PDA

View Full Version : چه زمانی استفاده از Ribbon مناسب تر هست؟

sunn789
چهارشنبه 04 خرداد 1390, 11:29 صبح
سلام بر دوستان میخواستم نظر شما رو براس استفاده از Ribbon بدونم و چرا ما تو ایران همش از فزمهایی شبیه به MDI استفاده میکنیم و ایا کجا بهتره که از mdi ها استفاده کنیم و کجا یک یک صفحه درست کنیم و داخلس LinkButton بزاریم تا فرمها رو Showdilog () کنه کدوم بهتره و چرا و چراماکروسافت و webzip رفتن سراغ ribbon اما تو نرم افزار های فارسی کمتر ایت رو میبینیم یا حتی خد VS 2010 با ribbon طراحی نشده؟

مهدی فرزاد
چهارشنبه 04 خرداد 1390, 12:40 عصر
سلام
من نظر شخصی خودم رو میدم و اصلا دلیل بر درست بودن نظرم نیست
Ribbon بهتره برای برنامه هایی بکار بره که ما میخوایم روی فرم یا سندمون به وسیله یک سری ابزار متنوع کارهایی و اعمالی رو انجام بدیم و این ابزار ها رو با دسته بندی مناسب درون Ribbon قرار میدیم مثل برنامه Word که شما یک سند داریدو یک نوار ابزار متنوع و کامل در بالای سند

اما بعضی برنامه ها هستن که ما نمیخوایم بر روی یک فرم کار کنیم و باید با استفاده از فرم های مختلف و متنوع و دردسترس بودن همزمان اونها کاری رو انجام بدیدم مثل Photoshop یا مثل Vs یا Blend که برای هر هدف فرم خاصی طراحی شده و باید نمایش داده بشه
اما مسئله Show و ShowDialog کمی فرق داره
یک زمان هست که درج یکسری اطلاعات و بازخور اون توی برنامه تاثیر بخصوصی داره مثل ایجاد یک سند مالی جدید و تایید فرم مذکور به منزله اایجاد سند هست پس فرم Showdialog میشه تا کاربر مکلف به تایید و عدم تایید بشه و موارد مشابه اما زمانی هست که ما فرم هایی داریم که کاربر میتونه هم زمان و به همه اونها دسترسی داشته باشه و میتونه در هرکدوم بشکل جداگانه کار کنه و بعضی وقتها نیاز داره هم زمان چند تا از اون ها رو ببینه که در اینجا Show کردن فرم مناسب هست
ولی در هر دوی این موارد میشه در فرم های مذکرو یا فرم اصلی برنامه با توجه به گفته اول از Ribbon استفاده بشه

در کل در خصوص Ribbon به نظر من زمانی که از ابزارهای متنوع میخواید استفاده کنید میتونه مفید باشه
و بستگی به کار برد برنامه میشه از هریک از اینها یا ترکیبی از همه اونها استفاده کرد
اینکه در ایران چرا استفاده نمیشه هم به سلیقه طراحی و نیاز برنامه بر میگرده و هم به اینکه تا چه حد برنامه نویسان برای راحتی کاربر تلاش میکنن تا فقط برای دادن یک برنامه و کسب در آمد
هر وقت WPF در ایران همه گیر شد اونوقت میشه انتظار داشت که در خیلی از مسائل دیگه هم تغییراتی رو دید
توی همین سایت امار بخش C# یا Vb.net رو نسبت به WPF مقایسه کنید و اصلا نظر سنجی کنید چند نفر میدونن WPF دقیقا چی هست ؟ اونوقت به جواب اینکه چرا فرمهای Mdi استفاده میکنن میریسید

sunn789
پنج شنبه 05 خرداد 1390, 13:03 عصر
سلام
من سپاسگذارم
خوب اینکه ما بر روی یک سند کار میکنیم از ribbon استفاده میکنیم مثلاً برای یک نرم افزار رستوران و یا یک نرم افزار حسابداری و یا مدیریت انبار که شما باید یک فرم طراحی کنیم تا اطلاعات اولیه و انواع فیلدهای اولیه رو که کاربر قراره از درون لیست باز شو انتخاب کنه چی توصیه میکنید ؟
و یا قراره کاربر فرم ورود و خروج کالا رو طراحی کنه و با سفارش غذا و یا فروش مواد غذایی در یک سوپر مارکت
خوب اینها رو میپرسم تا بتونیم هم سان سازی کنیم
ایا ماکروسافت هیچ استانداردی در این خصوص داره و ایا هیچ نرم افزار مشهور بین المللی داریم که تولید شده یک کمپانی مشهور مثل ماکروسافت ، اپل و ... باشه تا به طراحی ما کمکم کنه؟
ممنون

Amir Oveisi
پنج شنبه 05 خرداد 1390, 14:58 عصر
به نظر من در هر برنامه ای میشه از ribbon استفاده کرد و مشروط به کار با اسناد و ... نیست. هر برنامه ای که نیاز به بیش از دو سه تا فرم (یا window) داره به نظر من میشه با ribbon پیاده سازیش کرد. البته باید طراحی اون به دقت انجام بگیره تا کاربر به جای راحتی، سردرگم نشه.

sunn789
پنج شنبه 05 خرداد 1390, 15:15 عصر
متشکر خوب این جواب یک قسمت اما به نظر شما چرا ماکروسافت توی ویژال استادیو خودش از ribbon استفاده نکرده البته نرم افزار هایی که از کمپانی های دیگه هستن مثل فتوشاپ شاید به خاطر سیاستهای داخلی حاضر به استفاده از این منو نباشند اما مثلا توی اکسل از ribbon استفاده شده ولی در Blend از ribbon استفاده نشده، که تقریباً کار با زبانه ها رو داریم
خوب حال اگه شما قرار باشه یک نرم افزار طراحی کنید با چه منویی طراحی میکنید و حداقل توصیه تون به من چیه یک صفحه اصلی در ست کنم با چند تا button یا از riboon استفاده کنم (برای یه نرم افزار سوپر مارکت و یا انبار داری و یا رستوران ) متاسفانه کاربر ها هر چه را که شما براشئن طراحی کنید و بهشون آموزش بدین انجام میدن و هیچ پیشنهادی ندارن
...

Amir Oveisi
پنج شنبه 05 خرداد 1390, 15:27 عصر
اما به نظر شما چرا ماکروسافت توی ویژال استادیو خودش از ribbon استفاده نکرده
معمولا ribbon به دلیل سادگی کار باهاش، بین end user ها محبوبیت پیدا کرده و چون Microsoft office با کاربران عادی سر و کار داره، microsoft این هزینه رو گذاشته و office رو کلا با ribbon طراحی کرده. اما نرم افزاری مثل visual studio با Developer ها سر و کار داره و یک developer معمولا با همین شکل visual studio هم راحت میتونه کارهاش رو بدون سردرگمی انجام بده، بنابراین شاید microsoft به همین دلیل نخواسته که هزینه بیشتری رو صرف تولید visual studio با ribbon بکنه. در مورد expression studio هم به همین شکل هست. (البته این برداشت خود من هست و ممکنه دلیل های دیگه ای داشته باشه).

خوب حال اگه شما قرار باشه یک نرم افزار طراحی کنید با چه منویی طراحی میکنید
بستگی به خیلی از عوامل داره و همینجوری نمیشه نظر داد، اما من تا جایی که امکانش برام فراهم باشه ترجیح میدم از ribbon استفاده کنم و کاربر رو درگیر پنجره ها و منوهای تو در تو نکنم!

M.T.P
پنج شنبه 13 مرداد 1390, 13:15 عصر
لطفا نحوه اضافه کردن Ribbon Controls رو به جعبه ابزار vb.net شرح دهید.
با تشکر

Amir Oveisi
پنج شنبه 13 مرداد 1390, 14:15 عصر
منظورتون از نوار ابزار VB .NET چی هست؟!

M.T.P
پنج شنبه 13 مرداد 1390, 16:44 عصر
منظورتون از نوار ابزار VB .NET چی هست؟!
ممنون از توجه شما...
کلا عرض کردم.
چطور میشه Ribbon رو تو برنامه پیاده سازی کرد؟
البته من یک پکیج از CodeJock که شامل کامپوننت های مورد نیاز جهت اضافه کردن Ribbon به برنامه رو دارم ، اما می حوام از استاندارد مایکروسافت برای این کار استفاده کنم.
چطوری باید Ribbon رو تو برنامم پیاده سازی کنم؟ با چه dll یا کامپوننتی؟

Amir Oveisi
پنج شنبه 13 مرداد 1390, 20:05 عصر
مایکروسافت یک پک داده که با نصب اون روی VS، میتونین پروژه های Ribbon ایجاد کنید. البته برای WPF فقط جوابگو هست و نه Win App.
دانلود و نمونه برنامه ها (http://www.microsoft.com/download/en/details.aspx?id=11877)
توضیحات بیشتر (http://msdn.microsoft.com/en-us/library/ff799534.aspx)

موفق باشید