PDA

View Full Version : مبتدی: کار با TASM

ahangari365
پنج شنبه 05 خرداد 1390, 01:03 صبح
اگه کسی لینک دانلود TASm رو میدونه لینکش رو بزاره چون من تازه کارم طرز اجرای TASM و ترجمه یه برنامه TASM هم نیاز دارم / اگه کسی میدونه ممنون میشم

armin0282
پنج شنبه 05 خرداد 1390, 11:49 صبح
TASM ورژن های مختلفی داره نمی دونم منظورتون کدوم ورژنش هست. ولی در هر صورت من TASM5 رو لینکش رو گذاشتم دانلود کنید. بعد نصبش کنید همه چی درش مشخصه . اون موقع اگه طرز کارش رو دید بلد نیستید بگید!
http://www.phatcode.net/downloads.php?id=280&action=get&file=tasm5.zip
موفق باشید.

fariba-2
سه شنبه 04 اسفند 1394, 08:48 صبح
این موضوع مال خیلی وقت پیشه ولی خوب مشکل من باید اینجا مطرح بشه.
من قبلا tasm رو روی سیستمم ریختم. معمولا برای اینکه فایل exe و obj ساخته بشه باید حتما فایل نوت پد در جایی که tasm هست save بشه. اما سیستم این رو توی app ها گنجونده و امکان اینکه یه فایل رو به اونجا اضافه کنیم نیست.
میشه راهنماییم کنین؟

mirage0411
یک شنبه 09 اسفند 1394, 15:58 عصر
سلام
آسونترین راه برای ترجمه و لینک اسمبلر کردن پروژه هاتون برنامه :
https://sourceforge.net/projects/guitasm8086

که نسخه 32 و 64 بیتی میده که آسون میشه برنامه نویسی کرد .

Delphi Coder
یک شنبه 08 فروردین 1395, 20:56 عصر
این موضوع مال خیلی وقت پیشه ولی خوب مشکل من باید اینجا مطرح بشه. من قبلا tasm رو روی سیستمم ریختم. معمولا برای اینکه فایل exe و obj ساخته بشه باید حتما فایل نوت پد در جایی که tasm هست save بشه. اما سیستم این رو توی app ها گنجونده و امکان اینکه یه فایل رو به اونجا اضافه کنیم نیست. میشه راهنماییم کنین؟ اگر اشتباه نکرده باشم هدف تولید فایلهای exe برای DOS هست. در این صورت باید بگم محیط و ساختار و برنامه نویسی DOS و Windows تفاوت زیادی باهم دارند. شاید بشه گفت شما با اطلاعات محدودی از 2 محیط توی یک پارادوکس ذهنی گرفتار شدید.
بریم سر اصل مطلب.
توربو اسمبلر یا همون TASM فایل asm رو میگیره و در صورتی که فایل خطایی نداشته باشه خروجی obj میده. حالا فایل asm در حقیقت یک فایل متنی هست و دقیقا برای همینه که شما میتونید برای تایپ سورس برنامه میتونید از notepad ویندوز استفاده کنید. نیازی هم نیست notepad یا حتی خود فایل asm کنار برنامه توربو اسمبلر باشه. حتی الزامی به استفاده از خود notepad هم نیست و این صرفا یک انتخاب هست. پیشنهاد میکنم در مورد محیط DOS یه مطالعه اجمالی داشته باشید تا بهتر متوجه قضیه بشید.

fariba-2
سه شنبه 24 فروردین 1395, 13:53 عصر
اگر اشتباه نکرده باشم هدف تولید فایلهای exe برای DOS هست. در این صورت باید بگم محیط و ساختار و برنامه نویسی DOS و Windows تفاوت زیادی باهم دارند. شاید بشه گفت شما با اطلاعات محدودی از 2 محیط توی یک پارادوکس ذهنی گرفتار شدید.
بریم سر اصل مطلب.
توربو اسمبلر یا همون TASM فایل asm رو میگیره و در صورتی که فایل خطایی نداشته باشه خروجی obj میده. حالا فایل asm در حقیقت یک فایل متنی هست و دقیقا برای همینه که شما میتونید برای تایپ سورس برنامه میتونید از notepad ویندوز استفاده کنید. نیازی هم نیست notepad یا حتی خود فایل asm کنار برنامه توربو اسمبلر باشه. حتی الزامی به استفاده از خود notepad هم نیست و این صرفا یک انتخاب هست. پیشنهاد میکنم در مورد محیط DOS یه مطالعه اجمالی داشته باشید تا بهتر متوجه قضیه بشید.

قبل از هر چیز از توجه شما ممنونم.
من با توربو اسمبلر سر کلاس کار کردم و فایل asm و obj هم ساختم. خیلی هم راحت بود.
مشکل من روش کار نیست. مشکلم اینه که نمیتونم یه توربرو اسمبلر که با ویندوز 8 همخوانی داشته باشه پیدا کنم که روی سیستم خونه بریزم و برنامه هام رو توی خونه انجام و اجرا بگیرم.
ممنون میشم کسی اگر میتونه راهنماییم کنه.

Delphi Coder
چهارشنبه 25 فروردین 1395, 21:11 عصر
البته من با تمامی نسخه های ویندوز تجربه کافی ندارم ولی به گمانم شما از ویندوز 64 بیتی استفاده میکنید و برای همین نمیتونید از توربواسمبلر و اینا و کلا برنامه های 16 بیتی استفاده کنید. یک راه حل میتونه استفاده از DOSBox (یک امولاتور DOS هست) باشه. راه دوم استفاده از کامپیوتر مجازی هست. مثلا VirtualBox نصب کنید و روش MS-DOS یا XP یا 7 32 بیت بریزید. راه سوم میتونه نصب ویندوز 32 بیتی روی سیستمتون باشه یعنی ویندوزتون رو عوض کنید و یه 32 بیتی به جاش بزنید مثلا xp 32 bit. اگر صرفا تمرینها و پروژه های دانشگاهی مد نظر باشه اخرین راه حل هم میتونه این باشه که کلا TASM رو بزارید کنار و از EMU8086 استفاده کنید.

stackprogramer
چهارشنبه 25 فروردین 1395, 21:46 عصر
سلام،TASM,NASM منسوخ شده دیگه پشتیبانی نمی شه برای یادگیری اصولی اسمبلی مستقیم دور راه دارید
از اسمبلر شل لینوکس استفاده کنید خیلی عالی است
دوم NASM که برای همه پلتفورم ها است و خوب ساپورت کرده