PDA

View Full Version : سوال: مزنه قیمت نرم افزار

king ag
یک شنبه 05 تیر 1390, 11:55 صبح
با سلام خدمتاساتید عزیز
یک سوال داشتم از اونایی که تا به حال نرم افزار فروختن یا مطلعن
من یک نرم افزاری با وی بی نوشتم بعد اینو تو یکی از جشنواره ها شرکت دادم
حالا یک سازمان استانی میخواد این نرم افزار رو از من بخره و برای امسال 30000 الی 40000 نسخه از روش بزنه
من چون اولین بارمه مزنه فروش نرم افزار دستم نیست
لطف کنید با انصاف راهنماییم کنید و لطفا مزنه واقعی رو بگید

همینطور یک سوال دیگه هم داشتم که فکر کنم یکم بی ربط باشه
ولی اگه کسی میدونه جواب بده
هزینه چاپ 30000 یا 40000 نسخه روی سی دی به همراه پاکت توسط یک شرکت چقدر میشه؟

M.T.P
یک شنبه 05 تیر 1390, 15:39 عصر
سلام
اگه نرم افزارتون رقیب مشابه نداره پس تعیین کننده قیمت خودتون هستید.
با توجه به وقتی که گذاشتین و ارزش کاریی که برنامه برای مشتری داره می تونید یک قیمت تعیین کنید.
اما اگه خواستین می تونید نرم افزار رو اختصاصی و با یک قیمت بالا بفروشید و بابت اون مبلغی رو ماهیانه یا سالیانه دریافت کنید.
و اینو بدونید هیچ وقت ارزش کارتون رو پایین نیارید.

ali190
یک شنبه 05 تیر 1390, 19:37 عصر
سلام
اگر میشه یه مقدار بیشتر راجع به جزئیات نرم افزارتون شرح بدید تا بهتر بشه راهنماییتون کنیم
ممنون
یاعلی

king ag
دوشنبه 06 تیر 1390, 07:24 صبح
این نرم افزار فعلا رقیبی نداره و اگر هم رقیبی داره به 50 درصد امکانات این نمیرسه
نرم افزاری ساده ای هست که حجمشم حدود 40 مگه
آخه چون یک کار فرهنگیه نمیخوام زیاد گرون بدم و میخوام به قیمت نازل بدم

اما اگه خواستین می تونید نرم افزار رو اختصاصی و با یک قیمت بالا بفروشید و بابت اون مبلغی رو ماهیانه یا سالیانه دریافت کنید.

آخه پشتیبانی خاصی نداره که من بابتش بخوام ماهیانه پول بگیرم
مگر این که در هر دوره انتشار بخوا قرارداد رو ارتقا بدم به همون میزان

kuh_nur
دوشنبه 06 تیر 1390, 12:28 عصر
دوست عزیز همونطور که دوستان گفتن شما باید یک نمای کلی از نرم افزار تون بدین تا بتونیم به طور دقیق تر روی این مسئله بحث کنیم
اگر شما بخواید اینطوری ادامه بدین احتمال گرفتن نتیجه خیلی کمه

M_Maskout
سه شنبه 07 تیر 1390, 21:03 عصر
سلام
قیمت نرم افزار (و البته قاعدتاً هر جور محصولی) تابع چندین پارامتر هست.
یکی از مهمترین اونا، تیراژ کار هست. مثلاً یه نرم افزار مدیریت اطلاعات بیماران یه بیمارستان (صرف نظر از وسعت بیمارستان) قیمتی در حدود 20 تا 30 میلیون تومان داره. این قیمت نسبتاً بالا به این خاطر هست که مشتری چنین برنامه‌ای، محدود هست و البته این چنین برنامه‌ای، شامل 7، 8 و یا گاهی تا 13 و یا 14 سیستم مختلف هست. و شما می‌تونید فقط قسمت‌های مورد نیاز رو با قیمت پایین‌تری خریداری کنید. این قیمت خیلی ارتباطی به بی نظیر بودن نرم افزار نداره.
پارامتر دیگه، همون طور که دوستان هم اشاره کردن، به هزینه‌ی اولیه‌ای که شما برای تولید کردین برمی‌گرده. مثلاً شما دو ماه روی نرم افزار وقت گذاشتید. و باز مثلاً دستمزد ماهیانه‌ی شما، 750 هزار تومان باشه؛ تبعاً شما در حدود 5/1 میلیون تومان، هزینه کردین. برای یه نرم افزار سفارشی، می‌شه در نظر گرفت که این مبلغ به اضافه یه سود معقول (10 تا 15 درصد) رو به عنوان قیمت پایه در نظر بگریم و قیمت 10 یا 12 نسخه از برنامه رو از مشتری سفارش دهنده مطالبه کنیم. (این یعنی اینکه علی الاصول شما باید پول 10 نسخه رو یه جا بگرین و برنامه رو تمام و کمال و بدون هیچ محدودیتی به مشتری تحویل بدین). و در صورتیکه بعدها باز هم نرم افزار، مشتریان دیگری داشت، همون قیمت پایه به مشتری جدید اعلام می‌شه. البته طبعاً در اینجا هم عمومی و تخصصی بودن نرم افزار تو تعیین قیمت اولیه و قیمت‌های بعدی می‌تونه مهم باشه.
اما در مورد کار شما؛ علی القاعده نرم افزاری که امکان فروش 30 هزار نسخه یکجا از اون هست، منطقاً نمی‌تونه قیمت میلیونی (و یا حتی چند ده هزاری) داشته باشه. (حتی در صورتیکه همون دوماه یا بیشتر وقت برده باشه). یه پیشنهاد اینه که شما قیمت رو برای هر 1000 نسخه تعیین کنید و بعد در کل تیراژ ضرب و تقیسیم کنید. (مثلاً همون 5/1 میلیون + 15% رو برای پانصد یا هزار نسخه در نظر بگیرید و الی آخر).

نکته مهم: همه این حرفها، کلیه. و همونطور که دوستان گفتن، برای نتیجه گیری بهتر از تاپیک، بد نیست اشاره‌ای به مشخصات نرم افزار و کاری که اون انجام می‌ده، داشته باشین.