PDA

View Full Version : سوال مهم و حرفهای درباره تعریف سطح دسترسی برای هر کاربر؟

نیما حتمی
یک شنبه 08 خرداد 1390, 09:20 صبح
با سلام
در باره موضوع این تایپیک مطالب بسیار پراکنده و مبهم بود لازم دونستم برای استفاده بهتر و علمی تر دوستان در اینجا دور هم جمع بشیم و یک نتیجه خوب بگیریم و از تجربیات همدیگه استفاده کنیم.

از دوستان خواهش دارم هر عزیزی که می خواد در این زمینه راهنمایی کنه با اطلاعات کامل و همه جانبه توضیح بده که دوستان بتونن استفاده لازم از این تایپیک رو ببرن.هدف از این تایپیک ارایه بهترین و علمی ترین و بهینه ترین روش برای تعریف دسترسی کاربران به قسمتهای مختلف یک برنامه می باشد.
سوال رو اینطور مطرح می کنم که از چه روشی برای تعریف دسترسی کاربران به برنامه استفاده کنیم؟فرض کنید برنامه ای نوشته شده است به صورت پکیج که منوهای مختلفی داره و در هر فرم دکمه های مختلفی داره و مدیر مجموعه می خواهد برای کاربران خود سطح دسترسی تعریف کنه(حتی برای دکمه های داخل هر فرم هم می خواد سطح دسترسی تعریف کنه).بهرین روش به نظر شما چیه؟

نیما حتمی
دوشنبه 09 خرداد 1390, 09:48 صبح
به به.دوستان کسی بلد نیست یا اینکه کسی این موضوع براش مهم نیست.این موضوع کم چیزی نیست که به این راحتی عبور می کنین ازش

reza_edu
دوشنبه 09 خرداد 1390, 09:53 صبح
سلام موضوع خوبی هست من تو برنامه ام از TreeView استفاده کردم و اینجوری مدیر میتونه به ریز ترین کنترل های برنامه سطح دسترسی بده و هیچ محدودیتی هم برای استفاده نداره اطلاعات هر کاربر هم تو دیتابیس ذخیره میشه و به توجه به کد کارمند هنگام لود تعیین میشه.

دوستان کسی بلد نیست یا اینکه کسی این موضوع براش مهم نیست.

دو حالت داره :1- وقت ندارن جواب بدن 2- دوست ندارن فکر میکنن دست زیاد میشه {این گفته بر اساس تجربه بخورد با بعضی از دوستان هست}
البته همه صرفا اینطور نیستند.

zare69
دوشنبه 09 خرداد 1390, 09:59 صبح
سلام
تو دیتابیس سه تا جدول درست میکنیم یکی برای کاربر یکی برای تعریف فرم ها ویکی برای مجوز ها و بعد به هم متصل میکنیم در جدول مجوزها برای هر کاربر به تعداد فرم ها سطر درج میشود وبعد با یک select ساده نام کاربران ،فرم ها ومجوزها تو یک treeviwe قرار میدیم بعد با تیک زدن برای هر کاربر مجوزی میدیم.

sunn789
دوشنبه 09 خرداد 1390, 11:21 صبح
سلام دوستان البته من یه راه حل دیگه گذاشتم تمام دسترسی که رو که مدیر ارشد باید تعین که به صورت varbinaryتوی یک ستون جلوی اسم کاربر میریزم و و ابتدا که کاربر نام کاربری و کلمه عبورش رو میزنه دسترسی ها هم خونده میشه و لینکهایی که قراره نماشی داده شوند مشخص میشه م اونهایی هم که قراره نمایش داده نشوند دیده نمیشن

نیما حتمی
دوشنبه 09 خرداد 1390, 12:22 عصر
با تشکر از پاسخ دوستان عزیز.zara69 میشه توضیح بدی فرمها رو چطور در تیبل درج کنیم.در واقع کار دسترسی دادن توسط مدیر یک مجموعه انجام میشه حالا چطور مدیر مثلا بگه کاربر A به فرم B دسترسی داره؟

در جدول مجوزها برای هر کاربر به تعداد فرم ها سطر درج میشوددر باره این موضوع هم اگه ممکنه بیشتر توضیح بدین

zare69
سه شنبه 10 خرداد 1390, 08:12 صبح
این که خیلی ساده است با درج کاربر جدید با یه حلقه for به تعداد فرم ها سطر در جدول مجوزها برای کاربر جدید اضافه میشود.
موفق باشید

Unknownlive
سه شنبه 10 خرداد 1390, 09:05 صبح
انقدر هم نیاز به ارتباط با پایگاه داده ها نیست تا چی میشه یک جدول می سازین ... تنظیمات چیزی هست که باید تو بخش دیگه ای انجام شود.خب می تونی از References پروژه خودت استفاده کنی یا Attributed های سفارشی خودتون استفاده کنین ... ابتدا باید سطح های کاربری خودتون رو تعریف کنید و بعد از ورود خب می تونید برای هر سطح یک صفت بسازین و هر کلاس که اون رو داشت بتونه استفاده کنه که به نظرم حرفه ای ترین روش و اصولی همینه البته باید تجزیه قوی داشته باشین تا سطح های پلکانی بسازین که مثلا کاربری های Public و بعدش مثلا SysConfig که بالاتره بتونه مجوز های پایینی رو ارث بگیره و بقیه صفت ها اضافه بشه تا کمتر کار بگیره ...

azam2005
یک شنبه 17 اردیبهشت 1391, 18:08 عصر
با سلام
اگر بخواهید روی سطر های خاص هم مجوز دهید چکار می کنید؟
مثلا اگر بخواهید یک کاربر پس از ورود به سایت امکان ویرایش - مشاهده - حذف و ... رکوردهای خاصی را داشته باشد مثلا :

1-همه رکورد های یک جدول را
2- رکوردهایی که خودش ثبت کرده
3-رکوردهای که پرسنل ثبت کرده
4- رکوردهایی که همکار ثبت کرده و ...