PDA

View Full Version : سوال: دریافت برنامه پیشنهادی از نرم افزار

man_to
پنج شنبه 19 خرداد 1390, 01:12 صبح
چطور میشه با وارد کردن اسم اساتید-ساعتهای خالی-کلاسها و روزها،یه برنامه پیشنهادی از نرم افزار گرفت؟

Farshid007
پنج شنبه 19 خرداد 1390, 10:09 صبح
من که هیچی نفهمیدم!!!!!:متفکر:

ma.rad
پنج شنبه 19 خرداد 1390, 11:55 صبح
سلام دوست عزیز -برنامه که معجزه نمی کنه هر کاری که بخواید بکنه باید براش تعریف کنید
داده های مورد نیاز:
1- روزهای حضور اساتید در دانشگاه
2- میزان ساعت مجاز تدریس هر استاد
3- ساعت های حضور استاد(صبح یا بعد از ظهر)
4-یه فیلد هم به نام سختی درس تعریف کن (که ترجیها درسهای مشکل صبح ها باشه) مثلا درس خیلی مشکل 1 مشکل 2 ساده3 آزمایشگاه 4
5-البته با همه این تفاسیر شما باید ظرفیت کلاس تعداد واحد درس و... در نطر بگیرید

man_to
پنج شنبه 19 خرداد 1390, 14:07 عصر
دوست عزیز اینهایی رو که گفتید انجام دادم تقریبا،حالا میخوام با این اطلاعاتی که دارم،وقتی روی یه دکمه به نام "برنامه پیشنهادی" کلیک میکنم،نرم افزار یه برنامه به من بده که مثلا فلان استاد تو فلان روز و فلان ساعت باید تدریس کنه.میشه؟

Reza_Yarahmadi
پنج شنبه 19 خرداد 1390, 14:32 عصر
موضوعی که شما دنبالش هستید (University Course Timetabling Problem (UCTP است. این موضوع یک مسئله جهانی است و تا الان هیچ شرکتی نتونسته برنامه جامع ای (برنامه ای که برای انواع دانشگاهها جواب بده) برای این موضوع بنویسیه ، بدلیل اینکه پارامترها از دانشگاهی به دانشگاه دیگه متفاوته و کثرت این پارامترها باعث شده که نشه راه حل کاملی براش ارائه داد.
ولی بصورت محلی(برای یک دانشگاه خاص) میشه کارهایی انجام داد. فقط باید این موضوع رو در نظر بگیرید که اضافه بر پارامترهایی که دوستمون ma.rad فرمودند پارامترهای دیگه ایی هم وجود داره ، از قبیل :
- تخصصهای یک استاد و اولویت بندی اونها : استاد چه درسهایی رو میتونه درس بده و اولویت بندی اونها (برای مواقعی که استاد وقت کمی داره).
- سیاست کلاس چینی دانشگاه :

چه ساعتهایی کلاس برگزار نشه (مثلا برای نماز و نهار)
کلاسها از چه ساعتی شروع و چه ساعتی پایان پیدا کنه
تعداد کلاسها و ساعات اونها به ازا تعداد واحد (مثلا 3 واحدی ها یک کلاس 2.5 ساعته باشه یا 2 کلاس 1.5 ساعته)

- عدم تلاقی دروس پیشنهادی یک ترم : دروس پیشنهادی دانشگاه برای یک ترم در یک روز و یک ساعت نباشه تا دانشجو بتونه همه درسها رو بگیره.
- عدم تلاقی دروس پیش نیاز و پس نیاز : دروس پیش نیاز و پس نیاز هم نباید در یک ساعت ارائه بشن.
- دروس پیشنهادی یک ترم تا جایی که ممکنه در تعداد روز کمتری باشه.
- در صورتی که نیاز به ارائه چند مشخصه از یک درس باشه ، مشخصه ها در روزهای مختلف و استادهای متفاوت باشه.
- کلاسهای یک استاد متمرکز باشه : استاد کمترین زمان پرت رو داشته باشه مثلا استاد یک روز رو گفته میتونه کامل بیاد ، حالا توی کلاس چینی یک کلاس صبح باشه و یک کلاس بعد ازظهر.
- حداقل و حداکثر تعداد واحد برای یک استاد : مثلا یک استاد حق التدریس نباید بیشتر از 11 ساعت کلاس داشته باشه (البته اگر قانون عوض نشده باشه)
- سیاستهایی سلیقه ای مدیر گروه مثل اینکه کلاسهای اختیاری بعد ازظهر ارائه بشه.
- محدودیت های دانشگاه : مثلا دروس عملی صبح ارائه شود
- ...
پارامترهای زیادی برای این موضوع وجود داره. (این موضوع پروژه کارشناسیم بود ، یادمه برای دانشگاه خودم حدود 30 پارامتر تاثیر گذار بود.)

بعد از اینکه پارامترها و نیازهای اطلاعاتی بررسی شد و ساختار اطلاعاتی مناسب برای این کار طراحی شد ، باید با استفاده از یکی از الگوریتم های تکاملی جواب بهینه رو پیدا کنید(من از ژنتیک استفاده کردم). بدلیل اینکه فضای مسئله بیش از اندازه بزرگه نمیشه با جستجوی خطی به بهترین جواب رسید.

در کل مسئله تقریبا مشکلی پیش رو دارید و امیدوارم موفق بشید.
اگه جایی ازش به مشکل برخوردید و کاری ازم برمیومد خوشحال میشم کمکتون کنم.