PDA

View Full Version : سوال: استفاده از موتور قالب smarty

i-php-i
یک شنبه 25 اردیبهشت 1390, 20:27 عصر
من شروع کردم به استفاده از اسمارتی. چندتا مقاله توی نت خوندم و تقریبا با طرز کار اسمارتی آشنا شدم ولی هنوز به طور کامل با ویژگی های اسمارتی آشنا نشدم.

سوالاتی مثل اینکه پوشه های tamplates, tamplates_c, configs, libs و ... چی هست؟

چرا باید از فایلهایی با پسوند tpl استفاده کنیم تا اسمارتی مجبور به کامپایل کردن این فایلها بشه؟

اسمارتی چه چیزهایی رو کش می کنه؟ و از اونجایی که فایلهای html احتیاج به کش ندارن و اطلاعات موجود در دیتابیس بصورت داینامیک هستن و ممکنه تغییر کنن، بنظر می یاد که چیزی نمی مونه که اسمارتی بخواد اونها رو کش کنه.

سوالات دیگه ای هم هست ...

اما سوال اصلی من اینه: من یه موتور قالب با پی اچ پی نوشتم که صفحات، اسکریپتها و قالبها رو در صفحا اینکلود می کنه و در زمان مناسب بصورت دستی فایلها رو کش می کنم، با توجه به این مطلب آیا لازم می دونید که از اسمارتی استفاده کنم؟

لطفا یه منبع فارسی کامل که همه این نکات رو توضیح داده بهم معرفی کنید. یا اینکه اگر امکان داره خودتون این مسائل رو برام توضیح بدید.

امید امرایی
دوشنبه 26 اردیبهشت 1390, 10:07 صبح
سلام دوست عزیز

بنده هیچ گاه از موتور های قالب استفاده نکردم چون خود PHP بهترین موتور قالبه
بنابر این نمی تونم در مورد Smarty نظر قطعی بدم.

اما قدر مسلم اینه که توی یه پروژه معمولی و نسبتا کوچیک استفاده از یه موتور قالب خارجی جز تحمیل سربار های اضافه و به کاربرد، هیچ نکته مثبتی رو برای برنامه شما به همراه نداره.

توصیه می کنم حتی الامکان اگر با روال طراحی چند لایه آشنایی نسبی دارید از موتور های قالب (مخصوصا اسمارتی که بیشترین تاثیر منفی رو روی کارایی برنامه داره) استفاده نکنید.

ضمن اینکه مفموم کش کردن در موتور های قالب با اون نوع کش در مرورگر ها متفاوته.
کش موتور های قالب به معنی کامپایل نکردن مجدد فایل هاییه که نسبت به آخرین باری که کامپایل شدند هیچ تغییر نکردند.

اما در مورد سوال اصلیتون: اگر همین موتور قالب، نیازهاتون رو در حد معقول تامین می کنه، پیشنهاد می کنم از اسمارتی استفاده نکنید.

i-php-i
دوشنبه 26 اردیبهشت 1390, 15:06 عصر
سلام دوست عزیز

بنده هیچ گاه از موتور های قالب استفاده نکردم چون خود PHP بهترین موتور قالبه
بنابر این نمی تونم در مورد Smarty نظر قطعی بدم.

اما قدر مسلم اینه که توی یه پروژه معمولی و نسبتا کوچیک استفاده از یه موتور قالب خارجی جز تحمیل سربار های اضافه و به کاربرد، هیچ نکته مثبتی رو برای برنامه شما به همراه نداره.

توصیه می کنم حتی الامکان اگر با روال طراحی چند لایه آشنایی نسبی دارید از موتور های قالب (مخصوصا اسمارتی که بیشترین تاثیر منفی رو روی کارایی برنامه داره) استفاده نکنید.

ضمن اینکه مفموم کش کردن در موتور های قالب با اون نوع کش در مرورگر ها متفاوته.
کش موتور های قالب به معنی کامپایل نکردن مجدد فایل هاییه که نسبت به آخرین باری که کامپایل شدند هیچ تغییر نکردند.

اما در مورد سوال اصلیتون: اگر همین موتور قالب، نیازهاتون رو در حد معقول تامین می کنه، پیشنهاد می کنم از اسمارتی استفاده نکنید.
یه برنامه نویس متوسط به راحتی می تونه با پی اچ پی یه موتور قالب حرفه ای بسازه.
وفتی که با توابع آماده پی اچ پی می شه یه موتور قالب ساخت، دلیل معروف بودن اسمارتی چی هست؟ خود پی اچ پی هم لینک سایت اسمارتی رو توی صفحه اول قرار داده.

Keramatifar
جمعه 30 اردیبهشت 1390, 16:20 عصر
http://keramatifar.ir/ShowTopic.php?id=60

i-php-i
جمعه 30 اردیبهشت 1390, 17:09 عصر
http://keramatifar.ir/ShowTopic.php?id=60
من قبلا مقالات شما رو خوندم.

اما سوال اصلی من اینه: من یه موتور قالب با پی اچ پی نوشتم که صفحات، اسکریپتها و قالبها رو در صفحا اینکلود می کنه و در زمان مناسب بصورت دستی فایلها رو کش می کنم، با توجه به این مطلب آیا لازم می دونید که از اسمارتی استفاده کنم؟