PDA

View Full Version : گفتگو: نمودار ER پيتزا فروشي

Secret_DBMS
شنبه 14 خرداد 1390, 12:19 عصر
با سلام خدمت تمامي اساتيد
من واسه درس پروژه ام بايد نرم افزار يك پيتزا فروشي رو بسازم همراه ER اون رو.
من يك Er واسه اين پروژه كشيدم ميخوام كه اساتيد يك نگاهي به اون بندازن ببين مشكلي حرفي بحثي توش هست يا نه؟
با تشكر
http://barnamenevis.org/attachment.php?attachmentid=70715&cid=1&stc=1

Secret_DBMS
یک شنبه 15 خرداد 1390, 23:58 عصر
دوستان كسي نظري چيزي نداشت؟
يعني اين نمودار هيچ مشكلي چيزي نداره؟
پس دمه خودم گرم كه نمودار بي عيب كشيدم
مرسي از همه

Galawij
دوشنبه 16 خرداد 1390, 07:57 صبح
سلام
تقریباً خوبه. یک مشکلی که من پیدا کردم فیلد قیمت در موجودیت فاکتور اضافه است چون در جدول منو این فیلد وجود دارد در نتیجه تکرار آن در این جدول نیز باعث افزونگی می شه خیلی راحت از طریق کلید خارجی کد منو به دست می یاد.
و یه چیز دیگه چرا برای جداولی مقادیر از پیش تعیین شده ای دارند(مثل مدرک تحصیلی، وضعیت تاهل و غیره ) جداول جداگانه ای در نظر نگرفته اید؟

Secret_DBMS
دوشنبه 16 خرداد 1390, 09:36 صبح
سلام دوست عزيز galavezh (http://barnamenevis.org/member.php?60171-galavezh)

در مورد مشكل اول كه خوب جدول منو هر مورد رو فقط قيمت في آن را دارد مثلا ميتزا معمولي قيمتش رو ميزنه 1000
بعد كه مشتري سفارش ميده توسط كد منو يا همون كد هر غذا كه مثلا باشه 5تا از اين پيتزا رو سفارش داده كه قيمت كل اون رو تو فاكتور ميزنه يعني 5000

در مورد مشكل دوم من چيزي متوجه نشدم ميشه بيشتر توضيح بدين يا مشكل رو حل كنين من برم انجامش بدم؟
ممنون

Galawij
دوشنبه 16 خرداد 1390, 10:14 صبح
در مورد مشكل اول كه خوب جدول منو هر مورد رو فقط قيمت في آن را دارد مثلا ميتزا معمولي قيمتش رو ميزنه 1000
بعد كه مشتري سفارش ميده توسط كد منو يا همون كد هر غذا كه مثلا باشه 5تا از اين پيتزا رو سفارش داده كه قيمت كل اون رو تو فاكتور ميزنه يعني 5000
ببینید شما در جدول فاکتور یک فیلد دارید به نام تعداد خوب مقدار این فیلد را در قیمت غذا ضرب می کنید قیمت سفارش بدست می آید.(بازم می گم فیلد قیمت در جدول فاکتور افزونگی ایجاد می کنه)

در مورد مشكل دوم من چيزي متوجه نشدم ميشه بيشتر توضيح بدين يا مشكل رو حل كنين من برم انجامش بدم؟
شما یک جدول برای انواع مدارک تحصیلی تعریف کنید با مقادیر ...، دیپلم، کاردانی، لیسانس، فوق لیسانس، ...
حالا کلید اصلی این جدول را به عنوان کلید خارجی جداولی که از این اطلاعات استفاده می کنند، به کار می برید.

Secret_DBMS
دوشنبه 16 خرداد 1390, 12:22 عصر
آهان
حالا متوجه شدم
مرسي ممنون بابت اين تذكر
واقعا تشكر