PDA

View Full Version : گفتگو: (سوال شرعی) اگه یک برنامه exe من کدهاش برگردونم؟

rahaee
یک شنبه 25 اردیبهشت 1390, 12:22 عصر
با سلام..
نمیدونم سوالم شاید برای بعضی ها مسخره باشد اما میخواهم بدونم
یک برنامه exe که تجاری هست من کدهاش برگردونم حدود 30-40کلاس و کنترل و من نشستم رابطه اینها را فهمیدم و یک پروژه مثل آن ساختم.حالا اگه این برنامه را بخوام بفروشم مشکله منه یا آن برنامه نویس که نتونسته از کدهاش محافظت کند؟

mansour01
یک شنبه 25 اردیبهشت 1390, 17:22 عصر
با سلام..
نمیدونم سوالم شاید برای بعضی ها مسخره باشد اما میخواهم بدونم
یک برنامه exe که تجاری هست من کدهاش برگردونم حدود 30-40کلاس و کنترل و من نشستم رابطه اینها را فهمیدم و یک پروژه مثل آن ساختم.حالا اگه این برنامه را بخوام بفروشم مشکله منه یا آن برنامه نویس که نتونسته از کدهاش محافظت کند؟
با سلام
سوال شما از دیدگاه من بشخصه مسخره نیست . شما اعتقاداتی داری و عملکرد خودت رو در زندگی بر پایه اونها پایه ریزی میکنی .
اما اینجا کسی محتهد نیست (تا اونجا که من میدونم)
به هر صورت نظر شخصی بنده این هست که بله کار شما دزدی محسوبمیشه (از نظر انسانی) . دقیقا مثل این میمونه که شما بگی چون طرف در خونش رو باز گذاشت ، منم ماشینش رو که سوئیچ هم روش بود دزدیدم . اینکه مشکل من نیست ! میخواست باز نذاره !

از نظر فنی شما میتونید از سورس های باز یا سورس های رایگان استفاده کنید ، اما اینکه کد دیگری رو برگردونید ، و مثلا 60% کار از اون و 40% دیگه از شما بازهم اینکار ایراد داره و تا اونجاکه من میدونم از نظر قانون کپی رایت دچار اشکال هست . شما می تونید از ایده ها استفاده کنید ، اما به روش متفاوت و حاصل کار خودتون . مثل ماجرای ویندوز و لیندوز که شاید کمی مرتبط با مبحث ما باشه .

موفق باشید

rahaee
یک شنبه 25 اردیبهشت 1390, 17:40 عصر
من حرف شما را قبول دارم...چون خودم یک برنامه نویسم دوست ندارم کسی کدهای منا برگرداند...برای اولین بارم بود.بگم همچین برنامه ای که برگردوندم ی کم قیمتش وسوسه کننده بوده فکر کنم فروش هر نسخه 1 میلیون تومان هست...
با این وجود اگه خدا کمکم کند به فروشش نمیگذارم....
مرسی..

مرتضی تقدمی
دوشنبه 09 خرداد 1390, 18:06 عصر
سلام
کاری که می خواین بکنید خیلی درسته. نفروشینش.
موفق باشید