PDA

View Full Version : حرفه ای: فعال کردن gzip برای یک رنج آی پی مشخص

reza_shnia
پنج شنبه 19 خرداد 1390, 01:20 صبح
سلام در یک پروژه وب سایت ، متنی که باید در صفحات بارگذاری بشه زیاد هست و برای همین باز شدن سایت طول میکشه. راهی که برای حل این مشکل به ذهنم رسید این بود که gzip را در سایت فعال کنم تا حجم صفحات برای بازدید کننده ها کمتر بشه. ولی مشکلی که اینجا هست اینه که : با فعال کردن gzip موتور های جستجو دیگه نمی تونن محتویات سایت رو پردازش بکنن(این رو قبلا وقتی که درباره seo مطالعه می کردم خونده بودم). بنظرم رسید برای حل این مشکل ،باید (اگر امکانش وجود داشته باشه) gzip رو فقط برای IP های ایران فعال کنم ، در نتیجه موتورهای جستجو که خارج از کشور هستند ، دیگه مشکلی با فشرده بودن مطالب سایت نخواهند داشت. فکر کنم بشه اینکار رو با htaccess انجام داد. دوستان پیشنهادی ندارند؟ کسی می دونه : * دقیقا چه کدهایی رو در htaccess باید بگذارم تا gzip فعال بشه؟ * چجوری این شرط رو بگذارم که فقط برای IP های ایران فعال بشه؟ * رنج IP ایران الان چیه و آیا بعدا تغییر خواهد کرد؟ * و هر نکته ای که بنظرتون لازمه بهش توجه کنم...

eshpilen
پنج شنبه 19 خرداد 1390, 08:22 صبح
ا فعال کردن gzip موتور های جستجو دیگه نمی تونن محتویات سایت رو پردازش بکنن
مطمئنید؟ منبع؟
مضحک بنظر میرسه که موتورهای جستجو با فشرده سازی مشکل داشته باشن. چون فشرده سازی جزیی از استانداردهای اولیه و از طرف دیگه خیلی متداول هست. اینطوری که شما میگید یعنی موتورهای جستجو بخش بزرگی از وب رو نمیتونن پردازش بکنن! حتی خود این موتورهای جستجو هم اکثرا دارن از فشرده سازی استفاده میکنن. یه مرورگر هم میتونه براحتی دیتای فشرده رو بگیره و از حالت فشرده دربیاره و پردازش کنه، بعد موتورهای جستجو به اون عظمت نمیتونن؟

reza_shnia
پنج شنبه 19 خرداد 1390, 08:36 صبح
راستش اطمینان ندارم ، این مطلب رو خیلی وقت پیش خونده بودم.
شاید الان وضعیت تفاوت کرده باشه و یا اینکه رفرنس مطالعاتیم معتبر نباشه.
ولی اگر این طور نیست ، چرا همه هاست ها و اسکریپت ها خود به خود GZIP رو فعال نمی کنن؟

eshpilen
پنج شنبه 19 خرداد 1390, 09:15 صبح
ولی اگر این طور نیست ، چرا همه هاست ها و اسکریپت ها خود به خود GZIP رو فعال نمی کنن؟ فشرده سازی لزوما در تمام موارد ضروری نیست یا حتی ممکنه در مواردی مناسب نباشه. بنابراین با توجه به نوع محتویات سایت و منابع سخت افزار و غیره باید فرد متخصص و مالک تصمیم بگیره از این ویژگی استفاده بکنه یا نه. شاید هم باید عملا پارامترها رو در عمل تست کرد تا مطمئن شد مناسبه. یعنی بهبود تجربهء کاربران و از طرف دیگه تاثیرش روی ظرفیت سرور رو باید عملا بررسی کرد.
پیاده سازی خودکارش هم بهرحال مقداری نیاز به تخصص و زحمت داره.
و چون بصورت پیشفرض فعال نیست خیلی افراد ممکنه به این دلایل و یا بسادگی به دلیل ناآگاهی ازش استفاده نکنن.

اینا دلایلی بودن که بنظر بنده میرسیدن. و شاید دلایل دیگری وجود داشته باشن.
بهرحال تاحالا در هیچ منبع معتبری به مطلبی مثل اونی که شما در اینجا مطرح کردید برخورد نکردم و بازهم در هیچ منبع معتبری یادم نمیاد عیب خاص و کلی ای روی این روش گذاشته باشن.

فشرده سازی بهرحال نیاز به مقداری پردازش و حافظهء مصرفی اضافه در سمت سرور و کلاینت داره. اگر حجم داده ها زیاد باشه و به این روش چند برابر فشرده بشن صرف میکنه؛ و تاحدودی ممکنه بستگی به منابع سرور و کلاینت و سرعت اتصال اینترنت هم داشته باشه. ولی اگر حجم اطلاعات کم باشه و/یا پارامترهای دیگری که ذکر کردیم تضادی با استفاده از فشرده سازی داشته باشن، احتمالا دیگه صرف نمیکنه.

فکر نمیکنم ادمین های سرور هم از اینکه این ویژگی بصورت پیشفرض و برای همهء سایتها فعال باشه خوششون بیاد. یکی از افرادی که سرور اختصاصی داشت میگفت سرور بیشتر از نظر قدرت پردازشی کم میاره تا پهنای باند و ترافیک.
پس طبیعی و ضمنا احتمالا بهینه همین هست که فشرده سازی بصورت پیشفرض فعال نباشه.
با فشرده سازی سرعت لود سایت شما بالا میره، ولی موقعی که حجم دیتاش زیاد باشه این به چشم میاد و صرف داره؛ مثلا درمورد صفحات پر از متن یا صفحاتی که سورس حجیمی دارن. اما از طرف دیگه اگر همهء سایتها بخوان از فشرده سازی استفاده کنن احتمالا یک سرور باید به تعداد کمتری سایت سرویس بده یا قدرت و منابع سخت افزاری خودش رو افزایش بده.

idocsidocs
پنج شنبه 19 خرداد 1390, 12:30 عصر
یکی از اصول سئو همین فشرده سازی و افزایش سرعت لود شدن صفحات هست.

خود موتورهای جستجو سرعت باز شدن صفحات رو یه امتیاز مثبت در نظر می گیرن.

دلیل استفاده نشدن از فشرده سازی تنها نا آگاه بودن طراحان هست.

من خیلی ها رو دیدم که سایتهای زیادی طراحی کردن ولی وقتی بهشون می گم از gzip استفاده می کنی، در جواب می گن gzipچی هست؟

دلیل استفاده نکردن از این قابلیت فقط نا آگاهی هست.

eshpilen
پنج شنبه 19 خرداد 1390, 13:34 عصر
آخه یه مسئله هم اینه که اگر این ویژگی کلا خوب هست پس چرا تنظیم پیشفرض برای همه اینطور نیست که کسی نیاز به آگاهی و دردسر تنظیم دستی نداشته باشه؟

idocsidocs
جمعه 20 خرداد 1390, 19:28 عصر
آخه یه مسئله هم اینه که اگر این ویژگی کلا خوب هست پس چرا تنظیم پیشفرض برای همه اینطور نیست که کسی نیاز به آگاهی و دردسر تنظیم دستی نداشته باشه؟
قرار نیست که هرچی خوب باشه رو بذارن توی سرورها.

تنها دلیلش می تونه بار پردازشی باشه.

eshpilen
جمعه 20 خرداد 1390, 23:19 عصر
خب دیگه منم گفتم ممکنه دلیلش این باشه.
وگرنه بنظرم برای صاحب سایت ضرر خاصی نداره، حتی اگر نیازی به فشرده سازی نبوده باشه.
اگر یه جایی هم لازم بود فشرده سازی رو غیرفعال کنیم میتونیم با htaccess در همون دایرکتوری خاص این کار رو انجام بدیم.
اینکه میگم فشرده سازی درمورد بعضی سایتها لازم نیست یعنی چی. خب یعنی مثلا یه سایتی که حجم سورس صفحاتش بطور متوسط 50 کیلوبایت هست نیازی به فشرده سازی نداره. چون لود شدن این صفحات حتی با اینترنت دایالاپ بقدر کافی سریع هست و 25 کیلوبایت با فشرده سازی یا 50 کیلوبایت بدون فشرده سازی فرق چندانی نداره (فرضا حداکثر یک ثانیه یا کمی بیشتر و کمتر میخواد دانلودش طول بکشه).
حالا درمورد اعداد اطلاع موثق ندارم و بطور مثال گفتم.

idocsidocs
جمعه 20 خرداد 1390, 23:57 عصر
خب دیگه منم گفتم ممکنه دلیلش این باشه.
وگرنه بنظرم برای صاحب سایت ضرر خاصی نداره، حتی اگر نیازی به فشرده سازی نبوده باشه.
اگر یه جایی هم لازم بود فشرده سازی رو غیرفعال کنیم میتونیم با htaccess در همون دایرکتوری خاص این کار رو انجام بدیم.
اینکه میگم فشرده سازی درمورد بعضی سایتها لازم نیست یعنی چی. خب یعنی مثلا یه سایتی که حجم سورس صفحاتش بطور متوسط 50 کیلوبایت هست نیازی به فشرده سازی نداره. چون لود شدن این صفحات حتی با اینترنت دایالاپ بقدر کافی سریع هست و 25 کیلوبایت با فشرده سازی یا 50 کیلوبایت بدون فشرده سازی فرق چندانی نداره (فرضا حداکثر یک ثانیه یا کمی بیشتر و کمتر میخواد دانلودش طول بکشه).
حالا درمورد اعداد اطلاع موثق ندارم و بطور مثال گفتم.

بنظرم حتما باید فایلهای جاوا اسکریپت و سی اس اس رو فشرده کرد. در این صورت دیگه گوگل و بقیه هم اگه مشکلی داشته باشن، این مشکل توی نتایج سئو تاثیری نداره چون این موتورها دیگه فایلهای جاوااسکریپت و سی اس اس رو ایندکس نمی کنن. نظر شما چیه؟

eshpilen
شنبه 21 خرداد 1390, 00:07 صبح
والا منکه تاحالا نشنیده بودم موتورهای جستجو اونم گوگل به اون عظمت با فشرده سازی مشکل داشته باشن، و این مسئله بنظرم عجیب و بعید میاد. شما هم که منبع معتبری براش نیاوردی. پس ما چه کنیم؟ بر اساس یه حرف دست دوم از یه منبع نامعلوم فتوا بدیم؟!
بنظرم اگر همچین چیزی بود حتما باید تاحالا بارها شنیده بودیم و چیز درست و حسابی ای درموردش در رفرنس یا سایت معتبری خونده بودیم.
میدونی چه تعدادی از سایتهای اینترنت از فشرده سازی استفاده میکنن؟ و حتی خیلی از اونا سایتهای بزرگ و معروف هستن. اونوقت موتورهای جستجو این سایتها رو درست پردازش نمیکنن؟!

idocsidocs
شنبه 21 خرداد 1390, 02:47 صبح
والا منکه تاحالا نشنیده بودم موتورهای جستجو اونم گوگل به اون عظمت با فشرده سازی مشکل داشته باشن، و این مسئله بنظرم عجیب و بعید میاد. شما هم که منبع معتبری براش نیاوردی. پس ما چه کنیم؟ بر اساس یه حرف دست دوم از یه منبع نامعلوم فتوا بدیم؟!
بنظرم اگر همچین چیزی بود حتما باید تاحالا بارها شنیده بودیم و چیز درست و حسابی ای درموردش در رفرنس یا سایت معتبری خونده بودیم.
میدونی چه تعدادی از سایتهای اینترنت از فشرده سازی استفاده میکنن؟ و حتی خیلی از اونا سایتهای بزرگ و معروف هستن. اونوقت موتورهای جستجو این سایتها رو درست پردازش نمیکنن؟!
برای بیان چنین مطالبی که ممکنه منحرف کننده باشن، بنظرم بهتره که دوستان منبع رو هم ذکر کنن.