PDA

View Full Version : برنامه ماشین حساب 80 رقمی

اسمبلی
جمعه 20 خرداد 1390, 19:31 عصر
سلام به همه دوستان

ببخشید من یه برنامه ماشین حساب می خوام بنویسم که برای اعداد 80 رقمی هم کار کنه.
می تونین کمکم کنین؟

برنامه ی ماشین حساب ساده رو بلدم ، برای اعداد 80 رقمی چه دستورهایی رو باید اضافه کنم؟

تورو خدا کمکم کنین.... :افسرده:

اسمبلی
شنبه 21 خرداد 1390, 15:35 عصر
سلام

دوستان ، کسی نیست کمکم کنه؟؟؟:ناراحت:

unknown.unforgiven
شنبه 21 خرداد 1390, 17:18 عصر
سلام
به صورت BCD کار کن (عددت رو به صورت آرایه در نظر بگیر)، مثلاً میخوای 15+19 رو حساب کنی. هر کدوم از اعداد ورودی رو به صورت آرایه بگیر (برای مثال 15 رو آرایه 1 و 5 بگیر)، بعد شروع کن درایه های نظیر هر دو آرایه رو با هم جمع بزن. بعد از اینکه کل درایه های نظیر به نظیر رو جمع زدی برو تو آرایه جواب و تغییراتی رو که میگم اعمال کن. از سمت راستی ترین درایه چک کن ببین عددش بیشتر از 10 هست یا نه، اگه نبود برو سراغ درایه بعدی اما اگه بود مقدار خارج قسمت به 10 رو به درایه بعدی اضافه کن و باقیمانده به 10 رو تو همون درایه ذخیره کن. با حرف زدن نمیشه توضیح داد. مثال زیر رو نگاه کن
5 1
9 1 +
---------
14 2
|| >10
/\
4 2+1
4 3

پ.ن: حوصله نداشتم تو word, powerpoint, photoshop یا هر چیز دیگه ای این حرفامو به تصویر بکشم. اون تیکه که علامت نتیجه کشیدم بقل دستش توضیحات نتیجست و مربوط به عدد 2 بالاش نمیشه

hesamnah
جمعه 12 اردیبهشت 1393, 12:52 عصر
سلام
به صورت BCD کار کن (عددت رو به صورت آرایه در نظر بگیر)، مثلاً میخوای 15+19 رو حساب کنی. هر کدوم از اعداد ورودی رو به صورت آرایه بگیر (برای مثال 15 رو آرایه 1 و 5 بگیر)، بعد شروع کن درایه های نظیر هر دو آرایه رو با هم جمع بزن. بعد از اینکه کل درایه های نظیر به نظیر رو جمع زدی برو تو آرایه جواب و تغییراتی رو که میگم اعمال کن. از سمت راستی ترین درایه چک کن ببین عددش بیشتر از 10 هست یا نه، اگه نبود برو سراغ درایه بعدی اما اگه بود مقدار خارج قسمت به 10 رو به درایه بعدی اضافه کن و باقیمانده به 10 رو تو همون درایه ذخیره کن. با حرف زدن نمیشه توضیح داد. مثال زیر رو نگاه کن
5 1
9 1 +
---------
14 2
|| >10
/\
4 2+1
4 3

پ.ن: حوصله نداشتم تو word, powerpoint, photoshop یا هر چیز دیگه ای این حرفامو به تصویر بکشم. اون تیکه که علامت نتیجه کشیدم بقل دستش توضیحات نتیجست و مربوط به عدد 2 بالاش نمیشه

دوست عزیز من هم مشکل مشابهی داشتم ولی راه شما خیلی خوب بود .. ولی یه سوال دارم .. این که این آرایه ها محدودیت ندارن ؟ ینی میشه یه آرایه به طول هشتاد بسازیم ؟ و آیا برای این کار کلاس خاصی وجود داره که حتما باید با اون کار کرد ؟