصیه میکنم که حتما یک کتاب در مورد ویندوز 2003 سرور بخونید تا با مباحث دامین و کلیه ملحقاتش آشنا بشید و حتما هم قبل از قبول کردن یک کار مطمئن باشید که میتونید اون رو انجام بدید تا اینجوری دستتون توی پوست گردو نمونه در ضمن جواب همه سوالات شما به اندازه یک کتابه که من مختصرش کردم و خواستم مشکلتون رفع بشه وگرنه اگر کتاب رو نخونید باز هم همین آشه و همین کاسه
ممنون

eniak.master
جمعه 08 مهر 1384, 19:23 عصر
سلام
دامین فقط میتونه توسط یک سرور ارائه بشه اگر میخواهی یک شبکه بدون سرور رو طراحی کنی باید از گزینه Workgroup استفاده میکنه که در واقع هر چند تا کامپیوتر رو که بخواهی میتونی توی یک Workgroup پیکر بندی کنی

OK

1-احتمالا مشکل از نصب گردن شماست یا شاید کارت شبکه رو هنوز نشناخته

شاید هم از ویندوز مدیا سنتر 2005 ( باید امتحان کنم )

3- اگر اطلاعات در بخشی از هارد باشه و در هر دو ویندوز نصب شده در هارد Share شده باشه میتونن
4- اگر اطلاعات روی یک سرور باشه و شما سیستم دامین رو فعال کرده باشی و اون رو پیکر بندی کرده باشی در هر صورت باید سیستم سرور روشن باشه این مساله در مورد حالت Workgroup هم صدق میکنه

منظور من اینه که حتما باید2003 server در سیستم سرور فعال باشه یا نه ؟!!!!!

5- در مورد یوزر هم اگر منظورتون User Name هست اونها فقط در ویندوز خودتون فعالند و در شبکه فقط در صورتی که یک کامپیوتر بخواهد به اطلاعاتی که توسط یک یوزر Share شده دسترسی پیدا کند و اون اطلاعات دارای رمز باشد باید از پسوردی که آن یوزر گذاشته استفاده کند و اون یوزر هایی که میگویید در شبکه در همه جا اعتبار دارند مربوط به حالت دامین هست و روی سرور تنظیم میشود و بعد به عنوان سطح دسترسی به منابع تحت مدیریت اون سرور استفاده میشود

فکر کنم منظور شما این باشه :
در واقع اگر یک کاربر شبکه خواست دسترسی به سرور داشته باشه باید با یک یوزر name و پسورد که در سرور تعریف شده وارد بشه .

مثلا در سرور 10 یوزر تعریف شده و یکی بنام alireza هست . ایشان باید در قسمت memberof سیستم خود به دامین متصل بشوند . من دیگه بقیه اش رو بلد نیستم . آیا ایشان باید با در کامپیوتر خود یک یوزر به نام alireza درست کنه تا بتونه به سرور وصل بشه ؟!!!!! :گیج:
فکر کنم مشکل من رو متوجه شدید ! من نمیتونم کلاینت رو به سرور ( با تنظیمات کامل) وصل کنم .

شما متاسفانه بدون اطلاعات رفتی پای کار حالا هم کاری هست که شده

در هر حال با توجه به سوالاتی که کردید مشخصه که خیلی تازه کار هستید به شدت توصیه میکنم که حتما یک کتاب در مورد ویندوز 2003 سرور بخونید تا با مباحث دامین و کلیه ملحقاتش آشنا بشید و حتما هم قبل از قبول کردن یک کار مطمئن باشید که میتونید اون رو انجام بدید تا اینجوری دستتون توی پوست گردو نمونه در ضمن جواب همه سوالات شما به اندازه یک کتابه که من مختصرش کردم و خواستم مشکلتون رفع بشه وگرنه اگر کتاب رو نخونید باز هم همین آشه و همین کاسه

همانطور که فرمودید یک کم تازه کار هستم و شما هم کم نذاشتید و البته یک کم خجالتمون دادید :چشمک:
من از کتاب و سی دی و مطالب این سایت با ارزش استفاده کرده ام . ولی با توجه به پیشنهاداتی در مورد نوع شبکه که دوستانم به من میدادند گیج شدم .!
در واقع من هنوز مردد هستم که در یک شبکه از ویندوز XP (Workgroup )استفاده کنم یا از 2003 server .

به هر حال از اینکه زحمت کشیدید و اطلاعات مفیدی را در اختیارم قرار دادید متشکرم . :تشویق:

houtanal
جمعه 08 مهر 1384, 19:27 عصر
فعلا Workgroup برای شما گزینه بهتریست

eniak.master
جمعه 08 مهر 1384, 23:51 عصر
با سلام
باید عرض کنم که در 2003 هم اکتیو دایرکتوری و یوزر جدید و DHCP و مدیریت فایلها و sharing و . . . رو بلدم .
در ضمن شبکه در حالت workgroup کار می کنه . 10 سیستم قابل اتصال به شبکه هستند و کاربران از همه آنها استفاده می کنند و اگر در یک کامپیوتر سرور ایجاد شود ، کاربر مبتدی مجبور است بدلیل کمی رایانه ها از آن استفاده کند .
در ضمن اگر علت استفاده از workgroup رو برای بنده بفرمایید متشکر می شوم .
با سپاس فراوان

houtanal
شنبه 09 مهر 1384, 00:25 صبح
" باید عرض کنم که در 2003 هم اکتیو دایرکتوری و یوزر جدید و DHCP و مدیریت فایلها و sharing و . . . رو بلدم . "

آشنا بودن با بلد بودن خیلی تفاوت داره.دلیل این که گفتم از گروه کاری استفاده کنی همینه.فعلا تا زمانی که این ها رو در حد مطلوب یاد بگیری کارتو راه میندازه.مضاف بر این که بسته به کارت تا حد امکان از دسترسی فیزیکی به سرور باید جلوگیری کامل کنی.

eniak.master
جمعه 22 مهر 1384, 12:04 عصر
با سلام
من فکر نمی کردم workgroup اینقدر امکانات بده . تقریبا کار من رو راه انداخته ، شاید هم من خیلاتی شدم . !!!! :قهقهه:
ولی به هر حال :
در سیستم اول که میخواستم سرورش کنم ، چند یوزر ( یوزرهای مورد استفاده در سیستمهای دیگر البته با پسورد جدید) را ایجاد کردم و در فایلها و پوشه های اشتراکی در قسمت premession نام کاربرانی که بایداز آن استفاده کنند را وارد کردم .
در سیستمهای دیگر زمانی که میخواهم وارد workgroup بشوم یک پسورد از من می پرسه و اگر مثلا یوزر و پسورد کامپیوتر شماره دو ( در کامپیوتر شماره 1 تعریف شده) را وارد کنم ، فقط وارد پوشه هایی میشه که من برای کامپیوتر دو به اشتراک گذاشتم . یعنی اگر در هر یک از این 10سیستم بخواهم اطلاعات مورد نظر هر سیستم را بطور مجزا از workgroup بگیرم ، با دادن یوزر و پسورد امکان پذیر است .

البته لازم به ذکر است که از win 2003 sever دست نمیکشم چون مطمئنا امکانات بهتری میده که متاسفانه هنوز خیلی وارد نیستم و نمیتونم کلاینتها را به اکتیو دایرکتوری سرور وصل کنم . :kaf:
قبلا هم گفته بودم در یکی ازسیستمها قسمت system properties->computer name-> network ID کار نمیکنه و من میخوام از یک ویزارد برای وصل شدن به دامین استفاده کنم .

با تشکر از نظرات و پیشنهادات شما .

eniak.master
سه شنبه 26 مهر 1384, 20:21 عصر
با سلام
در ویندوز سرور 2003 زمانی که در security setting هر پوشه هستم ، و زمانی که جستجو می زنم تا یک یوزر داخل شبکه را به امنیت پوشه بیفزایم ، بعد از اضافه کردن یوزر شبکه ( در گروه کاری) موقع خروج و OK کردن پیغام failed to save local policy database رو میده .
نمی دونم سوال واضح بود یا نه ؟

eniak.master
پنج شنبه 12 آبان 1384, 14:39 عصر
با سلام
در ویندوز 98 چطوری می شه شبکه کرد . آخه شنیدم پس از هر بار ری استارت کردن ip عوض می شه!!
و کلا نمی توانم ویندوز 98 را به ویندوز xp شبکه کنم . لطفا راهنمایی بفرمایید.

eniak.master
یک شنبه 22 آبان 1384, 18:05 عصر
ممنون از راهنمایی همه شما دوستان .
شاید انتظار زیادی هست که دوستان به همه سوالاتم جواب بدند .
باز هم متشکر .